Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λοιπόν βάλτε με και εμένα στους ημιερασιτέχνες/ημιεπαγγελματίες γεωργούς του forum. Τόσο με λαχανικά όσο και με δενδροκαλλιέργειες...

Σχετικά με τα λαχανικά

Φυτεύω κάθε χρόνο πατάτες, φασόλια, κολοκυθιές, κρεμμύδια και ντομάτες με σκοπό να καλυφθεί η ζήτηση του σπιτιού και αν υπάρχει πλεόνασμα να γίνουν κάποιες πωλήσεις και να επενδυθούν ξανά στα χωράφια (μάντρες, λάστιχα, στέρνες, φυτεύσεις νεών δέντρων). Όλα φυτεύονται σε υψόμετρο 1200 μέτρων και ποτίζονται από ιδιόκτητο νερό που βγαίνει μέσα από βραχο...

Οι πατάτες



Τα φασόλια



Τα πρωτα κωλοκύθια για πίτα και πασατέμπο

 
Last edited:
Σχετικά με κάποιες απορίες και παρατηρήσεις συναδέλφων για τις καλλιέργειές τους και διάφορα προβλήματα τροφοπενίας και προσβολών που παρατηρήθηκαν, έχω από την περιορισμένη μου εμπειρία να πω τα εξής:

1) προσπαθήστε να μην φυτεύετε στο ίδιο μέρος τις ίδιες ή συγγενικές καλλιέργειες. Αυτό οδηγεί σε εξάντληση των θρεπτικών συστατικών του εδάφους και σε αύξηση του επιβλαβούς μικροβιακού και εντομολογικού φορτίου. Για παράδειγμα, η ντομάτα, η πατάτα, η πιπεριά και η μελιντζάνα ανήκουν στην ίδια οικογένεια (σολανίδες). Αν μετά από πατάτα βάλετε μποστάνι μην περιμένετε πολλά... Το καλύτερο είναι κάνετε ένα rotation στις θέσεις των κηπευτικών στον κήπο και ιδανικά να υπάρχει και κάποια αγρανάπαυση (καθόλου φύτεμα) μετά από κάποιο διάστημα.

2) Είτε ξαναφυτεύετε σε ένα μέρος ή διαλέγετε να το αφήσετε χέρσο για κάποιο διάστημα πρέπει μετά το τέλος της καλλιέργειας να επιτρέψετε στο έδαφος να επανέλθει. Σκορπίστε το φθινόπωρο φουσκί (χωνεμένο/σβησμένο), χαλκό και ασβέστη γεωργικής χρήσης (προσθέτει ασβέστιο και απολύμαίνει καλύτερα από την μαρμαρόσκονη που αναφέρθηκε) οργώστε το και αφήστε το χειμωνα το κρύο και τις βροχές να κάνουν τη δουλειά τους. Επαναλάβετε και την άνοιξη.

3) Για την καταπολέμηση των εντόμων προτιμήστε βιολογικά εντομοκτόνα, μη ρίξετε τίποτα decis, confidor και λοιπές "ατομικές βόμβες ευρέως φάσματος"... Για την τούτα, το δορυφόρο, την καρπόκαψα στα δέντρα υπάρχουν στομαχοβακτήρια που ψεκάζοντάς τα με λίγο νερό και ζάχαρη (για να είναι γλυκό και να τρώνε με όρεξη τις δροσοσταλίδες του ψεκάσματος τα έντομα) κάνετε τα έντομα να πεθάνουν από τους φυσικούς τους εχθρούς με ασφάλεια... Για να είναι αποτελεσματικά θέλουν συγκεκριμένες εποχές και ίσως περισσότερες επαναλήψεις αλλά δώστε στη φύση μια ευκαιρία να ισορροπήσει...

4) Βάλτε βασιλικούς και κατιφεδες (τσετσεκιές) μέσα στον κήπο, δεν προσθέτουν μόνο ομορφιά, προσφέρουν και προστασία
 
Last edited:
Σχετικά με κάποιες απορίες και παρατηρήσεις συναδέλφων για τις καλλιέργειές τους και διάφορα προβλήματα τροφοπενίας και προσβολών που παρατηρήθηκαν, έχω από την περιορισμένη μου εμπειρία να πω τα εξής:

1) προσπαθήστε να μην φυτεύετε στο ίδιο μέρος τις ίδιες ή συγγενικές καλλιέργειες. Αυτό οδηγεί σε εξάντληση των θρεπτικών συστατικών του εδάφους και σε αύξηση του επιβλαβούς μικροβιακού και εντομολογικού φορτίου. Για παράδειγμα, η ντομάτα, η πατάτα, η πιπεριά και η μελιντζάνα ανήκουν στην ίδια οικογένεια (σολανίδες). Αν μετά από πατάτα βάλετε μποστάνι μην περιμένετε πολλά... Το καλύτερο είναι κάνετε ένα ratiotion στις θέσεις των κηπευτικών στον κήπο και ιδανικά να υπάρχει και κάποια αγρανάπαυση (καθόλου φύτεμα) μετά από κάποιο διάστημα.

2) Είτε φυτεύετε σε ένα μέρος ή διαλέγετε να το αφήσετε χέρσο για κάποιο διάστημα πρέπει μετά το τέλος της καλλιέργειας να επιτρέψετε στο έδαφος να επανέλθει. Σκορπίστε το φθινόπωρο φουσκί, χαλκό και ασβέστη γεωργικής χρήσης (προσθέτει ασβέστιο και απολύμαίνει καλύτερα από την μαρμαρόσκονη που αναφέρθηκε) οργώστε το και αφήστε το χειμωνα το κρύο και τις βροχές να κάνουν τη δουλειά τους. Επαναλάβετε και την άνοιξη.

3) Για την καταπολέμηση των εντόμων προτιμήστε βιολογικά εντομοκτόνα, μη ρίξετε τίποτα decis, confidor και λοιπές "ατομικές βόμβες ευρέως φάσματος"... Για την τούτα, το δορυφόρο, την καρπόκαψα στα δέντρα υπάρχουν στομαχοβακτήρια που ψεκάζοντάς τα με λίγο νερό και ζάχαρη (για να είναι γλυκό και να τρώνε με όρεξη τις δροσοσταλίδες του ψεκάσματος τα έντομα) κάνετε τα έντομα να πεθάνουν από τους φυσικούς τους εχθρούς με ασφάλεια... Για να είναι αποτελεσματικά θέλουν συγκεκριμένες εποχές και ίσως περισσότερες επαναλήψεις αλλά δώστε στη φύση μια ευκαιρία να ισορροπήσει...
σωστός σωστότατος,σε όλα,αν θέλει να τρώει κάποιος κάτι και να μην τον τρώει :)
 
Λοιπόν σχετικά με τις δενδοκαλλιέργειες ασχολούμαι πολύ με καρυδιές, καστανιές και κερασιές στα πολύ ορεινα (Κυνουρία) και ελιές, ξινά και αμπέλια στα πιο πεδινά (Τριφυλία).

Θεωρώ το κλάδεμά tην πιο βασική εργασία σε κάθε είδος δέντρο, αειθαλές και φυλλοβόλο, ώστε να υπάρξει ισορροπημένη και υγιής ανάπτυξη και καρποφορία ακόμα και με περιορισμένη περιποίηση και τροφή. Είναι γνωστό άλλωστε το ρητό των παλιών που έλεγαν "απότιστο άστο, αλιπάριστο άστο, ακλάδευτο μην το αφήσεις".

Επίσης με αφορμή τους καταστρεπτικούς πάγους του 2004 και 2008 στα πεδινά και σαφώς την οικονομική κρίση που δεν επιτρέπει τις πολυδάπανες αγορές από φυτώρια πολλών δέντρων, ασχολούμαι πολύ εδώ και 10 χρόνια με τον αγενή πολλαπλασιασμό των φυτών με τη μεταμόσχευση φυτικού ιστού, το πιο γνωστό ως μπόλιασμα/κέντρωμα...

Είναι όμως μια διαδικασία που επιτρέπει να δημιουργηθούν γρήγορα και οικονομικά, νέα, παραγωγικά και ανθεκτικά δέντρα από μέχρι πρότινος άγρια ή άχρηστα και μη παραγωγικά δέντρα που έτσι και αλλιώς βρίσκονται στο κτήμα.

Λυπάμαι γιατί διαπιστώνω πως με τους γηραιότερους να φεύγουν, βασικές γνώσεις και φυτικό κεφάλαιο χάνονται για πάντα... Η ήπαιθρος ερημώνει και δεν ξέρουμε πώς να την ημερέψουμε ακόμα και αν θέλουμε...

Παραθέτω στη συνέχεια μερικά παραδείγματα από φετινούς και πιο παλιούς πλάγιους υποφλοιους εκκεντρισμούς (με παλούκι), που είναι και ο αγαπημένος μου λόγω της υψηλής επιτυχίας και γρήγορης ανάπτυξης και καρποφορίας που προσφέρει (προσοχή όμως σε μολύνσεις για αυτό χρειάζεται η χρήση αποστειρωτικής κόλλας κεντρώματος), ευελπιστώντας να λειτουργήσει ως παρότρυνση για πολλούς να ασχοληθούν...

Σημειώνω πως δεν είμαι γεωπόνος, δεν έχω σπουδάσει σχετικό αντικείμενο, ούτε η δουλειά μου έχει σχέση με την ύπαιθρο. Έμαθα μόνος μου με ένα ηλεκτρονικό βιβλίο, βίντεο στο youtube και πολλές δοκιμές και λάθος (trial and error).... Απλά αγαπάω τη γη, τα δέντρα και τα χωράφια. Το μπόρεσα εγώ, το μπορείτε και εσείς.

Να μην γίνουμε σα τα σκυλιά που χωρίς αφεντικό να τα ταίσει θα πεθάνουν από ασιτία... Αυτό θα ήθελαν πολλοί... Για αυτό πολεμούν και το κυνήγι...
 
Last edited:
Ντόπια καρυδιά με περιορισμένη παραγωγικότητα και καρύδια που δεν ξεχωρίζει η ψίχα από το τσόφλι (ξυλοκαρυδιά) σε ποικιλία Franquette
Κέντρωμα-Μέσα Απρίλη


Μέσα Ιουνίου

Περσινό πιασμένο κέντρωμα καρυδιάς ποικιλία Franquette πολύ ζωηρό


Γκορτσιά σε αχλαδιά κρυστάλλι

Αχλαδιά κεντρωμένη μετά από 5 χρόνια
Δέντρο

Καρποί φέτος



Ελιές
Στο κέντρωμα τον Απρίλη


Ένα μήνα μετά

Σήμερα (άλλο κεντράδι που κεντρώθηκαν μαζί καθώς δεν πήγα στο χωράφι το συγκεκριμένο, αλλά δεν περιμένω αποκλίσεις)


Κεντράδια 3 ετών πλήρως παραγωγικά



 
Γρήγορη είσαι ωραίος και μερακλης. Σε παραδέχομαι και στα γραφόμενα και στις φωτογραφίες σου. Μια ιδέα θα σου πω, που διαφερουμε στο μπολιασμα. Να προτιμάς καλύτερα σπαγκο-τριχια φυσικό και όχι πλαστικό ή με το αλουμινοφυλλο, αεριζεται το μπόλι καλύτερα και δεν καίγεται τους θερινους μήνες, αυτό κάνουμε τουλάχιστον στα μέρη μου!
 
Οι παραγωγοί για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά γιατί άκουσα κάτι που δεν μου άρεσε αλλά από την άλλη δεν γνωρίζω κιόλας.
Εμφανίστηκε σε ντομάτα ένα έντομο (το αποκαλούν βρωμούσα ) που περπατά, λένε, πάνω στην ντομάτα και την χαλάει. Πρόκειται για δεμένη ντομάτα αλλά πράσινη, έχει ακόμα καιρό μέχρι να γίνει. Άκουσα ότι θα ψεκασουν με "άρωμα" decis (ελάχιστη ποσότητα ).
Ποια είναι η γνώμη σας δεδομένου του χρόνο που απομένει μέχρι να ωριμάσει η ντομάτα;
 
Οι παραγωγοί για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά γιατί άκουσα κάτι που δεν μου άρεσε αλλά από την άλλη δεν γνωρίζω κιόλας.
Εμφανίστηκε σε ντομάτα ένα έντομο (το αποκαλούν βρωμούσα ) που περπατά, λένε, πάνω στην ντομάτα και την χαλάει. Πρόκειται για δεμένη ντομάτα αλλά πράσινη, έχει ακόμα καιρό μέχρι να γίνει. Άκουσα ότι θα ψεκασουν με "άρωμα" decis (ελάχιστη ποσότητα ).
Ποια είναι η γνώμη σας δεδομένου του χρόνο που απομένει μέχρι να ωριμάσει η ντομάτα;
Το decis δεν ειναι απαγορευμένο?
Μπορει και να θυμαμαι λαθος....
 
Μπράβο φιλαράκι! Όμορφα παραγωγικά και περιποιημένα!
Ευχαριστώ πολύ φίλε! Παλεύουμε να κρατήσουμε άμυνα... Φέτος ειδικά με τις βροχές και τις υγρασίες, ζιζάνια και ασθένειες κάναν γερές επιθέσεις, αλλά πλέον η κατάσταση είναι υπό έλεγχο...
 
Το decis δεν ειναι απαγορευμένο?
Μπορει και να θυμαμαι λαθος....
Το Decis χρησιμοποίειται ακόμα.. αυτό που σίγουρα έχει απαγορευθεί είναι το DTT.. ΤΕΡΜΑ καρκινογόνο.. στο ερώτημα του Altair τώρα.. Όχι δεν προλαβαίνει να απομακρυνθεί το φάρμακο έως την ωρίμανση της ντομάτας και σίγουρα θα προσλαμβάνει και ο άνθρωπος ένα χαρμάνι με την κατανάλωση της.. το ευχαριστο της υπόθεσης είναι πως άκουσα για αλλαγή της νομοθεσίας με συχνούς ελέγχους τόσο σε καλλιέργειες όσο και σε αγορές και σε περίπτωση που βρεθεί λαχανικό η φρούτο με τέτοιου είδους σκευάσματα θα επιβάλλεται πρόστιμο! Επιτρέπεται πλέον η μόνο χρήση φαρμάκων που προορίζονται για βιολογική καλλιέργεια...
 
Last edited:
Γρήγορη είσαι ωραίος και μερακλης. Σε παραδέχομαι και στα γραφόμενα και στις φωτογραφίες σου. Μια ιδέα θα σου πω, που διαφερουμε στο μπολιασμα. Να προτιμάς καλύτερα σπαγκο-τριχια φυσικό και όχι πλαστικό ή με το αλουμινοφυλλο, αεριζεται το μπόλι καλύτερα και δεν καίγεται τους θερινους μήνες, αυτό κάνουμε τουλάχιστον στα μέρη μου!

Φίλε Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τη συμβουλή.

Ο σπάγγος/τριχιά/βούρλο ήταν από τα αρχικά μου υλικά στην πορεία του μπολιάσματος. Όμως ακριβώς επειδή είναι διαπνέον υλικό, αν υπάρχουν πρώιμοι καύσωνες ή πολλές βροχές (όπως φέτος) και το μπόλι δεν έχει πιάσει ακόμα καλά, μπορεί να το ξεράνει αυτή η αλληλεπίδραση με τα στοιχεία της φύσης που θα μπουν μέσα από τόσο νωρίς. Για αυτό το λόγο αφού μπει το παλουκάκι του μοσχέυματος υπόφλοια, όλος ο κορμός εκεί και στο πάνω μέρος που έχει καρατομηθεί το δέντρο περνιέται σφιχτά με χαρτοταινία (προσοχή μόνο χαρτοταινία και όχι μονωτική, γιατί η μονωτική έχει τοξική κόλα που χαλαει το φυτικό ιστό τόσο του υποκειμένου και του μοσχεύματος με απλή επαφή [άλλο πάθημα και μάθημα του παρελθόντος]) ώστε να μην υπάρχει καθόλου φλοιός εκτεθειμένος (είναι εμφανής η χαρτοταινιά στο πάνω μέρος στο κέντρωμα της γκοτσιάς που δεν το έχω κλείσει ακόμα με το αλουμινόχαρτο), αυτό όλο περνιέται με κόλλα κεντρώματος για προστασία από μολύνσεις και για μόνωση, μετά δένεται με το ναίλον πλατύ σπάγγο σφιχτά και πολλαπλά για να μην υπάρχει διαπνοή, ξεναπερνιεται με κόλλα για δεύτερη άμυνα από μολύνσεις και μόνωση απέξω και μπαίνει το αλουμινόφυλλο στο τέλος για αντανάκλαση του ήλιου.

Μέχρι στιγμής αυτή η πολλαπλή μόνωση έχω δει πως είναι αποτελεσματική καθώς κρατάει ζέστη και υγρασία εσωτερικά στην αρχή που είναι απαραίτητη για τη συγκόληση χωρίς να μπαίνει μέσα υγρασία, ζέστη, κρύο ή έντομα και μικρόβια (πολλοί καπελώνουν όλο το κέντρωμα με σακούλα αεροστεγώς στην αρχή για να δημιουργήσουν ένα τεχνητό θερμοκήπιο για τον ίδιο λογο) ενώ μετά μέσα το κρατά δροσερό στο καλοκαίρι, αφού υπάρχει μια τριπλή γραμμή άμυνας. Για έξτρα δροσιά, χυμούς στο κεντράδι και αποτελεσματικότητα, πρόσθετο τρικ είναι να ασβεστώνεται ο κορμός του υποκειμένου από κάτω ώς πριν το αλουμινόφυλλο/δέσιμο/κέντρωμα ώστε να μην χάνονται χυμοί, το δέντρο να μένει δροσερό σε όλο το μήκος του κορμού και το κέντρωμα και το δέντρο να μην στρεσάρονται.

Θα σκεφτόμουν φυσικό σπάγγο που αναπνέει αν το φυτό εχει πολλούς χυμούς (είναι σύνηθες στα φυλλοβόλα στην αρχή της άνοιξης και όχι στα αειθαλή και κυρίως στις αγριλιές που είναι ξερικές) και η μεγάλη μόνωση οδηγήσει στο να "πνιγεί"/σαπίσει το μπόλι από το ίδιο το μητρικό δέντρο και χρειάζεται μια μορφή παροχέτευσης... Για αυτό αν δεις τόσο στην καρυδιά όσο και στην γκορτσιά αφήνω και κάποια κλαδιά του μητρικού δέντρου (τα οποία σταδιακά αφαιρώ όσο μεγαλώνουν τα κεντράδια) για να απορροφήσουν μέρος των χυμών και να ισορροπήσουν τη συγκόληση.

Δοκιμάστε την τεχνική μου στα μέρη σου να δείτε αν είναι πιο αποτελεσματική και σε εσάς. Αλλά σίγουρα κάθε τόπος είναι διαφορετικός... Για αυτό πάντα σε κέντρωμα, φύτεμα και κλάδεμα το χρυσό ρητό είναι " t hink globally, act locally";)
 
Last edited:
Το decis δεν ειναι απαγορευμένο?
Μπορει και να θυμαμαι λαθος....

Όπως σωστά ειπώθηκε από το συμφορουμίτη george k, decis και confidor ζουν και βασιλεύουν. Είναι κανονικά στην ιστοσελίδα της bayer και χρησιμοπιούνται ευρέως...
 
Οι παραγωγοί για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά γιατί άκουσα κάτι που δεν μου άρεσε αλλά από την άλλη δεν γνωρίζω κιόλας.
Εμφανίστηκε σε ντομάτα ένα έντομο (το αποκαλούν βρωμούσα ) που περπατά, λένε, πάνω στην ντομάτα και την χαλάει. Πρόκειται για δεμένη ντομάτα αλλά πράσινη, έχει ακόμα καιρό μέχρι να γίνει. Άκουσα ότι θα ψεκασουν με "άρωμα" decis (ελάχιστη ποσότητα ).
Ποια είναι η γνώμη σας δεδομένου του χρόνο που απομένει μέχρι να ωριμάσει η ντομάτα;

AltairLusso,

Με βάση τις οδηγίες του Υπουργείου αρκούν 3 μέρες πριν τη συγκομιδή για να γίνει ψεκασμός με decis στη ντομάτα και να μην υπάρχουν υπολείμματα πάνω από τα όρια... Υπολείμματα όμως σίγουρα θα υπάρξουν... Στα νόμιμα όρια (όποια είναι αυτά)... Για το νόμο είναι αρκετά, για εμένα όμως όχι...


Μεγάλη προσοχή όμως!!! Δεν είμαι επαγγελματίας, οπότε είναι λογικό να το βλέπω πολύ πιο ρομαντικά ή και ουτοπικά σε σχέση με κάποιον που έχει επενδύσει χρήματα και περιμένει να ζήσει από αυτήν την παραγωγή... Αν χαλάσει η παραγωγή, καμία εφορία, κανένας πιστωτής και καμία τράπεζα δεν θα πει μπράβο για την προσπάθεια βιολογικής αντιμετώπισης... Όλοι παραγωγή και χρήματα θα περιμένουν... Και η βρωμούσα είναι ένα παλιοέντομο που προκαλεί αισθητική και ποιοτική καταστροφή στον καρπό... Επίσης πολλοί βιολογικοί τρόποι αντιμετώπισης (ωφέλιμοι εντομοπαθολογικοί παράγοντες, θερινός πολτός) εφαρμόζονται σε συγκεκριμένες φάσεις της ζωής του εντόμου και θέλουν χρόνο για να δράσουν. Μπορεί λοιπόν αυτό το παράθυρο "βιολογικής" αντίδρασης να έχει παρέλθει και να είναι η ώρα για τα "πυρηνικά".
 
Last edited:
Σε σχέση με το σχόλιό μου για την αισθητική των καρπών, πρέπει να αναλογιστούμε και εμείς τις ευθύνες μας όμως... Πάμε να ψωνίσουμε αγροτικά προϊόντα και ψωνίζουμε λες και ψωνίζουμε από καλλιστεία... Περιμένουμε να είναι όλα αψεγάδιαστα και με ίσο τεράστιο μέγεθος και λες και έχουν βγει από μηχανή και γραμμή παραγωγής... Και εκπαιδεύουμε και τα παιδιά μας έτσι...

Ένα σημαδάκι, μια ατέλεια και αμέσως το προϊόν πάει για β διαλογής από τους εμπόρους ή μόνο για πελτέ με βάση τις καταναλωτικές προτιμήσεις...

Κάποια μικρότερα και "κακομούτσουνα" αγροτικά προϊόντα όμως ίσως να έχουν να μας δώσουν περισσότερα από κάποια "πλαστικά" ή "ευγονικά"...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top