Καθαρισμός

Ώρα είναι να μας πεις ότι λόγω παντόφλας το καθαρισμα γίνεται στο δρόμο.;!?.fff.

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αλλά να ξερες τι πήγα να της κάνω.
Καθάριζα το όπλο στο τραπέζι της βεράντας.Αφού είχα βάλει την σκανδάλη στην κηροζίνη αρκετή ώρα ,παίρνω ένα πινέλο και πηγαίνω στην κουπαστή πάνω από μια μεγάλη τσιμεντένια ζαρντινιέρα που έχει η βεράντα.Καθαρίζοντας λοιπόν με το πινέλο την σκανδάλη που την κράταγα με το άλλο χέρι ,με μια αδέξια κίνηση χτυπάω το δοχείο με την κηροζίνη και αυτό πέφτει στην άκρη του πεζοδρομίου.Εκείνη την στιγμή η γυναίκα μου έπαιρνε 4 σακούλες για να τις πετάξει στον κάδο ανακύκλωσης..Με το που παει να περάσει το πεζοδρόμιο πατάει εκει που είχε πέσει η κηροζίνη.Απογειώνεται και σκάει με τα μούτρα μπρούμυτα μέσα στο δρόμο.
Απλα τρην γλύτωσαν οι σακούλες απο μεγάλη ζημιά.Τήν έβγαλε με μώλωπες και λίγα πονάκια ......bravo.
 
Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αλλά να ξερες τι πήγα να της κάνω.
Καθάριζα το όπλο στο τραπέζι της βεράντας.Αφού είχα βάλει την σκανδάλη στην κηροζίνη αρκετή ώρα ,παίρνω ένα πινέλο και πηγαίνω στην κουπαστή πάνω από μια μεγάλη τσιμεντένια ζαρντινιέρα που έχει η βεράντα.Καθαρίζοντας λοιπόν με το πινέλο την σκανδάλη που την κράταγα με το άλλο χέρι ,με μια αδέξια κίνηση χτυπάω το δοχείο με την κηροζίνη και αυτό πέφτει στην άκρη του πεζοδρομίου.Εκείνη την στιγμή η γυναίκα μου έπαιρνε 4 σακούλες για να τις πετάξει στον κάδο ανακύκλωσης..Με το που παει να περάσει το πεζοδρόμιο πατάει εκει που είχε πέσει η κηροζίνη.Απογειώνεται και σκάει με τα μούτρα μπρούμυτα μέσα στο δρόμο.
Απλα τρην γλύτωσαν οι σακούλες απο μεγάλη ζημιά.Τήν έβγαλε με μώλωπες και λίγα πονάκια ......bravo.
Αφού σε αφηνει ακόμα και κυνηγας... .what. Αγια γυναίκα....
 
Ζολωτα θα γυριζες απίστευτη φαρσοκωμωδια. Τι τρελές σφαίρες, μου λες...θα εσπαγες τα ταμεία.
 
  • Like
Reactions: DrV
Ζολωτα θα γυριζες απίστευτη φαρσοκωμωδια. Τι τρελές σφαίρες, μου λες...θα εσπαγες τα ταμεία.

Γιώργο η γκαντεμιά φίλε έχει ενταθεί τελευταία και είναι όλο και αυξανόμενη.
Περιμένω με αγωνία να δω τι άλλο μπορει να μου συμβεί φέτος.
 
Οριστε φαγωθηκατε... .xm. Αφου ειπαμε οτι η βεργα του Γιωρικα ειναι ετοιμη... Τρισπαστη την περιμεναμε, μονοκομματη μας την εφερε ο αρχιμηχανικος κ με αμφιβολια για το κατα ποσο φτανει να περασει ολη μεσα στην καννη, αλλα μην τα θελουμε ολα δικα μας...sarcastic. Αυτο για σας κ.Jnp που δυναμιτιζατε το κλιμα με τους προβληματισμους σας για την πορεια της βεργας....yelling.

 
Γεια χαρά σε όλους
Μπήκα και εγώ στην πρίζα για βέργα μονοκόμματη μετά απο όσα έχω διαβάσει απο εσάς και σήμερα έκανα το πείραμα...

Αγόρασα μια βέργα αλουμινίου 1m X 6mm , περίπου 2,5 ευρώ και παξιμάδι θηλυκό 5mm που βιδώνουν τα βουρτσάκια 10-20 λεπτά του ευρώ
Έφαγα περιμετρικά την βέρα στην άκρη με "νεάτερνταλ" εργαλεία να λεπτύνει , μέχρι που με πίεση να ανοίξω βόλτες με το ίδιο το παξιμάδι και το αλουμίνιο είναι ποιο μαλακό .. (και δεν έχω κολαουζο)



αφού εχει ποια βιδώσει καλά.. στρογγύλεψα τις γωνίες νε το ντρεμελάκι .


και κάπως ετσι ειναι το τελικό



το μόνο που μένει ειναι να φτιάξω μια λαβή που να περνά απο την κάννη , μάλλον με τον ίδιο τρόπο .
 
Last edited:
Γεια χαρά σε όλους
Μπήκα και εγώ στην πρίζα για βέργα μονοκόμματη μετά απο όσα έχω διαβάσει απο εσάς και σήμερα έκανα το πείραμα...

Αγόρασα μια βέργα αλουμινίου 1m X 6mm , περίπου 2,5 ευρώ και παξιμάδι θηλυκό 5mm που βιδώνουν τα βουρτσάκια 10-20 λεπτά του ευρώ
Έφαγα περιμετρικά την βέρα στην άκρη με "νεάτερνταλ" εργαλεία να λεπτύνει , μέχρι που με πίεση να ανοίξω βόλτες με το ίδιο το παξιμάδι και το αλουμίνιο είναι ποιο μαλακό .. (και δεν έχω κολαουζο)


αφού εχει ποια βιδώσει καλά.. στρογγύλεψα τις γωνίες νε το ντρεμελάκι .


και κάπως ετσι ειναι το τελικό




το μόνο που μένει ειναι να φτιάξω μια λαβή που να περνά απο την κάννη , μάλλον με τον ίδιο τρόπο .
Ωραια και απλη δουλεια.
Εγω για λαβη θα τυλιγα ναυλον σχοινακι .Τις δυο ακρες φυτευτες μεσα στο σωληνα με κολλα δυο συστατικων.
 
Η μονοκόμματη βέργα εχει πλεονεκτήματα σε σχεση με την σπαστες?
Εγώ όλο σπαστες είχα συνήθως ξύλινες..Ειναι πιο βολικές νομίζω.
 
Η μονοκόμματη βέργα εχει πλεονεκτήματα σε σχεση με την σπαστες?
Εγώ όλο σπαστες είχα συνήθως ξύλινες..Ειναι πιο βολικές νομίζω.
Αν εχεις χωρο σπιτι οι μονοκομματες ειναι αθανατες.
Οι σπαστες ειναι για μαζι στο κυνηγι.
 
Γεια χαρά σε όλους
Μπήκα και εγώ στην πρίζα για βέργα μονοκόμματη μετά απο όσα έχω διαβάσει απο εσάς και σήμερα έκανα το πείραμα...

Αγόρασα μια βέργα αλουμινίου 1m X 6mm , περίπου 2,5 ευρώ και παξιμάδι θηλυκό 5mm που βιδώνουν τα βουρτσάκια 10-20 λεπτά του ευρώ
Έφαγα περιμετρικά την βέρα στην άκρη με "νεάτερνταλ" εργαλεία να λεπτύνει , μέχρι που με πίεση να ανοίξω βόλτες με το ίδιο το παξιμάδι και το αλουμίνιο είναι ποιο μαλακό .. (και δεν έχω κολαουζο)



αφού εχει ποια βιδώσει καλά.. στρογγύλεψα τις γωνίες νε το ντρεμελάκι .


και κάπως ετσι ειναι το τελικό



το μόνο που μένει ειναι να φτιάξω μια λαβή που να περνά απο την κάννη , μάλλον με τον ίδιο τρόπο .
Μανθο η βεργα ειναι συμπαγης η σωληνωτη;
 
Γνωριζει κανενας καποια αλοιφη η σκευασμα για την ανανεωση του δερματος;

Η ιδεα μπηκε οταν σε αλλο τοπικ μιλουσαμε για παραδοσιακα σακκιδια, φυσιγγιοθηκες και τα λοιπα. Οποτε ξεθαψα το σακκιδιο του μπαμπα, το αδειασα (βρηκα μεσα καλυκες χαρτινους απο την εποχη του Νωε) καθως και αλλα συνεργα χρησιμα.

IMG_20150825_221624.jpg
[/url][/IMG]
 
συμπαγής ειναι!
ειδα και αυτό το βίντεο που εχει μια πολύ καλή ιδέα με κάλυκα κομμένο για μονοκόμματη βέργα
Μια χαρα ειναι το καθαρισμα αλλα η χρηση καλυκα ειναι υπερβολικη και δεν προσφερει τιποτα.
 
Back
Top