Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδω λενε το αντιθετο! Εχουν μπουτσναρες τα ελατα πολλες=χειμωνας , δεν εχουν μπουτσναρες γιοκ χειμωνας! Γενικα οι παππουδες εδω συνδυαζουν την εντονη καρποφορια των αγριων δενδρων οπως πουρναρι και αρια με την βαρυχειμασια. Οσο πιο πολυς καρπος τοσο πιο βαρυς χειμωνας...
Παλιά που το τσέκαρα δεν ίσχυε πάντα .. οπότε τα θεωρώ ενδεικτικά.
 
Δεν ισχύει τίποτα, οι καιροί έχουν αλλάξει, φέτος λογικά θα υπάρχει καρποφορία, γιατί έριξε πολύ νερό, τώρα πως θα εξελιχθεί ο χειμώνας, είναι άλλο θέμα.. διάβαζα εχθές, ότι η Σιβηρία, πάλι φλέγεται...
 
Παλιά που το τσέκαρα δεν ίσχυε πάντα .. οπότε τα θεωρώ ενδεικτικά.
Φυσικο ειναι. Οι παππουδες δεν ειχαν ουτε ιντερνετ να δουν τα τρεξιματα του gfs και του gem ουτε τηλεοραση να δουν δελτιου καιρου και πολλες φορες ουτε καν ραδιοφωνο. Ειχαν τα σημαδια τους που μεσα απο την παρατηρηση της φυσης προσπαθουσαν να ερμηνευσουν τις λειτουργειες της οπως ο καιρος. Αρα αν στις 5 χρονιες που ειχε πολυ βελανι οι 3 ηταν με βαρυ χειμωνα κατελληγαν στο συμπερασμα πολυ βελανι αρα βαρυς χειμωνας. Αυτο φυσικα ειναι αδυνατον να αποτελει μπουσουλα για καθε χειμωνα ειδικα στις μερες μας.
 
Δεν ισχύει τίποτα, οι καιροί έχουν αλλάξει, φέτος λογικά θα υπάρχει καρποφορία, γιατί έριξε πολύ νερό, τώρα πως θα εξελιχθεί ο χειμώνας, είναι άλλο θέμα.. διάβαζα εχθές, ότι η Σιβηρία, πάλι φλέγεται...
Το πολυ νερο δεν λεει τιποτα. Ο μη χειμωνας που περασε επηρεασε αρνητικα ολες τις καρποφοριες. Τα δεντρα δεν κατεβασαν ποτε χυμους φετος. Δηλαδη δεν "κοιμηθηκαν" και αυτο ειναι αρνητικο.
 
Εδω λενε το αντιθετο! Εχουν μπουτσναρες τα ελατα πολλες=χειμωνας , δεν εχουν μπουτσναρες γιοκ χειμωνας! Γενικα οι παππουδες εδω συνδυαζουν την εντονη καρποφορια των αγριων δενδρων οπως πουρναρι και αρια με την βαρυχειμασια. Οσο πιο πολυς καρπος τοσο πιο βαρυς χειμωνας...
Και εγώ έτσι το ξερω, και αυτό έχει και μια λογική άλλωστε..
 
Όλοι φωνάζουν ότι ανεβενη η θερμοκρασία !!! Εδώ παντός μια χαρά καλοκαίρι έχουμε μέχρι τωρα και την δροσούλα του είχε ολλο τον Ιούνιο και νόρμαλ ζεστές… θα έρθουν και τα 40αρια παντα τα είχαμε το καλοκαίρι
 
Θερμοκρασιες για εκει που δουλευω. Μονο που ειμαστε σκεπασμενοι με τσιγκο και κατω απο τον τσιγκο εχει ναυλον και κατω απο το ναυλον δουλευει φουρνος και βγαζει 5-6 φορες την μερα προφιλ αλουμινιου στους 180 βαθμους.... Ψαχνω ενα ατομο για δουλεια , ενδιαφερεται κανεις?????
https://m.okairos.gr/νέα-αρτάκη.html
 
Εδω λενε το αντιθετο! Εχουν μπουτσναρες τα ελατα πολλες=χειμωνας , δεν εχουν μπουτσναρες γιοκ χειμωνας! Γενικα οι παππουδες εδω συνδυαζουν την εντονη καρποφορια των αγριων δενδρων οπως πουρναρι και αρια με την βαρυχειμασια. Οσο πιο πολυς καρπος τοσο πιο βαρυς χειμωνας...
Ολα αυτά ειναι του κώλου Μήτσο κ το ξέρεις.
Εδώ μπροστά έχω έναν έλατο ο οποίος πέρυσι ήτανε τόσο φορτωμένος που δεν περιγράφεται φέτος δεν έχει τίποτα. Έχει παλαβώσει και αυτός με τα τερτίπια του καιρού.
Ειναι σαν το αλλο , 'να πιασω τα λιοκια μου να σου πω τι καιρο θα κανει." .big smile.
Την εχουμε πατήσει. Καλοκαίρια με θερμοκρασίες συνεχώς αυξανομενες και χειμώνες γιοκ.
 
1987 . ΠΑΣΟΚ ,ωραία χρόνια .big smile.
https://www.google.com/amp/s/www.mixanitouxronou.gr/o-fonikos-kafsonas-tou-1987-i-nekri-xeperasan-tous-1300-ke-epidi-gemisan-i-thalami-ton-nosokomion-tous-evazan-akoma-ke-se-vagonia-psigia-tou-ose-i-thermokrasia-gia-8-meres-eftase-stous-44-vathmous/?amp=1

Ω ρε φιλε , ουτε ανεμιστήρες δεν υπήρχαν τοτε να αγοράσεις .
Για κλιματιστικά ουτε κουβέντα .
Το πιο θερμό καλοκαίρι θα έχουμε λέει φέτος, για να δούμε, πάντως οταν είχαμε κακούς καύσωνες τον χειμώνα είχε πολλά πουλιά, περνάγαμε και χειμώνα φυσιολογικό. ( χθες φορεσες ζακετουλα μωρή κουφάλα!)
 
Το πιο θερμό καλοκαίρι θα έχουμε λέει φέτος, για να δούμε, πάντως οταν είχαμε κακούς καύσωνες τον χειμώνα είχε πολλά πουλιά, περνάγαμε και χειμώνα φυσιολογικό. ( χθες φορεσες ζακετουλα μωρή κουφάλα!)
Πάντως αν αναλογιστουμε, ότι φτάσαμε μέσα Ιουλίου, για να δούμε τον πρώτο καύσωνα...καλά μας πάει
 
Το πιο θερμό καλοκαίρι θα έχουμε λέει φέτος, για να δούμε, πάντως οταν είχαμε κακούς καύσωνες τον χειμώνα είχε πολλά πουλιά, περνάγαμε και χειμώνα φυσιολογικό. ( χθες φορεσες ζακετουλα μωρή κουφάλα!)
Και πέρσι έτσι έλεγαν το θερμότερο του αιώνα….άσε νας με τους παπαρολογους (εκτός Περικλή) !!!
 
Ολα αυτά ειναι του κώλου Μήτσο κ το ξέρεις.
Εδώ μπροστά έχω έναν έλατο ο οποίος πέρυσι ήτανε τόσο φορτωμένος που δεν περιγράφεται φέτος δεν έχει τίποτα. Έχει παλαβώσει και αυτός με τα τερτίπια του καιρού.
Ειναι σαν το αλλο , 'να πιασω τα λιοκια μου να σου πω τι καιρο θα κανει." .big smile.
Την εχουμε πατήσει. Καλοκαίρια με θερμοκρασίες συνεχώς αυξανομενες και χειμώνες γιοκ.
Το ξερω μωρε. Μερομηνια καρποι και προς τα που νιβεται ο γατος....
 
Πάντως αν αναλογιστουμε, ότι φτάσαμε μέσα Ιουλίου, για να δούμε τον πρώτο καύσωνα...καλά μας πάει
Θα μας το ξεπληρωσει τωρα. Θα ειναι Νοεμβρης και το ελληνικο κωλοκαιρακι θα επιμενει. Να μου το θυμασαι αυτο... Ααα και χριστουγεννα με 20 βαθμους+...
 
Θα μας το ξεπληρωσει τωρα. Θα ειναι Νοεμβρης και το ελληνικο κωλοκαιρακι θα επιμενει. Να μου το θυμασαι αυτο... Ααα και χριστουγεννα με 20 βαθμους+...
Θα έχουμε χειμώνα φέτος ςςςςς!!!! Στα μπασιματα θα τα δούμε όλα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top