Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η παρατήρηση δε σταματάει ποτεView attachment 75417
Αλλά σε 50 χρόνια ρε Γιάννη....Πολύ αισιόδοξο σε κόβω!
Αμα βλέπεις τις διαφορές από το 1990 περίπου μέχρι σήμερα ...τι να περιμένουμε...εννοούσα.....οχι να έχουμε πρόβλεψη...:confused:
 
Μήπως μπέρδεψαν τον Β. Πόλο με τον Ισημερινό;
Διαφορά θερμοκρασίας είναι, ... όχι θερμοκρασία.

Έχεις μια τάση να αμερικανόφερνεις!!!! Και δεν σου το είχα περισσότερο για Πούτιν σε εκοβα 😇
Εγώ Πούτιν ? αχαχαχα
Δεν μου κόβονται τα @@ καλύτερα ? 🤣
Μα οι αμερικάνοι δεν δέχονται την κλιματική αλλαγή (τουλάχιστον οι κυβερνώντες)

Προς όλους ...
Άλλο το πρόβλημα της παγκόσμιας θέρμανσης και άλλο οι λύσεις. Πρέπει να τα διαχωρίσουμε στο μυαλό μας.

Για εμένα παγκόσμια θέρμανση υπάρχει.
Δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια ή επειδή δεν μου αρέσει η λύση να εκμηδενίσω το πρόβλημα, για να πολεμήσω την λύση.
Ούτε καταναλώνω χρόνο για να αποδείξω κάτι, στην NASA μπαίνω συχνά και τώρα έπεσα πάνω σε αυτά.

Οι λύσεις που εφαρμόστηκαν και έτσι όπως εφαρμόστηκαν στην περίπτωση της Ελλάδας ήταν τουλάχιστον "περίεργες" και γεννούν ερωτηματικά με την έννοια ότι δεν μπορούμε να είμαστε τελευταίοι στα πάντα και στις ανεμογεννήτριες πρώτοι 🤣

Σας διαβεβαιώ ότι και οι κινέζοι έχουν αρχίσει ενέργειες πάντως περί CO2 άσχετα αν δεν το διαφημίζουν.
 
Last edited:
Οποιος λεει οτι τα περι κλιματικης κρισης ειναι θεωρειες συνομωσιας και αλλα τετοια
Δεν είναι θέμα προβλέψεων Ηλία αυτές τις έχω χεσμένους κι εγω . Το θέμα είναι αυτό που βλεπουμε κι αυτό που ζούμε .
Ξέρουμε όλοι πως ήταν η κατάσταση πριν 20 30 χρόνια και πώς είναι σήμερα . Ακόμη και ο χειμώνας του 16-17 ένα πυροτέχνημα ήταν κάποιων ημερών.
Πριν λίγα χρόνια οι παγωνιές στην Ήπειρο ξεκινούσαν μέσα στο Νοέμβριο τώρα αν ξεκινήσουν τον Ιανουάριο καλά θα είναι . Τα χιόνια έπεφταν από τον Οκτώβρη και τα Βαλκάνια ήταν άσπρα με πολύ χιόνι από νωρίς .
Εδώ η Πάρνηθα ήταν πολλές φορές χιονισμένη τέλος Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη. Τη δεκαετία του 90 που κυνηγούσαν εδώ πάνω πέρδικες και το κυνήγι ξεκινούσε 15 Σεπτέμβρη δεν κατέβαινες από το αμάξι από το κρύο τα κρύσταλλα κρέμονται σαν στα βράχια και οι ρεματιές στα βουνά ήταν τίγκα στο παγωμένο χιόνι.
Από κει και πέρα τι να συζητάμε....
Θα περιμένω από καμία ανάσα και κανένα μετεωρολόγο να μου πει για κλιματική αλλαγή και τα λοιπά το βλέπω και το ζω!
Οποιος βγαινει και λεει οτι τα περι κλιματικης κρισης ειναι θεωριες συνομωσιας και αλλα τετοια κουραφεξαλα ας διαβασει προσεκτικα το ποστ του Δημητρη. Αυτα που λεει ισχυουν 100%. Που ειναι τα πρωτοβροχια? Που ειναι το φθινοπωρο? Αυγουστο μεχρι τον Νοεμβριο εχουμε και οι χειμωνες ειναι τραβελια. Υπαρχει πληρης αποσυντονισμος στο κλιμα. Παντου ακραια φαινομενα και μερικοι νομιζουν οτι μας δουλευουν τα καναλια επειδη το ειχε κανει παλι 25 χρονια πριν. Ναι το ειχε αλλα την τελευταια δεκαετια το κανει , το ξανακανει και το ξαναματακανει ΚΑΘΕ χρονο.
 
Διαφορά θερμοκρασίας είναι, ... όχι θερμοκρασία.


Εγώ Πούτιν ? αχαχαχα
Δεν μου κόβονται τα @@ καλύτερα ? 🤣
Μα οι αμερικάνοι δεν δέχονται την κλιματική αλλαγή (τουλάχιστον οι κυβερνώντες)

Προς όλους ...
Άλλο το πρόβλημα της παγκόσμιας θέρμανσης και άλλο οι λύσεις. Πρέπει να τα διαχωρίσουμε στο μυαλό μας.

Για εμένα παγκόσμια θέρμανση υπάρχει.
Δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια ή επειδή δεν μου αρέσει η λύση να εκμηδενίσω το πρόβλημα, για να πολεμήσω την λύση.
Ούτε καταναλώνω χρόνο για να αποδείξω κάτι, στην NASA μπαίνω συχνά και τώρα έπεσα πάνω σε αυτά.

Οι λύσεις που εφαρμόστηκαν και έτσι όπως εφαρμόστηκαν στην περίπτωση της Ελλάδας ήταν τουλάχιστον "περίεργες" και γεννούν ερωτηματικά με την έννοια ότι δεν μπορούμε να είμαστε τελευταίοι στα πάντα και στις ανεμογεννήτριες πρώτοι 🤣

Σας διαβεβαιώ ότι και οι κινέζοι έχουν αρχίσει ενέργειες πάντως περί CO2 άσχετα αν δεν το διαφημίζουν.
Επί Τράμπ δεν τη δεχόντουσαν.
Οι τωρινοί,τη δέχονται.
 
Η θερμοκρασια της γης εχει να κανει κυριως με τον ηλιο, τωρα διοξειδιο ανθρακα και λοιπες παπαριες ειναι η καραμελα για τους ασχετους για να πασαρουν την πρασινη αναπτυξη, καμια ανθρωπινη δραστηριοτητα δεν μπορει να επιρεασει τη συμπεριφορα του ηλιου και τη μετατωπιση της γης γυρω απο τον αξονα της που γινεται καθε 5,500 χρονια, σε ενδεχομενο πυρηνικο ολοκαυτωμα λενε θα ανεβει η θερμοκρασια 1 ενα βαθμο κελσιου, επισης τα φυτα χρειαζοντε διοξειδιο του ανθρακα για να υπαρχουν, επισης το κλιμα της γης κανει κυκλους χιλιαδες χρονια τωρα απο παγετωνα σε θερμο και αντιστροφα, αυτο φαινεται και στους κορμους υπεραιωνοβιων δεντρων που κοβονται.
Η δε NASA ας παει πρωτα στο φεγγαρι(που δεν πηγαν ποτε) και μετα ας ασχοληθει και με τον καιρο.
 
Διαφορά θερμοκρασίας είναι, ... όχι θερμοκρασία.


Εγώ Πούτιν ? αχαχαχα
Δεν μου κόβονται τα @@ καλύτερα ? 🤣
Μα οι αμερικάνοι δεν δέχονται την κλιματική αλλαγή (τουλάχιστον οι κυβερνώντες)

Προς όλους ...
Άλλο το πρόβλημα της παγκόσμιας θέρμανσης και άλλο οι λύσεις. Πρέπει να τα διαχωρίσουμε στο μυαλό μας.

Για εμένα παγκόσμια θέρμανση υπάρχει.
Δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια ή επειδή δεν μου αρέσει η λύση να εκμηδενίσω το πρόβλημα, για να πολεμήσω την λύση.
Ούτε καταναλώνω χρόνο για να αποδείξω κάτι, στην NASA μπαίνω συχνά και τώρα έπεσα πάνω σε αυτά.

Οι λύσεις που εφαρμόστηκαν και έτσι όπως εφαρμόστηκαν στην περίπτωση της Ελλάδας ήταν τουλάχιστον "περίεργες" και γεννούν ερωτηματικά με την έννοια ότι δεν μπορούμε να είμαστε τελευταίοι στα πάντα και στις ανεμογεννήτριες πρώτοι 🤣

Σας διαβεβαιώ ότι και οι κινέζοι έχουν αρχίσει ενέργειες πάντως περί CO2 άσχετα αν δεν το διαφημίζουν.
Δεν παίζει το σενάριο (από Ούγγρο επιστήμονα αν θυμάμαι καλά) η γη να κάνει και πάλι πιο κυκλικές κινήσεις γύρω από τον ήλιο και να μειώνεται η οβάλ κίνηση;
Ή οι ηλιακές εκρήξεις να είναι περισσότερες, που για εμάς να είναι 50 ή 100 χρόνια αλλά για το σύμπαν είναι μια αναλαμπή;
 
Η θερμοκρασια της γης εχει να κανει κυριως με τον ηλιο, τωρα διοξειδιο ανθρακα και λοιπες παπαριες ειναι η καραμελα για τους ασχετους για να πασαρουν την πρασινη αναπτυξη, καμια ανθρωπινη δραστηριοτητα δεν μπορει να επιρεασει τη συμπεριφορα του ηλιου και τη μετατωπιση της γης γυρω απο τον αξονα της που γινεται καθε 5,500 χρονια, σε ενδεχομενο πυρηνικο ολοκαυτωμα λενε θα ανεβει η θερμοκρασια 1 ενα βαθμο κελσιου, επισης τα φυτα χρειαζοντε διοξειδιο του ανθρακα για να υπαρχουν, επισης το κλιμα της γης κανει κυκλους χιλιαδες χρονια τωρα απο παγετωνα σε θερμο και αντιστροφα, αυτο φαινεται και στους κορμους υπεραιωνοβιων δεντρων που κοβονται.
Η δε NASA ας παει πρωτα στο φεγγαρι(που δεν πηγαν ποτε) και μετα ας ασχοληθει και με τον καιρο.
Κι αυτα γεγονότα είναι...
Αυτό που δεν ανέχομαι είναι ότι πολλοί το είδαν σαν ευκαιρία για χοντροκονομα σε βάρος των πολλών.
 
Last edited:
Στις λύσεις τώρα υπάρχει πραγματικά πρόβλημα.
Θα έπρεπε να υπάρχει παγκόσμιο ενδιαφέρον και θέληση (όπως με την τρύπα του όζοντος που καταφέραμε να την κλείσουμε, άσχετα αν βρίσκεις freon12 ακόμα στην Τουρκία πχ)

Δυστυχώς τα χρήματα που πρέπει να επενδυθούν είναι πολλά και κάποιοι από αυτούς που παράγουν το περισσότερο CO2 αποφάσισαν να μην τα δώσουν. Αρχίζουν όμως σιγά σιγά και αυτοί απλά δεν δέχονται τα πιεστικά όρια της συμφωνίας για το κλίμα.
Επίσης πρόβλημα υπάρχει με τον καταμερισμό των ΑΠΕ.
Λέμε πχ ότι στην Ελλάδα μπαίνουν πολλές ανεμογεννήτριες και σε άλλες χώρες όχι ... οκ δεκτό αν και δεν έχω στοιχεία.
Θα θέλαμε πχ 2-3 πυρηνικούς αντιδραστήρες ?
Κάποιες χώρες όπως πχ η Γαλλία έχουν πυρηνικούς αντιδραστήρες οπότε μπορεί να είναι ανεξάρτητες από τα ορυκτά καύσιμα σε μεγάλο βαθμό.
Άλλες χώρες μπορεί να κλείνουν εργοστάσια με ορυκτά καύσιμα και να αγοράζουν ρεύμα από άλλους.
Δεν ξέρω τι γίνεται.
Η ηλεκτρική ενέργεια τείνει να γίνει χρηματιστηριακό προϊόν.
Αγοράζεις ενέργεια από τον Καναδά ή την Αυστραλία και την καταναλώνεις στην Ελλάδα.

Το σίγουρο είναι ότι κανένας δεν θέλει να βλέπει αυτά τα σκιάχτρα στα βουνά του και σε αυτό συμφωνώ.
Αν κάποιος αναρωτιέται γιατί έχουμε εγκατεστημένη ισχύ σε ΑΠΕ πχ 70gwatt (τυχαίο νούμερο) ένω χρειαζόμαστε 10gwatt θα το δείτε σε μερικά χρόνια που οι εταιρίες θα διαφημίζουν "πράσινα" προϊόντα τα οποία φυσικά θα παράγονται από "πράσινη" ενέργεια.

Ο καιρός γαρ εγγύς. 🤣

Εντάξει πρόβλεψη δεν υπάρχει...αλλά βλέπουμε που θα καταλήγει....
Όταν η κατάσταση φτάσει στο αμήν όλος ο κόσμος θα βάλει πλάτη και το πρόβλημα θα μετριαστεί.
Ήδη πολλοί έχουν αρχίσει να βάζουν πλάτη, άσχετα αν δεν το λένε.
 
Ας μπούνε τα πουλάκια μου κανονικά τον Οκτώβριο Κάι ας έχω και κοντομάνικο .yelling.dim63??????.fishing.
Το 16 το μεγαλο μπασιμο με 30 βαθμους ειχε γινει. Εριχνε κατι tsihla ο φιλος μου ο Βαγγελης και του ειχαν φυγει τα τσαουλια απο το κοπανημα και ειχε πλανταξει απο την πιλαλα που εριχνε για τις κοψοφτερες.....
 
Η θερμοκρασια της γης εχει να κανει κυριως με τον ηλιο, τωρα διοξειδιο ανθρακα και λοιπες παπαριες ειναι η καραμελα για τους ασχετους για να πασαρουν την πρασινη αναπτυξη, καμια ανθρωπινη δραστηριοτητα δεν μπορει να επιρεασει τη συμπεριφορα του ηλιου και τη μετατωπιση της γης γυρω απο τον αξονα της που γινεται καθε 5,500 χρονια, σε ενδεχομενο πυρηνικο ολοκαυτωμα λενε θα ανεβει η θερμοκρασια 1 ενα βαθμο κελσιου, επισης τα φυτα χρειαζοντε διοξειδιο του ανθρακα για να υπαρχουν, επισης το κλιμα της γης κανει κυκλους χιλιαδες χρονια τωρα απο παγετωνα σε θερμο και αντιστροφα, αυτο φαινεται και στους κορμους υπεραιωνοβιων δεντρων που κοβονται.
Ακριβώς.
Ο πλανήτης είναι ζωντανός οργανισμός και αυξομειώνει συνεχώς τις θερμοκρασίες του και μπαινοβγαίνουμε σε παγετωνικές και μέσοπαγετωνικές περιόδους. Τώρα είμαστε στην ολόκαινο εποχή που είναι μεσοπαγετωνική περίοδος (Δόξα το Θεό!)
Το κλίμα του πλανήτη ακολουθεί τους κύκλους του Μιλάνκοβιτς οι οποίοι είναι εξαιρετικά σύνθετοι.
Και να μην ξεχνάμε, στην επιστήμη ΟΛΑ τα μοντέλα είναι λάθος. Κάποια λίγα είναι χρήσιμα.

 
Ακριβώς.
Ο πλανήτης είναι ζωντανός οργανισμός και αυξομειώνει συνεχώς τις θερμοκρασίες του και μπαινοβγαίνουμε σε παγετωνικές και μέσοπαγετωνικές περιόδους. Τώρα είμαστε στην ολόκαινο εποχή που είναι μεσοπαγετωνική περίοδος (Δόξα το Θεό!)
Το κλίμα του πλανήτη ακολουθεί τους κύκλους του Μιλάνκοβιτς οι οποίοι είναι εξαιρετικά σύνθετοι.
Και να μην ξεχνάμε, στην επιστήμη ΟΛΑ τα μοντέλα είναι λάθος. Κάποια λίγα είναι χρήσιμα.

1690132190780.png

Νο comment .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top