Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλή χρονιά στους ασχολούμενους με το ενδημικό θήραμα. Δυστυχώς η πρώτη μέρα δεν ήταν η τυχερή μας. Ο πρώτος πρωινός λαγός δεν βγήκε ποτέ, γιατί τα χνάρια του πήγαιναν κατευθείαν σε μαντρί, και θα είχαμε μπλεξίματα με τους ανθρώπους, και τα ξεκόψαμε. Μετά από 2 ώρες χάσιμο χρόνου πήγαμε σε άλλο μέρος. Κατά τις 10:00 τα φιλότιμα σκυλάκια, κατάφεραν και τον στρίμωξαν μέσα σε ένα κτήμα με ελιές, αλλά ο πιτσιρικάς (φετινός λαγός) αποδείχτηκε εφτάψυχος. Έφαγε ένα φυσίγγι, μόνο για τον τρομάξει.bye.. Συνέχεια το επόμενο Σάββατο.
 


Καλή σεζόν σε όλους λαγαδες μου. Εδώ είμαστε λίγο κουρασμένοι. Έχουμε βάλει όπλα γιλεκα και σκυλιά μέσα και ετοιμαζόμαστε για την καλύβα και τα συκωτακια
Παντα τετοια!!:)
Μην τα βαρατε τα μικρα ρε Σταμ!.sarcastic.
 
Μπραβο ρε μαγκες πολυ ωραια, Αλεξ ολα τα λεφτα η αφηγηση, τελικα τετοιοι καραγκιοζηδες υπαρχουν παντου και θες δεν θες πρεπει να τσακωθεις.
Δεν τσακωνομαι ευκολα αλλα μερικες φορες αμα δεν απαντησεις καταλληλα θα σε περασουν και για μ@λ@κα,καταλαβες.....
 
Δεν τσακωνομαι ευκολα αλλα μερικες φορες αμα δεν απαντησεις καταλληλα θα σε περασουν και για μ@λ@κα,καταλαβες.....
Μονο καταλαβα?? Ιδιες αποψεις εχουμε φιλε, ειπαμε να ειμαστε χαλαροι αλλα οχι να τα κατεβασουμε κιολας...;)
 
Τούς 2 τελευταίους λαγούς που βάρεσα ήμουνα σε καρτέρι τσίχλας κ μου τους βγάλαν πάσα τα σκυλιά άλλων .
Μου τους πήρανε με τσαμπουκά κ τους δύο διότι ανήκουν στα σκυλιά μούπαν .
Οκ επειδή το καταλαμβαίνω τι κόπο έχει όλο αυτό το παιχνίδι δεν συζήτησα τους έδωσα .
Από τότε (3 χρόνια τώρα) ανκαι είχα 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες όντας πάντα σε καρτέρι τσίχλας σταμάτησα να τους βαρώ .......
 
Τούς 2 τελευταίους λαγούς που βάρεσα ήμουνα σε καρτέρι τσίχλας κ μου τους βγάλαν πάσα τα σκυλιά άλλων .
Μου τους πήρανε με τσαμπουκά κ τους δύο διότι ανήκουν στα σκυλιά μούπαν .
Οκ επειδή το καταλαμβαίνω τι κόπο έχει όλο αυτό το παιχνίδι δεν συζήτησα τους έδωσα .
Από τότε (3 χρόνια τώρα) ανκαι είχα 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες όντας πάντα σε καρτέρι τσίχλας σταμάτησα να τους βαρώ .......

Να σε ρωτησω κατι....υπηρχε περιπτωση να τους κρατησεις τους λαγους?
 
Τούς 2 τελευταίους λαγούς που βάρεσα ήμουνα σε καρτέρι τσίχλας κ μου τους βγάλαν πάσα τα σκυλιά άλλων .
Μου τους πήρανε με τσαμπουκά κ τους δύο διότι ανήκουν στα σκυλιά μούπαν .
Οκ επειδή το καταλαμβαίνω τι κόπο έχει όλο αυτό το παιχνίδι δεν συζήτησα τους έδωσα .
Από τότε (3 χρόνια τώρα) ανκαι είχα 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες όντας πάντα σε καρτέρι τσίχλας σταμάτησα να τους βαρώ .......
Και καλα κανεις!!
Μου ετυχε φαση,να περναει το ζουδι μπροστα μου στα 20μ.
Ο λαγας ηρθε κι αρχισε να σκουζει σαν σεληνιασμενος,επειδη καταλαβε την φαση.
Ρε μαστορα,του ειπα,ξενο ζουδι δεν τουφεκαω!
Εσυ μπορει να εχεις νταλκα,ν'ακους τα σκυλια σου!
Καλως, σου πηραν τους λαγους,αν τους κυνηγουσαν τα σκυλια τους!
Επρεπε να σου δωσουν το φυσιγγι που εκαψες,ετσι κατα τους αγραφους νομους κι αν ηταν πιο σωστοι,να σε καλεσουν να τον φατε μαζι!;)
 
Τούς 2 τελευταίους λαγούς που βάρεσα ήμουνα σε καρτέρι τσίχλας κ μου τους βγάλαν πάσα τα σκυλιά άλλων .
Μου τους πήρανε με τσαμπουκά κ τους δύο διότι ανήκουν στα σκυλιά μούπαν .
Οκ επειδή το καταλαμβαίνω τι κόπο έχει όλο αυτό το παιχνίδι δεν συζήτησα τους έδωσα .
Από τότε (3 χρόνια τώρα) ανκαι είχα 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες όντας πάντα σε καρτέρι τσίχλας σταμάτησα να τους βαρώ .......
Δεν βαρας κανονικα τον λαγο του αλλου για κανενα λογο κι ας κυνηγας κι εσυ λαγο εκεινη τη στιγμη, καλα να εισαι για τσιχλες δεν το συζηταμε καν οτι δεν πρεπει να τουφεκισεις τον λαγο που εχουν σηκωσει τα σκυλια καποιου. Πολυ σωστα σου ειπαν οτι ανηκουν στα σκυλια οι λαγοι, αυτο ειναι το σωστο.
 
Mα δεν συζήτησα καν για 2 λόγους
1) Δέν με συγκινεί καθόλου σαν θήραμα
2)) Όταν κρατώ όπλο δέν μπορώ να συζητήσω ελεύθερα ....
Καί στις δύο περιπτώσεις οι λαγοί έφευγαν μπροστά απο τα σκυλιά 70-80μ με κατεύθυνση απαγορευμένη ζώνη ...
Ο ξάδελφος είναι λαγάς . Με κάλεσε πολλές φορ'ες για παγάνα .
Δέν π΄γα ποτέ....my man.
 
Μια φορα στην ζωη μου ντουφεκισα λαγο αλλου σε καρτερι φασσας γιατι με ετρωγε το χερι μου.....ειχε κατσει μπροστα μου ακινητος να
διαβασει τα σκυλια και του την αναψα.Ηρθε μια σκυλα σεγκουτσι αλλα μετα συνεχισε.Πηγα στην πλατεια του χωριου στο καφενειο και ρωτησα
ποιος εχει μια σκυλα σεγκουτσι και γυρισε ενα γεροντακι και μου λεει εγω!Παρε τον λαγο σου του ειπα.Με κερασε ενα τσιπουρο με μεζε και
αρχησε τις παλιες ιστοριες για κυνηγια με μπροστογεμη οπλα.86 χρονων ο μπαρμπα Νικος.Δεν ακουσε ουτε την ντουφεκια μου!Να ειμαστε
πανω απο ολα ανθρωποι,μετα τα αλλα.
 
Mα δεν συζήτησα καν για 2 λόγους
1) Δέν με συγκινεί καθόλου σαν θήραμα
2)) Όταν κρατώ όπλο δέν μπορώ να συζητήσω ελεύθερα ....
Καί στις δύο περιπτώσεις οι λαγοί έφευγαν μπροστά απο τα σκυλιά 70-80μ με κατεύθυνση απαγορευμένη ζώνη ...
Ο ξάδελφος είναι λαγάς . Με κάλεσε πολλές φορ'ες για παγάνα .
Δέν π΄γα ποτέ....my man.

Στις τελευταιες σελιδες της κυνηγητικης σου αδειας γραφει 5-10 πραγματα,ισως σε βοηθησουν.....
 
Σημερα οπως παντα σε καθε εναρξη,ειχα να κανω με τσιφλικαδες,ταλιμπαν και γερακια.6 00 το πρωι και ειμαι ηδη στην περιοχη που θα κυνηγησω.
Ειμαστε μονοι μας στο μερος και ελπιζουμε για ενα καλο κυνηγι.Αμ δε!!!!Τελευταιο μισαωρο πριν κατεβασω τα σκυλια,ερχονται 2 αγροτικα και
πηδανε 6 ατομα με 8 σκυλια εξω.Χωρις καλημερα χωρις κουβεντα,καθομασταν και τους κοιταγαμε απλα.......γυριζει ο ενας αν και μεγαλος σε ηλικια
και μου λεει.....δεν εχει λαγους στο χωριο σου και ηρθες να φας απο εδω?Δεν αντεξα και του απανταω.....Οι λαγοι με φωναξαν να παρακολουθησω
κωμωδια πρωτη προβολη!Ειναι λεει κατι σκαρπινακιδες που κολλανε ενσημα στα κωλομπαρα και το πρωι γυμναζουν λαγους,κατι πηγε να πει ενα
πρωτοπαλικαρο αλλα τον μαζεψαν γιατι δεν θα εμενε ρουφουνι στο βουνο.Ξεκινανε αυτοι και φευγουμε σε αλλο σημειο.Κατεβαζω τα σκυλια
και ξεκιναω,σε κανενα μισαωρο μου σφυρανε οτι αναμεσα στα καρτερια μας εχουν ερθει γουρουναδες και εχουν στυθει.Τους λεω να φυγουν,να
παρουν τα αυτοκινητα και κατεβουν στην λακα.Αντε παλι απο την αρχη...........Στα 300 μετρα να εχω γουρουναδες.Περιμενω λιγο και οπως
ηταν αναμενομενο,φευγουν.Κατεβαζω τα σκυλια και ερχεται ενας για καρτερι.Εχω δει κατι φασσες μου λεει και ηρθα μπας και.........καλα κανεις
του απανταω αλλα για φασσας ηταν βαθια νυχτωμενος!Πιο πολυ για γερακι μου εκανε μιας και φοραγε τζιν παντελονι.Για καλη μου τυχη,τον πρωτο
τον πηρα στο σηκωμα.Ομως λιγα λεπτα μετα τα σκυλια ξαναδινουν προς τα καρτερια.Τρωει 3 ντουφεκια απο τον (φασσα) και πεφτει με 1 φυσιγγι
απο τον θειο μου αφου εχει δει το σκηνικο και αλλαζοντας καρτερι βλεποντας την πορεια του λαγου.Τελικο 2 λαγοι.Ο φασσας μετα τις ντουφεκιες
εξαφανιστηκε!!Ωραια μου λεει ο θειος μου,παμε να φυγουμε τωρα.Κερναω τσιπουρα στο καφενειο πριν το χωριο απανταω και μπαινω στο αυτοκινητο
να φυγω.Παω και ειναι ολοι μαζεμενοι,καθομαι και παραγγελνω.Ο μπαρμπας μου που ειναι μεγαλη νυφιτσα μπαινει στο καφενειο με τους λαγους
και ζηταει να τους βαλουν στο ψυγειο.Μου θυμιζε καουμποικη ταινια που γινεται πολεμος,πεφτουν σφαιρες και κορμια αβερτα χωρις κανενας να
πυροβολισει τον πιανιστα.sarcastic.κατι ειπε ενας,αλλα με το χρωμα που ειχε καταλαβαινες οτι ειναι αντουφεκιστος και δεν δωσαμε σημασια.
Αν ξαναπαμε στο μερος εκεινο,πιστευω οτι οι φατσες μας θα ειναι στα ελατα και θα δινουν και αμοιβη.
Αλέξη φοβερή περιγραφή, λύθηκα στα γέλια αλλά φίλε πρόσεχε εκεί γιατί αυτοί δεν έχουν μπέσα, εσάς δεν θα σας κάνουν τίποτα αλλα τα σκυλάκια σας μπορεί να τη πληρώσουν.
 
Μια φορα στην ζωη μου ντουφεκισα λαγο αλλου σε καρτερι φασσας γιατι με ετρωγε το χερι μου.....ειχε κατσει μπροστα μου ακινητος να
διαβασει τα σκυλια και του την αναψα.Ηρθε μια σκυλα σεγκουτσι αλλα μετα συνεχισε.Πηγα στην πλατεια του χωριου στο καφενειο και ρωτησα
ποιος εχει μια σκυλα σεγκουτσι και γυρισε ενα γεροντακι και μου λεει εγω!Παρε τον λαγο σου του ειπα.Με κερασε ενα τσιπουρο με μεζε και
αρχησε τις παλιες ιστοριες για κυνηγια με μπροστογεμη οπλα.86 χρονων ο μπαρμπα Νικος.Δεν ακουσε ουτε την ντουφεκια μου!Να ειμαστε
πανω απο ολα ανθρωποι,μετα τα αλλα.
Ρε.... μηπως δεν ηταν δικος του?
.yelling.
 
Εγώ όσες φορές έχω πετύχει λαγά στο βουνό πάντα μου είπαν αν περάσει να του ρίξω. Ποτέ δεν έτυχε να ρίξω αλλά αν το κάνω θα του δώσω το ζώο σίγουρα. Εδώ δίνω τσίχλες που τις τραυματίζουν άλλοι, στον λαγό θα το σκεφτώ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top