Καθαρισμός

WD 40 μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα!
Ένα καλό σκούπισμα και δύο σταγόνες λάδι συντήρησης σ'ενα πανακι και πέρασμα εξωτερικά...
Σιγά μην τους δώσω ένα μεροκάματο για 100ml λάδι!
Όχι τόσο για το 30αρι,όσο για την κοροϊδία!
 
WD 40 μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα!
Ένα καλό σκούπισμα και δύο σταγόνες λάδι συντήρησης σ'ενα πανακι και πέρασμα εξωτερικά...
Σιγά μην τους δώσω ένα μεροκάματο για 100ml λάδι!
Όχι τόσο για το 30αρι,όσο για την κοροϊδία!
Εγώ προτιμώ το λάδι ραπτομηχανής Singer σε συσκευασία του λίτρου.Το πληρώνεις μία φορά και σου κρατάει 20-30 χρόνια.Πάρα πολύ καλό για λίπανση προστασία.Το παρακάτω στη φωτό 13 ευρώ το λίτρο.Δοκιμασμένο και το Kroon,το ίδιο καλό με το Singer.Έξω έχει 8 ευρώ!!!:https://www.techniekwebshop.nl/kroon-oil-smo-1830-02217-1-l-flacon-bus.html
 

Attachments

  • IMG_3709.png
    IMG_3709.png
    306,5 KB · Προβολές: 24
Last edited:
Έχω αγοράσει από το 2008 δύο gun96!!!Tο τελευταίο το πήρα πριν πέντε χρόνια και θα περάσω άλλα τόσα!!! Τέλος σεζόν λύσιμο όλο το όπλο και εξονυχιστικό καθάρισμα!!!Τα καλά της αδράνειας... Όταν είχα τη fabarm κάθε χρόνο ήθελα καινούργιο καθαριστικό και καμιά δεκαριά φανέλες!!!!
 
Έχω αγοράσει από το 2008 δύο gun96!!!Tο τελευταίο το πήρα πριν πέντε χρόνια και θα περάσω άλλα τόσα!!! Τέλος σεζόν λύσιμο όλο το όπλο και εξονυχιστικό καθάρισμα!!!Τα καλά της αδράνειας... Όταν είχα τη fabarm κάθε χρόνο ήθελα καινούργιο καθαριστικό και καμιά δεκαριά φανέλες!!!!
Όντως στο καθάρισμα τα δυο συστήματα έχουν μεγάλη διαφορά!
 
Εγώ προτιμώ το λάδι ραπτομηχανής Singer σε συσκευασία του λίτρου.Το πληρώνεις μία φορά και σου κρατάει 20-30 χρόνια.Πάρα πολύ καλό για λίπανση προστασία.Το παρακάτω στη φωτό 13 ευρώ το λίτρο.Δοκιμασμένο και το Kroon,το ίδιο καλό με το Singer.Έξω έχει 8 ευρώ!!!:https://www.techniekwebshop.nl/kroon-oil-smo-1830-02217-1-l-flacon-bus.html
Στην ελληνική αγορά βλέπω έχει 2 singer λάδια το type A και το type C, εσείς πιο αγοράσατε ; Χωρίς βεβαιότητα μάλλον το multipurpose της singer είναι το type A και λέει και για όπλα άλλα στη συσκευασία λέει ότι είναι σκέτο ορυκτέλαιο.
 
Στην ελληνική αγορά βλέπω έχει 2 singer λάδια το type A και το type C, εσείς πιο αγοράσατε ; Χωρίς βεβαιότητα μάλλον το multipurpose της singer είναι το type A και λέει και για όπλα άλλα στη συσκευασία λέει ότι είναι σκέτο ορυκτέλαιο.
Το λάδι Singer που έχω το έχει αγοράσει η μητέρα μου για τη ραπτομηχανή της σε διάφανο πλαστικό μπουκάλι του 1 λίτρου από τη δεκαετία του ‘80 και τελειώνει τώρα!!! Σκέτο ραφιναρισμένο ορυκτέλαιο είναι.Δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου τόσες δεκαετίες!!!Type A γράφει.Έχω πάρει και το Kroon του λίτρου αλλά περιμένω να τελειώσει το παλιό Singer.
 
Το λάδι Singer που έχω το έχει αγοράσει η μητέρα μου για τη ραπτομηχανή της σε διάφανο πλαστικό μπουκάλι του 1 λίτρου από τη δεκαετία του ‘80 και τελειώνει τώρα!!! Σκέτο ραφιναρισμένο ορυκτέλαιο είναι.Δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου τόσες δεκαετίες!!!Type A γράφει.
Ωραία άρα ψάχνω το type A, είχα και εγώ αντίστοιχο λάδι το Denol Special αλλά μου τελείωσε πέρυσι, ένα καλό που έχουν αυτού του είδους τα λάδια είναι ότι δε λεκιαζουν και δε φεύγουν πάνω από το μέταλλο σε αντίθεση με πολλά "λάδια όπλων"
 
Ωραία άρα ψάχνω το type A, είχα και εγώ αντίστοιχο λάδι το Denol Special αλλά μου τελείωσε πέρυσι, ένα καλό που έχουν αυτού του είδους τα λάδια είναι ότι δε λεκιαζουν και δε φεύγουν πάνω από το μέταλλο σε αντίθεση με πολλά "λάδια όπλων"
Είναι πολύ καθαρά λάδια,λεπτόρευστα και δεν πήζουν όσος χρόνος και αν περάσει.Για καθαρισμό λίγα πράγματα όμως.Τώρα για το κόστος απλά γελάς.
 
Το σιγκερ είναι ένα λάδι με βάση πετρέλαιο ραφιναρισμένο όπως είπε ο @Lagas ιδανικό για τη λίπανση μηχανισμών με πολύ μικρές ανοχές όπως οι ραπτομηχανές. Επίσης επειδή χρησιμοποιείται σε ραπτομηχανές δεν λεκιάζει και είμαι σίγουρος ότι είναι άοσμο και άχρωμο. Φυσικά και είναι ιδανικό και για λίπανση όπλων. Όμως δεν νομίζω να κάνει καλή δουλειά στην προστασία από διάβρωση. Βέβαια αν είσαι τακτικός στο καθάρισμα δεν θα έχεις πρόβλημα. Θα χρειαστείς όμως και κάτι για καθάρισμα.
 
Back
Top