Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι γιατι εβγαιναν οι βροχες που εταζαν τα μοντελα το χειμωνα;;;;
Ειναι διαφορετικο Κωστη , ειναι πολυ πιο ευκολο να πιασουν τον καυσωνα τα μοντελα. Και πανε πολυ καλα στην επαληθευση των τρεξιματων μεχρι και σημερα. Μεχρι αρχες Αυγουστου δειχνουν να καιγομαστε κανονικα δυστυχως. Τωρα αν ειναι 40 οι βαθμοι και οχι 41 το ιδιο και το αυτο ειναι.
 
Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι για μετά τις συνεχόμενες ακραίες θερμοκρασίες.
Έχω την εντύπωση ότι μετά θα ακολουθήσουν έντονες βροχές και καταιγίδες ή και πλημμύρες που θα κάνουν καταστροφές και θα διώξουν και πολλά τρυγόνια.
Οι πιο ειδικοί θα μας πουν αν ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι για μετά τις συνεχόμενες ακραίες θερμοκρασίες.
Έχω την εντύπωση ότι μετά θα ακολουθήσουν έντονες βροχές και καταιγίδες ή και πλημμύρες που θα κάνουν καταστροφές και θα διώξουν και πολλά τρυγόνια.
Οι πιο ειδικοί θα μας πουν αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Να τα διωξει κατα την Ηλεία τα τρυγονια, γιατι την καλοκαιρινή άδεια, την εχω μεταφέρει special φέτος πιστεύω...11 ως 17/9......ελπίζω να μη χαζεύω τις περαστικές κουρούνες....χε χε χε....😁😁🤪🤪
 
Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι για μετά τις συνεχόμενες ακραίες θερμοκρασίες.
Έχω την εντύπωση ότι μετά θα ακολουθήσουν έντονες βροχές και καταιγίδες ή και πλημμύρες που θα κάνουν καταστροφές και θα διώξουν και πολλά τρυγόνια.
Οι πιο ειδικοί θα μας πουν αν ισχύει κάτι τέτοιο.
δεν πανε πουθενα ,στην ωρα τους θα φυγουν.
 
Καλοκαίρι είναι ρε μάγκες, ζέστη θα έχει. Αμάν πια με αυτή την τρομολαγνεία. Ανοίγεις να διαβάσεις ειδήσεις και μαυρίζει η ψυχή σου. Πας στον καιρό και εκεί τα ίδια. Λεω θα δω τα αθλητικά και εκεί να δεις μίσος που παράγεται. Από πού να ενημερωθείς στο τέλος;
 
Καλοκαίρι είναι ρε μάγκες, ζέστη θα έχει. Αμάν πια με αυτή την τρομολαγνεία. Ανοίγεις να διαβάσεις ειδήσεις και μαυρίζει η ψυχή σου. Πας στον καιρό και εκεί τα ίδια. Λεω θα δω τα αθλητικά και εκεί να δεις μίσος που παράγεται. Από πού να ενημερωθείς στο τέλος;
Έχω φάει κάτι ζεστες στον Πειραιά πιτσιρικάς 1960-70, όταν οι ευκαταστατοι είχαν ένα μόνο ανεμιστήρα και τα ψυγεία δούλευαν με πάγο! Οι φτωχοί καταβρεχοντουσαν και κρέμαγαν σε πόρτες και παράθυρα βρεγμένα σεντόνια και πετσέτες. Το βράδυ όλοι ύπνο στην αυλή η στην ταράτσα...
Τέτοιες ζεστες έκανε κάποια καλοκαίρια και σπάνια το χειμώνα έκανε χιόνι μέχρι τη θαλασσα(4 δωμάτια προσπαθούσαν να τα ζεστανουν με μια σόμπα πετρελαίου, πιο πριν το 1960 υπήρχε στο σπίτι ένα μαγγαλι με κάρβουνα που το πήγαιναν από δωμάτιο σε δωμάτιο).
Με δύο λόγια καλομαθαμε και διαμαρτυρομαστε με το παραμικρό.
 
Με δύο λόγια καλομαθαμε και διαμαρτυρομαστε
Αν ειμασταν σε κάνα καρτερακι και είχε δράση με τα τρυγονακια να εμφανίζονται εδω-εκει,δεν θα γκρινιαζαμε για τίποτα!
Θα γελούσαν και τ'αυτια μας!
Λέω για τέλη Αυγούστου με 40+ υπό σκιάν...
Μου έχει τύχει και το λέω.🙂
 
Καλοκαίρι είναι ρε μάγκες, ζέστη θα έχει. Αμάν πια με αυτή την τρομολαγνεία. Ανοίγεις να διαβάσεις ειδήσεις και μαυρίζει η ψυχή σου. Πας στον καιρό και εκεί τα ίδια. Λεω θα δω τα αθλητικά και εκεί να δεις μίσος που παράγεται. Από πού να ενημερωθείς στο τέλος;
Πέραν των άλλων πιθανών λόγων νομίζω ότι μας υπέρ-τρομάζουν για να εκτρέψουν την προσοχή μας από τα φοβερά που γίνονται σε σχέση με το Αιγαίο και τις υποχωρήσεις της Ελλάδος έναντι των παλιότουρκων!!:mad:
 
Έχω φάει κάτι ζεστες στον Πειραιά πιτσιρικάς 1960-70, όταν οι ευκαταστατοι είχαν ένα μόνο ανεμιστήρα και τα ψυγεία δούλευαν με πάγο! Οι φτωχοί καταβρεχοντουσαν και κρέμαγαν σε πόρτες και παράθυρα βρεγμένα σεντόνια και πετσέτες. Το βράδυ όλοι ύπνο στην αυλή η στην ταράτσα...
Τέτοιες ζεστες έκανε κάποια καλοκαίρια και σπάνια το χειμώνα έκανε χιόνι μέχρι τη θαλασσα(4 δωμάτια προσπαθούσαν να τα ζεστανουν με μια σόμπα πετρελαίου, πιο πριν το 1960 υπήρχε στο σπίτι ένα μαγγαλι με κάρβουνα που το πήγαιναν από δωμάτιο σε δωμάτιο).
Με δύο λόγια καλομαθαμε και διαμαρτυρομαστε με το παραμικρό.
Φυσικά σήμερα για να ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ σε αυλή, πρέπει να είσαι τουλάχιστον ΟΥΚάς με την εγκληματικότητα που μαστίζει την Ελλάδα!;)
 
Καλοκαίρι είναι ρε μάγκες, ζέστη θα έχει. Αμάν πια με αυτή την τρομολαγνεία. Ανοίγεις να διαβάσεις ειδήσεις και μαυρίζει η ψυχή σου. Πας στον καιρό και εκεί τα ίδια. Λεω θα δω τα αθλητικά και εκεί να δεις μίσος που παράγεται. Από πού να ενημερωθείς στο τέλος;
Πως θα κάνουν νουμερα !!! Εδώ έκαναν ήρωα τον πυροσβέστη που πήρε αγκαλιά ένα παιδί που καθόταν με τον αδερφό του και περίμενε τον πατέρα του!!!! Είδα ολλο το βίντεο αλλά τωρα δεν το δηχνουν μόνο φωτό…
 
Αν ειμασταν σε κάνα καρτερακι και είχε δράση με τα τρυγονακια να εμφανίζονται εδω-εκει,δεν θα γκρινιαζαμε για τίποτα!
Θα γελούσαν και τ'αυτια μας!
Λέω για τέλη Αυγούστου με 40+ υπό σκιάν...
Μου έχει τύχει και το λέω.🙂
Mου έτυχε Γιάννη τον Αύγουστο του 2009. Κυνήγι στα Σκόπια ( τριγώνια, φάσσες) και 4.30 το πρωί να φεύγουμε από το ξενοδοχείο με 32 βαθμούς Κελσίου. Θυμάμαι εβρεχα το καπέλο σε νερό και σε 5 λεπτά στεγνωνε. Δεν το νιώθαμε όμως γιατί είχε θηράματα και μας άρεσε.
 
Έχω φάει κάτι ζεστες στον Πειραιά πιτσιρικάς 1960-70, όταν οι ευκαταστατοι είχαν ένα μόνο ανεμιστήρα και τα ψυγεία δούλευαν με πάγο! Οι φτωχοί καταβρεχοντουσαν και κρέμαγαν σε πόρτες και παράθυρα βρεγμένα σεντόνια και πετσέτες. Το βράδυ όλοι ύπνο στην αυλή η στην ταράτσα...
Τέτοιες ζεστες έκανε κάποια καλοκαίρια και σπάνια το χειμώνα έκανε χιόνι μέχρι τη θαλασσα(4 δωμάτια προσπαθούσαν να τα ζεστανουν με μια σόμπα πετρελαίου, πιο πριν το 1960 υπήρχε στο σπίτι ένα μαγγαλι με κάρβουνα που το πήγαιναν από δωμάτιο σε δωμάτιο).
Με δύο λόγια καλομαθαμε και διαμαρτυρομαστε με το παραμικρό.
Και για του λόγου το αληθές διαβάστε το κλασσικό μυθιστόρημα 10 του Καραγατση που αναφέρεται σε ένα τέτοιο καυτο καλοκαίρι στον Πειραιά.
 
Mου έτυχε Γιάννη τον Αύγουστο του 2009. Κυνήγι στα Σκόπια ( τριγώνια, φάσσες) και 4.30 το πρωί να φεύγουμε από το ξενοδοχείο με 32 βαθμούς Κελσίου. Θυμάμαι εβρεχα το καπέλο σε νερό και σε 5 λεπτά στεγνωνε. Δεν το νιώθαμε όμως γιατί είχε θηράματα και μας άρεσε.
Εκεί επειδή είναι κάμπος περικλειστος από βουνά, όπως ο θεσσαλικός, ανάβει ο τόπος. Με ζεστη και απνοια γίνεται ανυπόφορο το κυνηγι. Άσε που θες ελαφριά φυσίγγια χαμηλών πιέσεων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top