Καθαρισμός

Ίδια ακριβώς.
Οκ. Για πες μου συνοπτικά τώρα, αφού πάρω τη βούρτσα ποια άλλα υλικά θα χρειαστώ και τον τρόπο εργασίας μήπως και μπορέσω να διώξω τις παλιοβρομιές που με παιδεύουν τόσο καιρό... .hair.
 
Η βούρτσα ταιριάζει αρκετά κάλα στο βύσμα και είναι πολύ σταθερή (δεν είναι ακριβώς ίδιο σπείρωμα αλλα εναι μια χαρά για 0,15 ευρώ το ενα βύσμα )
θα μπορούσε να ειναι ειναι και μονοκόμματη χαλκοσολίνα αλλα θα ειναι βαριά , οξειδώνεται κτλ .. αν θα έκανα μονοκόμματη θα έκανα το ίδιο που λές σε βέργα αλουμινίου .. όπως μοπυ είχε προτείνει ο jnp (κος Γιαννης ) εδώ #306
παντός στην αίσθηση στο χέρι προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η ξύλινη

Δηλαδή πρέπει να δω αν υπάρχει βέργα αλουμινίου 8mm (διάμετρος ;) εσωτερικά...
 
Δηλαδή πρέπει να δω αν υπάρχει βέργα αλουμινίου 8mm (διάμετρος ;) εσωτερικά...
Υπάρχει ! Έχω αγοράσει κ εγώ για άλλη δουλειά .
Το άλλο που μπορείς να κανείς είναι να πάρεις μια τέτοια βέργα αλουμινίου (2-3€) και να πας σε έναν τορνο να σου κάνει ακριβός το σπείρωμα της βούρτσας σου μέσα με αλλά 2-3€
Σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστείς στενότερη εσωτερικά βέργα για να μπορεί να γίνουν οι βόλτες .
Απλό και ξεμπερδεύεις
 
παρεμπιπτόντως και εντελώς συμπτωματικά Σπύρο σας ειχα ετοιμάσει απο μία σαν την παραπάνω για ξυλόβεργα ... για σένα και τον αδερφό μου τώρα που θα ανέβω Γιάννενα για Πάσχα ..
να στολίσετε την λαμπάδα σας την ανάσταση χαχαχαχα:D
ορίστε η δικιά σου ..
Χρήστο σε ευχαριστώ!
Θα μιλήσουμε τηλ. να κανονίσουμε να βρεθούμε μαζί και με τον αδερφό σου βεβαίως...
 
Οκ. Για πες μου συνοπτικά τώρα, αφού πάρω τη βούρτσα ποια άλλα υλικά θα χρειαστώ και τον τρόπο εργασίας μήπως και μπορέσω να διώξω τις παλιοβρομιές που με παιδεύουν τόσο καιρό... .hair.
Χρήστο, αν πρόκειται για επιμολυβδώσεις και πλαστικά κατάλοιπα συγκεντρωτήρων, πιστεύω αν περάσεις την κάννη με ένα απομολυβδωτικό υγρό η καλό καθαριστικό π.χ
3-1210024.jpg

περάσεις την ορειχάλκινη βούρτσα πάνω κάτω καμιά 10-15 φορές, αφήσεις να δράσει το υγρό 10-15 λεπτά (τα περισσότερα έχουν οδηγίες πόσο χρόνο χρειάζεται), ξαναπεράσει 10-15 φορές μετά με τη βούρτσα και σκουπίσεις μετά καλά με πανάκια θα είσαι ΟΚ!

Σε βρωμιές που επιμένουν και γενικά για βαθύ καθαρισμό, εγώ προσωπικά, έχω βρει πολύ καλή την Bore Paste της Break Free
th

Καθαρίζω καλά την κάννη με WD-40 (συνήθως αν καθαρίσω την κάννη με WD-40 με την παραπάνω διαδικασία, βγαίνουν όλα τα υπολείμματα μολύβδου και πλαστικού πάνω στο πανάκι, μιλάω βέβαια για ''βρωμιές'' μιας-δυο ημερών και όχι όλης της χρονιάς...)
μετά σκουπίζω καλά την κάννη, βάζω λίγο bore paste σ' ένα κομμάτι πανί που εφαρμόζει καλά στο κοίλο της κάννης και τρίβω καλά δίνοντας έμφαση στον κώνο της θαλάμης και του τσόκ.
Θα δεις ακόμα και σε κάννη που είναι καθρέφτης να βγαίνουν τα πανάκια μαύρα...
επαναλαμβάνω μέχρι να βγουν καθαρά τα πανάκια (συνήθως τη δεύτερη φορά είναι ΟΚ)
Σκουπίζω καλά να φύγει η κρέμα, ξαναψεκάζω με WD-40 και περνάω μερικές φορές με την ορειχάλκινη βούρτσα, για να βεβαιωθώ οτι καθάρισε καλά η κρέμα, σκουπίζω καλά την κάννη και την περναω με ένα λιπαντικό...
Αυτή τη διαδικασία ακολουθώ μια φορά στα μέσα κυνηγιού και μία με τη λήξη και η καννες μου γίνονται πραγματικά καθρέφτης...
Εναλλακτικά (και πιο φτηνά) της Bore Paste, έχω χρησιμοποιήσει και Brasso με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα...
Καλά λόγια εχω ακούσει και για την FLITZ, αλλά είναι πανάκριβη...
 
Ετούτη εδω η βουρτσα κάνει δουλειά?
Ποιοτική φαίνεται στο μάτι..και σε καλή τιμή..
Θα την πάρω για δοκιμή γιατί τετοιες βουρτσες δεν βρίσκω εδώ.
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924
Τασο εχει και 7 ευρώ μεταφορικά να ξέρεις!!!
Δες μήπως θέλει και κανένας φίλος σου να τα μοιράσετε ... διαφορετικά ebay
 
Γιωργο η βουρτσα που προτεινεις δεν ιδια μ αυτην που βρηκα εδω; http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924

Ίδια ακριβώς.

Ετούτη εδω η βουρτσα κάνει δουλειά?
Ποιοτική φαίνεται στο μάτι..και σε καλή τιμή..
Θα την πάρω για δοκιμή γιατί τετοιες βουρτσες δεν βρίσκω εδώ.
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924

Τάσο αν κατάλαβα καλά είναι η ίδια που ρώτησα στον Γιώργο αν είναι αυτή που είχε προτείνει. Σήμερα πήγα από το airgunshop για να πάρω 2 (μια για μένα και μια για συνάδελφο από το φόρουμ) αλλά δυστυχώς είχε μια τελευταία και την πήρα εγώ. Βέβαια θα την δώσω στον συνάδελφο και θα περιμένω να ξαναφέρουν για να πάρω για μένα. Αν θέλεις να περιμένεις θα σου πάρω και θα σου την στείλω. Μου είπε να υπολογίζω γύρω στον μήνα για να έχει ξανά.
Και για να σιγουρευτούμε για δείτε λίγο αν πήρα την σωστή:
 
Last edited:
Τάσο αν κατάλαβα καλά είναι η ίδια που ρώτησα στον Γιώργο αν είναι αυτή που είχε προτείνει.
Τώρα είδα το προηγούμενο ποστ σου.Ίδια βουρτσα λέμε..
. Αν θέλεις να περιμένεις θα σου πάρω και θα σου την στείλω. Μου είπε να υπολογίζω γύρω στον μήνα για να έχει ξανά.
Ευχαριστω πολύ!!Μόλις φέρει στείλε μου πμ και θα σου πω.
Και για να σιγουρευτούμε για δείτε λίγο αν πήρα την σωστή:
Ολοσωστη:)
 
Θα έχεις θέμα με το σπείρωμα.
Το ξέρω Γιώργο,Αλλα δεν με απασχολεί καθόλου γιατι θα βρεθεί λυση-πατεντα.:)
Μόνο αυτές τις βουρτσες βρίσκω εδω οι οποιες καταστρέφονται εύκολα και θέλουν αντικατασταση γιατι στραβωνουν οι τριχες και "κάθονται" κατω..
(Αυτή στην φωτο ειναι σχεδον καινουργια)

free image host
 
Last edited:
Αυτές δεν είναι βούρτσες, αν πάρεις την παραπάνω θα το καταλάβεις και μόνο που θα την δεις.
 
... αυτό το έχει δοκιμάσει κάποιος;;;;;
http://www.kalkantzakos.com/Product/140/cal.12-jag-kefali-katharismou,-kleen-bore
Μάκη εγώ το έχω και σε cal.12 και σε cal.16. Τα είχα πάρει πριν 10+ χρόνια απευθείας από την kleen-bore μαζί και βούρτσες phosphor-bronze (τότε οι αγορές μέσω ίντερνετ από αμερική ήταν απλές) . Τα χρησιμοποιώ ακόμη, εμένα με έχουν βολέψει.
 
Κι εγω το εχω παρει ουτε κλαιει ουτε γελαει, χρησιμοποιεις λιγοτερο πανι αλλα εγω προτιμω τη bronze βουρτσα με πανι τριγυρω νιωθεις καπως πιο 'υδραυλικη' την πιεση με βουρτσα-πανι.
 
Back
Top