Καθαρισμός

τελικά οι φόβοι μου για την ποιότητα κατασκευής επαληθευτικαν. Η βελόνα από τον αριστερό κόκορα είχε μια ρωγμή στην βάση της και μόλις πήγα να την κουνήσω έκοψε. ξεκίνησα να το ματσακονίαω με την ηλεκτροκόληση να ξαναδημιουργήσω βελόνα. αν δεν τα καταφέρω θα πάει σε οπλουργό.
 
τελικά οι φόβοι μου για την ποιότητα κατασκευής επαληθευτικαν. Η βελόνα από τον αριστερό κόκορα είχε μια ρωγμή στην βάση της και μόλις πήγα να την κουνήσω έκοψε. ξεκίνησα να το ματσακονίαω με την ηλεκτροκόληση να ξαναδημιουργήσω βελόνα. αν δεν τα καταφέρω θα πάει σε οπλουργό.
Καλό είναι να το δει ένας οπλουργός και να του αλλάξει βελόνα, να του κάνει και ένα καλό έλεγχο μήπως βγει καμιά άλλη ''αβαρία'' ...
 
τελικά οι φόβοι μου για την ποιότητα κατασκευής επαληθευτικαν. Η βελόνα από τον αριστερό κόκορα είχε μια ρωγμή στην βάση της και μόλις πήγα να την κουνήσω έκοψε. ξεκίνησα να το ματσακονίαω με την ηλεκτροκόληση να ξαναδημιουργήσω βελόνα. αν δεν τα καταφέρω θα πάει σε οπλουργό.
Βελονα μπορεί να σου φτιάξει οποιοσδήποτε τορναδορος. Φτιάξε οπωσδήποτε καινούργια και για την άλλη βελονα.
Πήγαινε τις παλιες βελονες και θα τις αντιγράψει σε ότι μέταλλο θες.
Οι βελονες έχουν και ελατηρια επιστροφής;
 
http://4.bp.blogspot.com/-j_-bNUlXVIE/TDLTBjpNHnI/AAAAAAAAAQY/eljhUA7NzxQ/s1600/auto-cocking.jpg
οι βελόνες είναι έτσι σμιλευμένες πάνω στο μπράτσο οπως στις φωτό. δυστυχώς δεν είναι αυτονομες με κάποιο ελατήριο για να φτιαχτούν καινούργιες
Έχεις δίκιο, θέλει γέμισμα το μέταλλο και Λίμα.
Το κακό είναι ότι θα χρειαστει και βάψιμο οπότε ίσως είναι καλύτερα να το αναλάβει οπλουργος.
 
Κάτι που ήθελα να αναφέρω είναι ότι έχω πάθει πλάκα με το Brasso.
Ειδικά τις μαυρίλες στο πιστόνι της Fabarm μόνο με αυτό τις καθάρισα.
Δεν ξέρω από τι αποτελείτε αλλά κάνει καλή δουλειά.
τ ασημικά στο σπίτι τα καθάρισες;;;;;
εκεί να δεις δουλειά που κάνει :)
 
Κάτι που ήθελα να αναφέρω είναι ότι έχω πάθει πλάκα με το Brasso.
Ειδικά τις μαυρίλες στο πιστόνι της Fabarm μόνο με αυτό τις καθάρισα.
Δεν ξέρω από τι αποτελείτε αλλά κάνει καλή δουλειά.

Γιώργο και γω πέρυσι που το χρησιμοποίησα πρώτη φορά το ίδιο έπαθα.Φοβερό !
 
Κάτι που ήθελα να αναφέρω είναι ότι έχω πάθει πλάκα με το Brasso.
Ειδικά τις μαυρίλες στο πιστόνι της Fabarm μόνο με αυτό τις καθάρισα.
Δεν ξέρω από τι αποτελείτε αλλά κάνει καλή δουλειά.
Πέρασε και την κάννη εσωτερικά (μόνο εσωτερικά) με ένα πανάκι καμποσες φορές και θα δεις μαυρίλα που θα βγάλει. Μετά βέβαια καλό καθαρισμό να φύγει όλο το BRASSO, με καθαριστικό νίτρου ή WD40.
 
Πέρασε και την κάννη εσωτερικά (μόνο εσωτερικά) με ένα πανάκι καμποσες φορές και θα δεις μαυρίλα που θα βγάλει.
Το έχω δοκιμασει..Κοιτάς στο φως του ήλιου την καννη και αστράφτει..Λαμπικο..Περνάς brasso και μαυρίζει..
Εχει έντονη μυρωδιά και ίσως καλό είναι να γίνετε έξω.Μιλαω για το brasso σε μορφή υγρου.
 
Καμια ιδεα με τι να καθαρισω αποτελεσματικα δυο δαχτυλιες απο λιπος κ μαυριλα απο ιδρωτα κ λαδια σε καποια σημεια απο τη βαση του 725 εχουμε? Εκτος απο Flitz...
Ειδικα αυτο με το λιπος, δεν το πιστευα... Ειχα παρει ενα τρυγονι του Σεπτεμβρη κ ηρθε το σκυλι ενος γνωστου, το επιασε στο στομα του κ το εσφιγγε χωρις να το αφηνει... Εβαλα τα χερια μου κ του ανοιξα το στομα αλλα γεμισα αιμα κ λιπος απο το πουλι.... Σκουπιστηκα βιαστικα αλλα μαλλον οχι καλα κ οπου ακουμπησαν τα δαχτυλα εμεινε μαυριλα... Το λαδι κ το ατσαλομαλλο δεν κανει τιποτα...
 
Καμια ιδεα με τι να καθαρισω αποτελεσματικα δυο δαχτυλιες απο λιπος κ μαυριλα απο ιδρωτα κ λαδια σε καποια σημεια απο τη βαση του 725 εχουμε? Εκτος απο Flitz...
Ειδικα αυτο με το λιπος, δεν το πιστευα... Ειχα παρει ενα τρυγονι του Σεπτεμβρη κ ηρθε το σκυλι ενος γνωστου, το επιασε στο στομα του κ το εσφιγγε χωρις να το αφηνει... Εβαλα τα χερια μου κ του ανοιξα το στομα αλλα γεμισα αιμα κ λιπος απο το πουλι.... Σκουπιστηκα βιαστικα αλλα μαλλον οχι καλα κ οπου ακουμπησαν τα δαχτυλα εμεινε μαυριλα... Το λαδι κ το ατσαλομαλλο δεν κανει τιποτα...
Το αίμα και το σάλιο οξειδωνουν και όχι το λίπος.
Προσωπικα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις.
Εξαρτάται βλέπεις και από το υλικό της βασης.
 
Για το λίπος ίσως ένα τρίψιμο με υγρό πιάτων και μετά καλό στέγνωμα. Δεν ξέρω όμως αν προκαλέσει κάποια ζημιά...
 
Καμια ιδεα με τι να καθαρισω αποτελεσματικα δυο δαχτυλιες απο λιπος κ μαυριλα απο ιδρωτα κ λαδια σε καποια σημεια απο τη βαση του 725 εχουμε? Εκτος απο Flitz...
Το λαδι κ το ατσαλομαλλο δεν κανει τιποτα...
Άρη ειναι σαν μαύρες σκιές??
παρατήρησα και εγώ στο δικό μου (b525 ατσάλινη βάση ).....και όντως δεν βγαίνει με λάδι καθαρισμού .
Σε ένα σημείο (από τα τέσσερα) που το κοίταξα καλά φαίνεται το αποτύπωμα το δαχτύλου μου και υπέθεσα οτι το έκανε κάποιο από τα καθαριστικά .
Σκέφτηκα να βάλω brasso ..τι να πω, οποίος έχει αντιμετωπησει κάτι παρόμοιο να μας πεί !
 
Back
Top