Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τούς 2 τελευταίους λαγούς που βάρεσα ήμουνα σε καρτέρι τσίχλας κ μου τους βγάλαν πάσα τα σκυλιά άλλων .
Μου τους πήρανε με τσαμπουκά κ τους δύο διότι ανήκουν στα σκυλιά μούπαν .
Οκ επειδή το καταλαμβαίνω τι κόπο έχει όλο αυτό το παιχνίδι δεν συζήτησα τους έδωσα .
Από τότε (3 χρόνια τώρα) ανκαι είχα 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες όντας πάντα σε καρτέρι τσίχλας σταμάτησα να τους βαρώ .......
Δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση οι λαγοι δεν ανήκαν στα σκυλιά τους αλλά στις κοιλίες τους
Αν είχαν έστω την υποτιθέμενη συναδελφική αλληλεγγύη
θα σε καλούσαν σε ένα καφενέ να φάτε παρέα τα συκωτια και να πιείτε ένα τσίπουρο έτσι για το καλό της ημέρας
Άλλο να σου τουφεκαει ο άλλος μπαμπεσικα το θηραμα για να το καρπωθει
και άλλο να σε βοηθήσει ώστε να κυλήσει μια εξόρμηση ευχάριστα και για την παρέα αλλά και για τα σκυλια
 
Απο την στιγμη που βαρας λαγο αλλου την ωρα που τον πανε τα σκυλια,υπαρχει ενταση.
Αν εσυ βγεις και τον δωσεις πρωτος,τοτε κανενα προβλημα.Αν για τον χψ λογο αυτοι
ειναι πιο (αντρες) και αρχησουν τα διαφορα τοτε την επομενη φορα που θα δεις λαγο
να περναει δωστου χαιρετισματα και συνεχισε το κυνηγι σου χωρις παρεξηγησεις.
Ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια,απλα τα πραγματα.....
 
Και καλα κανεις!!
Μου ετυχε φαση,να περναει το ζουδι μπροστα μου στα 20μ.
Ο λαγας ηρθε κι αρχισε να σκουζει σαν σεληνιασμενος,επειδη καταλαβε την φαση.
Ρε μαστορα,του ειπα,ξενο ζουδι δεν τουφεκαω!
Εσυ μπορει να εχεις νταλκα,ν'ακους τα σκυλια σου!
Καλως, σου πηραν τους λαγους,αν τους κυνηγουσαν τα σκυλια τους!
Επρεπε να σου δωσουν το φυσιγγι που εκαψες,ετσι κατα τους αγραφους νομους κι αν ηταν πιο σωστοι,να σε καλεσουν να τον φατε μαζι!;)

Δεν βαρας κανονικα τον λαγο του αλλου για κανενα λογο κι ας κυνηγας κι εσυ λαγο εκεινη τη στιγμη, καλα να εισαι για τσιχλες δεν το συζηταμε καν οτι δεν πρεπει να τουφεκισεις τον λαγο που εχουν σηκωσει τα σκυλια καποιου. Πολυ σωστα σου ειπαν οτι ανηκουν στα σκυλια οι λαγοι, αυτο ειναι το σωστο.
Μια που το εφερε η κουβεντα, να σας διηγηθω μια περιπτωση που μου ετυχε και θα με ενδιεφερε η γνωμη σας. Πριν απο χρονια λοιπον, κυνηγουσα με το κοκερ και το βαϊμαρανερ που ειχα, ορτυκια και αν τυχαινε και κανεναν λαγο γιατι κρατουσε εκει το μερος. Σε καποια φαση μεσα σε οργωμα 120 με 150 μετρα μακρια απο μενα, βλεπω εναν κυνηγο με τα σκυλια του καβαλα να σηκωνουν εναν λαγο. Εριξε δυο τουφεκιες, αστοχησε και ο λαγος αφου ηρθε προς εμενα στα 20 μετρα, τον πηρα και μου τον εκανε απορτ το βαϊμαρανερ. Ουτε πηγε το μυαλο μου να τον κρατησω αλλα ηθελα να δω την αντιδραση του αλλου κυνηγου, που τον εκανα χαζι βλεποντας τον να με πλησιαζει αλαφιασμενος με ενα φυσιγγι στο χερι σαν να κρατουσε λαμπαδα. Μολις ηρθε κοντα μου ειπα χαμογελωντας ειρωνικα του ειπα "ξερω, ξερω, παρε τον λαγο και δεν θελω το φυσιγγι σου". Αφου ηρεμησε οταν πηρε τον λαγο στο χερι του, επεμενε να παρω το φυσιγγι και φυσικα το αρνηθηκα.
Εγω παντως αν ημουν στη θεση του, εφοσον ειχα αστοχησει με το δικαννο μου ριχνοντας και τις δυο τουφεκιες, ουτε που θα πηγαινα στον αλλον κυνηγο που θα τον τουφεκιζε μετα....
 
Last edited:
Μια που το εφερε η κουβεντα, να σας διηγηθω μια περιπτωση που μου ετυχε και θα με ενδιεφερε η γνωμη σας. Πριν απο χρονια λοιπον, κυνηγουσα με το κοκερ και το βαϊμαρανερ που ειχα, ορτυκια και αν τυχαινε και κανεναν λαγο γιατι κρατουσε εκει το μερος. Σε καποια φαση μεσα σε οργωμα 120 με 150 μετρα μακρια απο μενα, βλεπω εναν κυνηγο με τα σκυλια του καβαλα να σηκωνουν εναν λαγο. Εριξε δυο τουφεκιες, αστοχησε και ο λαγος αφου ηρθε προς εμενα στα 30 μετρα, τον πηρα και μου τον εκανε απορτ το βαϊμαρανερ. Ουτε πηγε το μυαλο μου να τον κρατησω αλλα ηθελα να δω την αντιδραση του αλλου κυνηγου, που τον εκανα χαζι βλεποντας τον να με πλησιαζει αλαφιασμενος με ενα φυσιγγι στο χερι σαν να κρατουσε λαμπαδα. Μολις ηρθε κοντα μου ειπα χαμογελωντας ειρωνικα του ειπα "ξερω, ξερω, παρε τον λαγο και δεν θελω το φυσιγγι σου". Αφου ηρεμησε οταν πηρε τον λαγο στο χερι του, επεμενε να παρω το φυσιγγι και φυσικα το αρνηθηκα.
Εγω παντως αν ημουν στη θεση του, εφοσον ειχα αστοχησει με το δικαννο μου ριχνοντας και τις δυο τουφεκιες, ουτε που θα πηγαινα στον αλλον κυνηγο που θα τον τουφεκιζε μετα....
Ασχετο φιλε μου,εχω αδιασει δικανιες σε λαγους και τους εχω παρει στο γυρισμα,ακομα και να τον χασουν τα σκυλια το κυνηγι του λαγου συνεχιζεται.
Δεν ειναι ενα κυνηγι για τα πρωτα 100-150 μετρα μονο.Τα σκυλια τον πανε ταπα για ωρες τον λαγο.
 
Ασχετο φιλε μου,εχω αδιασει δικανιες σε λαγους και τους εχω παρει στο γυρισμα,ακομα και να τον χασουν τα σκυλια το κυνηγι του λαγου συνεχιζεται.
Δεν ειναι ενα κυνηγι για τα πρωτα 100-150 μετρα μονο.Τα σκυλια τον πανε ταπα για ωρες τον λαγο.
Ξεχασα να αναφερω οτι τα σκυλια του δεν τον κυνηγουσαν τον λαγο. Τον ειχαν παρατησει... ;)
 
Μια που το εφερε η κουβεντα, να σας διηγηθω μια περιπτωση που μου ετυχε και θα με ενδιεφερε η γνωμη σας. Πριν απο χρονια λοιπον, κυνηγουσα με το κοκερ και το βαϊμαρανερ που ειχα, ορτυκια και αν τυχαινε και κανεναν λαγο γιατι κρατουσε εκει το μερος. Σε καποια φαση μεσα σε οργωμα 120 με 150 μετρα μακρια απο μενα, βλεπω εναν κυνηγο με τα σκυλια του καβαλα να σηκωνουν εναν λαγο. Εριξε δυο τουφεκιες, αστοχησε και ο λαγος αφου ηρθε προς εμενα στα 20 μετρα, τον πηρα και μου τον εκανε απορτ το βαϊμαρανερ. Ουτε πηγε το μυαλο μου να τον κρατησω αλλα ηθελα να δω την αντιδραση του αλλου κυνηγου, που τον εκανα χαζι βλεποντας τον να με πλησιαζει αλαφιασμενος με ενα φυσιγγι στο χερι σαν να κρατουσε λαμπαδα. Μολις ηρθε κοντα μου ειπα χαμογελωντας ειρωνικα του ειπα "ξερω, ξερω, παρε τον λαγο και δεν θελω το φυσιγγι σου". Αφου ηρεμησε οταν πηρε τον λαγο στο χερι του, επεμενε να παρω το φυσιγγι και φυσικα το αρνηθηκα.
Εγω παντως αν ημουν στη θεση του, εφοσον ειχα αστοχησει με το δικαννο μου ριχνοντας και τις δυο τουφεκιες, ουτε που θα πηγαινα στον αλλον κυνηγο που θα τον τουφεκιζε μετα....
Χρήστο εγώ πιστεύω ότι ο Συνάδελφος το χειρίστηκε σωστά το θέμα όπως και εσύ
Το ότι αστόχησε στο θήραμα μπορεί να συμβεί σε όλους μας
αλλά όπως είπες ποιο πάνω το θήραμα το ιχνηλατησαν τα δικά του σκυλιά αυτά τον προγκηξαν αυτά έκαναν την δίωξη άρα ο λαγός του ανήκει ;)
 
Αλέξη φοβερή περιγραφή, λύθηκα στα γέλια αλλά φίλε πρόσεχε εκεί γιατί αυτοί δεν έχουν μπέσα, εσάς δεν θα σας κάνουν τίποτα αλλα τα σκυλάκια σας μπορεί να τη πληρώσουν.
Το ξερω Γιαννη,τερμα το μερος εκεινο,δεν το ρισκαρω!

Ρε.... μηπως δεν ηταν δικος του?
.yelling.
Λες να ηταν η σκυλα δικια του και ο λαγος περαστικος.yelling.
 
Μια που το εφερε η κουβεντα, να σας διηγηθω μια περιπτωση που μου ετυχε και θα με ενδιεφερε η γνωμη σας. Πριν απο χρονια λοιπον, κυνηγουσα με το κοκερ και το βαϊμαρανερ που ειχα, ορτυκια και αν τυχαινε και κανεναν λαγο γιατι κρατουσε εκει το μερος. Σε καποια φαση μεσα σε οργωμα 120 με 150 μετρα μακρια απο μενα, βλεπω εναν κυνηγο με τα σκυλια του καβαλα να σηκωνουν εναν λαγο. Εριξε δυο τουφεκιες, αστοχησε και ο λαγος αφου ηρθε προς εμενα στα 20 μετρα, τον πηρα και μου τον εκανε απορτ το βαϊμαρανερ. Ουτε πηγε το μυαλο μου να τον κρατησω αλλα ηθελα να δω την αντιδραση του αλλου κυνηγου, που τον εκανα χαζι βλεποντας τον να με πλησιαζει αλαφιασμενος με ενα φυσιγγι στο χερι σαν να κρατουσε λαμπαδα. Μολις ηρθε κοντα μου ειπα χαμογελωντας ειρωνικα του ειπα "ξερω, ξερω, παρε τον λαγο και δεν θελω το φυσιγγι σου". Αφου ηρεμησε οταν πηρε τον λαγο στο χερι του, επεμενε να παρω το φυσιγγι και φυσικα το αρνηθηκα.
Εγω παντως αν ημουν στη θεση του, εφοσον ειχα αστοχησει με το δικαννο μου ριχνοντας και τις δυο τουφεκιες, ουτε που θα πηγαινα στον αλλον κυνηγο που θα τον τουφεκιζε μετα....
Καλά έκανες Χρήστο γιατί το ποιος ξέρει τη άγχος θα είχε αλλά εγώ δεν θα ερχόμουν να ζητήσω το λαγό εφόσον τον είχα ήδη τουφέκισει.
 
Και στα ταίρια τους κυριοι :)
Χρήστο όπως μου έμαθαν το κυνηγι του με τά βιώματα της περιοχής, ακόμα και να αστοχήσεις όταν έχεις βγάλει λαγο, το κυνηγι του συνεχίζεται. Τα σκυλια μπορεί να στον γυρίσουν πίσω ξανά, οπότε θεωρώ πως δεν χάνεις την "κυριαρχια" έπειτα από αστοχία όπως γίνεται με άλλα φτερωτα θηραματα.
Μου έχει τύχει πολλές φορές να χτυπήσουν θηραμα που κυνηγανε τα σκυλια μας, να τον πάρουν και να φύγουν. Είναι πολύ άσχημο για τα σκυλια αυτό. Εκεί που τον κυνηγανε ξαφνικά τον χάνουν και δεν ξέρουν τι τους γίνεται μετά...
Το ορθόν είναι όταν βαρεσεις αλλού λαγο, τον αφήνεις κάτω και οταν έρθουν τα σκυλια τα φωνάζεις και τον δείχνεις να δαγκώσουν....
Προσωπικα αλλουνού λαγο δεν βαραω για διάφορους λόγους...
Οπως και να έχει μπραβο σου που τον έδωσες και έδειξες χαρακτήρα.
Στην επαρχία είναι μικρές και οι κοινωνίες και μαθαίνεται πως βαραει ο καθένας τα θηραματα ;)
 
Καλημερα σας! Μπραβο σε όλους για τις εξόδους τους σε αυτό το υπέροχο και πανέξυπνο θήραμα! Καλη κυνηγετική χρόνια σε ολους τους λαγαδες! Εμείς βγήκαμε χθες αλλά ο λαγός αποδείχθηκε εξυπνότερος από κυνηγούς και σκυλιά και μας την έκανε πριν φτάσουμε με ελαφρά πηδηματάκια!
lpoOtIO.jpg

AUiiWfp.jpg
iTzZKgv.jpg

9P6pdeK.jpg

SLLBSb9.jpg

Τελικά ο λαγός καθόταν στην από κάτω φωτο,εκει που ειναι ο φιλος μου,βρήκαν την καθια του τα σκυλιά πήραν και την αποβολή μερικά μέτρα αλλά μας την έκανε λιγο πριν φτάσουμε!
nrtsFNK.jpg

hChra8m.jpg

TeRt7IO.jpg
 
Last edited:
Μπράβο Χρήστο, για μενα εστω κι αν αστόχησε ειναι δικος του ο λαγος γιατι μπορει να τον γυριζαν πιο κατω.
Για μενα τελειώνει το κυνηγι του λαγου οταν μαζεψει ο κυνηγος τα σκυλια και αλλαξει μερος ή δεν παει προς την μερια(εσκεμμένα) που του φύγε ο λαγος αλλα αντιθετα.
 
Μιας και λετε για εξυπνακηδες υπαρχουν παντου.
Χθες συναντησαμε εναν τετοιο λεβεντη.
Μολις βγαλαμε τα σκυλια και επιασαν ντορο μια παρεα που ηταν αρκετα μακρυα απο μας ηρθαν σιγα σιγα και.εβαλαν τα δικα τους στη διπλα ακριβως ρεματια.
Οταν πλεον ηταν κοντα στον λαγο τα σκυλιά και πυκνωσαν το γαυγισμα προσπάθησε ο "λεβεντης" να βγει σε καρτερι πιο μπροστα ωστε να τον παρει. Για κακη του τυχη καπου εκει ηταν το καρτέρι του πεθερου μου που ηξερε τις διαδρομές του λαγου απο, τα εκπαιδευτικα.
Τελικα τον εβγαλαν τα σκυλια αλλα μας την έκανε εξυπνα χθες αλλα και σημερα.
 
Καλημέρα ,μολις γυρισα ,στο χθεσινο το μερος παλι τα ιδια και τον εχασαν τα σκυλιά γρηγορα μιας και εχει να βρεξει εδω κανα δυμηνο,αλλαγή μερους εκει δεν βρήκανε ουτε μυρωδια ,στο τριτο ομως μερος μετα από Ωραία διωξη στης δεκα επεσε ευκολα στο ανοιχτο με διασπορας 5 απο τον φιλο μου.hunter.
 
Και στα ταίρια τους κυριοι :)
Χρήστο όπως μου έμαθαν το κυνηγι του με τά βιώματα της περιοχής, ακόμα και να αστοχήσεις όταν έχεις βγάλει λαγο, το κυνηγι του συνεχίζεται. Τα σκυλια μπορεί να στον γυρίσουν πίσω ξανά, οπότε θεωρώ πως δεν χάνεις την "κυριαρχια" έπειτα από αστοχία όπως γίνεται με άλλα φτερωτα θηραματα.
Μου έχει τύχει πολλές φορές να χτυπήσουν θηραμα που κυνηγανε τα σκυλια μας, να τον πάρουν και να φύγουν. Είναι πολύ άσχημο για τα σκυλια αυτό. Εκεί που τον κυνηγανε ξαφνικά τον χάνουν και δεν ξέρουν τι τους γίνεται μετά...
Το ορθόν είναι όταν βαρεσεις αλλού λαγο, τον αφήνεις κάτω και οταν έρθουν τα σκυλια τα φωνάζεις και τον δείχνεις να δαγκώσουν....
Προσωπικα αλλουνού λαγο δεν βαραω για διάφορους λόγους...
Οπως και να έχει μπραβο σου που τον έδωσες και έδειξες χαρακτήρα.
Στην επαρχία είναι μικρές και οι κοινωνίες και μαθαίνεται πως βαραει ο καθένας τα θηραματα ;)

Απόστολε μάλλον δεν διάβασες πιο πάνω το ποστ που παραθέτω::)
Ξεχασα να αναφερω οτι τα σκυλια του δεν τον κυνηγουσαν τον λαγο. Τον ειχαν παρατησει... ;)
Να φανταστείς ότι ήρθε πρώτα αυτός σε μένα και μετά τα σκυλιά. του... .sarcastic.
Όπως και να 'χει όμως, εγώ τον λαγό ούτε κατά διάνοια θα τον έπαιρνα... ;)
 
Καλημερα σας! Μπραβο σε όλους για τις εξόδους τους σε αυτό το υπέροχο και πανέξυπνο θήραμα! Καλη κυνηγετική χρόνια σε ολους τους λαγαδες! Εμείς βγήκαμε χθες αλλά ο λαγός αποδείχθηκε εξυπνότερος από κυνηγούς και σκυλιά και μας την έκανε πριν φτάσουμε με ελαφρά πηδηματάκια!
lpoOtIO.jpg

AUiiWfp.jpg
iTzZKgv.jpg

9P6pdeK.jpg

SLLBSb9.jpg

Τελικά ο λαγός καθόταν στην από κάτω φωτο,εκει που ειναι ο φιλος μου,βρήκαν την καθια του τα σκυλιά πήραν και την αποβολή μερικά μέτρα αλλά μας την έκανε λιγο πριν φτάσουμε!
nrtsFNK.jpg

hChra8m.jpg

TeRt7IO.jpg
Την επόμενη Γιάννη..!
Ο μπάρμπας με την auto 5 και τα καφέ lambro τι κάνει?πήγε χτες στην έναρξη?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top