Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτα που κρατησες Νικο.
Ριξτα στο τηγανι με νερο,αστα να "παρουν μια βραση",ριξε λαδι,αλατι,πιπερι(αν θελεις),ψιλοκομμενο κρεμμυδι,ριγανη κι αστα να πιουν το υπολοιπο νερο και να παρουν χρωμα.
Στο σβησιμο,στιψε ενα λεμονι!
Μην ξεχασεις το τσιπουρο!!:)
αυτο εκανε σημερα το μεσημερι η γυναικα μου , ηταν το κατι αλλο , αλλα λιγα
 
Στο λαγο υπαρχει καποιος περιορισμος στο ποσα ατομα εχει μια ομαδα? Γιατι μερικοι πανε για λαγο και ειναι 8 και 10 καρτερια λες και πανε για γουρουνια!!! Εμεις τοσα χρονια δυο ατομα παμε εγω με τον θειο μου και συνηθως 2 βαρια 4 ατομα βλεπω να ειναι μαζι για λαγο
 
Στο λαγο υπαρχει καποιος περιορισμος στο ποσα ατομα εχει μια ομαδα? Γιατι μερικοι πανε για λαγο και ειναι 8 και 10 καρτερια λες και πανε για γουρουνια!!! Εμεις τοσα χρονια δυο ατομα παμε εγω με τον θειο μου και συνηθως 2 βαρια 4 ατομα βλεπω να ειναι μαζι για λαγο
αν δεν κανω λάθος alex 3 άτομα επιτρέπονται
 
Στο λαγο υπαρχει καποιος περιορισμος στο ποσα ατομα εχει μια ομαδα? Γιατι μερικοι πανε για λαγο και ειναι 8 και 10 καρτερια λες και πανε για γουρουνια!!! Εμεις τοσα χρονια δυο ατομα παμε εγω με τον θειο μου και συνηθως 2 βαρια 4 ατομα βλεπω να ειναι μαζι για λαγο
Μέχρι 4 άτομα καλά είναι .αλλά ξέρεις πως πάει...να έρθει ένας φίλος ...ένας φίλος του φίλου που δεν έχει πάει ποτέ για λαγό...ένας συγγενής έτσι μια φορά ....κι τέτοια .κι εγώ υπέρ του μέχρι 4 άτομα είμαι .κι 2 να σου πω..καλύτερα μου αρέσει.αν πέσει στο καρτέρι έχει καλός .αν όχι στην ευχή της Παναγίας . Δεν ξέρω πόσα άτομα λέει η αν έχει περιορισμό όμως .
 
Τι να πω ρε παιδια δεν ξερω κι εγω αλλα να πηγαινουν τωρα 10 ατομα για λαγο το θεωρω μεγαλη μαλακια, δεν ειναι κυνηγι για μενα αυτο. Η ρυθμιστικη γραφει 3 λαγους 1 λαγο ανα ατομο αρα πρεπει να εννοει 3 ατομα εκτος και αν κανω λαθος
 
αυτο εκανε σημερα το μεσημερι η γυναικα μου , ηταν το κατι αλλο , αλλα λιγα
Στην συνταγή,άλλη φορά να βάλεις και τα έντεράκια του( άμα έχει υπομονή να τα καθαρίσει η κυρά) και θα με θυμηθείς. Εμείς όταν εναι έτοιμη η τηγανιά, ρίχνουμε και λίγη μυζήθρα τριμμένη (δική μας) απο πάνω και ειναι αστα να πάνε...
 
Στο λαγο υπαρχει καποιος περιορισμος στο ποσα ατομα εχει μια ομαδα? Γιατι μερικοι πανε για λαγο και ειναι 8 και 10 καρτερια λες και πανε για γουρουνια!!! Εμεις τοσα χρονια δυο ατομα παμε εγω με τον θειο μου και συνηθως 2 βαρια 4 ατομα βλεπω να ειναι μαζι για λαγο
Η μία μόδα είναι αυτή και η άλλη να αμολανε ολόκληρη αγελη με σκυλιά από 6 και πάνω
Μετά βγαίνει ο άλλος και σου λέει τον βούτηξε η Λίζα στο πυκνό
Λογικό δεν είναι ρε μάστορα όταν έναν δυσμοιρο λαγό τον κυνηγάνε 10 σκυλιά τι να σου κάνει στο τέλος θα ξεπατωθει
Θυμάμαι έναν Συνάδελφο που αμολαγε 6 σκυλιά και στο τέλος ξελιγωνε τις αλεπες στα βράχια :p
Τι καντήλια έριχνε στον Γιο του δεν περιγράφονται
Έπιαναν οι δύο σκύλες τον ντόρο τις αλεπούς και από πίσω ακολουθούσαν τα αρσενικά που χάλαγαν τον κόσμο :p:p
Έτρεχε ο κακομοιρης ο Γιος από πίσω να τα γυρίσει αλλά που να γυρίσουν αυτά μέχρι το απόγευμα τις ξέλιγωναν :p:p
 
Στο λαγο υπαρχει καποιος περιορισμος στο ποσα ατομα εχει μια ομαδα? Γιατι μερικοι πανε για λαγο και ειναι 8 και 10 καρτερια λες και πανε για γουρουνια!!! Εμεις τοσα χρονια δυο ατομα παμε εγω με τον θειο μου και συνηθως 2 βαρια 4 ατομα βλεπω να ειναι μαζι για λαγο
αν δεν κανω λάθος alex 3 άτομα επιτρέπονται
Ένα λαγό στο κάθε άτομο με κυνηγετική άδεια, δεν βλεπω να αναφέρει κάπου η ρυθμιστική κυνηγιού όριο κυνηγων στην ομάδα εξόρμησης.
 
Γυρνα το στο λαγο!!:D
εχω αδυναμια στα φτεροτα , αλλα αμα μου κατση κανενας καλα ειναι , παλια πηγενα με παρεα ποτε 2 ατομα , ποτε 4 ατομα , σπανια καναμε λαγους 3 με 4 τον χρονο , και στερουμουν το φτεροτο , με ξυπνηματα νυχτα μεσα στο κρυο , που σου χαλαγαν την προιγουμενη νυχτα ,με τσακομους με την γυναικα μου , για να καθησουμε μεχρη αργα την παρασκευη , για βολτα διασκεδαση , αλλα εγω δεν ηθελα γιατι πως θα ξυπναγα μετα το πρωι στης 5 ωρα , οποτε αστο ειπα , στα φτεροτα πηγενω οποτε θελω η πρωι , η απογευμα
 
Οι του λαγού να καθαρίζεται τα όπλα σας καλά και να αλλάζεται και κανένα ελατήριο :D
Χθεσινή έξοδος του πατέρα μιας και όπως είπα απέχω φέτος από το λαγό...(δεν αντέχω άλλο γουρουνοπαρέες να μου χαλάνε το κυνήγι)...σχετικά εύκολα τον ξετρύπωσε το Ριτάκι και τον πήγαινε γαμπρό, με την επώμιση του πατέρα ο λαγός τον είδε και βούτηξε στο πυκνό όπου και άρπαξε την μπηχτή του και αμέσως βγήκε στο μονοπάτι όπου σκοπεύοντας τον χαμογελούσε ο πατέρας μου πριν τραβήξει τη σκανδάλη.....αμ δε....ποτέ δεν έγινε η δεύτερη τουφεκιά....το ελατήριο της αποθήκης έσπασε και δεν κατέβηκε ποτέ το 2ο φυσίγγι .yel.
και με κορόιδευε κιόλας που μετά το βάλτο την έγλυψα την δικιά μου στο καθάρισμα....Εννοείται ότι το δούλεμα που του έριξα έπιασε άλλα level .sarcastic.
 
Λοιπόν καθυστερημένη ανταπόκριση και μικρό φωτορεπορτάζ γιατί έγιναν πολλά...

Μικρός λαγός που τον βαρέσαμε πολυ γρήγορα... Σε αυτό βοήθησε και ένα τέχνασμα που έκανα. Μου είπε ο θείος μου πως από τα εκπαιδευτικά ή έπαιρνε ένα "ντυμένο" μονοπάτι ή ένα καθαρό ρέμα. χωρίς να μπορείς να δεις και τα δυο... Μου λέει 50-50 όπου θες κάτσε... Εγώ θα πάω καβάλα τη σκύλα...
Οκ λέω το 50-50 θα γίνει 100-0... Μέχρι να φωτίσει πήρα το χειροπρίονο και έκοψα ένα φόρτωμα κλάρες από έλατα και έκλεισα το μονοπάτι εντελώς... Με το που τον έβγαλε η σκύλα πηγε να παρει το μοναπάτι, το είδε κλειστό, πήγε να γυρίσει πίσω όμως η σκύλα ερχόταν πάνω του με 500, και έφυγε αμέσως για το ρέμα και την κάνη μου... Με Labro κίτρινο διασποράς Νο6 έπεσε και την Winchester SX3, choke Carlson's LM.


Στα πολύ ευχάριστα το γεγονός πως σε διαδρομή 30 λεπτών το πρωί για να πάμε στο μέρος είδαμε 6 λαγούς κάτι που είχαμε 20 χρόνια να μας τύχει... Μάλιστα τους είδαμε σε αντι-sos μέρη που δεν τα βάζει ο νους ότι θα μπορούσε να έχει... Και τύχη να ήταν σημαίνει ότι κρατάει το μέρος καλά από ζούδια...

Στα αρνητικά:

1) οι "πονηροί" που με το που λύθηκε η σκύλα και άρχισε να φωνάζει το ντορό ήρθαν με κωλιές και σπινιές και "κόλλησαν" κοντά μήπως και τον βαρέσουν και φύγουν...

2) Αφού τελειώσαμε νωρίς και επιστρέφαμε, πετύχαμε επί του δρόμου κάτι μακρινούς συγγενείς, που τους γνώριζε ο θείος αλλά κλασσικά εγώ αφού δεν είχα μεγαλώσει στο χωριό ούτε που τους ήξερα ούτε που με ήξεραν... Κάνουν νόημα πως τα σκυλιά κυνηγάνε πάνω ψηλά... Μιλάμε και μας λένε πως τον τον πήραν από τη δημοσιά, τον βουτήξαν κάπου στη μέση του βουνού και τον γυρνάνε από το πρωί στις κορφές και δεν πέφτει κάτω... Όντες σε μεγάλη ηλικία, λένε στο θείο μου δεν πάει το παιδί (άκουσα και το κοπλιμέντο μου...) μέχρι επάνω μήπως τον βαρέσει ή να πιάσει τα σκυλιά; "Άιντε λέω να πάω", με ψυχολογία στο θεό και πόδια πια από φτερό...

Μου λέει ο θείος να πάω να βρω ένα ξερό ελάτι στην κορφή και να κάτσω εκεί... Μετά από 15 λεπτά πηγαίνοντας στα 4 λόγω κλισης και ολισθηρότητας του εδάφους έφτασα... Δεν παίρνω δυο ανάσες, ακούω τα σκυλιά τον φέρναν καψούλι απάνω μου... Άλλη μια ντουφεκιά κάτω ο λάγαρος! Ένα θερίο σαν τα σκυλιά σε μήκος! Δένω το ένα σκυλί με τη ζώνη, το άλλο με τον αορτήρα και αρχίζει η κάθοδος... Αυτά να τραβάνε σαν άλογα το κάρο, να γλιστράει το έδαφος με λάσπη και κουκουνάρια, το όπλο αγκαλιά σα μωρό, πώς δεν σκοτώθηκα ένας θεός ξέρει... Κάτι στιγμές έκανα κάτι ζεμπεκιές και χορευτικά break dance, άλλο πράγμα...

Φτάνω κάτω, ο θείος μου είχε φύγει, μου λένε ακούσαμε ντουφέκι, τον βάρεσες; Τους τον δείχνω και κάθομαι να πάρω ανάσα... Αμέσως ο ένας μπαίνει μέσα με το λαγό, ο άλλος ανεβάζει τα σκυλιά και μου ΠΕΤΑ, ούτε καν να μου τα δώσει στο χέρι, τη ζώνη και τον αορτήρα και φεύγουν... Ούτε ένα ευχαριστώ, ούτε το φυσίγγι ή ένα κέρασμα, οι γύφτοι...

Αν τους ξαναπετύχω, θα τους φτύσω στα μούτρα ειλικρινά.. Και κάτω να τους δω θα τους κλοτσήσω, όχι να τους βοηθήσω...
Ευτυχώς που ήταν συγγενείς αλλιώς μπορεί να σου ρίχναμε κανένα σμπαρο!.fiurius.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top