Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ένα τρίωρο κυνήγι στη νότια Κρήτη σήμερα αλλά χωρίς καρπωση....
Ζέστη και ξέρα.... Σε δύο μέρη που πήγαμε έβγαλαν τα σκυλιά ένα λαγό από τα πυκνά που δεν τον είδαμε καν... Έτρεξα να βγω στο καθαρό μόλις τον σήκωσαν μπας και τον προλάβω αλλά είχε περάσει.
 
Μας ρημαξε ο αερας η υγρασια και η ομιχλη!!!
Τελικα καταφεραμε και εναν ακομα σημερα...καρλαφτη !!!


εικόνα_Viber_2022-09-18_10-17-58-309.jpg

Τα παιδια θα συνεχιζαν με γουρουνι....Ουτε κουραγιο ειχα ...ουτε ορεξη....σχεδον αυπνος δυο ημερες με
6 ωρες υπνο ολες και ολες...Γυρισα σπιτι και την επεσα για υπνο....Ειπαμε...ολα θελουν ''ρεγουλα''.... :)
 
Σκέψου, να έχεις πάει να έχεις κλαμπανήσει με Ρέμινγκτον τον λαγό και να μπαίνεις φόρουμ να βλέπεις ότι έπεσε με αυτό....View attachment 55851

Υ.Γ Δεν το γλυτώνει το εγκεφαλικό ο Άλεξ!!!
Το χρησιμοποιώ χρόνια αυτό το φυσεκι για δεύτερο στο λαγό από Νοέμβριο μέχρι τέλος και έχει ξερανει πολλούς λαγούς σε μεγάλες αποστάσεις δεν έχει για μένα να ζηλέψει τίποτα από το remi τα έχω χάσει όμως τελευταία από τα ράφια
 
Καλησπέρα στην παρέα!
Για πέρδικα σήμερα με τον επανιέλο μου, ξεκινήσαμε με φέρμα σ ένα μικρό κοπάδι, αλλά τελικά σηκώθηκε στα 50+ μέτρα κ δεν τουφέκισα καν.
Κατηφορίσαμε λίγο πιο χαμηλά, αν κ ήταν ανυπόφορη η ζέστη (34°), με σκοπό να ψάξουμε για λαγό μπας κ ανοίξουμε λογαριασμό φέτος (ως σήμερα ήμουν ατουφέκιστος).
Τελικά σ ένα μεγάλο ρυάκι - χαράδρα κι ενώ ήμουν από πάνω , στο μοναδικό σημείο που δεν είχα καλή ορατότητα λόγω πυκνού, ξαφνικά βλέπω τη λαγίνα απέναντι και το σκυλάκο σε μίνι δίωξη!
Σε δευτερόλεπτα βγήκε στο καθαρό κ με μια βολή στα 30-35 μέτρα ένα 6αρι beretta 36gr την έβαλε για ύπνο και στην.. αγκαλιά του Φρίξου! IMG_20220918_111721.jpgIMG_20220918_111512.jpg
 
Εχει 37 βαθμους κ 5 με 6 μποφορ νοτιοδυτικο άνεμο.. Φλόγα κανονικη... Γι αυτό εγραψα για αθλιες συνθήκες πριν
εγω χθες το πρωι πάγωσα φορουσα ένα μακό Τ-σερτ κι ένα ελαφρύ τζάκετ και φύσαγε κι ένας ΒΑ, σίγουρα κάτω από 10 C ίσως και 5 C άστα να πάνε.....................
 
Καλησπέρα στην παρέα!
Για πέρδικα σήμερα με τον επανιέλο μου, ξεκινήσαμε με φέρμα σ ένα μικρό κοπάδι, αλλά τελικά σηκώθηκε στα 50+ μέτρα κ δεν τουφέκισα καν.
10. Το κυνήγι της νησιώτικης Πέρδικας (Αlectoris chukar) επιτρέπεται σύμφωνα με τον πίνακα θηρευσίμων ειδών της παρούσας απόφασης, με τις παρακάτω εξαιρέσεις: α) Στην Περιφερειακή Ενότητα (Νομό) Λέσβου (συμπεριλαμβανομένης και της νήσου Λήμνου και Άγιος Ευστράτιος) επιτρέπεται το κυνήγι της Νησιώτικης Πέρδικας τις παρακάτω ημερομηνίες: (Σάββατο) 17.09.2022 και (Κυριακές): 18.09.2022, 25.09.2022, 02.10.2022, 09.10.2022, 16.10.2022, 23.10.2022 και 30.10.2022, συνολικά για οκτώ (8) εξόδους. β) Στις Περιφερειακές Ενότητες (Νομούς) Σάμου και Χίου και στην περιοχή της Α’ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Κρήτης και Δωδεκανήσων (Α’ ΚΟΚΔ) επιτρέπεται το κυνήγι της, από 15.09.2022 έως 30.11.2022. Στην Π.Ε (Νομό) Σάμου από 15.09.2022 έως 30.11.2022 τις ημέρες Τετάρτη-Σάββατο-Κυριακή. Στην Π.Ε (Νομό) Χίου από 15.09.2022 έως 30.11.2022 τις ημέρες Σάββατο-Κυριακή.

* το βάζω για να μην γίνουν παρανοήσεις και παρεξηγήσεις, καθότι σε άλλα μέρη η Πέρδικα ξεκινά την 1ην Οκτωβρίου
ο φίλος @hunter-crete είναι Νόμιμος.....
 
Καλησπέρα στην παρέα!
Για πέρδικα σήμερα με τον επανιέλο μου, ξεκινήσαμε με φέρμα σ ένα μικρό κοπάδι, αλλά τελικά σηκώθηκε στα 50+ μέτρα κ δεν τουφέκισα καν.
Κατηφορίσαμε λίγο πιο χαμηλά, αν κ ήταν ανυπόφορη η ζέστη (34°), με σκοπό να ψάξουμε για λαγό μπας κ ανοίξουμε λογαριασμό φέτος (ως σήμερα ήμουν ατουφέκιστος).
Τελικά σ ένα μεγάλο ρυάκι - χαράδρα κι ενώ ήμουν από πάνω , στο μοναδικό σημείο που δεν είχα καλή ορατότητα λόγω πυκνού, ξαφνικά βλέπω τη λαγίνα απέναντι και το σκυλάκο σε μίνι δίωξη!
Σε δευτερόλεπτα βγήκε στο καθαρό κ με μια βολή στα 30-35 μέτρα ένα 6αρι beretta 36gr την έβαλε για ύπνο και στην.. αγκαλιά του Φρίξου! View attachment 55963View attachment 55964
Μπράβο φίλε σε εσένα και στο σκυλακο σου!!!

Πάντα υγεία και επιτυχίες!
Λαγαρος!!!
 
Μπράβο φίλε σε εσένα και στο σκυλακο σου!!!

Πάντα υγεία και επιτυχίες!
Λαγαρος!!!
Να σαι καλά φίλε!
Συγχαρητήρια και για τις δικές σου επιτυχίες στις πέρδικες..
Διότι και χωρίς σκύλο τις βρίσκεις και είναι πλέον ίσως λιγότερες και απ τους λαγούς εδώ κάτω.
 
Παιδιά μια απορία πείτε μου ότι και κάθε πρωί που ξυπνάτε το πρώτο πράγμα που σας έρχεται στο μυαλό είναι ο λαγός¨.hunter. γιατί εγώ κάθε μέρα σκέφτομαι πότε θα έρθει πάλι αυτό το πρωινώ που θα είμαι στο βουνό!!!ffff
Σε άλλον ο λαγός , σε άλλον τα γουρουνια , σε άλλον η μπεκάτσα κτλ κτλ..
Αυτή η "αρρώστια" έχει αρκετές παραλλαγές και πολλούς "ασθενείς"!!!
 
Καλησπερα ομαδαα.Με το σεττερακι μου σε εκπαιδευτικο περδικας φερμαρε εναν αυτια κανα λεπτο και τον εκανε και καταδιωξη χαχαχαχχα 14μηνων κουταβι ποντα απο τα 7 μετρα και φερμα σταθερη μισο λεπτο μετα εφυγε.Και στις 23 αυγουστου στον ορχομενο ΠΑΛΙ εναν αυτια 5 κιλα για ορτυκια σε μια πλαγια.Τελικα γυρισαμε και χωρις ορτυκι χαχαχα.Φυσικα δεν τον βαρεσα.Αλλα που θα παει χαχαχαχ
 
10. Το κυνήγι της νησιώτικης Πέρδικας (Αlectoris chukar) επιτρέπεται σύμφωνα με τον πίνακα θηρευσίμων ειδών της παρούσας απόφασης, με τις παρακάτω εξαιρέσεις: α) Στην Περιφερειακή Ενότητα (Νομό) Λέσβου (συμπεριλαμβανομένης και της νήσου Λήμνου και Άγιος Ευστράτιος) επιτρέπεται το κυνήγι της Νησιώτικης Πέρδικας τις παρακάτω ημερομηνίες: (Σάββατο) 17.09.2022 και (Κυριακές): 18.09.2022, 25.09.2022, 02.10.2022, 09.10.2022, 16.10.2022, 23.10.2022 και 30.10.2022, συνολικά για οκτώ (8) εξόδους. β) Στις Περιφερειακές Ενότητες (Νομούς) Σάμου και Χίου και στην περιοχή της Α’ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Κρήτης και Δωδεκανήσων (Α’ ΚΟΚΔ) επιτρέπεται το κυνήγι της, από 15.09.2022 έως 30.11.2022. Στην Π.Ε (Νομό) Σάμου από 15.09.2022 έως 30.11.2022 τις ημέρες Τετάρτη-Σάββατο-Κυριακή. Στην Π.Ε (Νομό) Χίου από 15.09.2022 έως 30.11.2022 τις ημέρες Σάββατο-Κυριακή.

* το βάζω για να μην γίνουν παρανοήσεις και παρεξηγήσεις, καθότι σε άλλα μέρη η Πέρδικα ξεκινά την 1ην Οκτωβρίου
ο φίλος @hunter-crete είναι Νόμιμος.....
Εμείς αν παμε με πουλοσκυλο για λαγο που η περδικα ξεκινά 1 Οκτωβρίου μπλέκουμε... η είναι νόμιμο.
 
Ο Σταματης @sam13 ειναι καλα;
Μιλαει κανεις μαζι με το κοπελι;

Αυριο εχει εναρξη για εσας και δεν εχει πει τιποτα
Αν αποψε δεν βαλει καθαρισμενη την καραμπινα θα ανυσηχησω!

Όλα καλά φίλε μου είχα να μπω πολύ καιρό στο φόρουμ. Φέτος έχω κάνει δύο μεταγραφές επιπέδου (Μπερνάρντ) στην ομάδα μου. Ειδικά η μία η ποιο μικρή μου έχει πάρει τα μυαλά.

IMG_20220918_094125.jpg
 
Όλα καλά φίλε μου είχα να μπω πολύ καιρό στο φόρουμ. Φέτος έχω κάνει δύο μεταγραφές επιπέδου (Μπερνάρντ) στην ομάδα μου. Ειδικά η μία η ποιο μικρή μου έχει πάρει τα μυαλά.

View attachment 56044
Έλα ρε Σταμάτη, χρόνια και ζαμάνια!!!
Ωραίος και στα ταίρια του!!!!
 
Last edited:
Όλα καλά φίλε μου είχα να μπω πολύ καιρό στο φόρουμ. Φέτος έχω κάνει δύο μεταγραφές επιπέδου (Μπερνάρντ) στην ομάδα μου. Ειδικά η μία η ποιο μικρή μου έχει πάρει τα μυαλά.

View attachment 56044
Και στα ταίρια του Σταμάτη
 
Όλα καλά φίλε μου είχα να μπω πολύ καιρό στο φόρουμ. Φέτος έχω κάνει δύο μεταγραφές επιπέδου (Μπερνάρντ) στην ομάδα μου. Ειδικά η μία η ποιο μικρή μου έχει πάρει τα μυαλά.

View attachment 56044
Μπραβο ρε λεβεντια μου!
Και στα ταιρια του φιλε!
Να χαιρεσαι τα σκυλακια σου!
.love.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top