Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στέλιο..... και εγώ έχω κάνει και τα δύο κυνήγια.... και εγώ είμαι τρίτη γενιά κυνηγός.....ο παππούς μου είχε θαμμένο το δίκανο στην κατοχή στο βουνό...... έπρεπε να βγει το φαγητό για την κατσαρόλα.....ο πατέρας μου είχε φίλο που κυνηγούσε λαγό ακριβώς με τον τρόπο που περιεγραψες..... χωρίς σκυλιά και με τη γνώση του τόπου..... τους πουλούσε για να βγάλει μεροκάματο για την οικογένεια του.....κυνηγούσαν πολλές φορές μαζί.....η πέρδικα και ο λαγός έχουν κοινούς βιότοπους.... τώρα αν απλά δεν επιμένεις τόσο και περιμένεις να σηκωθούν οι πέρδικες από μόνες τους είναι άλλο θέμα.....
Η διαφορά είναι στο ποσό δύσκολο είναι να σηκώσεις ένα λαγό ή 15 πέρδικες που υπάρχουν σε μια περιοχή.

Είναι πολύ ευκολότερο να σηκωθούν οι πέρδικες.

Όσον αφορά το δεύτερο σήκωμα ναι τις ψάχνω αλλά όχι όπως ψάχνει ο γέρος μου το λαγό.

Όχι τόσο λεπτομέρεια.

Αν ήταν κάτι παρόμοιο θα κυνηγούσα και λαγό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχω περάσει από πέρδικες που δεν σηκώθηκαν.

Φυσικά θα έχει γίνει κι αυτό αλλά πολύ λιγότερο από λαγούς που δεν σηκώθηκαν.

Όπως επίσης έχουν τύχει και λαγοί που σηκώθηκαν αλλά ελαχιστοι σε σχέση με τις πέρδικες που προδίδουν τη θέση του πολύ ευκολότερα.
 
Η διαφορά είναι στο ποσό δύσκολο είναι να σηκώσεις ένα λαγό ή 15 πέρδικες που υπάρχουν σε μια περιοχή.

Είναι πολύ ευκολότερο να σηκωθούν οι πέρδικες.

Όσον αφορά το δεύτερο σήκωμα ναι τις ψάχνω αλλά όχι όπως ψάχνει ο γέρος μου το λαγό.

Όχι τόσο λεπτομέρεια.

Αν ήταν κάτι παρόμοιο θα κυνηγούσα και λαγό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχω περάσει από πέρδικες που δεν σηκώθηκαν.

Φυσικά θα έχει γίνει κι αυτό αλλά πολύ λιγότερο από λαγούς που δεν σηκώθηκαν.

Όπως επίσης έχουν τύχει και λαγοί που σηκώθηκαν αλλά ελαχιστοι σε σχέση με τις πέρδικες που προδίδουν τη θέση του πολύ ευκολότερα.
Όσες πέρδικες αφήνεις πίσω σου όταν δεν ψάχνεις σιγά και με υπομονή..... άλλους τόσους λαγούς αφήνεις...... μιλάω πάντα χωρίς σκυλί....με τα πόδια και με πέτρες..... και αυτοί που ψάχνουν λαγό με τα πόδια δεν πάνε κουτουρου..... ανάλογα τις καιρικές συνθήκες ψάχνουν συγκεκριμένα μέρη που μπορεί να έχει το γιατακι του.....το κυνήγι έχει ένα μυστικό.....την επανάληψη και τη συσσώρευση εμπειριών..... και ισχύει για όλα τα θηράματα..... εσύ πιστεύεις ότι αν βγω με τα πόδια στα κοτέτσια που ξέρω για μπεκατσα δε θα κτυπησω 5-10 πουλιά το χρόνο; Απλά είναι διαφορετικό με τα σκυλιά...... καλύπτεις περισσότερο τόπο στον ίδιο χρόνο..... και πάλι αφήνεις πίσω πουλιά.....
 
Όσες πέρδικες αφήνεις πίσω σου όταν δεν ψάχνεις σιγά και με υπομονή..... άλλους τόσους λαγούς αφήνεις...... μιλάω πάντα χωρίς σκυλί....με τα πόδια και με πέτρες..... και αυτοί που ψάχνουν λαγό με τα πόδια δεν πάνε κουτουρου..... ανάλογα τις καιρικές συνθήκες ψάχνουν συγκεκριμένα μέρη που μπορεί να έχει το γιατακι του.....το κυνήγι έχει ένα μυστικό.....την επανάληψη και τη συσσώρευση εμπειριών..... και ισχύει για όλα τα θηράματα..... εσύ πιστεύεις ότι αν βγω με τα πόδια στα κοτέτσια που ξέρω για μπεκατσα δε θα κτυπησω 5-10 πουλιά το χρόνο; Απλά είναι διαφορετικό με τα σκυλιά...... καλύπτεις περισσότερο τόπο στον ίδιο χρόνο..... και πάλι αφήνεις πίσω πουλιά.....
Άλλο θέμα θίγω.

Δεν θέλεις να το καταλάβεις.

Δεν σηκώνεται ο λαγός σαν θήραμα το ίδιο εύκολα με την πέρδικα.

Οι πέρδικες συνήθως ζουν σε μπουλούκια και κόβουν βόλτες όλη μέρα όταν δεν έχει ζέστη.

Ο λαγός είναι ένα ζώο που μένει ακίνητο όλη μέρα και βγαίνει τη νύχτα.

Όπως είναι εύκολο να δεις ένα λαγό τη νύχτα κάπως έτσι είναι ευκολότερο να σηκώσεις πέρδικες την ημέρα.

Μου έχει τύχει να είμαι μέσα στις πέρδικες και να μη σηκώνονται αλλά αυτό είναι πιο σπάνιο.

Αν πετάξω πέτρες και κάνω θόρυβο συνήθως θα σηκωθούν.

Ο λαγός δεν σηκώνεται πρέπει να τον σηκώσεις συγκεκριμένα από κει που κάθεται.

Πολύ σπάνια θα σηκωθεί μόνος του ιδίως χωρίς να υπάρχει σκυλί ενώ οι πέρδικες θα σηκωθούν.

Μπορεί να τις δεις να στραταριζουν και να πας προς τα κει.

Είναι πολύ διαφορετικό κυνήγι.

Και άλλο ένα άτομο λαγου και άλλο 15 άτομα που μπορεί να είναι οι πέρδικες.

Όσο για την μπεκάτσα δεν την έχω κυνηγήσει παρά μόνο τυχαία και έχω χτυπήσει μόνο μια και αυτή 15 Σεπτέμβρη σε κάποιο απ' τα πρώτα μου κυνήγια.
Οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

Ούτε κακαριζει ο λαγός κτλ...
 
Άλλο θέμα θίγω.

Δεν θέλεις να το καταλάβεις.

Δεν σηκώνεται ο λαγός σαν θήραμα το ίδιο εύκολα με την πέρδικα.

Οι πέρδικες συνήθως ζουν σε μπουλούκια και κόβουν βόλτες όλη μέρα όταν δεν έχει ζέστη.

Ο λαγός είναι ένα ζώο που μένει ακίνητο όλη μέρα και βγαίνει τη νύχτα.

Όπως είναι εύκολο να δεις ένα λαγό τη νύχτα κάπως έτσι είναι ευκολότερο να σηκώσεις πέρδικες την ημέρα.

Μου έχει τύχει να είμαι μέσα στις πέρδικες και να μη σηκώνονται αλλά αυτό είναι πιο σπάνιο.

Αν πετάξω πέτρες και κάνω θόρυβο συνήθως θα σηκωθούν.

Ο λαγός δεν σηκώνεται πρέπει να τον σηκώσεις συγκεκριμένα από κει που κάθεται.

Πολύ σπάνια θα σηκωθεί μόνος του ιδίως χωρίς να υπάρχει σκυλί ενώ οι πέρδικες θα σηκωθούν.

Μπορεί να τις δεις να στραταριζουν και να πας προς τα κει.

Είναι πολύ διαφορετικό κυνήγι.

Και άλλο ένα άτομο λαγου και άλλο 15 άτομα που μπορεί να είναι οι πέρδικες.

Όσο για την μπεκάτσα δεν την έχω κυνηγήσει παρά μόνο τυχαία και έχω χτυπήσει μόνο μια και αυτή 15 Σεπτέμβρη σε κάποιο απ' τα πρώτα μου κυνήγια.
Οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

Ούτε κακαριζει ο λαγός κτλ...
Θα πω λοιπόν ότι έχεις δίκιο εσύ για να τελειώσει..... μια και εγώ δε θέλω να καταλάβω ..... μάθε στη ζωή σου φίλε μου να έχεις τα αυτιά και τα μάτια ανοιχτά..... εντελώς φιλικά..... εδώ μέσα όλοι μας καταθέτουμε τις προσωπικές εμπειρίες μας από τα κυνήγια και τα θηράματα που έχουμε κάνει και αυτά που ακούσαμε από τους παλιότερους.....οι οποίοι δεν είχαν ούτε ίντερνετ ούτε φόρουμ..... καλή συνέχεια εύχομαι......
 
Θα πω λοιπόν ότι έχεις δίκιο εσύ για να τελειώσει..... μια και εγώ δε θέλω να καταλάβω ..... μάθε στη ζωή σου φίλε μου να έχεις τα αυτιά και τα μάτια ανοιχτά..... εντελώς φιλικά..... εδώ μέσα όλοι μας καταθέτουμε τις προσωπικές εμπειρίες μας από τα κυνήγια και τα θηράματα που έχουμε κάνει και αυτά που ακούσαμε από τους παλιότερους.....οι οποίοι δεν είχαν ούτε ίντερνετ ούτε φόρουμ..... καλή συνέχεια εύχομαι......
Έχεις δίκιο εσύ φίλε μου.
Να κυνηγάς λαγό ή πέρδικα χωρίς σκύλο είναι το ίδιο.

Σε άκουσα και έμαθα.
 
Πρώτη μέρα σήμερα που βγαίνω στο βουνό μετά το ατύχημα. Εκτελεστής ο ξάδερφος σήμερα.

View attachment 83175
Τι έγινε ρε Σταμάτη...? Πότε έπεσες... πότε σηκώθηκες... πότε πηγές για κυνήγι χαμπάρι δεν πήραμε.Εκανες την φυσικοθεραπεία που σου είπα μήπως?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top