Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ καλα τα πηγαμε και εμεις εχθες με τον αδερφό και με τον πατέρα!!!
Ένα το πρωί και δύο το απογευμα!!!

Σήμερα μας την έκαναν δυο :(
Ήταν σε πολύ πυκνό.....φαινονταν μόνο οι αυταρες τούς :D
Στον ενα έριξα δύο μπηχτες αλλα τίποτα....δωσαμε ραντεβού την επόμενη κυριακη....

Ο πρωινος...



Οι απογευματινοι......


Το Σάββατο δεν καταφέραμε να βρούμε λαγό πιθανόν λόγο κακοκαιρίας. Σήμερα όμως ανταμειφθήκαμε νωρίς :)
Μπράβο στα φιλαράκια μου.μυρο ωραίο πράμα να κυνηγάς με το πατέρα μαζί.ειστε ωραιοι
 
Last edited by a moderator:
Πολύ καλα τα πηγαμε και εμεις εχθες με τον αδερφό και με τον πατέρα!!!
Ένα το πρωί και δύο το απογευμα!!!

Σήμερα μας την έκαναν δυο :(
Ήταν σε πολύ πυκνό.....φαινονταν μόνο οι αυταρες τούς :D
Στον ενα έριξα δύο μπηχτες αλλα τίποτα....δωσαμε ραντεβού την επόμενη κυριακη....

Ο πρωινος...



Οι απογευματινοι......


Σήμερα που δεν μπόρεσα να πάω πάρθηκε ο πρώτος από την παρέα, καλός λαγός γύρω στα 3 κιλά. Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι ότι έπεσε με δικό μου φυσίγγι ιδιογόμωση G3000 1,65x32 σκάγια 2x4 μικτά. Από ότι μου είπαν τα παιδιά έπεσε ξερός σε απόσταση 50μ. Θα έχω και εγώ μερίδιο. bbq2

Το Σάββατο δεν καταφέραμε να βρούμε λαγό πιθανόν λόγο κακοκαιρίας. Σήμερα όμως ανταμειφθήκαμε νωρίς :)
Μπράβο σας παλικάρια μου......shake hands.
 
Last edited by a moderator:
Μου είπε ο θείος μου πως από τα εκπαιδευτικά ή έπαιρνε ένα "ντυμένο" μονοπάτι ή ένα καθαρό ρέμα. χωρίς να μπορείς να δεις και τα δυο..
αυτο που γηνετε ολο τον χρονο με τα εκπευδευτηκα ειναι ανεπιτρεπτο , εκτος και εαν γηνετε σε χωρο εκπευδευσης σκυλιων , που δεν γηνετα απο ολους , αλλα οπου βρουν ,και ξερουν μετα που εχει λαγους , ακομα και απο που θα περασει ο καθε λαγος , η ποσα κοπαδια περδηκας εχει το ταδε μερος , και που θα τα βρουν , και που θα πανε μετα , εδω στο νησι ευτηχος , τα τελευτεα χρονια αυτη η λαθροεκπευδευση εχει μιωθει στο ελαχηστο , γιατι τους κυνηγαει συνεχια η θυροφυλακη , και το δασαρχειο
 
Μια που το εφερε η κουβεντα, να σας διηγηθω μια περιπτωση που μου ετυχε και θα με ενδιεφερε η γνωμη σας. Πριν απο χρονια λοιπον, κυνηγουσα με το κοκερ και το βαϊμαρανερ που ειχα, ορτυκια και αν τυχαινε και κανεναν λαγο γιατι κρατουσε εκει το μερος. Σε καποια φαση μεσα σε οργωμα 120 με 150 μετρα μακρια απο μενα, βλεπω εναν κυνηγο με τα σκυλια του καβαλα να σηκωνουν εναν λαγο. Εριξε δυο τουφεκιες, αστοχησε και ο λαγος αφου ηρθε προς εμενα στα 20 μετρα, τον πηρα και μου τον εκανε απορτ το βαϊμαρανερ. Ουτε πηγε το μυαλο μου να τον κρατησω αλλα ηθελα να δω την αντιδραση του αλλου κυνηγου, που τον εκανα χαζι βλεποντας τον να με πλησιαζει αλαφιασμενος με ενα φυσιγγι στο χερι σαν να κρατουσε λαμπαδα. Μολις ηρθε κοντα μου ειπα χαμογελωντας ειρωνικα του ειπα "ξερω, ξερω, παρε τον λαγο και δεν θελω το φυσιγγι σου". Αφου ηρεμησε οταν πηρε τον λαγο στο χερι του, επεμενε να παρω το φυσιγγι και φυσικα το αρνηθηκα.
Εγω παντως αν ημουν στη θεση του, εφοσον ειχα αστοχησει με το δικαννο μου ριχνοντας και τις δυο τουφεκιες, ουτε που θα πηγαινα στον αλλον κυνηγο που θα τον τουφεκιζε μετα....
ΛΑΘΟΣ , γιατι την επομενη μερα αφου ειχε και τα καταληλα σκυλια θα τον ξαναεβρησκε , οποτε καλα εκανε και στον πηρε , και γιαυτο αφρησε , δεν επρεπε καθολου να τον τουφεκισης , μπωρει ακομα και την ιδια μερα αφου ειχε χρονο να τον ξανασηκονε
 
σημερα χτυπησω εναν θυληκο λαγο σε κυνηγι περδηκας το απογευμα , μου το εβγαλε το επανιελ , στα 30 μετρα ,του ερηξα 3 τουφεκιες , ισα ισα που τον ειδα μεσα στης τουφες , τον πηραν και η 3 τουφεκιες , η πρωτη με 7αρια , του εκοψε την φορα , κανοντας να τα χασει λιγο , χωρης να περασουν τα σκαγια την γουνα του λογο των θαμνων που υπηρχαν μπρωστα , η δευτερη 6αρια του εσπασε το πησω ποδι , και η τριτη 6αρια τον αποτελειοσε , και μια ερωτηση πια εντοστια του λαγου τηγανιζωντε , γιατι εγω κρατησα καρδια , συκωτη , και νεφρα , ολα τα αλλα τα πεταξα , καθως και το σκωτομενο αιμα που ηταν πολυ , γιατι εχω ακουσει , οτι και αυτο τηγανηζετε , μαζη με το φλεμονια
 
ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥΣ
Και στα ταιρια τους
Μπράβο φίλε μου.... Αλλά καί πολλά μπράβο στον παλιακο θείο σου.... Να είστε γέροι κ δυνατοι να περνάτε όμορφα..
Μπραβο Τσακαλε εισαι δαιμονιο μυαλο;)
Γρήγορη με συγγενή φάε πιες αλισβερίσι μην έχεις
παθών και μαθων :rolleyes::rolleyes:
Το καλό της υπόθεσης ότι τους έκανες ντουμπλεξ τους λαγαρους ;)
Και στα ταίρια τους ;)
Και εμένα σήμερα ο Πατέρας μου στο χωριό πήρε τον πρώτο :D
μην στεναχωριεσαι καθολου πηρες ενα μαθημα ζωης που θα σου χρησιμευσει στο μελλον για ολη σου την ζωη απεκτησες εμπειρια και καταλαβες οτι δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα με καθαρο αυθεντικο τροπο ομως το πιο ωραιο ειναι που εκλεισες το ενα δρομο διαφυγης του λαγου μπραβο αυτο ειναι κυνηγι οταν εξαντλεις σωμα και μυαλο για ενα και μονο θηραμα και οχι σκοποβολη με εκατομβη θυματων


Σας ευχαριστώ όλους πολύ!!! Μπλέξιμο με τις αγροτικές δουλειές και την επιστροφή στην Αθήνα, δεν μου επέτρεψε να απαντήσω νωρίτερα...
 
Last edited:
πια εντοστια του λαγου τηγανιζωντε , γιατι εγω κρατησα καρδια , συκωτη , και νεφρα , ολα τα αλλα τα πεταξα , καθως και το σκωτομενο αιμα που ηταν πολυ , γιατι εχω ακουσει , οτι και αυτο τηγανηζετε , μαζη με το φλεμονια
 
Μπράβο σας Γρηγόρη, ανάλογη συνέχεια σας εύχομαι. Γράφεις για τους πονηρούς που κολλάνε μπας και βαρησουν το λαγό.......εδώ στήνονται στη φερμα της μπεκατσας.....στον λαγό δεν θα έρθουν; τι να πεις γι' αυτούς, αξιολύπητοι. .....

Αναμένουμε και τους υπόλοιπους λαγαδες του φόρουμ.......
μην στεναχωριεσαι καθολου πηρες ενα μαθημα ζωης που θα σου χρησιμευσει στο μελλον για ολη σου την ζωη απεκτησες εμπειρια και καταλαβες οτι δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα με καθαρο αυθεντικο τροπο ομως το πιο ωραιο ειναι που εκλεισες το ενα δρομο διαφυγης του λαγου μπραβο αυτο ειναι κυνηγι οταν εξαντλεις σωμα και μυαλο για ενα και μονο θηραμα και οχι σκοποβολη με εκατομβη θυματων

Σημερα οπως παντα σε καθε εναρξη,ειχα να κανω με τσιφλικαδες,ταλιμπαν και γερακια.6 00 το πρωι και ειμαι ηδη στην περιοχη που θα κυνηγησω.
Ειμαστε μονοι μας στο μερος και ελπιζουμε για ενα καλο κυνηγι.Αμ δε!!!!Τελευταιο μισαωρο πριν κατεβασω τα σκυλια,ερχονται 2 αγροτικα και
πηδανε 6 ατομα με 8 σκυλια εξω.Χωρις καλημερα χωρις κουβεντα,καθομασταν και τους κοιταγαμε απλα.......γυριζει ο ενας αν και μεγαλος σε ηλικια
και μου λεει.....δεν εχει λαγους στο χωριο σου και ηρθες να φας απο εδω?Δεν αντεξα και του απανταω.....Οι λαγοι με φωναξαν να παρακολουθησω
κωμωδια πρωτη προβολη!Ειναι λεει κατι σκαρπινακιδες που κολλανε ενσημα στα κωλομπαρα και το πρωι γυμναζουν λαγους,κατι πηγε να πει ενα
πρωτοπαλικαρο αλλα τον μαζεψαν γιατι δεν θα εμενε ρουφουνι στο βουνο.Ξεκινανε αυτοι και φευγουμε σε αλλο σημειο.Κατεβαζω τα σκυλια
και ξεκιναω,σε κανενα μισαωρο μου σφυρανε οτι αναμεσα στα καρτερια μας εχουν ερθει γουρουναδες και εχουν στυθει.Τους λεω να φυγουν,να
παρουν τα αυτοκινητα και κατεβουν στην λακα.Αντε παλι απο την αρχη...........Στα 300 μετρα να εχω γουρουναδες.Περιμενω λιγο και οπως
ηταν αναμενομενο,φευγουν.Κατεβαζω τα σκυλια και ερχεται ενας για καρτερι.Εχω δει κατι φασσες μου λεει και ηρθα μπας και.........καλα κανεις
του απανταω αλλα για φασσας ηταν βαθια νυχτωμενος!Πιο πολυ για γερακι μου εκανε μιας και φοραγε τζιν παντελονι.Για καλη μου τυχη,τον πρωτο
τον πηρα στο σηκωμα.Ομως λιγα λεπτα μετα τα σκυλια ξαναδινουν προς τα καρτερια.Τρωει 3 ντουφεκια απο τον (φασσα) και πεφτει με 1 φυσιγγι
απο τον θειο μου αφου εχει δει το σκηνικο και αλλαζοντας καρτερι βλεποντας την πορεια του λαγου.Τελικο 2 λαγοι.Ο φασσας μετα τις ντουφεκιες
εξαφανιστηκε!!Ωραια μου λεει ο θειος μου,παμε να φυγουμε τωρα.Κερναω τσιπουρα στο καφενειο πριν το χωριο απανταω και μπαινω στο αυτοκινητο
να φυγω.Παω και ειναι ολοι μαζεμενοι,καθομαι και παραγγελνω.Ο μπαρμπας μου που ειναι μεγαλη νυφιτσα μπαινει στο καφενειο με τους λαγους
και ζηταει να τους βαλουν στο ψυγειο.Μου θυμιζε καουμποικη ταινια που γινεται πολεμος,πεφτουν σφαιρες και κορμια αβερτα χωρις κανενας να
πυροβολισει τον πιανιστα.sarcastic.κατι ειπε ενας,αλλα με το χρωμα που ειχε καταλαβαινες οτι ειναι αντουφεκιστος και δεν δωσαμε σημασια.
Αν ξαναπαμε στο μερος εκεινο,πιστευω οτι οι φατσες μας θα ειναι στα ελατα και θα δινουν και αμοιβη.

Δυστυχώς δεν ζουν τα μιάσματα ανάμεσά μας πλέον, αλλά εμείς ανάμεσά τους...

Kαι όπως έχει σωστά ειπωθεί



Και καλύτερα να τις ρίξουμε αυτές τις λίγες σε κανά θήραμα...
 
Για κυνήγι σήμερα με το θείο ξανά και μου έδωσε εντολή να είμαι από νωρίς στο βουνο... Σκέφτηκα θα ήθελε να πιάσουμε το μέρος καθώς λόγω Κυριακής θα είχε πολύ κόσμο, αλλά τα σχέδιά του ήταν πιο στρατηγικά από αυτό...

Με αφορμή τη συμπεριφορά του μεγάλου λαγού που γύριζε μόνο στις κορφές και βάρεσα χθες κάνοντας το καλό και ρίχνοντάς το στο γιαλό για τους συγγενείς, αποφάσισε να προλάβουμε καταστάσεις...

Ήξερε ένα πολύ μεγάλο αρσενικό που όταν τον έβγαζε το σκυλί και είχε φασαρία η δημοσιά ή/και τον κυνήγαγε καλά και τον ζόριζε, πέρναγε από ένα συγκεριμένο μέρος πολύ ψηλά και μετά χανόταν πίσω από τις κορφές χωρις ελπίδα να επιστρέψει... Οπότε έπρεπε να κάνω τον αλπινιστή στην επιχείρηση Edelweiss...

Μου έδωσε λεπτομερείς οδηγίες σχεδόν επί ένα μισάωρο για το πώς και το γιατί, αφού έμαθα παράλληλα ιστορίες για κυνήγια, ανθρώπους και καταστάσεις άλλων εποχών... Μετά από το briefing και την κυνηγετική και αντιστασιακή ιστορική αναδρομή, ξεκίνησα την ανάβαση... Αφού μου βγήκε η πίστη να ανέβω μέσα στο σκοτάδι από κάτι ρέματα και χαλιάδες, βγήκα σε μια λάκα με κοντά κεδράκια και στο πίσω μέρος της δέσποζε ένας σχηματισμός που τα πετρώματα όπου μπορούσες να τα δεις ήταν σε φέτες σαν στρώσεις γκοφρετας και κάθε υψηλότερη πλακιώνα (επίπεδο) ήταν πιο έξω από την προηγούμενη. Έμοιαζε με ανεστραμένη χωμένη κλιμακωτή πυραμίδα και το τελευταίο επίπεδο ήταν σαν εξέδρα-μπαλκόνι... Παλιό αλώνι για στάρια και ρεβύθια... Είχα τρομερό ορίζοντα, το μέρος ήταν να στηθεί πολυβολείο... Σωστό σφαγείο.. Πριονοκορδέλα για λαγούς... Μπορούσες να τον ντουφεκισεις από τα 50 μέτρα έως και σχεδόν κάθετα προς τα κάτω...

ανεβάζει τη σκύλα από ένα ρέμα ο θείος και την πάει καβάλα... τον παίρνει γρήγορα, τον βγάζει, τον κάνει μια καλή βόλτα χαμηλά και εκεί που λέω θα τον ανηφορήσει σε μένα, έρχονται από το πουθενά κάτι παλιοκούταβα με κάτι κουδούνια λες και ήταν για μοσχάρια, πέφτουν πάνω στη σκύλα και στο λαγό, μανουριάζει η σκύλα, τον παρατάει το λαγό τον πάνε αυτά λίγο όσο ήταν μονός... τέρμα... Όπως ήρθαν σαν kinder εκπληξη τα παλιόσκυλα έτσι εξαφανίστηκαν... Πουθενά να πάει η σκύλα ξανά ή να ψάξει...

Τζάμπα η καταδρομική ανάβαση... Αυτά έχει το κυνήγι...
 
Last edited:
Μπραβω σε ολους τους λαγαδες

Εννοείται! Ξέχασα αδικαιολογήτως και εγώ, λόγω κούρασης και βιασύνης να μαζέψω τις δουλειές, να συγχαρω όλα τα παιδιά που τις δυο πρώτες μέρες βγήκαν και μας έδωσαν ανταποκρίσεις και όμορφες εικόνες!

Ολόψυχα καλή συνέχεια και να μας κρατούν ενήμερους λεκτικά και οπτικά, τώρα που θα είμαστε στην παλιοπόλη για καιρό σαν το σκυλί στον άλυσο...
 
Μπράβο στους λαγάδες μας!!! Πραγματικά ένα από τα καλύτερα κυνήγια που έχω ασχοληθεί και φέτος μάλλον θα απέχω λόγω των πολλών γουρουνοπαρέων που χαλάνε το κυνήγι σου στα καλά καθούμενα...τεσπα προσοχή παλικάρια και πάντα επιτυχίες!!
 
πια εντοστια του λαγου τηγανιζωντε , γιατι εγω κρατησα καρδια , συκωτη , και νεφρα , ολα τα αλλα τα πεταξα , καθως και το σκωτομενο αιμα που ηταν πολυ , γιατι εχω ακουσει , οτι και αυτο τηγανηζετε , μαζη με το φλεμονια
Δεν γνωρίζω κ. Νίκο, εμείς τον προτιμάμε στιφάδο με το αίμα του.
 
πια εντοστια του λαγου τηγανιζωντε , γιατι εγω κρατησα καρδια , συκωτη , και νεφρα , ολα τα αλλα τα πεταξα , καθως και το σκωτομενο αιμα που ηταν πολυ , γιατι εχω ακουσει , οτι και αυτο τηγανηζετε , μαζη με το φλεμονια
Αυτα που κρατησες Νικο.
Ριξτα στο τηγανι με νερο,αστα να "παρουν μια βραση",ριξε λαδι,αλατι,πιπερι(αν θελεις),ψιλοκομμενο κρεμμυδι,ριγανη κι αστα να πιουν το υπολοιπο νερο και να παρουν χρωμα.
Στο σβησιμο,στιψε ενα λεμονι!
Μην ξεχασεις το τσιπουρο!!:)
 
Καλημέρα σας! Μπραβο σε ολους τους λαγαδες! Υπέροχες οι φώτο σας! Καλη συνέχεια σε ολους εύχομαι! Οι Συντοπίτες Κρητικοί τους κάψατε βλέπω αλλα δεν τους φοβάμαι ο πληθυσμός του λαγού είναι σε πολύ καλούς αριθμούς εδώ!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top