Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο Ότι θυμάμαι όταν είχε ψυχρό καλοκαίρι…είχαμε και πολύ καλούς χειμώνες
Θα σου πω το αντιθετο..
Οσο πισω και εαν εχω παει ,καλοι χειμώνες έρχονται μετα απο καλοκαιρια με καυσωνες . Τελευταίο παραδειγμα το 2021.
Αν και αντιπαθω το καλοκαίρι οσο δεν παει ,τους θελω τους καυσωνες...
Επίσης πλεον τα ζεστά καλοκαίρια θα ειναι πολυ συχνότερα απο τα ηπια..
Γενικα η θερμοκρασία ανεβαίνει παγκόσμια...
 
Έτσι έλεγαν οι παππούδες.Περυσι ας πούμε,ήταν τίγκα....
Και για τις αγγορτζιες λεγανε οι παππουδες οτι αν ειναι φορρωμενες καρπο ερχεται βαρυς χειμωνας αλλα περσυ και προπερσυ ηταν τιγκα !!! Λιγουσανε τα κλαδια .think. .think.
 
Ερχεται.... Θεσσαλια δειχνει 48αρια... Γαμω το κωλοκαιρι View attachment 74398
Δεν υπάρχει πιο απαλευτο πραγμα απο τον καυσωνα, ειδικά στην Αθήνα, ο παππους μου έλεγε, όσο κρυο και να κάνει θα ντυθείς, στη ζέστη τι να κάνεις, να βγάλεις τη πετσα σου.. Δε μπορείς.. Το δυσάρεστο ειναι οτι δείχνει να κρατάει μέρες..
 
Και για τις αγγορτζιες λεγανε οι παππουδες οτι αν ειναι φορρωμενες καρπο ερχεται βαρυς χειμωνας αλλα περσυ και προπερσυ ηταν τιγκα !!! Λιγουσανε τα κλαδια .think. .think.
Η αλήθεια είναι,ότι και τα φυτά ίσως να "μπερδεύονται" στο να προβλέψουν τις επερχόμενες καιρικές συνθήκες,μ'ολη αυτήν την αστάθεια...
 
Η αλήθεια είναι,ότι και τα φυτά ίσως να "μπερδεύονται" στο να προβλέψουν τις επερχόμενες καιρικές συνθήκες,μ'ολη αυτήν την αστάθεια...
Νομιζω Παρη οτι τα φυτα ηταν προσαρμοσμενα τα περασμενα χρονια στο κλιμα που ειχε τωρα δεν εχουν προσαρμοστει ακομα στο υπαρχον κλιμα !! Και αν δεν ξαναγυρισει στο παλιο κλιμα (γιατι ολλα αυτα ειναι κυκλος )θα αργησουν να προσαρμοστουν και αυτα που ξεραμε δεν θα ισχυουν για πολλα χρονια !
 
Δεν νομίζω ότι τα φυτά προβλέπουν τις καιρικές συνθήκες, αλλά μόνο ότι αντιδρούν σε αυτές.
Ετσι λεγανε οι παλιοι Λευτερη πολλα ηταν παραμυθια αλλα μερικα βγαινανε ! Μερικα τα ακολουθουμε ακομα και τωρα και βγαινουν παντα !!
 
Δεν υπάρχει πιο απαλευτο πραγμα απο τον καυσωνα, ειδικά στην Αθήνα, ο παππους μου έλεγε, όσο κρυο και να κάνει θα ντυθείς, στη ζέστη τι να κάνεις, να βγάλεις τη πετσα σου.. Δε μπορείς.. Το δυσάρεστο ειναι οτι δείχνει να κρατάει μέρες..
Συμφωνω απολυτα με τον παππου! Σημερα εξω ειχε 34. Στο ποστο που δουλευω στο εργοστασιο στις 15:30 ειχε 42. Οταν εξω εχει 40 χεστα....
 
Έτσι έλεγαν οι παππούδες.Περυσι ας πούμε,ήταν τίγκα....
Εδω λενε το αντιθετο! Εχουν μπουτσναρες τα ελατα πολλες=χειμωνας , δεν εχουν μπουτσναρες γιοκ χειμωνας! Γενικα οι παππουδες εδω συνδυαζουν την εντονη καρποφορια των αγριων δενδρων οπως πουρναρι και αρια με την βαρυχειμασια. Οσο πιο πολυς καρπος τοσο πιο βαρυς χειμωνας...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top