Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
https://kynoclub.gr/2022/09/17/κάποιοι-έμαθαν-λάθος-το-λαγοκυνήγι/
Τα ίδια και στην Πέρδικα και στο ορτύκι και παντού.Κάρπωση με οποιονδήποτε τρόπο.
Και μετά, τα κατορθώματα μας στο Facebook.Να μας θαυμάσουν κι οι υπόλοιποι μαλάκες...
το φωναζω χρονια...εγω ετσι γουσταρω ειναι οι απαντησεις που εισπραττω...αντε να γεμισει η αδεια τους καζανα που εχουν για κεφαλι...μιλαμε για κυνηγι τρατας...να μην μεινει ρουθουνι πουθενα....
 
Μπραβο ρε παλικαρε
Και στα ταιρια του φιλε
Χαιρετισμους στον μαστορα!
Με έπαιρνε όλη τη βδομάδα ο θειος. Μου λέει ανιψιε το Σάββατο σε περιμένω μην μου την κάνεις... Του λεω εχω deadline για άρθρο Παρασκευή στις 12 το βράδυ, θα είμαι λιώμα... Μου λέει σε 15 λεπτά που θα τον σηκώσει θα τον έχεις βαρέσει, η σκυλα είνσι ασσος και θέλω έναν με πόδια και που να ακούει τι θα του πω να πατησει ψύχραιμα τη σκανδαλη... Παραδίδω 23:30, διπλο redbull στις 2:30 του χτυπάω την πόρτα στο χωριό και έβλεπε ταινίες με λαγοκυνηγια. Ρε καμικάζι μου λέει πότε ήρθες; δώσε μου μισή ώρα και φεύγουμε. Πάμε απάνω πιανουμε το μέρος, και άρχισαν όπως πάντα οι μαγικές ιστορίες για παμπολλους λαγούς που έχει βαρέσει εκει μέχρι που φώτισε... Πότε πέρασαν οι ώρες ακούγοντας ούτε που το κατάλαβα.. Μου λέει θα λύσω την σκύλα και θα την πάω καβαλα... Μολις τον σηκώσει αν δεν τον βαρεσω θα πιάσεις εκεί και θα περιμένεις, αν περάσει από πιο δεξια θα τρέξεις και θα πας στο τάδε ρεματακι και θα κάτσεις πάνω στο βραχακι, θα σου έρθει πιατο. Όντως στην αρχή δεν μου ήρθε πάνω μου, αλλά περνά στα 60 μέτρα πιο δεξια, τον είδα έκανε ένα πέρασμα σαν ζαρκάδι με 1000 στο δρομο και έφυγε, φεύγω και εγώ καρφί από εκεί πάω στο ρεμα, θρονιαζομαι στο βραχο, σε λιγο έρχεται ο μάγκας σφαίρατος αλλά είχα χώρο να του ρίξω 10 ντουφεκια, μια ντουφεκια όμως αρκούσε και τέλος... Η σκύλα τον πήγαινε χέρι πόδι να του πιάσει τον κωλο, σε 15 λεπτά τον γύρισε όλα τα βουνα...

Ξέρει τα σκυλιά και τα μέρη εκεί όσο κανένας... Πάρα την υπερπροχωρημενη ηλικία του εξακολουθεί να πηγαίνει καβαλα τα σκυλιά και να έχει αντανακλαστικα για βαρεμάτα στο πέταγμα... Και το κυριότερο συνεχίζει να σκέφτεται σαν 30χρονος... Ήδη έχει κουτάβια από την άλλη σκύλα και σκέφτεται πόσα και ποια θα κρατήσει για να φτιάξει τα σκυλιά του όπως τα θέλει για την επόμενη δεκαετία...

IMG-b4a9e4cc8ea02679feaf8c26f5c08cf6-V.jpgIMG-a709c0668c354bd17a98d5b97c5bb9c3-V.jpg
 
Ο γέρος μου σήμερα σήκωσε δύο λαγούς.

Στον πρώτο του έριξε χωρίς να έχει γεμίσει.
Χαχαχα

Τον δεύτερο όμως τον έριξε κανονικά.

Όλα αυτά πάντα μόνος του και χωρίς σκύλο.

Ο πατέρας μου είναι ένα φαινόμενο λαγοκυνηγου.

Αυτός στους λαγους και ο ροναλντο ο βραζιλιανος στο τόπι.

Συνηθως αποφεύγω να αναφέρομαι στα κατορθώματα του στο κυνήγι διότι με τα απίστευτα που κάνει κινδυνεύω να χαρακτηριστω ψεύτης.

Κι έτσι σπάνια αναφέρομαι σε εκείνον.

Πρώτα από όλα γι αυτόν δεν υπάρχει άλλο κυνήγι.
Μόνο λαγός.
 
Ο γέρος μου σήμερα σήκωσε δύο λαγούς.

Στον πρώτο του έριξε χωρίς να έχει γεμίσει.
Χαχαχα

Τον δεύτερο όμως τον έριξε κανονικά.

Όλα αυτά πάντα μόνος του και χωρίς σκύλο.

Ο πατέρας μου είναι ένα φαινόμενο λαγοκυνηγου.

Αυτός στους λαγους και ο ροναλντο ο βραζιλιανος στο τόπι.

Συνηθως αποφεύγω να αναφέρομαι στα κατορθώματα του στο κυνήγι διότι με τα απίστευτα που κάνει κινδυνεύω να χαρακτηριστω ψεύτης.

Κι έτσι σπάνια αναφέρομαι σε εκείνον.

Πρώτα από όλα γι αυτόν δεν υπάρχει άλλο κυνήγι.
Μόνο λαγός.
Όσοι έχουν ζήσει δίπλα σε τέτοιους λαγοκυνηγούς θα σε πιστέψουν όλοι διότι
αυτοί οι άνθρωποι έχουν χάρισμα καί ένστικτο μαζί με τις εμπειρίες .
Βαρούσαμε τσίχλες απογευματινό σε απόσταση 100 μέτρων με τον ξάδελφο.
Έρχεται ο συγγενής απο το δίπλα χωριό με χαιρετά κοιτώντας χάμω τα χορταράκια .Χωρίς σκύλο .
πάει μέχρι τον ξάδελφο το περνά 20 μέτρα κι'επιστρέφει κοιτάζωντας πάντα χάμω τα σημάδια .
''Υπάρχει λαγός ΄΄ μου λέει εδώ κι'έχετε λίγη έγνοια να μην τον χάσουμε .
Σε 10 λεπτά μας τον έδωσε να τον πάρουμε δώρο στον συμπέθερο στην πόλη .
Καθόταν ανάμεσα μας κι'είχαμε ρίξει σε τσίχλες ήδη απο 10-12 ντουφεκιές .......
 
Ο γέρος μου σήμερα σήκωσε δύο λαγούς.

Στον πρώτο του έριξε χωρίς να έχει γεμίσει.
Χαχαχα

Τον δεύτερο όμως τον έριξε κανονικά.

Όλα αυτά πάντα μόνος του και χωρίς σκύλο.

Ο πατέρας μου είναι ένα φαινόμενο λαγοκυνηγου.

Αυτός στους λαγους και ο ροναλντο ο βραζιλιανος στο τόπι.

Συνηθως αποφεύγω να αναφέρομαι στα κατορθώματα του στο κυνήγι διότι με τα απίστευτα που κάνει κινδυνεύω να χαρακτηριστω ψεύτης.

Κι έτσι σπάνια αναφέρομαι σε εκείνον.

Πρώτα από όλα γι αυτόν δεν υπάρχει άλλο κυνήγι.
Μόνο λαγός.
Ότι και να μου πεις σε πιστεύω γιατί το έχω ζήσει. Πριν πολλά χρόνια ο σχωρεμενος ο μπάρμπα Σταύρος τους σηκωνε χωρίς σκυλο σχεδόν οπότε ήθελε! Θα μου πεις τότε είχε κάθε πουρνάρι και λαγό αλλά οι άλλοι δεν μπορούσαν να κάνουν αυτά που έκανε αυτός. Πιτσιρικάδες με τον ξάδερφο μας είχε πάρει μαζί μερικές φορές και το είχαμε ζήσει. Υπερηλικας και ταλαιπωρημενος αλλά μέχρι τα τελευταία του το ελεγε η καρδιά του. Αααα και πάντα με καραμέλες στην τσέπη για τα παιδιά που αυτός δεν είχε την τύχη να αποκτήσει.
 
Η μέρα ξεκίνησε στραβά ξέχασα τα φυσιγγια στο σπίτι ευτυχώς είχε πέσει ενα Fob Lievre από την τσέπη μου από χθες ανάμεσα στο κάθισμα και το χειρόφρενο και έτσι κάναμε την πλάκα μας με τις κούκλες σήμερα
 

Attachments

  • IMG_20220918_073204.jpg
    IMG_20220918_073204.jpg
    718,7 KB · Προβολές: 66
  • IMG_20220918_073144.jpg
    IMG_20220918_073144.jpg
    761,9 KB · Προβολές: 66
Η μέρα ξεκίνησε στραβά ξέχασα τα φυσιγγια στο σπίτι ευτυχώς είχε πέσει ενα Fob Lievre από την τσέπη μου από χθες ανάμεσα στο κάθισμα και το χειρόφρενο και έτσι κάναμε την πλάκα μας με τις κούκλες σήμερα
Το δικανο lanber ή browning?
Δε το λυπασαι καθολου!!!
Καλα κανεις. Τα εργαλεια ειναι για να δουλευονται..
 
Σήκωσαν και οι δικοί μου έναν. Αστοχία στο πέταγμα και στο καρτέρι που βγήκε έπαθε εμπλοκή η Franchi. Του είχε ξανακανει στα γουρούνια και του είπα να πάρει μια benelli να ησυχασει ο φιλος Γιάννης αλλά δεν με άκουσε.....
Κωλομερα , κλαταραν τα σκυλιά από την ζέστη...
 
Ο γκουρού σχεδίασε το συστημα, οι παικτες το εκτέλεσαν υποδειγματικα. Σε 15 λεπτά πάλι ήταν στο σακίδιο...

View attachment 55913View attachment 55914
Καλημέρα Γρηγόρη, ο γκουρού δεν παίζεται ! (εντάξει και οι παίχτες καλοί είναι :D)
Πρόσεχε τι σου λέει και γιατί το λέει, κράτα και σημειώσεις, δεν πρέπει να χαθεί τέτοια παράδοση ... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top