Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σας, μερικούς μήνες ακόμα και το ωραιότερο θύραμα της Κρήτης θα επανέλθει στο προσκήνιο.

image.jpg
Τι λαγόμανη είναι αυτό Νικολή? Ούτε τσίχλες να ήταν...παίζει να έχετε την μεγαλύτερη πυκνότητα λαγού στην Ελλάδα...
 
Καλησπέρα σας, μερικούς μήνες ακόμα και το ωραιότερο θύραμα της Κρήτης θα επανέλθει στο προσκήνιο.

image.jpg

Τι λαγόμανη είναι αυτό Νικολή? Ούτε τσίχλες να ήταν...παίζει να έχετε την μεγαλύτερη πυκνότητα λαγού στην Ελλάδα...

Έχουν την μεγαλύτερη πυκνότητα, διότι εκεί η νοοτροπία είναι διαφορετική, εμείς είμαστε μόνο εγωισμούς και δημόσιες σχέσεις...
Θυμάμαι την δεκαετία του 80 να γυρνάνε από λαθροθηρία με 80-90 λαγούς στην καρότσα...
και φυσικά αυτό συνεχίστηκε για άλλες 2 δεκαετίες στα μέρη μας.
Πάλι καλά δηλαδή, που ακόμα υπάρχουν λαγοί στα Χανιά...
 
Έχουν την μεγαλύτερη πυκνότητα, διότι εκεί η νοοτροπία είναι διαφορετική, εμείς είμαστε μόνο εγωισμούς και δημόσιες σχέσεις...
Θυμάμαι την δεκαετία του 80 να γυρνάνε από λαθροθηρία με 80-90 λαγούς στην καρότσα...
και φυσικά αυτό συνεχίστηκε για άλλες 2 δεκαετίες στα μέρη μας.
Πάλι καλά δηλαδή, που ακόμα υπάρχουν λαγοί στα Χανιά...
Οπως τα λες..έχω δει με τα μάτια μου καμία 40αρια..κρίμα.
 
Έχουμε μερικά πλεονέκτηματα στην Κρήτη και πιστευω ο λαγός δεν θα εξαφανιστεί ποτέ..δεν έχουμε αλεπού..καλές καιρικές συνθήκες που ευνοούν την αναπαραγωγή..χαμηλή βλάστηση που είναι το ιδανικό περιβάλλον για το λαγό..
 
Αυτο ειναι το κλειδι.....αν ποτε γινει καμια στραβη(καταλαβαινεις τι εννοω με κατι περιεργες απελευθερωσεις) θα δεις τεραστια μειωση....ελπιζω να μη συμβει.:)
Συμφωνώ 100%..ίσως και τα κοράκοειδη να κάνουν κάποια ζημια..παλιά εδώ τα κορακοειδη τα είχαν επικυρηξει..ανά ένα ζευγάρι πόδια που πήγαινες σου έδιναν κάποια χρήματα..τώρα πέρα βρέχει το υπουργείο..μόνο καμία φιλοζωική να τα παίρνουμε (€) είναι.....τρομακτική αύξηση έχουν εδώ..η μόνη διαχείρηση είναι από τους κυνηγούς..προσωπικά όπου τα βρω και όπου σταθώ τα τουφεκαω σε περίοδο κυνηγιού βέβαια..
 
Γιάννηδες συμφωνώ μαζί σας, να προσθέσω και κατι ακόμα, Η Κρήτη έχει την μεγαλύτερη ποσότητα σε λαγούς αυτο ειναι αλήθεια συγκριτικά με την υπόλοιπη Ελλάδα. Το λασιθι δεν έχει την μεγαλύτερη ποσότητα συγκριτικά με τους άλλους 3 νόμους. Παλιότερα η παρέα πήγαινε για λαγό σε όλοι την Κρήτη με φίλους απο τον κάθε νόμο με τα ίδια αποτελέσματα, αλλα με μεγαλύτερα έξοδα κίνησης.
Οπως έχω ξαναγράψει έχω την τύχη να πηγαίνω με τους καλύτερους λαγαδες του τόπου μου που σέβονται τα θηράματα.
Στα δυο Χρονια που πηγαίνω μαζί τους έχω δει και 10 λαγούς να βγάζουν τα σκυλιά αλλα θα πάρουμε αυτούς που μας αντιστοιχούν. Έχω δει την παρέα μου να δωρίζει λαγό σε τυχαία συνάντηση μας στο βουνό σε παιδιά 18 ετών με πρώτη άδεια θήρας και ζωγραφισμένη την απογοητεύσει στα πρόσωπα τους γιατί δεν μπορούν να πιάσουν ένα λαγό παρα τους κόπους τους. Στο σύλλογο μας τα μέλη έχουμε συμφωνήσει ότι δεν θα ανεχθούμε καμία παραβατική συμπεριφορά, έχουμε όλοι τα τηλέφωνα του δασαρχείου και η ομερτά δεν ειναι στην νοοτροπία μας να μας σταματήσει. Μόνο έτσι θα υπαρχει θήραμα και ισορροπία στην φύση και στην ψυχή μας.
 
Νικόλα στα Χανιά οι άνθρωποι είναι πιο αιμοβόροι και πιο άγριοι από το Λασίθι. Εδώ είναι Ελ Πάσο...
Το δασαρχείο δεν μπορεί και δεν θέλει να κάνει τίποτα, η θηροφυλακή το παλεύει όσο μπορεί. Αλλά δεν πάει κανείς να σκοτωθεί κιόλας...
Εγώ τηλέφωνο δεν πήρα και δεν παίρνω για να καταγγείλω κανένα, για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν θέλω να σχολιάσω.
Στο χωριό μου τη λαθροθηρία την έκοψα κατά 90% με τσαμπουκά στα ίσια και όποιος έχει @@ να ξαναπάει...
1-2 είναι που πάνε μόνο στο φεγγάρι πιάνουν 2-3 λαγούς το χρόνο για να τους φάνε όχι για εμπόριο.
Σε αυτούς δεν λέω τίποτα.
http://www.hunterslife.gr/forums/members/Γιάννης-Χανια.181/
 
Έχουμε μερικά πλεονέκτηματα στην Κρήτη και πιστευω ο λαγός δεν θα εξαφανιστεί ποτέ..δεν έχουμε αλεπού..καλές καιρικές συνθήκες που ευνοούν την αναπαραγωγή..χαμηλή βλάστηση που είναι το ιδανικό περιβάλλον για το λαγό..
Γιάννη δεν έχετε αλεπού ?
Πώς το καταφέρατε αυτό ρε Παιδιά ?
Οικολογικές οργανώσεις δεν έχετε στο Νησί ?
 
θα σας πω μια ιστορια κοπελιαααα,επη 5 6 καλοκαιρια συνεχωμενα εκανα διακοπες στην κρητη και η εδραμου ητανε τα χανια,,ωντος λαγους βλεπαμε τα βραδια να μας κωβουνε τον δρωμο,,,ενα καλοκαιρι μεναμε στο ξαμουδοχωρι και κατεβαινωντας το δρωμο απο το χωριο βραδυ μας κωβη το δρωμο μια λαγηνα με 3 πωλη μικρα λαγουδακια, το ενα εμηνε ακριβως στην μεση του δρωμου και εκατσε χαμω,το φιλαρακιμου λαγοκυνηγως σταματαη και παη και το πιανη,ξαφνικα αρχησε να φωναζη το λαγουδακι και ξαφνου πεταγεται η μανα μεσα στο δρωμο και το ψαχνη,,τελικα το αφησε το φιλαρακιμου στην ακρη του δρωμου και το πηρε η μανα και χαθηκανε μεσα στης ελιες,,,,,,,παντως για ωσο καιρω μεναμε εκη παντα βλεπαμε λαγους μεσα στα χαραματα,,,ΥΓ αλεπου ουτε για διγμαααααα
 
Τεο ο χώρος της αλεπούς ειναι το δάσος, στην Κρήτη δεν έχουμε, όπως λέει και ο Γιάννης η βλάστηση ειναι χαμηλή. Ο λαγός στην Κρήτη θα κατέβει στον κάμπο για φαγητό παιχνίδι ζευγάρωμα νταηλίκι αλλα μετα θα ανεβεί στο βουνό ψιλά, πετρώδες με ελάχιστη βλάστηση. Άλλος παράγοντας αρνητικός ισως ειναι η υψηλή θερμοκρασία. Οι εχθροί του ειναι οι αετοί τα γεράκια τα κοράκια και η ζουρίδα ένα μικρό διαβολάκι που δεν αφήνει κοτέτσι όρθιο.
 
θα σας πω μια ιστορια κοπελιαααα,επη 5 6 καλοκαιρια συνεχωμενα εκανα διακοπες στην κρητη και η εδραμου ητανε τα χανια,,ωντος λαγους βλεπαμε τα βραδια να μας κωβουνε τον δρωμο,,,ενα καλοκαιρι μεναμε στο ξαμουδοχωρι και κατεβαινωντας το δρωμο απο το χωριο βραδυ μας κωβη το δρωμο μια λαγηνα με 3 πωλη μικρα λαγουδακια, το ενα εμηνε ακριβως στην μεση του δρωμου και εκατσε χαμω,το φιλαρακιμου λαγοκυνηγως σταματαη και παη και το πιανη,ξαφνικα αρχησε να φωναζη το λαγουδακι και ξαφνου πεταγεται η μανα μεσα στο δρωμο και το ψαχνη,,τελικα το αφησε το φιλαρακιμου στην ακρη του δρωμου και το πηρε η μανα και χαθηκανε μεσα στης ελιες,,,,,,,παντως για ωσο καιρω μεναμε εκη παντα βλεπαμε λαγους μεσα στα χαραματα,,,ΥΓ αλεπου ουτε για διγμαααααα

το μέρος που έμενες σε ευθεία γραμμή είναι καμιά δεκαριά χιλιόμετρα από εκεί που μένω εγώ :) τα πράγματα ήταν όπως τα λες. φαντάσου τι γινόταν, σε λαγούς, σε ορεινότερα μέρη και πιο "απόκρυφα"...
Αυτά βέβαια τώρα δεν υπάρχουν... ποιες χρονιές έγιναν αυτά;
 
Nikolis
Θέλω να σε ρωτήσω, Απρίλη-Μάη-Ιούνη κάνουν εκπαιδευτικά με κρητικούς ιχνηλάτες στα μέρη σου;
Γιατί εδώ από τότε που μας φέρανε αυτήν την ράτσα, διότι στα Χανιά ουδέποτε υπήρξε τέτοια ράτσα, συμβαίνει το εξής:
Απρίλη-Μάη-Ιούνη βγάζουνε για εκπαίδευση τους κρητικούς και ξεπαστρεύουν τα λαγουδάκια από μισό κιλό μέχρι 1 κιλό.
Ειδικά στα Ακρωτήρια και στις χαλέπες που δεν έχουν κλαδί ή έχουν αγκάθια μόνο... σφαγείο!
 
Γιάννη δεν έχετε αλεπού ?
Πώς το καταφέρατε αυτό ρε Παιδιά ?
Οικολογικές οργανώσεις δεν έχετε στο Νησί ?
Χαχαχ..αν μπορούσαν θα έφερναν..αλλά μην νομίζεις ότι θα εμέναν για πολύ και ας τις σήκωνε το κλίμα..αλλά έτσι και αλλιώς δεν τις σηκώνει..
 
Nikolis
Θέλω να σε ρωτήσω, Απρίλη-Μάη-Ιούνη κάνουν εκπαιδευτικά με κρητικούς ιχνηλάτες στα μέρη σου;
Γιατί εδώ από τότε που μας φέρανε αυτήν την ράτσα, διότι στα Χανιά ουδέποτε υπήρξε τέτοια ράτσα, συμβαίνει το εξής:
Απρίλη-Μάη-Ιούνη βγάζουνε για εκπαίδευση τους κρητικούς και ξεπαστρεύουν τα λαγουδάκια από μισό κιλό μέχρι 1 κιλό.
Ειδικά στα Ακρωτήρια και στις χαλέπες που δεν έχουν κλαδί ή έχουν αγκάθια μόνο... σφαγείο!

Γιαννη στο τόπο μου απο ότι έχω ακούσει δεν κυνηγά κανένας με αυτούς τους σκύλους, ελάχιστοι που προσπάθησαν τα παράτησαν για το λογο ότι ειναι τόσο γρήγορα και δυνατά που ενοχλούν το αποτέλεσμα.
Άκουσα κάποιον να λέει ότι ειναι τόσο γρήγορα που μπορούν να πιάσουν το λαγό οπότε καθιστά αδύνατο να τον πυροβολήσεις.
Εγώ προσωπικά τον έχω απορρίψει απο την όψη και μόνο του νταή που έχει, απεναντίας χαίρομαι να βλεπω τον ελληνικό ιχνηλάτη.
Υ.Γ. Έχω αμφιβολίες κατα ποσο η Κρήτη έχει δικό της σκύλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top