Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κοιτάω τώρα τη θερμοκρασία σε ένα χώρο του σπιτιού μου χωρίς ψηξη και είναι 35β.Διπλα στο θερμόμετρο είναι δύο υγρομετρα και γράφουν και τα δύο μεταξύ 50 και 60%.Αν τυχόν ήμασταν με υγρασία 90% θα πεφταμε τανάσκελα σαν τις κατσαρίδες!
Μου έτυχε πριν πολλά χρόνια στην Ολλανδία 32β και 90+% υγρασία και ήταν ανυπόφορη η κατάσταση. Φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι σε Ινδία, Ινδονησία και τροπικούς!
 
Κοιτάω τώρα τη θερμοκρασία σε ένα χώρο του σπιτιού μου χωρίς ψηξη και είναι 35β.Διπλα στο θερμόμετρο είναι δύο υγρομετρα και γράφουν και τα δύο μεταξύ 50 και 60%.Αν τυχόν ήμασταν με υγρασία 90% θα πεφταμε τανάσκελα σαν τις κατσαρίδες!
Μου έτυχε πριν πολλά χρόνια στην Ολλανδία 32β και 90+% υγρασία και ήταν ανυπόφορη η κατάσταση. Φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι σε Ινδία, Ινδονησία και τροπικούς!
Χθες βραδυ, ειχαμε 28°C κ 85% υγρασια (Β.Ηλεία)...οποτε μπορω καρα προσεγγιση να νιωσω...
Κανεις ντουζ, κ μεχρι να σκουπιστεις, καπάκι υδρώνεις...κυρίως τα βράδια....🤮
 
Και πόσα αλλά παράδειγματα κατά καιρούς.
Κληματικη αλλαγή!!!!!!!
Τότε έκανε και χειμώνες όμως ... οι μύτες από τις μπεκάτσες και τα πόδια από τα παπιά εγκλωβίζονταν στον πάγο.
Τώρα τα Χριστούγεννα πάμε για μπάνιο.
 
Τότε έκανε και χειμώνες όμως ... οι μύτες από τις μπεκάτσες και τα πόδια από τα παπιά εγκλωβίζονταν στον πάγο.
Τώρα τα Χριστούγεννα πάμε για μπάνιο.
Όχι, κάνεις λάθος, υπήρχαν και χειμώνες που ήταν πιο ηπιοι μέσα στα χρόνια.
 
Τότε έκανε και χειμώνες όμως ... οι μύτες από τις μπεκάτσες και τα πόδια από τα παπιά εγκλωβίζονταν στον πάγο.
Τώρα τα Χριστούγεννα πάμε για μπάνιο.
Από το 10 μεχρει το 17 είχαμε πολύ δυνατές χρονιες στα παπια και της κυχλες και πολύ καλούς χειμώνες για εδώ με αποκορύφωμα 15/16/-17 που ήταν και η τελευταία χρόνια που γνωρίσαμε πραγματικό χειμωνα με πολύ κυνηγι
 
Όχι, κάνεις λάθος, υπήρχαν και χειμώνες που ήταν πιο ηπιοι μέσα στα χρόνια.
Ασε ρε γατάκι που ηταν οι χειμώνες ήπιοι. .big smile.

Από το 1995 περίπου και μετά η διαφορά είναι τεράστια.
Εσύ σα γατάκι αυτό το διάστημα θυμάσαι.
Μέχρι το 1995 ακόμη και το Σεπτέμβρη μήνα το βουνό απέναντι κράταγε χιόνι και μιλάμε για χιόνι μέσα σε ρεματιές 5 m ύψος και τώρα δεν υπάρχει ίχνος .
Εδώ και πολλά χρόνια δηλαδή.
 
Ασε ρε γατάκι που ηταν οι χειμώνες ήπιοι. .big smile.

Από το 1995 περίπου και μετά η διαφορά είναι τεράστια.
Εσύ σα γατάκι αυτό το διάστημα θυμάσαι.
Μέχρι το 1995 ακόμη και το Σεπτέμβρη μήνα το βουνό απέναντι κράταγε χιόνι και μιλάμε για χιόνι μέσα σε ρεματιές 5 m ύψος και τώρα δεν υπάρχει ίχνος .
Εδώ και πολλά χρόνια δηλαδή.
Η διαφορά Δημήτρη είναι ότι παλιά οι χειμώνες κράταγαν για καιρό.
Υπήρχαν πρωτοβρόχια, φθινόπωρο και πολλές ημέρες με μουντό και κρύο καιρό.

Τώρα τα κρύα διαρκούν μια βδομάδα και ότι προλάβουμε προλάβαμε.
 
Η διαφορά Δημήτρη είναι ότι παλιά οι χειμώνες κράταγαν για καιρό.
Υπήρχαν πρωτοβρόχια, φθινόπωρο και πολλές ημέρες με μουντό και κρύο καιρό.

Τώρα τα κρύα διαρκούν μια βδομάδα και ότι προλάβουμε προλάβαμε.
Το 15 μας είχε 2/3 μηνες με -3 βαφμους έως 6 την μέρα … τα τελευταία χρόνια ψιλό γαμ@@&& ο καιρος κάνη κύκλους θα ξανάρθουν τα κρύα με αρχή από φετος .think.
 
Η διαφορά Δημήτρη είναι ότι παλιά οι χειμώνες κράταγαν για καιρό.
Υπήρχαν πρωτοβρόχια, φθινόπωρο και πολλές ημέρες με μουντό και κρύο καιρό.

Τώρα τα κρύα διαρκούν μια βδομάδα και ότι προλάβουμε προλάβαμε.
Ακριβως. Ακούμε για κακοκαιρία και μιλάμε για λιγες μερες και εκτος εξαιρέσεων ειναι για γέλια
 
Το 15 μας είχε 2/3 μηνες με -3 βαφμους έως 6 την μέρα … τα τελευταία χρόνια ψιλό γαμ@@&& ο καιρος κάνη κύκλους θα ξανάρθουν τα κρύα με αρχή από φετος .think.
Αν δεν δεις κρούσταλλα για μέρες στα κεραμίδια να κρέμονται προς τα κάτω ο καιρός δεν θα αλλάξει.
 
Και για του λόγου το αληθές διαβάστε το κλασσικό μυθιστόρημα 10 του Καραγατση που αναφέρεται σε ένα τέτοιο καυτο καλοκαίρι στον Πειραιά.
Πειραια ,απο που εισαι?εγω Αγιο Δημητριο,δημοτικο Θεμιστοκλης,γυμνασιο Ζανειο και δευτερο και πανεπιστημιο βιομηχανικη.Το μονο μειονεκτημα οτι ειμαι βαζελος και αυτο γιατι ολο το δημοτικο ρυθμικα εβριζε τον παναθηναικο.Απο αντιδραση.Αυτα που λες τα εχω ζησει..
 
Πειραια ,απο που εισαι?εγω Αγιο Δημητριο,δημοτικο Θεμιστοκλης,γυμνασιο Ζανειο και δευτερο και πανεπιστημιο βιομηχανικη.Το μονο μειονεκτημα οτι ειμαι βαζελος και αυτο γιατι ολο το δημοτικο ρυθμικα εβριζε τον παναθηναικο.Απο αντιδραση.Αυτα που λες τα εχω ζησει..
Εγω εμενα ανάμεσα Άγιο Παντελεήμονα και Αι Γιώργη. Του Θεμιστοκλή το σχολείο ήτανε στα Ταμπουρια κέντρο αν θυμάμαι καλά. Γυμνάσιο στο 5ο δίπλα στο Θεμιστοκλειο στάδιο όπως και Λύκειο λίγο παραπάνω. Από το Κερατσίνι φεύγαμε με τα πόδια και κατεβαιναμε στο Πασαλιμάνι με τα πόδια για οικονομία στα εισιτήρια. Λεωφορείο το 74 πέρναγε κοντά στη γειτονιά σου. Πανεπιστήμιο και στρατό ξενιτευτηκα στη Θεσσαλονίκη για 8 από τα καλύτερα μου χρόνια.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top