Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ασε να σχολασω σε λιγο να παω σπιτι και θα σου πω οτι μπορω.
Αντέχεις. ?:)

Πες μου επισεις εαν εχει βρεξει στα μερη σας πριν ποσες μερες και ποσες φορες -ενταση βροχής να το αυνδιασω με τον καιρο αυριο
 
Σήμερα μίλησα με ένα φίλο και πελάτη λαγατζή και πραγματικά δεν τον χωράει ο τόπος!
Μετράει τις ώρες για αύριο.
Όλοι έχουμε κάποιο θήραμα που γουστάρουμε πιο πολύ αλλά την τρέλα που έχουν οι λαγάδες δεν την έχει κανένας.
Καλή έναρξη λοιπόν στους φίλους που θα αναζητήσουν αύριο τον ''αυτιά''.
 
Σήμερα μίλησα με ένα φίλο και πελάτη λαγατζή και πραγματικά δεν τον χωράει ο τόπος!
Μετράει τις ώρες για αύριο.
Όλοι έχουμε κάποιο θήραμα που γουστάρουμε πιο πολύ αλλά την τρέλα που έχουν οι λαγάδες δεν την έχει κανένας.
Καλή έναρξη λοιπόν στους φίλους που θα αναζητήσουν αύριο τον ''αυτιά''.

Ειναι ΕΡΩΤΑΣ μεγαλος ο Λαγος!!!!!!!!!
 
Καλή έναρξη σε όλους μας λαγαδες επιτέλους εφτασε ο καιρος για να κάνουμε και εμείς το μεράκι μας :D:D
Προσοχή στα ζαγαρια μας γιατί κυκλοφορούν και επιτήδειοι και μην ξεχνάμε
πορτοκάλι γιλεκο για να μας βλέπουν οι τουφεκαλευριδες .sarcastic.
Εγώ αύριο δουλεύω δεν θα μπορέσω να εξορμησω .buy buy..buy buy.
αλλά την Κυριακή θα οργωσω τις βουνοκορφές :D
 
Σκοπευτικες οδηγιες εννουσα αλλα και οι υπολοιπες καλοδεχουμενες .well done. Αυριο για την εποχη θα εχει πολυ καλο καιρο για ιχνηλασια http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=68 εμεις θα ανεβουμε σε υψομετρο περιπου 800-1000 ελατο,, απο οτι εχω καταλαβει εσεις ειστε απο κυπρο δεν ξερω αν εχετε τετοια μερη να πω επισης οτι αυτο με τους λαγους να πιανει κοντα ο ενας με τον αλλον εδω σε εμας συμβαινει αλλα δυστυχως τις πρωτες μερες στα μερη που ο πληθυσμος τους ειναι καλος μετα μειωνωνται και και κανουν δρομλογια, αυτες οι πληροφοριες με τον διαχωρισμο των φυλων συμφωνα με τη συμπεριφορα πολυ χρησιμες τις περισσοτερες δεν τις εχω ξανακουσει...
Βλεπω καλο καιρο κ αρκετη υγρασια το πρωι.
Δεν δειχνει να χαλα μετά.
Εχει μερες που φρεξε οποταν η βαρετη μυρωδιαωτου χορτου εχει φυγει αν κ η υγρασια κάνει καλα την δουλεια της σε αυτό.
Κανονικά οι λαγοι σας θα ναι σε πλευρωτο περιπου στην μέση της πλαγίας κ κοντα σε κοψιματα χαραδρας γιατί εκει ακομα κ με απνοια θα νιώθουν ρεύμα.
Εαν εχετε πετρωτα θα βρουν καλυτερα τον ντορο τα σκυλιά το πρωι παρα εαν εχετε σημεια βοσκης με χόρτο ψηλο κ ξερο.
Ειναι πρωτη μεραωασε τα να δουλέψουν ωρα καλα γιατί οδο και να πεις αλλο το κυνήγι αλλο το εκπαιδευτικό.
Σε τοπο που πιανει νωρις ηλιος καθαρό λιγο δύσκολο να πθασει αλλα στα πλευρα του πευκωτου εκει που περνει κλιση το εδαφος κ ειδικά στο κοψιμο χαραδρας εχε το νου σου.
Θα δεις τα σκυλιά να αλλάζουν κ φωνη αλλα κ ουρα κ θα μονοπατιασουν. Δηκαδη θα πιάνουν μπρος πθσω την πορεία του πριν το γθατακη βα βρουν το σταυρωμα.
Κανονικα οταν το βρουν εαν πθασει οπως σκέφτομαι θα σε περνούν μέχρι ξαπου κοντα στο κοψιμο κ θα ρον χάνουν.
Κοιτα ψηλα στο πλευρο κ καπου υα χει εκει κατσει .
Ειτε σε μικρό θαμνο εαν κανει ρευμα ειτε σε μικρη πυκνουρα εαν το πιανει ηλιος πριν το μεσημερακι.
Βοηθά να βγουν κ θα το βρουν.
Ο παππους υα σε προειδοποιησει πολυ φτασεις στο σημειο μηδεν.
Δεν σου κανω τον μαστορα.
Τα λεω μονο κ μονο που σε νέο παλικάρι στι λαγό κ θεκω να σιυ μείνει το μερακι κ να το ακολουθήσεις.
Θελει πολυ παρατήρηση το κυνήγι αυτο κ δεν γράφονται ευκολα ολα κ σωστά σε φορουμ.
Ελάχιστα σου πα να αρκετα για να ξερεις που να κοψει το ματι σου στην εναρξη.
Δεν εχω αντιληψη του τοπου σου αλλα πευκωτο κ καιρός που χω δειβστο λινκ συνηθως στην έναρξη ετσι δουλευουν.
Καλη αρχη φιλαρακο..well done.
 
Τελικα δεν καταφεραμε να τον στριμωξουμε σημερα παρολο που τα σκυλια την δουλεια τους την κανανε ο λαγος αγνοησε ολα τα καρτερια με μια μονο τουφεκια απελπισιας του Πατερα μου πιο πολυ για να βαλει τα σκυλια... παρολα αυτα περασαμε ωραια!!! Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι απο τον μικρο (φωτο) ο οποιος ενω δεν ειχε δειξει πολλα μεχρι στιγμης σημερα τον εβγαλε ολομοναχος καθως τα αλλα σκυλια ηταν μακρια με τον αυτια το ραντευου δωθηκε για αυριο...uploading images image sharing
 
Βλεπω καλο καιρο κ αρκετη υγρασια το πρωι.
Δεν δειχνει να χαλα μετά.
Εχει μερες που φρεξε οποταν η βαρετη μυρωδιαωτου χορτου εχει φυγει αν κ η υγρασια κάνει καλα την δουλεια της σε αυτό.
Κανονικά οι λαγοι σας θα ναι σε πλευρωτο περιπου στην μέση της πλαγίας κ κοντα σε κοψιματα χαραδρας γιατί εκει ακομα κ με απνοια θα νιώθουν ρεύμα.
Εαν εχετε πετρωτα θα βρουν καλυτερα τον ντορο τα σκυλιά το πρωι παρα εαν εχετε σημεια βοσκης με χόρτο ψηλο κ ξερο.
Ειναι πρωτη μεραωασε τα να δουλέψουν ωρα καλα γιατί οδο και να πεις αλλο το κυνήγι αλλο το εκπαιδευτικό.
Σε τοπο που πιανει νωρις ηλιος καθαρό λιγο δύσκολο να πθασει αλλα στα πλευρα του πευκωτου εκει που περνει κλιση το εδαφος κ ειδικά στο κοψιμο χαραδρας εχε το νου σου.
Θα δεις τα σκυλιά να αλλάζουν κ φωνη αλλα κ ουρα κ θα μονοπατιασουν. Δηκαδη θα πιάνουν μπρος πθσω την πορεία του πριν το γθατακη βα βρουν το σταυρωμα.
Κανονικα οταν το βρουν εαν πθασει οπως σκέφτομαι θα σε περνούν μέχρι ξαπου κοντα στο κοψιμο κ θα ρον χάνουν.
Κοιτα ψηλα στο πλευρο κ καπου υα χει εκει κατσει .
Ειτε σε μικρό θαμνο εαν κανει ρευμα ειτε σε μικρη πυκνουρα εαν το πιανει ηλιος πριν το μεσημερακι.
Βοηθά να βγουν κ θα το βρουν.
Ο παππους υα σε προειδοποιησει πολυ φτασεις στο σημειο μηδεν.
Δεν σου κανω τον μαστορα.
Τα λεω μονο κ μονο που σε νέο παλικάρι στι λαγό κ θεκω να σιυ μείνει το μερακι κ να το ακολουθήσεις.
Θελει πολυ παρατήρηση το κυνήγι αυτο κ δεν γράφονται ευκολα ολα κ σωστά σε φορουμ.
Ελάχιστα σου πα να αρκετα για να ξερεις που να κοψει το ματι σου στην εναρξη.
Δεν εχω αντιληψη του τοπου σου αλλα πευκωτο κ καιρός που χω δειβστο λινκ συνηθως στην έναρξη ετσι δουλευουν.
Καλη αρχη φιλαρακο..well done.
Συγνωμη που δεν μπορεσα να απαντησω χθες αλλα λιγο η πρεοετοιμασια λιγο το πρωινο ξυπνημα... <<σε μικρη πυκνουρα εαν το πιανει ηλιος πριν το μεσημερακι>> λοιπον οντως εκει ειχε πιασει ο λαγος σε ενα πουρναρι κατω απο 1 ελατο που το χτυπαει ο ηλιος πιο αργα... Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αλλα και για το ενδιαφερον περιμενω ανταποκριση απο κυπρο οταν ανοιξει.well done.
 
Συγνωμη που δεν μπορεσα να απαντησω χθες αλλα λιγο η πρεοετοιμασια λιγο το πρωινο ξυπνημα... <<σε μικρη πυκνουρα εαν το πιανει ηλιος πριν το μεσημερακι>> λοιπον οντως εκει ειχε πιασει ο λαγος σε ενα πουρναρι κατω απο 1 ελατο που το χτυπαει ο ηλιος πιο αργα... Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αλλα και για το ενδιαφερον περιμενω ανταποκριση απο κυπρο οταν ανοιξει.well done.
Να σε καλα παλικαρι μου και να τον κυνηγας με μερακι μεχρι τα βαθια γεραματα.
Τιποτε δεν σου πα..αυτα που ειπα στα γρηγορα μια σταγονα στον ωκεανο ειναι
.ο λαγος ειναι ενα σχολειο καθε φορά.
Να χεις ανοικτα τα ματια σου και καθε φορα θα σε δισασκει.
Γιαυτο μας αρεσει τοσσοο πολυ.
Να ακους τον πατερα και τον παππού σου γιατι ο παλιος λαγας ειναι το πιο ανεκτιμητο δωρο και αυτα που λενε να τα σχεδιαζεις στο μυαλο σου και μετα στον κυνηγοτοπο.
Καλη συνεχεια φιλε μου. .well done.
 
Last edited:
Λοιπόν σαν κυρίως λαγοκυνηγος νεος ομως με τις λιγες γνωσεις μου απαντω:
Έχουμε και λέμε το τουφέκι είναι η winchester sx3 ξύλινα μέρη 71 εκ (με εχει βολεψει πολυ παντως στο λαγο μου καθεται καλα το οπλο) φυσίγγια τωρα στην έναρξη 1ο 6αρι mythos pb το χειμώνα 4χ6 remington (ειμαι Καβάλα στα σκυλια) 2ο remington pheasant no 5 ή 4 και 3ο nsi lepre
Εμείς έναρξη θα πάμε σε ελατο 800 Μ υψόμετρο καθώς η δροσιά που έχει εκεί είναι μεγαλύτερη και βοηθάει πιο πολύ την Ιχνηλασία ... Τέλος και βασικότερο τα εργαλεία είναι πάντα Ελληνικοι ιχνηλάτες (χωρις να θελω να υποτιμισω καποια αλλη φυλή)!!!

3 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑΑ
Τελικα δεν καταφεραμε να τον στριμωξουμε σημερα παρολο που τα σκυλια την δουλεια τους την κανανε ο λαγος αγνοησε ολα τα καρτερια με μια μονο τουφεκια απελπισιας του Πατερα μου πιο πολυ για να βαλει τα σκυλια... παρολα αυτα περασαμε ωραια!!! Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι απο τον μικρο (φωτο) ο οποιος ενω δεν ειχε δειξει πολλα μεχρι στιγμης σημερα τον εβγαλε ολομοναχος καθως τα αλλα σκυλια ηταν μακρια με τον αυτια το ραντευου δωθηκε για αυριο...uploading images image sharing
Δημήτρη συγνώμη για το θάρρος φίλε μου αλλά μιας και κυνηγάς με την Εθνική μας φυλή και από τα γραφόμενα σού διακρίνω ένα πάθος , στο θέμα ιχνηλάτες δεν έχει γραφτεί κάτι γιαυτην τη φυλή δεν το εγκαινιαζεις εσύ και να μας γράψεις δύο λόγια και τις εμπειρίες σού και τις οποίες διάφορες η προτερήματα που έχει. Ο πρόγονος όλων των λαγοθηρων είτε λέγονται ευρωπαικοι είτε βαλκανικοι.
 
Τελικα δεν καταφεραμε να τον στριμωξουμε σημερα παρολο που τα σκυλια την δουλεια τους την κανανε ο λαγος αγνοησε ολα τα καρτερια με μια μονο τουφεκια απελπισιας του Πατερα μου πιο πολυ για να βαλει τα σκυλια... παρολα αυτα περασαμε ωραια!!! Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι απο τον μικρο (φωτο) ο οποιος ενω δεν ειχε δειξει πολλα μεχρι στιγμης σημερα τον εβγαλε ολομοναχος καθως τα αλλα σκυλια ηταν μακρια με τον αυτια το ραντευου δωθηκε για αυριο...uploading images image sharing
Κούκλος είναι ο Ελληνικός ιχνηλάτης Δημητρη να τον χαιρεστε ;)
Σε ωραίος μέρος κυνηγατε θυμίζει Αττικο-βοιωτια και Εύβοια ή βλάστηση και το εδαφος
Αύριο πάλι ίσως ποιο τυχεροί .well done.
 
Καλησπερα σε ολους! Σημερινο κυνηγι με συναδελφο με παρα πολυ ζεστη! Καναμε καλη αρχη ! Σηκωσαν ενα λαγο που ερχοταν κατα πανω μου και με μια τουφεκια με fob Rubis N 5 με την benelli επεσε ξερος! Μικρος λαγος φετινος!
Μια φωτο αμεσως μετα το σκοτωμα..και μια πιο μετα που μαζευτηκαν τα σκυλια και μπορεσα και πηρα ενα ...
N3MFJiK.jpg

b8Do5Ou.jpg
 
Καλησπερα σε ολους! Σημερινο κυνηγι με συναδελφο με παρα πολυ ζεστη! Καναμε καλη αρχη ! Σηκωσαν ενα λαγο που ερχοταν κατα πανω μου και με μια τουφεκια με fob Rubis N 5 με την benelli επεσε ξερος! Μικρος λαγος φετινος!
Μια φωτο αμεσως μετα το σκοτωμα..και μια πιο μετα που μαζευτηκαν τα σκυλια και μπορεσα και πηρα ενα ...
N3MFJiK.jpg
Μπράβο Γιαννη και στα ταίρια του .congrats..congrats.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top