Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα χάζευα έναν ζαρκαδολαγό, από το καρτέρι μου, να ανεβαίνει την απέναντη πλαγιά, σαν μικρό καγκουρό ήταν. Τόσο μεγάλο λαγό δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου, σαν σκύλος ήταν.
το ζώο βρισκόταν σε "πίεση" από την παρουσία ιχνηλατών στην γύρω περιοχή.
Για να' χει φτάσει σε τέτοιο μέγεθος Γιώργο...θα' χε ''γλεντήσει'' πολλούς ιχνηλάτες στη ζωή του... και όχι μόνο....sarcastic.
 
Γιαννη σε αυτο το μερος λαγους καλους θα παρετε δεκεμβρη.
Οπως βλεπει ο συγκηνηγος σου εαν κρινω απ τις σκιές τβν δεντρων πρεπει να ειναι νοτιο δυτικά.
Ο νοτος οπως βλεπει και η δυση στο δεξι του χερι.
Σημεραβτον λαγο πρεπει να τον πηρατε στα χαμηλα της πλαγιας που αργει να πιασει ο ήλιος η στην μεση λογο του αέρα.
Οταν θα πατε δεκεμβρη εκει τον λαγο θα τον βρειτε ψηλοτερα εκει που βλεπει αντικρι τις ασπροπετρες κρεμμο λιγο πανω η λιγο κατω.
Η στηη ιδια ευθεια αλλα πιο πισω η πιο μπροστά εκει που κανει κοψιμο ρο βουνο αλλα δεν ξεχωριζει στην φώτο.

Τον πιανει ευκολα ο ήλιος κοβει ο βορειας και στεγνωνει το μερος ευκολα.

Επισης τεροιοι τοπου κανουν βατουρες δηλαδή έχουν ντορους απο πολλους λαγους που ψάχνονται για ταίρι.

Μερες με κρυο και ηλιόλουστες του Δεκεμβρη θα σας δωσουν εκει λαγους

Και τωρα θα βρειρε και αλλους αλλα ειδικα Δεκεμβρη θα χαρείτε το μέρος.

Καλα κυνηγια.shake hands.
 
Ειναι απιστευτο, το τι κανει αυτο το ζωντανο!
Σε μια περιπτωση,"επιανε"πανω σε ελατοκλαρα που δημιουργουσε μπαλκονι 1,5μ,πανω απο το εδαφος!
Τα σκυλια εφταναν ακριβως απο κατω κι ο κυριος αταραχος!!
Σε αλλη περιπτωση,επιανε στο βραχο.
Λεμε για βραχο "λεπιδια"καθετη!Ειχε μια σκασμαδια σε 3μ υψος.Εκανε τα "διπλα",παταγε σε βραχακι κι απο εκει σαλταρε μεσα στη σκασμαδια!Καθοταν οριζοντιομενος πλακα,ενα με το βραχο.Και οι δυο,που τελικα χτυπηθηκαν,ηταν αρσενικοι πανω απο 4,5 κιλα!
 
Last edited:
Καλο μεσημερι! Ο καιρος παρομοιος με χθες με λιγοτερο αερα ομως! Καναμε πορεια και ψαξιμο 4 ωρες και ενω βρηκαμε πολλες παλιες κακαρανζες,καποια στιγμη ειδαμε και χθεσινοβραδυνες,αραδιασμενες σε αρκετα σημεια..
6SitI7j.jpg

Στο ιδιο μερος πολλα σημαδια στη βλαστηση απο φαγωματα λαγων (κριμα που δεν πηρα μια φωτο να δειτε).τα σκυλια να ψαχνουν καλα και να φαινετε οτι εχουν βρει μυρωδιες,αλλα δεν μπορεσαν με τιποτα τελικα να ξεφωλιασουν ενα λαγο..ετσι ειναι το κυνηγι.μια ετσι μια αλλιως.απολαυσαμε την ωραια θεα ενω κυνηγουσαμε.
90hQCRo.jpg

4v49UbQ.jpg

Και στο τελος γυρισαμε σπιτι πινοντας λιγο δικο μας κρασι, μαζι με ενα μικρο μεζεδακι που φυλαξα απο τον λαγο που ψησαμε χθες για να κανουμε παρεα με τον συγκυνηγο μου σημερα μιας και χθες δεν μπορεσε να κατσουμε να πιουμε ενα κρασι...
Μια χαρα ηταν αν συνυπολογισουμε και την ωραια ασκηση του σωματος που γινετε απο το πολυωρο αργο περπατημα!
 
Last edited:
Καλο μεσημερι! Σημερινο κυνηγι με πρωινο ξυπνημα στις 6 και πορεια 6 ωρων..κυνηγησα με ενα καλο φιλο και τα 2 σκυλια του Κρητικους Ιχνηλατες! Ο καιρος οχι τοσο καλος..ειχε πολυ αερα! Το σκυλι της φωτο καταφερε και εβγαλε ενα λαγο ενω ημασταν καβαλα στα σκυλια και μια τουφεκια και απο τους δυο μας ταυτοχρονα σχεδον ο λαγος επεσε.εγω ειχα βαλει πρωτο το fob rubis Ν5(ρελιαστο μαλλινη ταπα)..ο λαγος μικρος φετινος!
Το σκυλι:
OrYlfsn.jpg

Ο συγκυνηγος μου και το μερος:
WcbtwmZ.jpg

Η αφεντια μου και ο λαγος:
cjoEJum.jpg
Μπραβο Γιαννη !!!....ωραιες και οι φωτο..!!,.
 
Last edited:
Σήμερα χάζευα έναν ζαρκαδολαγό, από το καρτέρι μου, να ανεβαίνει την απέναντη πλαγιά, σαν μικρό καγκουρό ήταν. Τόσο μεγάλο λαγό δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου, σαν σκύλος ήταν.
Λαγος μεγαλος...!,
free upload
Λαγος πολυ μεγαλος...!!!!!
image hosting no sign up
Λαγος λαμογιο..!!! .sarcastic.
image hoster
 
Σήμερα χάζευα έναν ζαρκαδολαγό, από το καρτέρι μου, να ανεβαίνει την απέναντη πλαγιά, σαν μικρό καγκουρό ήταν. Τόσο μεγάλο λαγό δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου, σαν σκύλος ήταν.
Γιωργο ο μπαρμπας μου λεει οτι δεν θελει ομιλια μεταξυ των κυνηγων.πολυ λαγοι παλιοι πονηροι με την ομιλια των κυνηγων και ακομα και με τον ηχο των κουδουνιων των σκυλιων την κανουν με ελαφρα πηδηματακια πολυ πριν φτασεις..σημερα τα σκυλια βαλανε την μουρη τους σε 2 καθιες λαγων και εμεναν ωρα εκει πηγαινοντας περα-δωθε..πολυ πιθανον ο λαγος που ειδες αν δεν ετρεχε και πολυ να ειχε προσαλεψει που λεμε εδω..
 
MiltosL τα fob Rubis 35 γραμμάρια δεν είναι ?
Δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι..αν μου ζητας την γνωμη μου για αυτο το φυσιγγι σεν μπορω να σου απαντησω γιατι τα τελευταια 5 χρονια ειμαι ιδιογομωτης και δεν εκφερω γνωμη για κατι που δεν ξερω
 
Μπράβο σε όλους ματωσα που τον αναζήτησαν χθες κι σημερα εγώ ακόμα να τον δω .hair. λογο εξεταστικής εχω να πάω από την Τετάρτη... Χθες τον βάρεσε ο παππούς κι Σήμερα ο πατέρας δυστυχώς δεν ήμουν εκεί για φωτογραφική ανταπόκριση
Σήμερα χάζευα έναν ζαρκαδολαγό, από το καρτέρι μου, να ανεβαίνει την απέναντη πλαγιά, σαν μικρό καγκουρό ήταν. Τόσο μεγάλο λαγό δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου, σαν σκύλος ήταν.
Ναι οντως ο λαγός μάλλον είχε σύρει (προσαλεψει οπως είπε ο κυριος από πανω)
 
Καλο μεσημερι! Ο καιρος παρομοιος με χθες με λιγοτερο αερα ομως! Καναμε πορεια και ψαξιμο 4 ωρες και ενω βρηκαμε πολλες παλιες κακαρανζες,καποια στιγμη ειδαμε και χθεσινοβραδυνες,αραδιασμενες σε αρκετα σημεια..
6SitI7j.jpg

Στο ιδιο μερος πολλα σημαδια στη βλαστηση απο φαγωματα λαγων (κριμα που δεν πηρα μια φωτο να δειτε).τα σκυλια να ψαχνουν καλα και να φαινετε οτι εχουν βρει μυρωδιες,αλλα δεν μπορεσαν με τιποτα τελικα να ξεφωλιασουν ενα λαγο..ετσι ειναι το κυνηγι.μια ετσι μια αλλιως.απολαυσαμε την ωραια θεα ενω κυνηγουσαμε.
90hQCRo.jpg

4v49UbQ.jpg

Και στο τελος γυρισαμε σπιτι πινοντας λιγο δικο μας κρασι, μαζι με ενα μικρο μεζεδακι που φυλαξα απο τον λαγο που ψησαμε χθες για να κανουμε παρεα με τον συγκυνηγο μου σημερα μιας και χθες δεν μπορεσε να κατσουμε να πιουμε ενα κρασι...
Μια χαρα ηταν αν συνυπολογισουμε και την ωραια ασκηση του σωματος που γινετε απο το πολυωρο αργο περπατημα!
Γιαννη κοιταζοντας τις κακαρετζες καταλαβα οτι εχετε να κανετε με θηλυκο ζουδι και αρκετα μεγαλο σε ηλικια
Σγουρα και καποιο μικρο θα γυροβολαει ;)
 
Ακριβώς, θα σου πω, όχι περίπου, γιατί κοίταξα το ρολόι μου, στις 9:15 έγινε αλλά δεν δείχνει κάτι αυτό επειδή το ζώο βρισκόταν σε "πίεση" από την παρουσία ιχνηλατών στην γύρω περιοχή.
Υπαρχει μια περιπτωση ο λαγος αυτος να παραμενει ακυνηγητος για πολυ καιρο γιαυτο και εχει γινει θρεφταρι αφου κυκλοφορει ανενοχλητος χωρις πιεση ακομα και του εκπαιδευτικου
9.15 και να προγκιξε λογω μαστοριας λιγο δυσκολο απλα δεχτηκε πολυ πιεση ωστε να εγκαταλειψει το γιατακι του
Συνηθως οι κυνηγημενοι λαγοι προγκανε ακομα και απο τον ηχο του κουδουνιου η ακομα και απο μια συνομιλια οπως λεει και ο Γιαννης ;)
 
Γιαννη κοιταζοντας τις κακαρετζες καταλαβα οτι εχετε να κανετε με θηλυκο ζουδι και αρκετα μεγαλο σε ηλικια
Σγουρα και καποιο μικρο θα γυροβολαει ;)
Καλησπερα! Κωστα ειχε και λιγο κακο καιρο και σημερα Β-ΒΑ ..λενε οτι ο Ανατολικος ειναι ο χειροτερος καιρος..αν ηταν και μεγαλος οπως λες πως να τον σηκωσεις θα ηταν μαστορας..η περιοχη εκει δεχετε μεγαλη κυνηγετικη πιεση και πολλα εκπαιδευτικα! Το μικρο μπορει και να το ειχαν φαει τις προηγουμενες μερες..τον μεγαλο σιγουρα οχι καθως οι κακαρανζες ηταν σιγουρα χθεσινοβραδυνες..
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top