Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τη να πω ρε παιδιά.....
Πέρυσι πάντος 2-3 παπάκια που βάρεσα όλα-όλα...σε όοολα η γούσα τους ήταν άδεια....Τα έκοβε η πείνα και ξανά άλλαζαν τοποθεσία.....Και όλα αυτά γιατί φρέζάρισαν τις καλαμποκιές νωρίς.....Το παπί όσο και να τουφεκιστεί,όταν βρει φαΐ δν ξεκολάει με τίποτα......Ίσως αλλάξουν κάποια μέτρα το περασμά τους λόγο σμπάρων.....Εκεί που περνούσαν στο καρτέρι σου.....να περνάνε 50-100 μέτρα παραδίπλα......... ;)
Σε εσάς μπορεί να δουλεύουν αλλιώς τα χωράφια .....εδώ πάντως έχει άφθονο φαγητό και όταν πλυμμηριζουν γίνεται ο χαμός..... κάντε ζουμ στην φοτο για να δείτε ;)
3550
 
Σε εσάς μπορεί να δουλεύουν αλλιώς τα χωράφια .....εδώ πάντως έχει άφθονο φαγητό και όταν πλυμμηριζουν γίνεται ο χαμός..... κάντε ζουμ στην φοτο για να δείτε ;)
View attachment 3550
Έτσι είναι και τα δικά μας όταν λιμνάζουν....Τα πουλιά που πετούν προς τα λευκάδια ......κοράκια είναι..;;;;
 
Έτσι είναι και τα δικά μας όταν λιμνάζουν....Τα πουλιά που πετούν προς τα λευκάδια ......κοράκια είναι..;;;;
Ναι κοράκια με μακρύ λαιμό χαχαχα βγαίνουν σε διάφορα χρώματα και μεγέθη....τα πρασινοκορακια τα κιρκιροκορακια τα σφυριχτοκορακια και άλλα τέτοια είναι μέσα στο μπουγιο που βλέπεις η φοτο είναι τραβηγμένη Μάρτιο υπόψην!!!?!
 
Ναι κοράκια με μακρύ λαιμό χαχαχα βγαίνουν σε διάφορα χρώματα και μεγέθη....τα πρασινοκορακια τα κιρκιροκορακια τα σφυριχτοκορακια και άλλα τέτοια είναι μέσα στο μπουγιο που βλέπεις η φοτο είναι τραβηγμένη Μάρτιο υπόψην!!!?!
.sarcastic. .sarcastic. .my man.Τα είδα μαύρα ρε Τέλη και μπερδεύτικα......yelling.
Γ@μώ τα επιστρόφια τους γ@μώ......fiurius.
 
.sarcastic. .sarcastic. .my man.Τα είδα μαύρα ρε Τέλη και μπερδεύτικα......yelling.
Γ@μώ τα επιστρόφια τους γ@μώ......fiurius.
Από τέλη Ιανουαρίου είχε πολλά πουλιά αλλά δεν μπορούσες να τα βάλεις εύκολα χέρι διότι πολύ το νερό έφτανε και 3 μέτρα σε πολλά σημεία δεν τα πίεζε και κάνεις για να παίξουν οπότε παρόλο που ήταν πολλά δεν έκανες σχεδόν τίποτα και με βάρκες μπήκανε μερικοί και αυτοί τα ίδια κάναν μια τρύπα στο νερό!!!!
 
Πέρι δυτικα βλεπεις τιποτα;για ιονιο Κεφαλονια Ιθακη;μας εχει πνιξει η σκονη στο εδαφος
Αφού τν ρωτάς τν Περικλή και κάνεις που κάνεις το καλό......Κάντο σωστά..... .yelling. Μόνο η Κεφαλονιά και η Ιθάκη είναι στο δυτικό τμήμα δηλαδή.....yelling.
Ρώτα τν και για την Αμαλιάδα να ξέρω κι εγώ.....sarcastic..sarcastic.
 
Ότι να ναι είναι τα μοντέλα ο Αμερικανός δίνει λίγα πράγματα από βροχές ενώ ο Ευρωπαίος αρκετές εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι Ευρωπαίο στα κοντινά είναι γάτα όπως φαίνεται θα βραχουμε καλουτσικα Πέμπτη προς Παρασκευή .......β. Ήπειρος Μακεδονία θα βραχούν.....
 
Ότι να ναι είναι τα μοντέλα ο Αμερικανός δίνει λίγα πράγματα από βροχές ενώ ο Ευρωπαίος αρκετές εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι Ευρωπαίο στα κοντινά είναι γάτα όπως φαίνεται θα βραχουμε καλουτσικα Πέμπτη προς Παρασκευή .......β. Ήπειρος Μακεδονία θα βραχούν.....
.pray to God..pray to God.weather1
 
Αφού τν ρωτάς τν Περικλή και κάνεις που κάνεις το καλό......Κάντο σωστά..... .yelling. Μόνο η Κεφαλονιά και η Ιθάκη είναι στο δυτικό τμήμα δηλαδή.....yelling.
Ρώτα τν και για την Αμαλιάδα να ξέρω κι εγώ.....sarcastic..sarcastic.
.crying smile. .crying smile. .crying smile. ε δυτικα ειπα για αρχη και μετα το εκανα τοπικιστικο το ζητημα αν και απ οσο εχω παρατηρησει εδω μας πιανει ο καιρος με προβλεψεις για βορειο ιονιο ενω σε σας νομιζω νοτιο..για να δουμε παντως παιδια γιατι δεν την παλευω αλλο με τοση ζεστη
 
.crying smile. .crying smile. .crying smile. ε δυτικα ειπα για αρχη και μετα το εκανα τοπικιστικο το ζητημα αν και απ οσο εχω παρατηρησει εδω μας πιανει ο καιρος με προβλεψεις για βορειο ιονιο ενω σε σας νομιζω νοτιο..για να δουμε παντως παιδια γιατι δεν την παλευω αλλο με τοση ζεστη
.sarcastic. Η Αμαλιάδα είναι στο βόρειο τμήμα του νομού.
Ο Πύργος είναι Νότια.
 
Ότι να ναι είναι τα μοντέλα ο Αμερικανός δίνει λίγα πράγματα από βροχές ενώ ο Ευρωπαίος αρκετές εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι Ευρωπαίο στα κοντινά είναι γάτα όπως φαίνεται θα βραχουμε καλουτσικα Πέμπτη προς Παρασκευή .......β. Ήπειρος Μακεδονία θα βραχούν.....

Από την στιγμή που δεν θα έχουμε ένα δυναμικό αίτιο κοντά μας(βαρομετρικό χαμηλό ) είναι λογικό να μην μπορούν να πιάσουν τον υετό ..Ποτε μην κοιτάς υετό σε καταστάσεις αστάθειας ...Εάν ήταν κάτι οργανωμένο με μέτωπα κτλ...οκ έχεις μια βάση ...
 
Από την στιγμή που δεν θα έχουμε ένα δυναμικό αίτιο κοντά μας(βαρομετρικό χαμηλό ) είναι λογικό να μην μπορούν να πιάσουν τον υετό ..Ποτε μην κοιτάς υετό σε καταστάσεις αστάθειας ...Εάν ήταν κάτι οργανωμένο με μέτωπα κτλ...οκ έχεις μια βάση ...
Είναι και μεταβατική εποχή οπότε δυσκολεύει και άλλο θα έλεγα τέλος πάντων ότι βρέξει ας κατεβάσει.pray to God.
 
Σε τέτοιες καταστάσεις παίζουν τεραστιο ρολο τα τοπικά χαρακτηριστικά της κάθε περιοχής ,όπως ανάγλυφο ,τοποθεσία υψόμετρο,απόσταση από θάλασσα κτλ κτλ ...Αυτα τα δεδομένα κανένα παγκόσμιο προγνωστικό (gfs.ecmwf.ukmo κ.α) δεν μπορει να τα εκτιμήσει στο 100%..Ούτε στο 80% θα έλεγα σε τέτοιες περιπτώσεις...Εάν είχαμε σαν κράτος επενδύσει σε δικά μας προγνωστικά με τις ανάλογες μετρήσεις οκ..θα μπορούσαμε να το πιάσουμε..αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ..Όσο ποιο μεγάλη είναι η αλλαγή του καιρού τόσο εύκολα μπορούν να την πιάσουν ..Μην ξεχνάς ότι η απόκλιση που δίνουν ακόμα και στην μισή μοίρα είναι 80 με 100 χιλιόμετρα απόσταση..Δηλαδή σου δίνουν βροχή στην Αθήνα και στο περιθώριο λάθους βρέχει στην Κόρινθο...Το λέω λίγο μπακαλιστικα αλλά για να καταλάβουμε το περιθώριο λάθους που δίνουν από μόνα τους όλα αυτά τα μοντέλα....
Τέλος παντων μεγάλη κουβέντα ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top