Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συμφωνώ σε όλα Γιάννη..Ειδικά όταν εχει κανείς οικογένεια δυσκολευουν περισσότερο τα πράγματα για ελεύθερο χρόνο..Και πως λες στα περάσματα δεν αρκεί ένα Σ/Κ...
 
Χαιρετώ τη παρέα! 2η μέρα σήμερα διακοπές στο πατρικό, και δεύτερη μέρα κυνήγι με πατέρα και τον μπάρμπα, που διανύουν και οι δύο την 70η δεκαετία της ζωής τους και την 50ή κυνηγετική, παρόλα αυτά το παλεύουν ακόμα.
Παρά τη θηραματική πενία των 2 ημερών...το φχαριστιέμαι πολύ μπορώ να πώ και ιδιαίτερα της κυνηγετικές ιστορίες και μνήμες αλλοτινών εποχών, με αρκετή δόση μελαγχολίας, του τύπου
''α! θυμάμαι μια μέρα καθόμουν σ' αυτό το μέρος και να έβλεπες τα τρυγόνια να περνάνε μπουλούκια 100-150 κομμάτια μέχρι το μεσημέρι...πόλεμος γινότανε...α! πάνε τώρα αυτά παιδί μου, τώρα χαθήκανε και τα λιανόπουλα''
 
Συμφωνώ σε όλα Γιάννη..Ειδικά όταν εχει κανείς οικογένεια δυσκολευουν περισσότερο τα πράγματα για ελεύθερο χρόνο..Και πως λες στα περάσματα δεν αρκεί ένα Σ/Κ...
Τάσο όπως θα ξέρεις και'συ και όλοι οι νησιώτες, σε τουριστικό νησί ο ελεύθερος χρόνος ( το καλοκαιρι) είναι λίγος εκτός τον δημόσιων υπαλλήλων που έχουν ωράριο, όταν απασχόλησε σε τουριστική ή εποχιακή δουλεια....... άστα να πάνε.
 
Last edited:
Τα τελευταία 5-6 χρόνια Τάσο σπάνια πηγαίνω στα Σεπτεμβριανά περάσματα,λίγο ή δουλειά, λίγο να βγάλω τα σκυλακια, λίγο και ή οικογένεια. Πρέπει να πηγαίνεις κάθε μέρα, τα πουλιά δε περνάνε μόνο Κυριακές. Εξάλλου τοσα χρόνια πριν ήμουν σχεδόν σε καθημερινή βάση, έχω κάψει βενζίνες για δύο ζωές .sarcastic..

Δεν έχασες τίποτα το ιδιαίτερο Γιάννη, χτες και σήμερα δεν μπήκε τίποτα, πολύ ζέστη και υγρασία από τις 08:00 κολλούσαν τα ρούχα πάνω σου...Αν δεν το γυρίσει σε λίγο μαΐστρο δεν...
Καλησπέρα αγόρια. Μόλις επέστρεψα απο το σκοπευτήριο. Ρίξαμε τις πουλες μας και χαλαρωσαμε με ωραίες βολές καιτο χαβαλέ μας. Σημερα δεν εχει μπανακι (ευτηχως) .sarcastic. γιατι χθες το ξενυχτησαμε και ο πιτσιρίκος βαριεται. Καλη συνεχεια σε ολους.
Που έχει σκοπευτήριο ρε Γιάννη στο νησί, τουλάχιστον αν δεν παν καλά τα περάσματα να ρίξω κάνα σμπάρο εκεί.sarcastic.
 
Μόνο το χειμώνα μένει χρόνος για τσίχλες και καμία μπεκατσα Γιαννη για όσους κυνηγάνε..Η πιο τυχεροί είναι τα αφεντικά..Αφήνουν τους υπαλλήλους μαγαζί κ πάνε τα πρωινά για κάνα τρυγόνι.Αλλιως ο υπάλληλος δυσκολα,Εκτός και αν είχε μπάσιμο το πρωί και μολις σχολασει πάει περπατητο..Το έχω κάνει αρκετές φορες παλαιότερα.Να σκεφτείς δεν πηγενα σπίτι να φάω.. Μάσα μετά το κυνήγι..:)
 
Δεν έχασες τίποτα το ιδιαίτερο Γιάννη, χτες και σήμερα δεν μπήκε τίποτα, πολύ ζέστη και υγρασία από τις 08:00 κολλούσαν τα ρούχα πάνω σου...Αν δεν το γυρίσει σε λίγο μαΐστρο δεν...

Που έχει σκοπευτήριο ρε Γιάννη στο νησί, τουλάχιστον αν δεν παν καλά τα περάσματα να ρίξω κάνα σμπάρο εκεί.sarcastic.
Μακαρι Σπυρο να κανει κανα μπασιμο οσο θα εισαι εδώ. Το (νεο) σκοπευτηριο ειναι στο Τεμπλονι, ακομα είμαστε βέβαια σε αρχικό σταδιο, εχουμε μονο προς το παρόν 4 μηχανες εκει (υπαρχουν αλλες 2 στο πεδιο του σκητ στο παλιο σκοπευτηριο). Αν θελεις το απογευμα πάρεμε τηλ στο 6944260281 να σου πω περισσοτερες λεπτομερειες.
 
Μακαρι Σπυρο να κανει κανα μπασιμο οσο θα εισαι εδώ. Το (νεο) σκοπευτηριο ειναι στο Τεμπλονι, ακομα είμαστε βέβαια σε αρχικό σταδιο, εχουμε μονο προς το παρόν 4 μηχανες εκει (υπαρχουν αλλες 2 στο πεδιο του σκητ στο παλιο σκοπευτηριο). Αν θελεις το απογευμα πάρεμε τηλ στο 6944260281 να σου πω περισσοτερες λεπτομερειες.
Ευχαριστώ Γιάννη, θα μιλήσουμε...
 
Καλημέρα σε όλους! Μπιλ έλα στα τσιμέντα και να σκέφτεσαι τι χειμώνας έρχεται φίλε! Θα γράψουμε ιστορία πάλι σαν χώρα και επίσης θα πάμε να φάμε και καμία μπεκατσούλα πάλι! ;)
.......γλυκάθηκε η γριά στα σύκσ..sarcastic.
 
Last edited:
Άντε να δροσίσει λίγο, πήγα να πάρω ένα παγωτό και το θερμόμετρο έγραφε 36. Είμαι ανυπόμονος για τις τσίχλες και τις φάσσες. Βέβαια κάνω υπομονή η έναρξη για τα υδρόβια είναι κοντά οπότε έχω μια παρηγοριά. :)
 
......θα πάμε να φάμε και καμία μπεκατσούλα πάλι! ;)

Ναι καλά....
Δεν νομίζω και φέτος να μπουν κουφές στραβές και παράλυτες μπεκάτσες

Καλησπέρα σε ολα τα ρεμάλια...:)
 
Γεια σας ρε καλόπαιδα.......ωχ!
Τι έπαθες? Η μέση?? Καλησπέρα αλάνια! Τελευταία εβδομάδα μου στη δουλειά και μετά μια εβδομάδα άνεργος οπότε και θα κυνηγήσω τα τρυγονάκια όσο μπορώ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top