Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έβαλα ένα νυχτολούλουδο στο μπαλκόνι πριν λίγες εβδομάδες και έχει πιάσει μελίγκρα. Διάβασα στο ιντερνετ να το ψεκάσω με σαπούνι, νερό και οινόπνευμα 1 φορά την εβδομάδα. Είναι επαρκές αυτό ή χρειάζεται και κάτι ακόμα? Δεν θα ήθελα να πάω σε κάτι χημικό προς το παρόν...
Η δικιά μου έτσι την εδιωξε. Λίγο υγρό πιάτων, νερό και οινόπνευμα.
 
Λευκό σαπούνι διαλυμένο σε νερο. Μην βάλεις οινόπνευμα γιατι δεν το σηκώνουν ολα τα φυτά και μπορει να το κάψεις.

Πολυ αποτελεσματικό ειναι αυτο το σκεύασμα.
https://www.antemisaris.gr/fytoxoma...akareoktono-spruzit-ec-neudorff-100-ml_77404/
Δεν ειναι τοξικό για τον άνθρωπο και τα ζώα και δεν πειραζει τα οφελημα έντομα οπως οι μέλισσες. Επίσης ειναι ακίνδυνο για τα φυτά, ψεκάζεις μια φορα την εβδομάδα αποφεύγοντας το φως του ηλίου και τις υψηλές θερμοκρασίες. Ελπιζω να βοήθησα.

Η δικιά μου έτσι την εδιωξε. Λίγο υγρό πιάτων, νερό και οινόπνευμα.
Γεράσιμε και Στέφανε σας ευχαριστώ πολύ. Έφτιαξα ήδη το διάλυμα και θα το ψεκάσω σε καμία ώρα. Μια ερώτηση ακόμα, πόσο να ψεκάσω? Τόσο ώστε να καλύψω όλα τα φύλλα?
 
Ναι Βασίλη και επικεντρώσου εκεί που υπάρχουν μεγαλύτερη πληθυσμοί από τις αφιδες.. άφησε να στεγνώσει και επανέλαβε ανα τακτά χρονικά διάστημα..
Επίσης αντί για οινόπνευμα χρησιμοποιείτε και ξύδι λόγο οσμής και για απολυμαντικες ιδιότητες.. :)
 
Ναι Βασίλη και επικεντρώσου εκεί που υπάρχουν μεγαλύτερη πληθυσμοί από τις αφιδες.. άφησε να στεγνώσει και επανέλαβε ανα τακτά χρονικά διάστημα..
Επίσης αντί για οινόπνευμα χρησιμοποιείτε και ξύδι λόγο οσμής και για απολυμαντικες ιδιότητες.. :)
σωστά μπορεί και λάδι για να γίνει καλύτερη προσκόλληση
το οινόπνευμα ξύδι λάδι δεν εξολοθρεύουν το έντομο απλά χρησιμοποιούνται για να μην μπουκώνει το ακροφύσιο του ψεκαστηριού από τον αφρό του σαπουνιού

υ.σ.πιστεύω ότι καλύτερο θα ήταν τα ποσταρίσματα αυτά να μεταφερθούν στο <<κήποι μας>> https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/page-25
 
Last edited:
Καλά πάμε μέχρι ώρας! Εδώ οι μεγάλες καλλιέργειες που προορίζονται για εξαγωγή..



Εδώ οι μικρές καλλιέργειες για το σπίτι..

Και η γίγας βατομουρια στον 3ο χρόνο παραγωγής της.. υποβασταζόμενη..
Γιώργο καλές δουλειές και καλοφάγωτα! .well done.
 
Με το καλό να πάρετε τα αναμενόμενα Γιώργο... Δύσκολη δουλειά πάντως αυτή, απρόβλεπτη κ με τύχη λόγω του καιρού...
Να σαι καλά φίλε Άρη! Άσε είναι νωπά προϊόντα που πρέπει να είσαι συνέχεια από πάνω τους.. Η "Νεφέλη" μας έκανε καλή ζημιά δυστυχώς αλλά το παλεύουμε..
 
Καλά πάμε μέχρι ώρας! Εδώ οι μεγάλες καλλιέργειες που προορίζονται για εξαγωγή..



Εδώ οι μικρές καλλιέργειες για το σπίτι..

Και η γίγας βατομουρια στον 3ο χρόνο παραγωγής της.. υποβασταζόμενη..
πάντα να είστε ωραίοι
καλοί νοικοκυραίοι .well done.
Γιώργο η βατομουριά είναι αυτή χωρίς αγκάθι;;;;;
 
πάντα να είστε ωραίοι
καλοί νοικοκυραίοι .well done.
Γιώργο η βατομουριά είναι αυτή χωρίς αγκάθι;;;;;
Ναι στε καλά κύριε Μάκη! Χωρίς αγκάθι κάνει μαύρες γιγαντιεες μούρες οι οποίες είναι φοβερές.. είτε φρέσκιες είτε σε μαρμελάδα και γλυκό είναι το κάτι άλλο.. έχω κόψει βλαστάρια και έχω κάνει και νέα φύτα.. μακάρι να μπορούσα ν σας έδινα ένα
 
Ναι στε καλά κύριε Μάκη! Χωρίς αγκάθι κάνει μαύρες γιγαντιεες μούρες οι οποίες είναι φοβερές.. είτε φρέσκιες είτε σε μαρμελάδα και γλυκό είναι το κάτι άλλο.. έχω κόψει βλαστάρια και έχω κάνει και νέα φύτα.. μακάρι να μπορούσα ν σας έδινα ένα
ευχαριστώ Γιώργο μου ευχαριστώ πολύ
δεν έχω και τον χώρο που θα ευδοκιμήσει :)
 
ευχαριστώ Γιώργο μου ευχαριστώ πολύ
δεν έχω και τον χώρο που θα ευδοκιμήσει :)
Μια μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα και δεν έχει θέμα.. εαν έρθω Αθήνα με το αυτοκίνητο θα σας στείλω μήνυμα να σας την φέρω!
 
Καλά πάμε μέχρι ώρας! Εδώ οι μεγάλες καλλιέργειες που προορίζονται για εξαγωγή..



Εδώ οι μικρές καλλιέργειες για το σπίτι..

Και η γίγας βατομουρια στον 3ο χρόνο παραγωγής της.. υποβασταζόμενη..
Ωραία πράματα.ευχομαι να σας πάνε καλα
 
Καλά πάμε μέχρι ώρας! Εδώ οι μεγάλες καλλιέργειες που προορίζονται για εξαγωγή..



Εδώ οι μικρές καλλιέργειες για το σπίτι..

Και η γίγας βατομουρια στον 3ο χρόνο παραγωγής της.. υποβασταζόμενη..
Γιωργο όμορφα και νοικοκυρεμένα ........Όλα καλά να πάνε και ο καιρός σύμμαχος σας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top