Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα σε ολους! Σημερινο κυνηγι με συναδελφο με παρα πολυ ζεστη! Καναμε καλη αρχη ! Σηκωσαν ενα λαγο που ερχοταν κατα πανω μου και με μια τουφεκια με fob Rubis N 5 με την benelli επεσε ξερος! Μικρος λαγος φετινος!
Μια φωτο αμεσως μετα το σκοτωμα..και μια πιο μετα που μαζευτηκαν τα σκυλια και μπορεσα και πηρα ενα ...
N3MFJiK.jpg

b8Do5Ou.jpg
Ωραιος!μπράβο ρε Γιάννη
 
Αδρεναληνη στο φουλ.και εκει που νομηζης οτη ολα εχουν τελιοση,διαπηστονης οτη τηποτα δεν τελιονη μεχρη να πας στο αφτοκηνιτο
Που να σου τυχει ακομη να τελειώσεις το κυνηγι να πας στο αυτοκίνητο ακαπνος και να την βγαλεις εκει διπλα να κατουρισεις κ να τον δεις στην μονη του.
Μπαμ κ 1μετρο τιναγμα.
Οπως τα λες ακριβως.
Το ποιο πάνω το κανε ο παππούς μου σε ενα κυνηγι μας που εγω τοτε ακόμη κρατούσα τα λαστιχα (σφεντονα ) στο βουνό
 
Τίποτα από λαγό σήμερα! Ένας πέρασε μπροστά μας το πρωί που περιμέναμε στο αυτοκίνητο να ξημερώσει! Του είπα πήγαινε να κάτσεις και θα έρθω σε λίγο! Δεν τον βρήκαμε!Αργότερα ο πατέρας μου είδε ένα εκεί που καθότανε, πήραμε θέσεις ψηλά να τον σηκώσουμε! Πετάω μια πέτρα και σηκώνεται ένα λαγουδάκι ούτε μισό κιλό! Το αφήσαμε και έφυγα όπως θα κάνατε όλοι! Και στην άλλη με το καλό λαγαδες!
 
Σημερα ανεβηκαμε ψηλα 1200μετρα περιπου με τον πατερα μου ειχε πολυ ζεστη για χαμηλοτεραα... Το πρωι τα σκυλια τα παιδεψε ενας συρτος που δεν καταφεραν να τον σφίξουν... οταν μαζευτηκαν αρχισαμε την αναβαση για τα αλπικα στις 9:30 ηρθε το πρωτο πατημα στον ντορο ο λαγος ανεβαινε πανω αρχιζουμε κι εμεις την αναβαση τα σκυλια τον ψαχνανε χωρις να δειχνουν κατι ζεστο παρολα αυτα μεσα σε 10 λεπτα τον πεταξανε χωρις να εχουμε προλαβει να παρουμε θεση οπποτε εμεινα να τον παρακολουθω απο τα 200 μετρα δυστυχως κι αυτον λογο ζεστης και κουρασης δεν καταφεραν να τον γυρισουν αλλα δεν πειραζει σημασια εχει οτι βγαλαμε που θα παει θα ερθει η καρπωση... ετσι κι αλλιως ειναι τοσο ωραια εκει πανω που σε αποζημιωνει το τοπιο απο μονο του...
free image host
image upload no size limit
how to use print screen

Επισης πολυ ενθαρρυντικα τα πραγματα για τις περδικες 4 μεγαλα πουλια φυγαν απο τον πατερα μου κι ενα κοπαδι με καμια 10αρια πουλια ειδα εγω να κοτταριζει καταφερα κι τις εβγαλα φωτο φαινονται 2 με λιγο δυσκολία θα τις ξεχωρίσετε
photo upload
 
Το ΣΚ που μας πέρασε είχα πάει ορεινή Ναυπακτία. Την Παρασκευή το βράδυ που πηγαίναμε, στο δρόμο μας πετάχτηκαν 3 λαγοί σε μια απόσταση περίπου 5 χλμ. Γενικά απ'ότι κτλβ εκεί έχει πολύ λαγό αφού ασχολείται πολύς κόσμος. Αυτό το πράγμα που όπου γυρίσεις σε οποιοδήποτε κοντινό χωριό σχεδόν κάθε άντρας να ασχολείται με το κυνήγι πολύ το γούσταρα. Εμείς για λαγό δεν βγήκαμε αφού αφιερώσαμε το χρόνο μας στα αγριογούρουνα αλλά και τις 2 μέρες ακούσαμε για κυνηγούς που πέταξαν λαγό αλλά κανένας να μην πήρε 1. Το μέρος για όσους δεν έχουν πάει είναι ένα απέραντο έλατο ιδιαίτερα πυκνό.
 
Γειά σας ωρε τριχωτες λεβεντιες! Σας ακουω και σας χαίρομαι! Νικολη μπραβο σου αγορινα να συνεχίσεις το κυνηγι με μερακι αλλα και με μυαλο. Μανο, καθε φορα που θα ανεβω στα γραμμοχωρια και θα βρω απλους ανθρωπους, κυνηγους νιωθω λες και εχω παει στην καρδια του μαγεμενου δασσους οπου ολα διαδραματιζονται γυρω απο το κυνηγι. Ιστοριες, οπλα, τσιπουρα, γελια,στα αυτια κλαρινα, πειραγματα, ντομπρες κουβεντες ξεκαθαρες, καθαρες ανάσες παγωμενες και ήρεμες. Αυτο μου λείπει... Να ερθει ο νοεμβρης να ανεβω για τον μονιαα..
 
Καλο μεσημερι! Σημερινο κυνηγι με πρωινο ξυπνημα στις 6 και πορεια 6 ωρων..κυνηγησα με ενα καλο φιλο και τα 2 σκυλια του Κρητικους Ιχνηλατες! Ο καιρος οχι τοσο καλος..ειχε πολυ αερα! Το σκυλι της φωτο καταφερε και εβγαλε ενα λαγο ενω ημασταν καβαλα στα σκυλια και μια τουφεκια και απο τους δυο μας ταυτοχρονα σχεδον ο λαγος επεσε.εγω ειχα βαλει πρωτο το fob rubis Ν5(ρελιαστο μαλλινη ταπα)..ο λαγος μικρος φετινος!
Το σκυλι:
OrYlfsn.jpg

Ο συγκυνηγος μου και το μερος:
WcbtwmZ.jpg

Η αφεντια μου και ο λαγος:
cjoEJum.jpg
 
Last edited:
Καλο μεσημερι! Σημερινο κυνηγι με πρωινο ξυπνημα στις 6 και πορεια 6 ωρων..κυνηγησα με ενα καλο φιλο και τα 2 σκυλια του Κρητικους Ιχνηλατες! Ο καιρος οχι τοσο καλος..ειχε πολυ αερα! Το σκυλι της φωτο καταφερε και εβγαλε ενα λαγο ενω ημασταν καβαλα στα σκυλια και μια τουφεκια και απο τους δυο μας ταυτοχρονα σχεδον ο λαγος επεσε.εγω ειχα βαλει πρωτο το fob rubis Ν5(ρελιαστο μαλλινη ταπα)..ο λαγος μικρος φετινος!
Το σκυλι:
OrYlfsn.jpg
Ωραίος μπράβο Γιάννη! Αυτά είναι τα σκυλιά για τα μέρη μας!
 
Ωραίος μπράβο Γιάννη! Αυτά είναι τα σκυλιά για τα μέρη μας!
Μυρο κατα την γνωμη μου,δουλεψαν πολυ καλα τα σκυλια,το μερος ηταν ιδανικο για Κρητικο Ιχνηλατη αλλα ειχε αερα Α-ΒΑ 6 μποφορ περιπου μπορει και παραπανω..πιστευω σε μερη με χαμηλη βλαστηση ειναι ο ιδανικος σκυλος!
 
Last edited:
Πολυ ωραιο μερος για λαγο .well done.
Μπραβο Γιαννη.shake hands.
Χρυσανθε στο μερος πηγαιναμε πρωτη φορα για κυνηγι..ειναι τρομερο μερος αλλα σημερα ο καιρος μας τα χαλασε λιγο αν και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον λαγο που πηραμε..ολο το καλοκαιρι προσπαθουμε με αυτο το φιλο να βρουμε μερη.ετσι ειχαμε βρει και αυτο και το ειχαμε περπατησει λιγο μαζι πριν ξεκινησει το κυνηγι..
 
Καλο μεσημερι! Σημερινο κυνηγι με πρωινο ξυπνημα στις 6 και πορεια 6 ωρων..κυνηγησα με ενα καλο φιλο και τα 2 σκυλια του Κρητικους Ιχνηλατες! Ο καιρος οχι τοσο καλος..ειχε πολυ αερα! Το σκυλι της φωτο καταφερε και εβγαλε ενα λαγο ενω ημασταν καβαλα στα σκυλια και μια τουφεκια και απο τους δυο μας ταυτοχρονα σχεδον ο λαγος επεσε.εγω ειχα βαλει πρωτο το fob rubis Ν5(ρελιαστο μαλλινη ταπα)..ο λαγος μικρος φετινος!
Το σκυλι:
OrYlfsn.jpg

Ο συγκυνηγος μου και το μερος:
WcbtwmZ.jpg

Η αφεντια μου και ο λαγος:
cjoEJum.jpg
Μπραβο ρε Γιαννιο!!!
Και στα ταιρια του!!
 
Καλο μεσημερι! Σημερινο κυνηγι με πρωινο ξυπνημα στις 6 και πορεια 6 ωρων..κυνηγησα με ενα καλο φιλο και τα 2 σκυλια του Κρητικους Ιχνηλατες! Ο καιρος οχι τοσο καλος..ειχε πολυ αερα! Το σκυλι της φωτο καταφερε και εβγαλε ενα λαγο ενω ημασταν καβαλα στα σκυλια και μια τουφεκια και απο τους δυο μας ταυτοχρονα σχεδον ο λαγος επεσε.εγω ειχα βαλει πρωτο το fob rubis Ν5(ρελιαστο μαλλινη ταπα)..ο λαγος μικρος φετινος!
Το σκυλι:
OrYlfsn.jpg

Ο συγκυνηγος μου και το μερος:
WcbtwmZ.jpg

Η αφεντια μου και ο λαγος:
cjoEJum.jpg
Ορεος Γιανναρεεεεεε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top