Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άσε Δημήτρη το μόνο που μας σώζει είναι να πέσουν έξω τα μοντέλα ... .pray to God.
Άστα να πάνε Γιώργο όπως βλέπω μετά τις 15 υπάρχει μία τάση να γυρίσει ο καιρός σύμφωνα με αυτά που βλέπουμε όλοι .
Δυστυχώς προς το παρόν την πατήσαμε. Άφησα αυτές τις μέρες πίσω πίσω για μέσα Δεκέμβρη ,ελπίζοντας ότι θα θα είναι κάπως χειμωνιάτικος ο καιρός αλλλά ο καιρός που επικρατεί τώρα είναι καιρός αρχές Νοέμβρη.
 
Άστα να πάνε Γιώργο όπως βλέπω μετά τις 15 υπάρχει μία τάση να γυρίσει ο καιρός σύμφωνα με αυτά που βλέπουμε όλοι .
Δυστυχώς προς το παρόν την πατήσαμε. Άφησα αυτές τις μέρες πίσω πίσω για μέσα Δεκέμβρη ,ελπίζοντας ότι θα θα είναι κάπως χειμωνιάτικος ο καιρός αλλλά ο καιρός που επικρατεί τώρα είναι καιρός αρχές Νοέμβρη.
Άστα να πάνε ... δεν φαίνεται να χειμωνιάζει σύντομα, νοτιάδες συνέχεια δείχνουν όλα τα μοντέλα για αρκετές μέρες ...
 
Μέσα σε όλα βγαίνει και ο κάθε παπαντζής και παίζει με τον πόνο μας !
https://www.ant1news.gr/watch/1598477/ti-lene-ta-merominia-gia-to-2023-kalimera-ellada-07-12-2022
Άλλος μάντης Καλχας και αυτός. Μερομηνια και μλκιες. Κάθε χρόνο τα ίδια λένε. Και όλοι λένε για χιονια τον Γενάρη. Αυτο μπορώ να στο πω και εγώ αφού 99% Γενάρη θα κάνει κάπου χιονια μεχρι χαμηλά.
 
Η μόνη ελπίδα (δεν πεθαίνει ποτέ! χα χα ) είναι αν μετά τις 15-18 γυρίσει σε βοριάδες - χιονιάδες και σπρώξει μερικά νοτιότερα. Αν δεις θερμοκρασίες Βαλκανίων αλλά και βόρεια της Κριμαίας την εβδομάδα που έρχεται ... θα μελαγχολήσεις !!!
Τα λέει όλα ,θερμοκρασιακες αποκλίσεις στα 850 από τα κανονικά για την εποχη .gem-15-240.png
 
Τα μαύρα απόψε κελαηδουσαν όπως τέλος Μαρτίου...........Βογγουσε η πλάγια από το ερωτικό κάλεσμα τους😡😡
......απο τον προηγουμενο μηνα γινεται αυτο εδω σε μας....σε 1 κ μοναδικο περπατητο που εκανα, να δω αν ειχε πουλια...
 
Άλλος μάντης Καλχας και αυτός. Μερομηνια και μλκιες. Κάθε χρόνο τα ίδια λένε. Και όλοι λένε για χιονια τον Γενάρη. Αυτο μπορώ να στο πω και εγώ αφού 99% Γενάρη θα κάνει κάπου χιονια μεχρι χαμηλά.
Κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα ... :D
Τι δουλειά κάνεις τον ρωτάει ... και δεν απαντάει ! ... τι να πει λέω παπαριές να κάνω ντόρο ! χαχαχα
 
Ο καιρός Γιάννη έχει απορρύθμιστει εντελώς. Και μαζί έχει πάρει η μπάλα και το ζωικό βασίλειο. Ειλικρινά απόψε γινόταν χαμός από κελαηδήματα. Φυσικά για να παίξουν στο σούρουπο ούτε για πλάκα. 1 τσίχλα είδα....
Ακριβώς αυτό Δημήτρη!
Έχουν χαθεί οι ενδιάμεσες εποχές!
Εδώ έχουμε τρελαθεί εμείς!
Θα την γλυτωναν τα ζώα και τα πετούμενα?
 
Εδώ άνθισαν κουτσουπιές Νοέμβρη μήνα ,τι να συζητάμε. Η ανωμαλία της φύσης σε όλο το μεγαλείο , τόσο στο ζωικό αλλά και στο φυτικό βασίλειο.
Εδω εχουν πεταξει φρεσκα μπουμπουκια 5-6cm οι κλιματαριες.....
 
Προβλέπω να καίγονται όλα τον Γενάρη!
Δεν βλέπω φως χειμωνιάτικο. Τίποτα ψυχρό στον ορίζοντα δυστυχώς. Μας γλύφει η καυτη γλώσσα της Αφρικής συνεχώς. Τα μοντέλα ούτε καν εικονικούς χιονιάδες δεν βγάζουν στις 15 μέρες μπροστά....
 
Δεν βλέπω φως χειμωνιάτικο. Τίποτα ψυχρό στον ορίζοντα δυστυχώς. Μας γλύφει η καυτη γλώσσα της Αφρικής συνεχώς. Τα μοντέλα ούτε καν εικονικούς χιονιάδες δεν βγάζουν στις 15 μέρες μπροστά....
Έτσι θα πάει φετος μιτσο ..
 
Παίδες εμένα προσωπικά δεν με χαλάει και έτσι να πάει ο καιρός.
Κυνηγετικα
Και με τα λίγα πουλιά γίνεται η βόλτα και η "φασαρία".
Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση την χρόνια που είχε του χιόνια και τους παγετους και βαρούσαν τις μπεκάτσας σε δεκάδες μερικοί πονηροί.
Με συνέπεια να μας κλείσουν και να μην μπορούμε να πάμε για κανένα θήραμα.
Έεεε άμα κρυώσει λίγο ακόμα ο καιρός ή βάλει κάνα ψυχρό αεράκι θα είναι ακόμα καλύτερα όσον αφορά το κυνήγι αλλά κι έτσι πάλι βγαίνω όταν μπορώ.

Οικονομικά με βολεύει περισσότερο γιατι δεν καίει όλη μέρα το καλοριφέρ.
Εδώ στα βόρεια αλλά και σε περιοχές με υψόμετρο ακόμα και στη νότια χώρα το καλοριφέρ δουλεύει πολλές ώρες όταν έχει κρύο πολύ.
 
Παίδες εμένα προσωπικά δεν με χαλάει και έτσι να πάει ο καιρός.
Κυνηγετικα
Και με τα λίγα πουλιά γίνεται η βόλτα και η "φασαρία".
Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση την χρόνια που είχε του χιόνια και τους παγετους και βαρούσαν τις μπεκάτσας σε δεκάδες μερικοί πονηροί.
Με συνέπεια να μας κλείσουν και να μην μπορούμε να πάμε για κανένα θήραμα.
Έεεε άμα κρυώσει λίγο ακόμα ο καιρός ή βάλει κάνα ψυχρό αεράκι θα είναι ακόμα καλύτερα όσον αφορά το κυνήγι αλλά κι έτσι πάλι βγαίνω όταν μπορώ.

Οικονομικά με βολεύει περισσότερο γιατι δεν καίει όλη μέρα το καλοριφέρ.
Εδώ στα βόρεια αλλά και σε περιοχές με υψόμετρο ακόμα και στη νότια χώρα το καλοριφέρ δουλεύει πολλές ώρες όταν έχει κρύο πολύ.
Αν πάει έτσι ο καιρός φίλε μου είναι απλά μια ανωμαλία. Δεν γίνεται να έχεις 20 βαθμούς Δεκέμβρη μήνα για ολόκληρο τον μήνα. Δεν θέλουμε ούτε χιονια μέχρι το κύμα ούτε πάγο. Τα κανονικά της κάθε εποχής αναζητάμε. Οικονομικά βολεύει τους πάντες όμως και αυτό να λέγεται!
 
Δεκτό και σωστο αυτό που λες.

Εδώ έξω από Θεσσαλονίκη μιλάω η θερμοκρασία είναι σχεδόν φυσιολογικη.
Είναι λίγο πάνω από τα κανονικά της εποχής.
Παράδειγμα τις τρεις τελευταίες μέρες έχει γύρω στους 13-16 βαθμούς.
Αν ήταν κανονικά θα είχε μέχρι 10-12.
Ηλιο δεν είδαμε εδώ και τρεις μέρες.
Αντε να είμαστε κάνα 15νθημερο πίσω σε καιρό.
Δηλαδή τέτοιο καιρό ομίχλης - υγρασίας και τετοιες θερμοκρασίες θα είχαμε μέσα Νοεμβρη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top