Καθαρισμός

Αν διαβάσεις στην κυνηγετική γωνία θα καταλάβεις. Έπεσα και χτύπησα άσχημα. Όλα καλά όμως
Περαστικά Σταμάτη μου δεν το είχα δει φίλε. Ευτυχώς που δεν ήταν κάτι σοβαρότερο, δύο μέτρα ύψος και να σκάσεις με την πλάτη είναι πολύ επικίνδυνα τα πράγματα.
 
Περαστικά Σταμάτη μου δεν το είχα δει φίλε. Ευτυχώς που δεν ήταν κάτι σοβαρότερο, δύο μέτρα ύψος και να σκάσεις με την πλάτη είναι πολύ επικίνδυνα τα πράγματα.

Ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά

Περαστικά Σταμάτη ,καλή ανάρρωση. Εμείς να είμαστε καλά τα σίδερα φτιάχνονται.

Να σαι καλά φίλε. Έτσι ακριβώς
 
Το ίδιο clp έχω κι εγώ Alex! Το πρόβλημα το έχει μόνο η κάννη της 1100. Του δίκαννου είναι καθρέφτες.
Βάζω και φωτό για να πάρετε μια γεύση:
View attachment 1594
Εικ.1 Η πρώτη κάννη.
View attachment 1592
Εικ.2 Η νεότερη, κοντά στο στόμιο. Προς την πλευρά της λάμψης διακρίνονται οι πρώτοι κρατήρες.
View attachment 1593
Εικ.3 Μια βαθύτερη εικόνα της νεότερης από την πλευρά του στομίου.
Γειά σας και καλώς σας βρήκα καθότι νέο μέλος και πρώτη μου ανάρτηση.Στην πρώτη κάννη είναι to λεγόμενο pitting,αρχικά ξεκινάει σαν μικρά στίγματα οξείδωσης και η σκουριά δουλεύει στο μέταλλο σε σχήμα αντεστραμμένης πυραμίδας…παίρνει έκταση κάτω από την επιφάνεια και το μέταλλο αποδομείται και σχηματίζονται οι κρατήρες.Για αυτό στα αχρωμίωτα επιμελής καθαρισμός έστω και με ένα φυσίγγι.Η πρώτη θέλει honing.Εκτός από τον πλημμελή καθαρισμό άλλη αιτία είναι η χρήση solvents π.χ που περιέχουν αμμωνία,η οποία εισχωρεί στους πόρους του μετάλλου…και πολύ δύσκολα την απομακρύνεις μετά.Τα λάδια που περνάς δεν προσφέρουν τίποτα εδώ.Η αμμωνία διαβρώνει κάτω από το λάδι.Στη περίπτωση του πλημμελούς καθαρισμού τα κατάλοιπα καύσης είναι υγροσκοπικά,κατακρατούν υγρασία και ξεκινάει το κακό.Στα χρωμιωμένα αν δεν έχει σπάσει το χρώμιο υπάρχει πολύ αυξημένη προστασία.Στη περίπτωση της δεύτερης κάννης υπάρχει ξεφλούδισμα του μετάλλου στο κοίλο αυτής.Αυτό έχει γίνει μηχανικά αλλά το περίεργο είναι πως έγινε!Μη τοξικά φυσίγγια δε ρίχνεις.Από μπρούντζινη βούρτσα όχι καθότι πολύ μεγάλη διαφορά σκληρότητας με το μέταλλο.Από σιδερένια ελικοειδή με σπασμένο συρματάκι πιθανό αλλά οι γραμμές πιθανό να είχαν μήκος…Τα σημεία αυτά κατακρατούν κατάλοιπα και χρειάζεται σχολαστικός καθαρισμός.Παραμένει το ερώτημα πως έσπασε το μέταλλο για πρόληψη παρόμοιων φαινομένων.
 
Εκτός από τον πλημμελή καθαρισμό άλλη αιτία είναι η χρήση solvents π.χ που περιέχουν αμμωνία,η οποία εισχωρεί στους πόρους του μετάλλου…και πολύ δύσκολα την απομακρύνεις μετά.Τα λάδια που περνάς δεν προσφέρουν τίποτα εδώ.Η αμμωνία διαβρώνει κάτω από το λάδι
Καλημέρα, αυτό με την δράση της αμμωνίας στο αχρωμειωτο ατσάλι που το διάβασες, να το δούμε λίγο αν γίνεται.
 
Καλημέρα, αυτό με την δράση της αμμωνίας στο αχρωμειωτο ατσάλι που το διάβασες, να το δούμε λίγο αν γίνεται.
Καλημέρα.Από δήλωση εργαζόμενου αλλά και αθλητή σκοποβολής στο γνωστό εργοστάσιο NORMA.Συγκεκριμένα είπε ότι ποτέ δεν χρησιμοποιεί προϊόντα καθαρισμού που περιέχουν αμμωνία.Ως γνωστό η αμμωνία στοχεύει κατά κύριο λόγο τα κατάλοιπα χαλκού.Η αμμωνία κατά τα λεγόμενα του εισχωρεί και στις μικρότερες ατέλειες που υπάρχουν στο εσωτερικό της κάνης.Τα όποια λάδια δεν την απομακρύνουν εντελώς,αντιδράει με το μέταλλο κάτω από το λάδι.Παραμένει αμμωνία στις μικρές ατέλειες του μετάλλου και αφού είναι διαβρωτική από μόνη της για το μέταλλο δημιουργεί μικρές θήκες σε σχήμα τριγώνου.Η δράση της ξεκινάει από τη κορυφή του τριγώνου και κατεβαίνει η διάβρωση προς τα κάτω.Οι θήκες-τσέπες αυτές εξελίσσονται σε κρατήρες.Σε ερώτηση εάν μπορείς να απομακρύνεις την αμμωνία απάντησε καταφατικά μπορείς πλύνοντας με ζεστό νερό για 10 λεπτά επί 4-5 μέρες.Εκτιμώ ότι κάτι γνωρίζει λόγω επαγγέλματος και ιδιότητας.
EDIT: Υπάρχει και αντίθετη άποψη ότι τα αλκαλικά λάδια εξουδετερώνουν την αμμωνία(π.χ Ballistol Universal).
 
Last edited:
Εμ τι κάνει ...
Ο άλλος με το έλαιο λιπάνσεως δεν πλήρωσε τα γαμησιάτικα και τον έκοψε στο βίντεο. 🤣

Άγγλοι ...

View attachment 70539
Magnatec 5-30 της Castrol βάζει και το λέει 30-5(35…) με τη σέσουλα! Μάλλον έχει χτυπήσει κάμποσα Scotch!!!
 
Καλημέρα.Από δήλωση εργαζόμενου αλλά και αθλητή σκοποβολής στο γνωστό εργοστάσιο NORMA.Συγκεκριμένα είπε ότι ποτέ δεν χρησιμοποιεί προϊόντα καθαρισμού που περιέχουν αμμωνία.Ως γνωστό η αμμωνία στοχεύει κατά κύριο λόγο τα κατάλοιπα χαλκού.Η αμμωνία κατά τα λεγόμενα του εισχωρεί και στις μικρότερες ατέλειες που υπάρχουν στο εσωτερικό της κάνης.Τα όποια λάδια δεν την απομακρύνουν εντελώς,αντιδράει με το μέταλλο κάτω από το λάδι.Παραμένει αμμωνία στις μικρές ατέλειες του μετάλλου και αφού είναι διαβρωτική από μόνη της για το μέταλλο δημιουργεί μικρές θήκες σε σχήμα τριγώνου.Η δράση της ξεκινάει από τη κορυφή του τριγώνου και κατεβαίνει η διάβρωση προς τα κάτω.Οι θήκες-τσέπες αυτές εξελίσσονται σε κρατήρες.Σε ερώτηση εάν μπορείς να απομακρύνεις την αμμωνία απάντησε καταφατικά μπορείς πλύνοντας με ζεστό νερό για 10 λεπτά επί 4-5 μέρες.Εκτιμώ ότι κάτι γνωρίζει λόγω επαγγέλματος και ιδιότητας.
EDIT: Υπάρχει και αντίθετη άποψη ότι τα αλκαλικά λάδια εξουδετερώνουν την αμμωνία(π.χ Ballistol Universal).
Να υποθέσω λοιπόν ότι ο εργαζόμενος της νόρμα είναι τουλάχιστον χημικός με όλες αυτές τις γνώσεις.
Τότε γιατί η Remington στο manual της 1100 συνιστά καθάρισμα της κάννης με Hoppes nitro solvent που περιέχει αμμωνία και τελικό πέρασμα με απλό remoil για προστασία από την υγρασία;
Παραθέτω τα συστατικά του nitro :
Screenshot_20231105_174230_com.android.gallery3d.jpg
Προσωπικά ακολουθώ τις οδηγίες της Remington με Hoppes nitro solvent για τον καθαρισμό των δύο αχρωμειωτων καννων που έχω εδώ και 30 χρόνια και δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα σκουριάς εσωτερικά.
 
Last edited:
Να υποθέσω λοιπόν ότι ο εργαζόμενος της νόρμα είναι τουλάχιστον χημικός με όλες αυτές τις γνώσεις.
Τότε γιατί η Remington στο manual της 1100 συνιστά καθάρισμα της κάννης με Hoppes nitro solvent που περιέχει αμμωνία και τελικό πέρασμα με απλό remoil για προστασία από την υγρασία;
Παραθέτω τα συστατικά του nitro :
View attachment 83319
Προσωπικά ακολουθώ τις οδηγίες της Remington με Hoppes nitro solvent για τον καθαρισμό των δύο αχρωμειωτων καννων που έχω εδώ και 30 χρόνια και δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα σκουριάς εσωτερικά.
Κλασικά πράγματα. Αμερικάνικο αχρωμίωτο, hoppe's 9 solvent και hoppe's 9 oil ή remoil.
Γενιές και γενιές ακολουθούν τη μέθοδο και τα όπλα πάνε από πατέρα σε γιό.
PS: Ξέρετε πλέον
Αγαπάμε Remi.
 
Κλασικά πράγματα. Αμερικάνικο αχρωμίωτο, hoppe's 9 solvent και hoppe's 9 oil ή remoil.
Γενιές και γενιές ακολουθούν τη μέθοδο και τα όπλα πάνε από πατέρα σε γιό.
PS: Ξέρετε πλέον
Αγαπάμε Remi.
Κώστα το hoppe's 9 solvent είναι παρόμοιο με το Napier bore solvent που χρησιμοποιώ εγώ;
 
Κώστα το hoppe's 9 solvent είναι παρόμοιο με το Napier bore solvent που χρησιμοποιώ εγώ;
Το napier bore solvent δε το ξέρω. Το hoppe's 9 πάντως είναι κορυφαίο. Δεν έχω βρει καλύτερο καθαριστικό κάννης. Δοκίμασε το και μετά στα δύσκολα δε θα βάζεις τίποτα άλλο. Γκαραντί.
 
Back
Top