Καθαρισμός

Γνωριζει κανενας καποια αλοιφη η σκευασμα για την ανανεωση του δερματος;

Η ιδεα μπηκε οταν σε αλλο τοπικ μιλουσαμε για παραδοσιακα σακκιδια, φυσιγγιοθηκες και τα λοιπα. Οποτε ξεθαψα το σακκιδιο του μπαμπα, το αδειασα (βρηκα μεσα καλυκες χαρτινους απο την εποχη του Νωε) καθως και αλλα συνεργα χρησιμα.

IMG_20150825_221624.jpg
[/url][/IMG]
Σε μαγαζι με υλικα για δερματινα παπουτσια ζητησε λιπος φωκιας,το χρησιμοποιουν πολυ στην ιππασια για σελλες ,λουρια,κλπ.
Στην αναγκη περασε το δερμα με κρεμα NIVEA και ετοιμασου για παντοφλιασμα απο τη γυναικα σου αν την τελειωσεις.
 
συμπαγής ειναι!
ειδα και αυτό το βίντεο που εχει μια πολύ καλή ιδέα με κάλυκα κομμένο για μονοκόμματη βέργα
Τώρα μόνο πρόσεξα τα παραπάνω μηνύματα. Την ίδια πατέντα με τον κομμένο κάλυκα σαν "οδηγό" της βέργας έχω κάνει κι εγώ εδώ και χρόνια, μόνο επειδή οι δικές μου βέργες είναι αμερικάνικες αλουμινένιες (HOPPES & TETRA-GUN) διαμέτρου περίπου 8 mm και δεν χωράνε από την τρύπα του καψουλιού, χρησιμοποίησα κάλυκα GORDON και μεγάλωσα την τρύπα με ένα τρυπανάκι.
Μια χαρα ειναι το καθαρισμα αλλα η χρηση καλυκα ειναι υπερβολικη και δεν προσφερει τιποτα.
Γιάννη, προσωπικά δεν το θεωρώ υπερβολή, και ειδικά για τις αλουμινένιες βέργες, γιατί είχα παρατηρήσει ότι όσο κι αν πρόσεχα, κάπου - κάπου τριβόταν η βέργα στην αρχή της θαλάμης με αποτέλεσμα και η βέργα να γεμίζει γρατζουνιές, και ρινίσματα αλουμινίου να μένουν στις πατούρες των θαλαμών, στις εγκοπές των εξολκέων κλπ. Ενώ με την "πατέντα" αυτή, η βέργα κινείται μέσα - έξω απόλυτα ομοαξονικά με την κάννη.
 
Προς το παρόν Τάσο το robust μου φαίνεται ποιοτικότερη κατασκευή και έχει και 20 "άσχημα" χρόνια στην πλάτη του παραπάνω αν δεν είχε και "οργωμένες" κάννες δεν θα έπαιρνα άλλο πλάγιο.
Αν και πάντα ήθελα πλάγιο με αυτόματους εξολκείς, έστω κι αν δουλεύει μόνο ο ένας.goodboy.
 
Αν κρίνω και απο τις τιμές αλλά κ απο το όνομα τότε σίγουρα το robust έχει ποιοτικότερη κατασκευή.
Είναι χρήσιμοι οι αυτοματοι σε καρτεριτζιδικα κυνηγια όντως..
 
Για πολύ βρώμικη κανη μια πολλη καλή λυση ειναι αφου την έχουμε λιπάνει μετα απο κάποια ώρα βάζουμε συρμα κατσαρολας στην βουρτσα και έπειτα προσαρμόζουμε την βέργα σε ενα δραπανο, εαν εχουμε δυνατότητα στερεωνουμε την καννη σε μέγγενη προσεχτικα να μην τη λαβώσουμε ,και με το δραπανο στο αργο αρχίζουμε να την καθαρίζουμε, και στο τέλος με τα πανακια θα γίνει γυαλι, το έχω εφαρμόσει σε ενα παλιο μονόκανο ειναι πολυ αποτελεσματικό.
 
σήμερα έχει ξεκούραση και μιας και δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμα με την ασφάλεια είπα να το ρίξω στο καθάρισμα που απ ότι φαίνεται δεν είχε γίνει ποτέ τα τελευταία 25 χρόνια.

free photo upload
Σωστος ο μάστορας!
Ευκαιρία για γυαλοχαρταρισμα ένα ένα τα εξαρτήματα.
Θα του παρατεινεις τη ζωή για πολλά χρόνια.
 
Back
Top