Μαγκάλια και Σούβλες

Τί είναι αυτό το πράγμα με τα ελληνικά μοσχάρια να μην τρώγονται με τίποτα. Το πιο φτηνιάρικο μοσχάρι της υφηλίου έχουμε, πιο κάτω η ποιότητα δεν πάει.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα ποιότητας ή απλά γεύσης λόγω ράτσας. Εκτός αν λέμε το ίδιο πράγμα.

Πάντως συμφωνώ, χίλιες φορές μοσχάρι Ολλανδίας από Σκλαβενίτη παρά "καλό" ελληνικό.
 
Δεν ξέρω αν είναι θέμα ποιότητας ή απλά γεύσης λόγω ράτσας. Εκτός αν λέμε το ίδιο πράγμα.

Πάντως συμφωνώ, χίλιες φορές μοσχάρι Ολλανδίας από Σκλαβενίτη παρά "καλό" ελληνικό.
Είναι όλα Λέο. Αγοράζουνε τα πιο φτηνά μοσχάρια που υπάρχουν. Ράτσες χωρίς ενδομυικό λίπος άρα χωρίς γεύση Μόνο για κατσαρόλα. Σα να μην έφτανε αυτό τα σφάζουνε και νεαρά, που είναι ακόμα πιο φτηνά. Ακόμα λιγότερο λίπος, ακόμα λιγότερη γεύση. Και το έγκλημα, με το που σφάζεται το πηγαίνουν αμέσως στο κρεοπωλείο για να πουληθεί αμέσως πριν χάσει τα υγρά του στο σίτεμα και μειωθεί το βάρος του και χάσουν κανά λεπτό του ευρώ.
Το φρέσκο μοσχάρι δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά! Στην Αμερική όταν έρχεται το κρέας στο κρεοπωλείο έχει σιτέψει ένα μήνα στο σφαγείο. Το ίδιο σιτεμα και στην Ιταλία για την Chianina (Fiorentina). Ποτέ δε θυμάμαι στην Ιταλία στη συσκευασία του κρέατος να τρέχουνε ζουμιά, εδώ όταν παίρνεις κρέας τρέχουνε νερά μέσα στη συσκευασία, δεν μπορώ να καταλάβω, τους κάνουνε ενέσεις με νερό για να αυξήσουν το βάρος ;;;

Το 99,9% των κρεοπώληδων είναι τελείως αδαείς. Δε ξέρω, περνάνε από καμία σχολή ή έτσι παίρνουν έναν μπαλτά και βαράνε;

Πλέον δεν αγοράζω από χασάπη που χρησιμοποιεί μπαλτά. Μόνο πριόνι επιτρέπω. Αγοράζεις δυο κιλά αρνί και είναι όλα τα κόκαλα θρύψαλα από τους βρωμομπαλτάδες τους και καταπίνεις κοκαλάκια ή σπας δοντάκι. Άι στα διάλα. Στη δε επαρχία που "φημίζονται" για τα κρεοπωλεία τους, τα κρέατα δεν τρώγονται στα περισσότερα μέρη. Κατεβαίνω στο χωριό με κρέας από την Αθήνα.
 
Είναι όλα Λέο. Αγοράζουνε τα πιο φτηνά μοσχάρια που υπάρχουν. Ράτσες χωρίς ενδομυικό λίπος άρα χωρίς γεύση Μόνο για κατσαρόλα. Σα να μην έφτανε αυτό τα σφάζουνε και νεαρά, που είναι ακόμα πιο φτηνά. Ακόμα λιγότερο λίπος, ακόμα λιγότερη γεύση. Και το έγκλημα, με το που σφάζεται το πηγαίνουν αμέσως στο κρεοπωλείο για να πουληθεί αμέσως πριν χάσει τα υγρά του στο σίτεμα και μειωθεί το βάρος του και χάσουν κανά λεπτό του ευρώ.
Το φρέσκο μοσχάρι δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά! Στην Αμερική όταν έρχεται το κρέας στο κρεοπωλείο έχει σιτέψει ένα μήνα στο σφαγείο. Το ίδιο σιτεμα και στην Ιταλία για την Chianina (Fiorentina). Ποτέ δε θυμάμαι στην Ιταλία στη συσκευασία του κρέατος να τρέχουνε ζουμιά, εδώ όταν παίρνεις κρέας τρέχουνε νερά μέσα στη συσκευασία, δεν μπορώ να καταλάβω, τους κάνουνε ενέσεις με νερό για να αυξήσουν το βάρος ;;;

Το 99,9% των κρεοπώληδων είναι τελείως αδαείς. Δε ξέρω, περνάνε από καμία σχολή ή έτσι παίρνουν έναν μπαλτά και βαράνε;

Πλέον δεν αγοράζω από χασάπη που χρησιμοποιεί μπαλτά. Μόνο πριόνι επιτρέπω. Αγοράζεις δυο κιλά αρνί και είναι όλα τα κόκαλα θρύψαλα από τους βρωμομπαλτάδες τους και καταπίνεις κοκαλάκια ή σπας δοντάκι. Άι στα διάλλα. Στη δε επαρχία που "φημίζονται" για τα κρεοπωλεία τους, τα κρέατα δεν τρώγονται στα περισσότερα μέρη. Κατεβαίνω στο χωριό με κρέας από την Αθήνα.
Στο Νομό Ηλείας δεν ξερουν απο κρεας πάντως... ψαρια μονο και αν...
 
Στο Νομό Ηλείας δεν ξερουν απο κρεας πάντως... ψαρια μονο και αν...
Πολύ σωστά. Εξαίρεση: Γουρουνοπούλα στην Κυπαρισσία, που είναι Μεσσηνία μεν, αλλά φτάνω σε 20 λεπτά από το χωριό μου στην Ηλεία.

Και μια που το αναφέρεις, στον Πύργο έχει ένα ποιοτικό κρεοπωλείο στον κεντρικό δρόμο κατεβαίνοντας τον στο κατάκεντρο κάπου αριστερά. Έχει και ribeye και picanha και άλλα. Προσπαθεί ο άνθρωπος και κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
 
Πολύ σωστά. Εξαίρεση: Γουρουνοπούλα στην Κυπαρισσία, που είναι Μεσσηνία μεν, αλλά φτάνω σε 20 λεπτά από το χωριό μου στην Ηλεία.

Και μια που το αναφέρεις, στον Πύργο έχει ένα ποιοτικό κρεοπωλείο στον κεντρικό δρόμο κατεβαίνοντας τον στο κατάκεντρο κάπου αριστερά. Έχει και ribeye και picanha και άλλα. Προσπαθεί ο άνθρωπος και κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
από πιο χωριο εισαι;
 
Στη δε επαρχία που "φημίζονται" για τα κρεοπωλεία τους, τα κρέατα δεν τρώγονται στα περισσότερα μέρη. Κατεβαίνω στο χωριό με κρέας από την Αθήνα.
Την Αθήνα για προμήθεια κρέατος
την έχω κατάργηση κοντά στην δεκαετία
Αγοράζω μόνο από πέριξ του χωριου και μπορώ να πω ότι η διαφορά στην γεύση την ποιότητα και την τιμή είναι αρκετά μεγάλη
Άσε που εδώ τα περισσότερα κρεωπολεια οδηγούνται στο δρόμο του φαστ φουντ
με μαριναρισμενα λιπίδια
αγνώστου ποιότητας και προέλευσης
Ρωτάς τον άλλον :
έχεις γίδα; όχι
κόκκορα; όχι
κατσίκι; όχι
προβατίνα ;
ναι Βοιωτίας μέσο Κονγκό

άσε για τα χοιρινά δεν το συζητάω δαγκώνεις μέχρι ο τραπεζίτης να πάει περίπατο σαμπρέλα τρακτέρ και βαλε
Και μετά οι επιλογές είναι :
κοτόπουλο φιλέτο
στήθος και φτερούγες μαριναρισμενες
καλαμακια μαριναρισμενα
και βατραχοποδαρα αλά κρεμ
Ρωτάς γιατί δεν φέρνετε αλλά κρέατα ;
Απάντηση :
Δεν υπάρχει λόγος αφού δεν πρόκειται να τα αγοράσει κανένας
Δεν θα ξεχάσω σε γνωστό μου κρεωπολειο μόνο σε αυτόν ψωνίζω εδώ στην Αθήνα
που πήρα τέσσερα κεφαλάκια
και μου λέει ο άλλος
Πελάτης αυτά θα τα φας ;
Απάντηση :
Όχι θα τα βάλω στο τραπέζι να παίξουμε δηλωτη
 
@KYNIGOSDK Καταλαβαίνω φίλε τι λες, ο καθένας προσπαθεί να βρει καλό κρέας στον τόπο του που τον γνωρίζει καλύτερα. Το πρόβλημα είναι μεγάλο.
Μια σημείωση να κάνω, αναφέρεσαι σε γίδα, πρόβατο, κατσίκι, κοτόπουλα, χοιρινά. Δηλαδή σε δεύτερης ποιότητας και τιμής κρέατα και όχι σε μοσχάρι. Δεν είναι τυχαίο. Μοσχάρι ελληνικό που να τρώγεται δε υπάρχει. Κάθε πότε αγοράζεις από το χωριό σου μπριζόλα μοσχαρίσια να φας όπως κάνουν όλοι στην Ευρώπη και την Αμερική; Σχεδόν ποτέ, είμαι σίγουρος. Είμαστε οι μόνοι που όταν λέμε μπριζόλα εννοούμε χοιρινή. Σε όλο τον κόσμο εννοούνε μοσχάρι. Σε εμάς όμως το μοσχάρι δεν τρώγεται παρά μόνο στην κατσαρόλα. Και αν ζητήσεις σε κάποιον χασάπη, θα σου πει το εξείς: θα σου φέρω από μοσχάρι γάλακτος! Σε ποιό άλλο μέρος του κόσμου ζητάνε να σφάξουν μοσχάρι τόσο μικρό μπας και τρώγεται η μπριζόλα; Στην Ελλάδα εναλλακτική δεν υπάρχει, και πάλι η μπριζόλα γάλακτος δεν τρώγεται εννιά στις δέκα.

Επίσης κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω. Στην Ελλάδα τα αμνοερίφια μου βρωμάνε όλα. άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο. Έξω που είχα φάει δε βρωμούσαν . Που οφείλεται αυτό;
 
Επίσης κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω. Στην Ελλάδα τα αμνοερίφια μου βρωμάνε όλα. άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο. Έξω που είχα φάει δε βρωμούσαν . Που οφείλεται αυτό;
Αν μπορείς να καταλάβεις τη μυρωδιά:
στο φύραμα που ταΐζουν και στη σκόνη γάλα.
 
@KYNIGOSDK Καταλαβαίνω φίλε τι λες, ο καθένας προσπαθεί να βρει καλό κρέας στον τόπο του που τον γνωρίζει καλύτερα. Το πρόβλημα είναι μεγάλο.
Μια σημείωση να κάνω, αναφέρεσαι σε γίδα, πρόβατο, κατσίκι, κοτόπουλα, χοιρινά. Δηλαδή σε δεύτερης ποιότητας και τιμής κρέατα και όχι σε μοσχάρι. Δεν είναι τυχαίο. Μοσχάρι ελληνικό που να τρώγεται δε υπάρχει. Κάθε πότε αγοράζεις από το χωριό σου μπριζόλα μοσχαρίσια να φας όπως κάνουν όλοι στην Ευρώπη και την Αμερική; Σχεδόν ποτέ, είμαι σίγουρος. Είμαστε οι μόνοι που όταν λέμε μπριζόλα εννοούμε χοιρινή. Σε όλο τον κόσμο εννοούνε μοσχάρι. Σε εμάς όμως το μοσχάρι δεν τρώγεται παρά μόνο στην κατσαρόλα. Και αν ζητήσεις σε κάποιον χασάπη, θα σου πει το εξείς: θα σου φέρω από μοσχάρι γάλακτος! Σε ποιό άλλο μέρος του κόσμου ζητάνε να σφάξουν μοσχάρι τόσο μικρό μπας και τρώγεται η μπριζόλα; Στην Ελλάδα εναλλακτική δεν υπάρχει, και πάλι η μπριζόλα γάλακτος δεν τρώγεται εννιά στις δέκα.

Επίσης κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω. Στην Ελλάδα τα αμνοερίφια μου βρωμάνε όλα. άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο. Έξω που είχα φάει δε βρωμούσαν . Που οφείλεται αυτό;
Η γίδα και το κατσίκι δεύτερης ποιότητας κρεατα σε σχέση με το μοσχάρι ?
Τα συγκεκριμένα ζώα δύσκολα σταβλιζονται και η
διατροφή τους σε μεγάλο ποσοστό είναι σε ορεινά μέρη της υπαίθρου εκεί που δύσκολα θα βρεθεί χαμηλής ποιότητας τροφη
Πόσες κτηνοτροφικές μονάδες με βοειδη ακολουθούν αυτό το είδος βόσκησης και διατροφής ?
Ελάχιστες μην σου πω μετρημένες στα δάχτυλα
Καθηλωμένα ζώα με φως όλη την ημέρα και από διατροφή από άλευρα μέχρι τυποποιημένο γύψο για να πάρουν άμεσα βάρος
Τώρα όσον αφορά την Ευρώπη Αμέρικα κτλ
οι πλειοψηφία της διατροφής τους έιναι βιομαζες και σογιες
άντε και καμιά μπριζόλα μοσχαρίσια όπως λες και αυτήν ή την κάνουν κάρβουνο πασπαλισμενη με βουτηρα
ή την τρώνε ωμή
Κάτι άλλο από κουζίνα ψήσιμο κτλ έχουν πλήρης μεσάνυχτα κονσέρβα μπέργκερ άντε και καμιά Γκοτζίλα Αργεντινής
Δεν είναι τυχαίο που όταν έρθουν εδώ διακοπές
ξεπατωνουν τις ψησταριές και τα σουβλατζίδικα

ΥΓ
Μοσχαρίσια μπριζόλα ψήνω κατά καιρούς απλά έχω μια τάση προς τα παίδακια ζυγουρι κτλ άλλα κόλπα εκεί !!!
 
Τότε γιατί τα δικά μας αμνοερίφια βρωμάνε αφού έχουν φυσική ποιοτική τροφή όπως λες;
Στο αμέρικα τα πρόβατα Νέας Ζηλανδίας που δοκίμασα δε βρωμούσαν καθόλου. Πραγματικά δεν ξέρω και μου κάνει εντύπωση. Μήπως είναι θέμα ράτσας;
 
Εμένα,δεν μου μυρίζουν καθόλου.
Βέβαια παίζει ρόλο κι από που ψωνίζει, ο καθένας.
Θυμάμαι, στον ξενώνα του συγχωρεμένου του Παπανδρέου, στον Δάφνο,στα Βαρδούσια,τις είχα ρημάξει τις μοσχαρίσιες,από τα μοσχάρια ελευθέρας βοσκής, που είχε.
Λουκούμι!
 
Τότε γιατί τα δικά μας αμνοερίφια βρωμάνε αφού έχουν φυσική ποιοτική τροφή όπως λες;
Στο αμέρικα τα πρόβατα Νέας Ζηλανδίας που δοκίμασα δε βρωμούσαν καθόλου. Πραγματικά δεν ξέρω και μου κάνει εντύπωση. Μήπως είναι θέμα ράτσας;
Θαλη
Το αρνι εχει παντα την δικη του χαρακτηριστικη μυρωδια
Ωστοσο για να μην ´´ βρωμαεί´´ειναι καθαρα θεμα διατροφης,ηλικιας και εποχης
Το καλυτερο για να μην μυριζει ειναι ζωο που σφαγμενο θα το βρεις απο 14-18 κιλα
Ειναι ζωα που δεν εχουν μπει ακομη στην αναπαραγωγη
Και ζωα που βοσκουν εξω η εαν ειναι σταβλισμενα ειναι με προσεγμενη διατροφη με εναλλαγη φυτικης υλης
Θα φανε και μπαλα και τριφυλι και κριθαρι και σιταρο και σογια!
Ζωα που εχουν ξεπερασει σε ηλικια το εναμιση ετος και πριν τα δυομιση τους ετη, οταν δεν εχουν επωφελη αναπαραγωγικο κυκλο θα πρεπει να σφακτουν πριν η μετα την εποχη που ειναι τα ζευγαρωματα
Τα ζευγαρωματα τελειωνουν εντελως συνηθως πριν το Πασχα μας και ξαναρχιζουν περιπου τον Οκτωβρη
Σε μοναδες που ειναι κυριως αναπαραγωγικες και κανουν ειδικη διατροφη πχ νοπο φυτο αραβοσιτου αυτη την εποχη το γαλα διαρκει πολυ περισσοτερο ειδικα ατα κατσικια και εκει εχεις και σχεδον ολοχρονα ζωα σε αναπαραγωγη

Το θεμα ειδος κρεατος κατ εμενα ειναι καθαρα θεμα γουστου αρα υποκειμενικο

Το καλυτερο να μου φερεις μοσχαρι εγω στο καρβουνο θεο εχω το προβατο και μετα το χοιρινο

Με αλλους τροπους μαγειρεματος πχ βραστο εχω πολυ ψηλα και το μοσχαρι

Στην κατσαρολα το χοιρινο κλπ

Τωρα εαν τα μοσχαρια σας δεν ειναι καλα δεν μπορω να το ξερω ουτε να συγκρινω με τα εισαγωγης η οσα τυχον εχετε δοκιμασει εκτος Ελλαδας

εγω σου μιλω εμπειρικα απο τις γνωσεις μου σαν οικογενεια βοσκου αλλα και τις δικες μου προτιμησεις

Σκεψου οτι ειναι κοσμος που τρωει μονο κοτοπουλο

Παντως δοκιμαδε να βρεις κρεας απο βοσκο εξω σε χωριο που εχει τα ζωα του εξω

Εγω παντα εβρισκα ανοστο και αγευστο το κρεας απο κασαπη οταν ειχαμε δικα μας
 
Last edited:
Θαλη
Το αρνι εχει παντα την δικη του χαρακτηριστικη μυρωδια
Ωστοσο για να μην ´´ βρωμαεί´´ειναι καθαρα θεμα διατροφης,ηλικιας και εποχης
Το καλυτερο για να μην μυριζει ειναι ζωο που σφαγμενο θα το βρεις απο 14-18 κιλα
Ειναι ζωα που δεν εχουν μπει ακομη στην αναπαραγωγη
Και ζωα που βοσκουν εξω η εαν ειναι σταβλισμενα ειναι
Ζωα που εχουν ξεπερασει σε ηλικια το εναμιση ετος και πριν τα δυομιση τους ετη, οταν δεν εχουν επωφελη αναπαραγωγικο κυκλο θα πρεπει να σφακτουν πριν η μετα την εποχη που ειναι τα ζευγαρωματα
Τα ζευγαρωματα τελειωνουν εντελως συνηθως πριν το Πασχα μας και ξαναρχιζουν περιπου τον Οκτωβρη
Σε μοναδες που ειναι κυριως αναπαραγωγικες και κανουν ειδικη διατροφη πχ νοπο φυτο αραβοσιτου αυτη την εποχη το γαλα διαρκει πολυ περισσοτερο ειδικα ατα κατσικια και εκει εχεις και σχεδον ολοχρονα ζωα σε αναπαραγωγη
Ευχαριστώ πολύ, δεν τα ήξερα αυτά.
 
Έχω χαλασει πολλές ψησταριές από το πολύ ψήσιμο… κρέατα με κρέατα έχουν διαφορά.. Έχω συγκεκριμένα μαγαζιά που παίρνω κρέας… Ακόμα και το αρνί του Πάσχα το παίρνω από φίλο που έχει δικά του σε ένα χωριό τις Ελασσόνας. Ζυγούρι καταπληκτικό παίρνω από Σκοτινα Πιερίας και τα υπόλοιπα χοιρινά, μοσχάρι λουκάνικα κτλ από συγκεκριμένο κρεοπωλείο στην Λαρισα.
 
Back
Top