Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το λαθος ειναι οτι πηρε τον λαγο πριν ερθουν τα σκυλια....
Βεβαια ο καθε κυνηγος εχει το δικο του σκεπτικό !!!
Όποιος τον βάρεσε ήταν από αριστερά και κοντά Νίκο φαίνεται ξεκάθαρα, περνάνε και τα φυσίγγια μπροστά στην κάμερα όπως τα πετάει το κλείστρο
Αυτός εάν έριχνε θα έριχνε από δεξιά και μακρύτερα σύμφωνα με το πλάνο που σηκώνεται να πάει να τον πάρει
Φτιαχτό ήταν για να βγεί το πλάνο ποιός ξέρει τι έγινε
 
Όποιος τον βάρεσε ήταν από αριστερά και κοντά Νίκο φαίνεται ξεκάθαρα, περνάνε και τα φυσίγγια μπροστά στην κάμερα όπως τα πετάει το κλείστρο
Αυτός εάν έριχνε θα έριχνε από δεξιά και μακρύτερα σύμφωνα με το πλάνο που σηκώνεται να πάει να τον πάρει
Φτιαχτό ήταν για να βγεί το πλάνο ποιός ξέρει τι έγινε

Δεν εδωσα τοση σημασια...Σημασια για μενα εχει οτι οποιος και ηταν....επρεπε να περιμενουν τα σκυλια !!!
Μου θυμησε τον εαυτο μου πριν πολλα χρονια.....στο πρωτο κυνηγι μου στον λαγο....δεν ηξερα...πηρα τον
λαγο τον εκρυψα για να κανω πλακα στην παρεα οτι τον πεταλωσα...
Ειχα πολυ καλο δασκαλο....απο τους ποιο εμπειρους λαγαδες στην Σαμο....Το καταλαβε αμεσως....ηρθε σχεδον
μαζι με τα σκυλια...τα σκυλια σταματησαν στο σημειο που επεσε ο λαγος...και μου ειπε ασε τις μ@λακιες
που τον εχεις...???
Απο τοτε ξερω οτι ειναι λαθος να παιρνεις τον λαγο πριν ερθουν τα σκυλια... :)
 
Δεν εδωσα τοση σημασια...Σημασια για μενα εχει οτι οποιος και ηταν....επρεπε να περιμενουν τα σκυλια !!!
Μου θυμησε τον εαυτο μου πριν πολλα χρονια.....στο πρωτο κυνηγι μου στον λαγο....δεν ηξερα...πηρα τον
λαγο τον εκρυψα για να κανω πλακα στην παρεα οτι τον πεταλωσα...
Ειχα πολυ καλο δασκαλο....απο τους ποιο εμπειρους λαγαδες στην Σαμο....Το καταλαβε αμεσως....ηρθε σχεδον
μαζι με τα σκυλια...τα σκυλια σταματησαν στο σημειο που επεσε ο λαγος...και μου ειπε ασε τις μ@λακιες
που τον εχεις...???
Απο τοτε ξερω οτι ειναι λαθος να παιρνεις τον λαγο πριν ερθουν τα σκυλια... :)
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι, αυτά ξεπατώνονται και στον φέρνουν αυτά πρέπει να πιάσουν πρώτα
Εκτός και αν τον τρώνε γιατί υπάρχουν και τέτοια, τότε τον παίρνεις και τα αφήνεις να δαγκώσουν υπό έλεγχο
 
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι, αυτά ξεπατώνονται και στον φέρνουν αυτά πρέπει να πιάσουν πρώτα
Εκτός και αν τον τρώνε γιατί υπάρχουν και τέτοια, τότε τον παίρνεις και τα αφήνεις να δαγκώσουν υπό έλεγχο
Την δηκια μας ρατσα επρεπε ναχεις,αν δεν τον προλαβης να τον παρης πρην πανε αυτα,οχη λαγο δεν θα παρης,ουτε παηδακι .very funny. οχη οτη τους τρωνε,απλος τους ξεσκηζουν λογο μανιας και αποκληστικοτητας,ξερεις τη ειναι να τον τραβανε 4,5 σκυλια σηνχρονος,μοσχαρη νανε το κανουν φηλετο.very funny..big smile.
 
Την δηκια μας ρατσα επρεπε ναχεις,αν δεν τον προλαβης να τον παρης πρην πανε αυτα,οχη λαγο δεν θα παρης,ουτε παηδακι .very funny. οχη οτη τους τρωνε,απλος τους ξεσκηζουν λογο μανιας και αποκληστικοτητας,ξερεις τη ειναι να τον τραβανε 4,5 σκυλια σηνχρονος,μοσχαρη νανε το κανουν φηλετο.very funny..big smile.
Μην φοβάσαι Γιάννη και έχουμε και εδώ τέτοια, εάν δεν τα προλάβεις δεν θα βρείς ούτε την ουρά
 
Πριν από δέκα χρόνια λέω στο ξάδερφο μου να πάρεις τα ρεμινγκτον νίτρο για λαγο είναι τα καλύτερα που υπάρχουν. Κουμπώνει ο ξάδερφος 3 νίτρο στο όπλο και του βγαίνει ο λαγος στον δρόμο και λουφαζει κάτω με τα αυτιά στην πλάτη ακουνητος. Του ριχνει την πρώτη έτσι καθιστός όπως ήταν......ατάραχος ο λαγος. Του ριχνει την 2η, ατάραχος πάλι, του ριχνει και την 3η και σηκώνεται ο λαγός κύριος και φεύγει. Συμπέρασμα. Η ανοιχτή τουφεκια σκοτώνει τον λαγο. Καλά σας τα λέει ο αλεξ @Alex37 .yelling.
Αι παράτα το δούλεμα ρε αχαχαχαχαχ
 
Κουίζ... Λαγος έρχεται φάτσα σε δρόμο... Ταχύτητα θηράματος περίπου 30χλμ την ώρα (δηλαδή τρέχει)... Απόσταση από τον κυνηγό 40 μέτρα και διαρκώς μειώνεται... Που τουφεκαμε για να τον πάρουμε;
α) σημαδευουμε στα νύχια σε αυτή την απόσταση;
β) περιμένουμε να μειωθεί λίγο η απόσταση και σημαδευουμε νύχια;
γ) περιμένουμε να έρθει κοντά 20 μέτρα και ρίχνουμε πάλι σημαδευοντας πιο μπροστά από τα νύχια;
δ) αρχίζουμε και τουφεκαμε από τα 40 μέτρα και όποιον πάρει ο χάρος (δηλαδή στο γάμο του καραγκιόζη)
ε) κανένα από τα παραπάνω... Διατηρούμε την ψυχραιμία μας και τον αφήνουμε να περάσει και ρίχνουμε από πίσω;

Λαμβάνεται υπόψιν ότι το όπλο είναι αυτογεμες με μαμά 3 άστρα τσοκ, και πρωτο φυσίγγι νούμερο 5 ή 4 στα 36 - 39 γραμμάρια γομωση (εμπορίου ή θείου Νίκου @ΝίκοςΠ ) όπως επίσης ότι έχουμε μελετήσει το ανάγλυφο της περιοχής και ξέρουμε αν βλέπουμε ή όχι το μέρος κάτω από το δρόμο σε περίπτωση που το θήραμα μας καταλάβει και πηδηξει από κάτω...τελος ο κυνηγος ειναι ορθιος στο δρομο και ριχνει υπο γωνια...

βασιλη @gvp9000 , νομιζω οτι με αυτη την ταχυτητα καλυπτει 8 μετρα το δευτερολεπτο;

Screenshot_20230520_201336_Photos.jpg
 
Last edited:
Κουίζ... Λαγος έρχεται φάτσα σε δρόμο... Ταχύτητα θηράματος περίπου 30χλμ την ώρα (δηλαδή τρέχει)... Απόσταση από τον κυνηγό 40 μέτρα και διαρκώς μειώνεται... Που τουφεκαμε για να τον πάρουμε;
α) σημαδευουμε στα νύχια σε αυτή την απόσταση;
β) περιμένουμε να μειωθεί λίγο η απόσταση και σημαδευουμε νύχια;
γ) περιμένουμε να έρθει κοντά 20 μέτρα και ρίχνουμε πάλι σημαδευοντας πιο μπροστά από τα νύχια;
δ) αρχίζουμε και τουφεκαμε από τα 40 μέτρα και όποιον πάρει ο χάρος (δηλαδή στο γάμο του καραγκιόζη)
ε) κανένα από τα παραπάνω... Διατηρούμε την ψυχραιμία μας και τον αφήνουμε να περάσει και ρίχνουμε από πίσω;

Λαμβάνεται υπόψιν ότι το όπλο είναι benelli με μαμά 3 άστρα τσοκ, και πρωτο φυσίγγι νούμερο 5 ή 4 στα 36 - 39 γραμμάρια γομωση (εμπορίου ή θείου Νίκου @ΝίκοςΠ ) όπως επίσης ότι έχουμε μελετήσει το ανάγλυφο της περιοχής και ξέρουμε αν βλέπουμε ή όχι το μέρος κάτω από το δρόμο σε περίπτωση που το θήραμα μας καταλάβει και πηδηξει από κάτω...

βασιλη @gvp9000 , νομιζω οτι με αυτη την ταχυτητα καλυπτει 8 μετρα το δευτερολεπτο;

View attachment 72301
Σηκώνουμε το όπλο ΜΑΛΑΚΆ στα 30μ,τον βλέπουμε ΚΑΛΑ πάνω από την ρίγα και πατάμε χωρίς σφιξιματα και σηκωματα του κεφαλιού!


Καλοφαγωτος!!🙂
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top