Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα! Δημητρη ειχε και λιγο κακο καιρο και σημερα Β-ΒΑ ..λενε οτι ο Ανατολικος ειναι ο χειροτερος καιρος..αν ηταν και μεγαλος οπως λες πως να τον σηκωσεις θα ηταν μαστορας..η περιοχη εκει δεχετε μεγαλη κυνηγετικη πιεση και πολλα εκπαιδευτικα! Το μικρο μπορει και να το ειχαν φαει τις προηγουμενες μερες..τον μεγαλο σιγουρα οχι καθως οι κακαρανζες ηταν σιγουρα χθεσινοβραδυνες..
Γιαννη εκει κυνηγατε με κρητικους ιχνηλατες το μερος ?
 
Χαμος γινετε..δυστυχως! Σπανια βλεπεις καθαροαιμα..πολλα μπασταρδα..Ελληνικος Ιχνηλατης με γιουρα μιξη,Κρητικος με Ελληνικο,Ιταλικος ιχνηλατης( σεργκουτσι ) με οτι αλλο θες..και πολλες αλλες μιξεις..υπαρχουν και λιγα καθαροαιμα με χαρτια .συνηθως ειναι:γιουρα (ελβετικος ιχνηλατης) ,Σεργκουτσι,Κρητικοι ιχνηλατες και λιγοι μερακληδες εχουν και καθαροαιμους Ελληνικους Ιχνηλατες.στο χωριο μου οτι καθαροαιμο υπαρχει ειναι Γιουρα και 2-3 Σεργκουτσι..
 
Last edited:
Κρίμα πάντως Γιάννη... έχετε (έχουμε) ένα ''διαμάντι'' όπως ο Κρητικός Ιχνηλάτης, απόλυτα προσαρμοσμένο και εγκλιματισμένο, μεσα στους αιώνες, με τις συνθήκες και τα κυνηγοτόπια του νησιού και να είναι η εξαίρεση στα λαγοσκυλα που βρίσκονται στα χέρια των κυνηγών...

Οι κυνηγοί δεν εμπιστευονται τον Κ.Ι ή ο όμιλος δεν δίνει την πρέπουσα σημασία?
 
Μοδες και DVD.....
Οπως το λεει ο Σπυρος.
Να εχεις ρατσα ,εξειδικευμενη στον τοπο και στο θηραμα κι εσυ να διαλεγεις εισαγομενη.
Κριμα κι αδικο!
Περισσοτερο για τα σκυλια.Αδικεις και το "δικο" σου και το "εισαγομενο"!
Το χειροτερο ειναι το μπασταρδεμα της ρατσας.Αυτο, που καποιοι καταφεραν,σε βαθος χρονου,παιρνοντας το καλυτερο απο τα καλυτερα και εξειδικευοντας,εμεις οι πονηροι το επιδιωκουμε μεσα απο ΜΙΑ γεννα.Λες και θα το πετυχουμε σιγουρα,η θα το επαναλαβουμε....
 
Καλησπέρα. Μιλάμε για μεγάλα αστέρια η ομάδα, μπράβο "kurtzhaar" έπαθα πλάκα με την ανάλυσή σου!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν το λες στα αληθεια σε ευχαριστώ.
Για να βοηθήσω τον Γιάννη ειπα καποια πράγματα οχι για να φανω ''εξυπνος''.
Φορουμ ειναι.
Αμα βοηθας σε βοηθουν και ειδικά στο λαγο ειναι ωραια να αλλάζουμε γνώμες και εμπειρίες.
Φυσικα λειπει η μουσική ο μεζες και το κρασι αλλα ας ειναι :)
 
Κρίμα πάντως Γιάννη... έχετε (έχουμε) ένα ''διαμάντι'' όπως ο Κρητικός Ιχνηλάτης, απόλυτα προσαρμοσμένο και εγκλιματισμένο, μεσα στους αιώνες, με τις συνθήκες και τα κυνηγοτόπια του νησιού και να είναι η εξαίρεση στα λαγοσκυλα που βρίσκονται στα χέρια των κυνηγών...

Οι κυνηγοί δεν εμπιστευονται τον Κ.Ι ή ο όμιλος δεν δίνει την πρέπουσα σημασία?
Καλημερα! Υπαρχουν κυνηγοι που κυνηγουν πολυ πυκνα δαση καρτερι.εκει λενε οτι ο Κρητικος δεν κανει..ετσι λενε..γι αυτο ισως ψαχνονται με ξενα σκυλια.για μενα το λαθος ειναι η μιξη.το θεωρω εγκλημα στην κυνοφιλια.
 
Μοδες και DVD.....
Οπως το λεει ο Σπυρος.
Να εχεις ρατσα ,εξειδικευμενη στον τοπο και στο θηραμα κι εσυ να διαλεγεις εισαγομενη.
Κριμα κι αδικο!
Περισσοτερο για τα σκυλια.Αδικεις και το "δικο" σου και το "εισαγομενο"!
Το χειροτερο ειναι το μπασταρδεμα της ρατσας.Αυτο, που καποιοι καταφεραν,σε βαθος χρονου,παιρνοντας το καλυτερο απο τα καλυτερα και εξειδικευοντας,εμεις οι πονηροι το επιδιωκουμε μεσα απο ΜΙΑ γεννα.Λες και θα το πετυχουμε σιγουρα,η θα το επαναλαβουμε....
Το μπασταρδεμα που λες ειναι οτι χειροτερο σε οποιδηποτε ρατσα! Αυτα συμβαινουν οταν δεν υπαρχει παιδεια! Γενικα βλεπω στην Ελλαδα μια ελλεψη ευθυνης για τα σκυλια και οχι μονο τα κυνηγετικα.και ειναι λυπηρο.παρατανε σκυλια οπου βρουν.δεν παιρνω σκυλο γιατι το θεωρω τεραστιο βαρος και ευθυνη!
 
Αν το λες στα αληθεια σε ευχαριστώ.
Για να βοηθήσω τον Γιάννη ειπα καποια πράγματα οχι για να φανω ''εξυπνος''.
Φορουμ ειναι.
Αμα βοηθας σε βοηθουν και ειδικά στο λαγο ειναι ωραια να αλλάζουμε γνώμες και εμπειρίες.
Φυσικα λειπει η μουσική ο μεζες και το κρασι αλλα ας ειναι :)
K
 
Αλεξ καλημερα φιλε.:)
Δεν σε αμφησβητω .
Απλα οταν διεβαζεις γραπτος κάποιες φορες δεν αντιλαμβανεσε πως εννοεί κατι ο αλλος φίλε.
Σε ευχαριστώ ξανα λοιπον κ πειτε κ σεις οτι εμπειριες εχετε να γίνει μια ωραια ατμόσφαιρα σε ενα απο το ομορφότερα κυνηγια.shake hands.
 
Αλεξ καλημερα φιλε.:)
Δεν σε αμφησβητω .
Απλα οταν διεβαζεις γραπτος κάποιες φορες δεν αντιλαμβανεσε πως εννοεί κατι ο αλλος φίλε.
Σε ευχαριστώ ξανα λοιπον κ πειτε κ σεις οτι εμπειριες εχετε να γίνει μια ωραια ατμόσφαιρα σε ενα απο το ομορφότερα κυνηγια.shake hands.
Δυστυχός, οι δικές μου εμπειρίες είναι λίγες ( εδώ στη Σύρο) δεν έχουμε τη χαρά να αναπαράγεται ο λαγός.
 
Υ

Αυτο και αν ειναι κατι νεο.
Δεν ήξερα οτι υπαρχει τοπος ειδικα Μεσόγειο που δεν υπάρχει ο λαγος .fff.
Mε αφορμή οι ημουν εκτός δικτύου, πήρε μόνο το μισό μήνυμά μου. Έλεγα λοιπόν ότι από την αρχική άδειά μου (1983) εχω θηρεύσει τρεις λαγούς. Πέρυσι δύο σε γειτονικό νησί και ο πρώτος πάλι σε άλλο κυκλαδίτικο νησί (2004) όταν μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη σκύλου (σε καταδίωξη λαγού) να τον τουφεκίσω. Φυσικά αμέσως παρέδωσα το λαγό και μου έδωσε ένα φυσίγγιο( παρά τις διαφορετικές απόψεις μελών από την παρέα μου).
 
όταν μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη σκύλου (σε καταδίωξη λαγού) να τον τουφεκίσω. Φυσικά αμέσως παρέδωσα το λαγό και μου έδωσε ένα φυσίγγιο( παρά τις διαφορετικές απόψεις μελών από την παρέα μου).
Εκανες το σωστο!:)
Τον λαγο τον δικαιουνται τα σκυλια που τον διωκουν και κατ'επεκταση ο ιδιοκτητης τους.Ομοιως,σωστος ο κυνηγος που σου εδωσε το φυσιγγι που καταναλωσες.
 
Mε αφορμή οι ημουν εκτός δικτύου, πήρε μόνο το μισό μήνυμά μου. Έλεγα λοιπόν ότι από την αρχική άδειά μου (1983) εχω θηρεύσει τρεις λαγούς. Πέρυσι δύο σε γειτονικό νησί και ο πρώτος πάλι σε άλλο κυκλαδίτικο νησί (2004) όταν μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη σκύλου (σε καταδίωξη λαγού) να τον τουφεκίσω. Φυσικά αμέσως παρέδωσα το λαγό και μου έδωσε ένα φυσίγγιο( παρά τις διαφορετικές απόψεις μελών από την παρέα μου).
1 φυσιγγι μονο ?
Αν είναι δυνατόν :eek:
Τουλάχιστον σε μία ταβέρνα την συκωταρια του λαγού να την φάτε παρέα και να πιειτε ένα κρασί έτσι για το καλό ;)
 
Με αφορμη αυτο που αναφερει ο Αλεξ θα γραψω ενα περιστατσικο που συνεβη σε ενα γνωστο μου κ θα ρωτησω... Τελικα στους περισσοτερους λαγοκυνηγους τι μετραει? Το κρεας? η ενα ολοκληρωμενο κυνηγι λαγου με διωξη, καρτερι κ μια επιτυχημενη τουφεκια?
Ειχαμε παει για φασσα λοιπον, ειχαμε πιασει το μερος απο νωρις κ μετα το χαραμα εμφανιστηκε ενας λαγοκυνηγος κ ελυσε αναμεσσα στα καρτερια μας παρολλο που του καναμε γνωστη την παρουσια μας... Μετα απο καποια ωρα τα ασκυλια του αρχισαν τη διωξη διπλα στο καρτερι του φιλου... Αυτος βγηκε σε ενα ξεφωτο πιο πολυ για να δει τη φαση κ ξαφνικα ο λαγος του βγηκε απο πισω του μεσα απο ενα θαμνο,ενα μετρο διπλα απο το ποδι του κ περασε στο καθαρο για μολις 7-8 μετρα... Ο φιλος ενστικτωδως επωμισε κ τη στιγμη που ξαναχανοταν ο λαγος στο πυκνο του εκανε μια τουφεκια (δεν προλαβαινε κ αλλη) κ νομιζε οτι τον βαρεσε... Ψαχνοντας ομως ειδε οτι δεν τον βρηκε μαλλον η τουφεκια , που στα 7 μετρα πηγε σαν μονοβολο... Μετα απο κανα 10λεπτο εμφανιστηκε στο καρτερι του ο λαγοκυνηγος κ σε κατασταση αμοκ ζητουσε το λαγο απο τον φιλο... Ματαια αυτος προσπαθουσε για μιση ωρα να του εξηγησει οτι δεν τον βαρεσε το λαγο κ οτι η μια τουφεκια που εριξε ηταν εντσικτωδης πριν χαθει στο πυκνο κ δεν τον ξαναειδε για να του ριξει κ αλλες... Αρχικα λοιπον οι φωνες επικεντρωθηκαν στο "φερε το λαγο" και "γιατι τον τουφεκισες" αλλα στην πορεια κ μεσα απο την κουβεντα με τις φωνες διαπιστωθηκε οτι το "προβλημα" δεν ηταν στον "γιατι τον τουφεκισε", κ αυτος το ιδιο θα εκανε ειπε, αλλα στο οτι τον ειχε βαρεσει κ τον ειχε κρυψει για να του τον παρει... Ματαιες ολες οι συζητησεις... Ο λαγοκυνηγος ηθελε το "κρεας"...
Εγω λαγοκυνηγος δεν ειμαι, δεν εχω εμπειρια σε αυτα τα θεματα, αλλα για μενα σημασια θα ειχε να ζησω μια ολοκληρωμενη στιγμη λαγοκυνηγιου κ οχι απλα να γυρισω με λαγο στο σπιτι...
Ποια η αποψη σας?
Σιγουρα ο φιλος εκανε ισως λαθος που τουφεκισε λαγο που εβγαλαν ξενα σκυλια αλλα απο την αλλη ολα εγιναν τοσο ξανικα που δεν ηταν ευκολο να το αποφυγει... Θα ηταν τελειως διαφορετικο να δει το λαγο να τον κυνηγανε τα σκυλια κ να εχει χρονο να σκεφτει τι θα γινει κ διαφορετικο να δει το λαγο να πεταγεται διπλα του 100 μετρα μακρια απο τα σκυλια που καλφουνιζαν...
Φυσικα κ αν τον βαραγε θα τον εδινε το λαγο, δεν υπηρχε τετοιο ζητημα...
Αλλα ποιος ευθυνεται γι αυτον τον εντονο καυγα κ ποιος "χαλασε" το κυνηγι ποιου?
Ο φιλος που παρασυρθηκε κ τον τουφεκισε? Ο λαγας που αμολησε μεσα στα καρτερια μας? Κ οι δυο?
 
Αρι κατι παρομοιο εχω ζησει ο ιδιος προσωπικα πριν πολλα χρονια. Κυνηγουσα με τον κολλητο μου τσιχλες και μια που περασε εφαγε συνολικα 3 τουφεκιες. 200 μετρα παρακατω λαγοκυνηγοι εψαχναν λαγο και ηλθαν αμεσως με περισσιο θρασος να μας ρωτησουν που ειναι ο λαγος που σκοτωσαμε? Οταν τους ειπαμε μαλιστα πως δεν τουφεκισαμε το λαγο αλλα τσιχλα μας ειρωνευοταν αγρια οτι δηθεν τους κοροιδευαμε. Τον λαγο τον σηκωσαν τελικα τα σκυλια τους μετα απο κανα τεταρτο και τον πηραν, οι τυποι ομως ηταν για κλωτσιες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top