Καθαρισμός

300+φυσίγγια παγωνιές πρωί απόγευμα(Κυριακή πρωί είχε πιάσει κάτι σαν πάχνη)λίγο λάσπη λίγο αίμα κ.λ.π.
Nα σε δω τι θα της κανεις αμα την πας μια βολτα κ στον Εβρο για παπιες... .yelling.
Την κακομαθαινετε κυριε Μακη, αλλα περα απο την πλακα πολυ καλα κανεις γιατι ετσι διατηρεις την πολυ καλη της κατασταση... ;)
 
Σήμερα έκανα και γω ένα επιπόλαιο καθαρισματάκι στην 391 αφού έκανα ένα μακροβούτι στον βάλτο και την ψάρεψα από τον βυθό. Επειδή βαριόμουν να λύσω και να πλύνω τα πλαστικά με σαπούνι και νερό, θυμήθηκα ένα πανί από πρόβατο της Rusty's Rug που είχα αγοράσει παλιά και έτριψα τα πλαστικά και τα λάστιχα (ψάθες) με αυτό και με υγρή σιλικόνη που το συνοδεύει. Πραγματικά αυτό το μαραφέτι κάνει φοβερή δουλειά και δίνει ζωή στα πλαστικά και τα ελαστικά.
 
Εχω το εξης θέμα. Στο σημείο που τελειώνουν οι θαλάμες( εξωτερικά και περιμετρικά της ένωσης ) υπάρχουν καφέ στίγματα σκουργιάς. Αυτό γίνεται και στις δυο κάννες.
Οταν ειχα αγορασει το όπλο,το είχα κάνει μια καλή απολίπανση και ενα πολύ καλό ζεστό μπανάκι για να αδρανοποιηθούν τα οξέα της βαφής. Τετοια μπάνια εχω κάνει πολλές φορές χωρίς ωστόσο να φυγει η σκουριά απο εκείνο το σημείο.
  • Υπάρχει περίπτωση να το φάει εσωτερικά η σκουριά? τι πρέπει να κάνω?
  • Εχω ακούσει απο μαγαζάτορα ότι μπορώ να καθαρίζω τα παλιά λάδια του όπλου με white spirit. Ισχύει αυτό η θα χαλάσω τη βαφή του όπλου?
 
Υπάρχει περίπτωση να το φάει εσωτερικά η σκουριά? τι πρέπει να κάνω?
Αν το αφήσεις ετσι σίγουρα με τον καιρο θα προχωρήσει η σκουριά και θα δημιουργήσει κρατήρες..
Άστο να μουλιάσει με κάποιο καθαριστικό σπρέι και δοκίμασε μετα να το τριψεις απαλα με πολύ ψιλό ατσαλομαλλο.
 
Υπάρχει περίπτωση να το φάει εσωτερικά η σκουριά? τι πρέπει να κάνω?
Θα δημιουργησει κρατηρες εξωτερικα που ολο και θα προχωρουν στο βαθος.
Τριψε μαλακα το σημειο με λαδι και πολυ ψιλο συρμα για τις κατσαρολες.

Εχω ακούσει απο μαγαζάτορα ότι μπορώ να καθαρίζω τα παλιά λάδια του όπλου με white spirit. Ισχύει αυτό η θα χαλάσω τη βαφή του όπλου?
Στην αρχη του θεματος ,1η σελ νομιζω ,εχω γραψει τις εμπειριες μου στο καθαρισμα και λιπανση του οπλου.
 
Εχει ένας ξάδελφος μία φρανκι 712 light εδώ και 10 χρόνια και εκτός από την κάνη, καθαρίζει ότι μπορεί εξωτερικά χωρίς να την λύνει περαιτέρω γιατί φοβάται αν την λύσει όλη ,κλειστρο κλπ δεν θα ξέρει να την ξαναδέσει.Υπάρχει κανένα βιντεάκι στο νετ που να δειχνει λυσιμο-δεσιμο του συγκεκριμμενου μοντέλου?
 
Ειναι υπερβολικααααα μεγαλο το διάστημα που ειναι εσωτερικά ακαθάριστο το τουφέκι.
Μην το αφήσει άλλο..Στην τελικη ας πάει σε ένα κυνηγομαζο να του δείξει το λύσιμο κ δέσιμο του όπλου..Δεν ειναι τίποτα δύσκολο..
Δεν έχω δει βίντεο στο you tube για λύσιμο δέσιμο αυτού του όπλου..
 
Εχει ένας ξάδελφος μία φρανκι 712 light εδώ και 10 χρόνια και εκτός από την κάνη, καθαρίζει ότι μπορεί εξωτερικά χωρίς να την λύνει περαιτέρω γιατί φοβάται αν την λύσει όλη ,κλειστρο κλπ δεν θα ξέρει να την ξαναδέσει.Υπάρχει κανένα βιντεάκι στο νετ που να δειχνει λυσιμο-δεσιμο του συγκεκριμμενου μοντέλου?
Αν το φοβαται ας δωσει 30-50 ευρω και πολλα λεω σε ενα οπλουργο να το διαλυσει και να το καθαρισει ολο.Πιθανα χρειαζεται και αλλαγη ελατηριων.
 
Εχω το εξης θέμα. Στο σημείο που τελειώνουν οι θαλάμες( εξωτερικά και περιμετρικά της ένωσης ) υπάρχουν καφέ στίγματα σκουργιάς. Αυτό γίνεται και στις δυο κάννες.
Οταν ειχα αγορασει το όπλο,το είχα κάνει μια καλή απολίπανση και ενα πολύ καλό ζεστό μπανάκι για να αδρανοποιηθούν τα οξέα της βαφής. Τετοια μπάνια εχω κάνει πολλές φορές χωρίς ωστόσο να φυγει η σκουριά απο εκείνο το σημείο.
  • Υπάρχει περίπτωση να το φάει εσωτερικά η σκουριά? τι πρέπει να κάνω?
  • Εχω ακούσει απο μαγαζάτορα ότι μπορώ να καθαρίζω τα παλιά λάδια του όπλου με white spirit. Ισχύει αυτό η θα χαλάσω τη βαφή του όπλου?
Την σκουριά μπορείς και πρέπει να την βγάλεις αλλά φοβάμαι ότι κάποιους λεκέδες που θα μείνουν δεν θα τους γλιτώσεις. Αυτό που κάνω εγώ στα δικά μου όπλα και συγκεκριμένα στην καραμπίνα, όταν έχει "αρπάξει" μετά από μέρες στον βάλτο, είναι να την μουσκέψω με κάποιο λάδι στο σημείο που έχει "αρπάξει" και πολύ απαλά να την τρίψω με ατσαλόμαλλο. Η σκουριά φυσικά φεύγει αλλά εκεί που ήταν οι σκουρίτσες, θα μείνει μια μικρή θαμπάδα. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αφού για να δώ αυτόν τον "λεκέ", πρέπει να εστιάσω στο σημείο και να το δω από πολύ κοντά. Χρώμα δεν φεύγει με αυτόν τον τρόπο.
Όσο για το white spirit που λες, καλό είναι να μην εφαρμόζουμε διαλύτες όπου υπάρχει βαφή. Εγώ όταν ήμουν πιο τρελός με τον καθαρισμό, με white spirit πέρναγα το κοίλο της κάννης όταν πρώτα το καθάριζα με nitro solvent για να αδρανοποιήσει το nitro και μετά με λάδι καθαρισμού.
 
Σημερα επειτα απο την τηλεφωνικη βοηθεια φιλου του Μακη, εκατσα κι εβγαλα το λαστιχακι στο μαστο της καννης και πραγματι στην πατουρα του μαστου ειχε πολλη καπνα η maxus. Εριξα νιτρο εξυσα μεσα με ενα σουβλι και με βουρτσα ορειχαλκινη και με το πανι μετα εγινε λουστρο. Η καννη πλεον μπαινοβγαινει με ευκολια.Επειτα εκανα το ιδιο και στη fabarm ειδικα σε αυτην τωρα η καννη κουμπωνει με το βαρος του χεριου απλα...Να ευχαριστησω τον Μακη και τον φιλο του για τα φωτα τους!
 
Σημερα επειτα απο την τηλεφωνικη βοηθεια φιλου του Μακη, εκατσα κι εβγαλα το λαστιχακι στο μαστο της καννης και πραγματι στην πατουρα του μαστου ειχε πολλη καπνα η maxus. Εριξα νιτρο εξυσα μεσα με ενα σουβλι και με βουρτσα ορειχαλκινη και με το πανι μετα εγινε λουστρο. Η καννη πλεον μπαινοβγαινει με ευκολια.Επειτα εκανα το ιδιο και στη fabarm ειδικα σε αυτην τωρα η καννη κουμπωνει με το βαρος του χεριου απλα...Να ευχαριστησω τον Μακη και τον φιλο του για τα φωτα τους!
Δεν εβγαζες και καμμια διαφωτιστικη φωτο για να δούμε και οι υπόλοιποι ?
 
Back
Top