Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η χρήση τέτοιων ισχυρών σκευασμάτων είναι αποτελέσματα (και αυτό) του ανθρώπου.. Όπως πολύ σωστά συσχέτισε ο tsakalos
την αισθητική του καρπού με την αγορά του έτσι και οι αγρότες όταν έβλεπαν την παραμικρή αμιχη επάνω στην καλλιέργεια ράντισαν κατευθείαν μην τυχών και χαλάσει έστω και ένα μικρό κομμάτι της καλλιέργειας και χάσουν χρήματα.. αυτό όμως με τα χρόνια δημιούργησε τον μεγαλύτερο εχθρό των καλλιεργειών και αυτό δεν είναι έντομο παράσιτο η κάτι άλλο, αλλά η ανθεκτικότητα!! Έτσι ασθένειες που παλιά καταπολεμούνταν με ένα εντελώς απλό και ακίνδυνο σκευάσματα, χρησιμοποιήσουν ότι ισχυρότερο υπήρχε..(μην τυχών και χαλάσει τίποτα και χάσουμε 3 ντομάτες).. έτσι φτάσαμε να χρησιμοποιούμε σκευάσματα που ακωτονουν και ελέφαντα.. (όπως η optima κάνη .yelling.)
Η ιστορία έχει δείξει πως η συχνή χρήση και κατανάλωση τέτοιων σκευασμάτων από τον άνθρωπο, δεν έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα.....o_O
 
Η ιστορία έχει δείξει πως η συχνή χρήση και κατανάλωση τέτοιων σκευασμάτων από τον άνθρωπο, δεν έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα.....o_O

Πλοκάμια και προβοσκίδες θα βγάλουμε εκτός από αυτά που μας έχουν ήδη βρει, μην την ψάχνετε...
 
Γιωργο, τις βρωμουσες τις καταπολεμουσα περσι, που ειχα αρκετες, με διαλυμα νερου και πρασινου σαπουνιου. Θελει βεβαια συχνα ψεκασματα, αλλα ειναι εντελως ακινδυνο για τον ανθρωπο. Επισης αν εχεις κηπο, βαζε κατιφεδες και βασιλικους, καθως και φρεσκα κρεμμυδακια στη ριζα καθε ντοματιας. Εχω προσεξει, και εχω ακουσει και απο αλλους, πως καποια εντομα, αποφευγουν τα σημεια που ειναι φυτεμενα

Γιωργο, αργα πολυ αργα, νομιζω πως ανακαμπτει. Εχω ξεριζωσει οσες μου φανηκαν χαλια και ετοιμες να ξεραθουν, και τις αντικατεστησα με καινουριες, οποτε ευελπιστω πως τελη Σεπτεμβρη αν ολα μου πανε καλα, θα κανω ενα νεο κοψιμο. Το καλο ειναι πως οσες φαινοταν ταλαιπωρημενες, ή ετοιμες για να ξεραθουν, ηταν ποικιλιες πρωιμες, οποτε ολη την παραγωγη τους την ειχαν ετσι και αλλιως δωσει. Παντως φετος οσο απογοητευση εχω παρει απο τις ντοματιες προς το παρον, και τις κολοκυθιες που επισης αντικατεστησα, τοσο ευχαριστημενος ειμαι με την παραγωγη απο τις μελιτζανες, ειδικα 2-3 που ειχα αφησει απο περσι, αλλα και τις φετινες που ενω δεν εχουν παρει μποι, ειναι αρκετα αποδοτικες.

Φετος δυστυχως εγιναν λαθη, οπως λεει και ο Greg, παω ακομα μαθαινοντας, και ψαχνοντας. Που θα μου παει ομως, θα το στανταρω το πραμα.
 
Επισης αν εχεις κηπο, βαζε κατιφεδες και βασιλικους, καθως και φρεσκα κρεμμυδακια στη ριζα καθε ντοματιας. Εχω προσεξει, και εχω ακουσει και απο αλλους, πως καποια εντομα, αποφευγουν τα σημεια που ειναι φυτεμενα

Αν θέλετε να απολυμάνετε ένα χώρο φυτέματος χωρίς να τον αφήσετε χέρσο, μια τρομερή λύση είναι να φυτέψετε σκόρδα... Ρίξτε στάχτη στο μέρος (λειτουργεί ως εδαφοβελτιωτικό και έχει απολυμαντική δράση σε λελογισμένες ποσότητες, ενώ χρειάζονται τα σκόρδα τα άλατά της) μαζί με όλα τα άλλα που είπα σε προηγούμενο μήνυμα και φυτέψτε το Νοέμβρη. Μόλις βγάλετε τα σκόρδα το Μάη σκορπίστε τις φούντες τους ξανά στο κτήμα, εμπλουτίστε το χώμα, οργώστε ξανά και φυτέψτε ό,τι κηπευτικο θέλετε...

Θα ξενοιάσετε για χρόνια από έντομα, ασθένειες, ποντίκια και φίδια!
 
Σε σχέση με το σχόλιό μου για την αισθητική των καρπών, πρέπει να αναλογιστούμε και εμείς τις ευθύνες μας όμως... Πάμε να ψωνίσουμε αγροτικά προϊόντα και ψωνίζουμε λες και ψωνίζουμε από καλλιστεία... Περιμένουμε να είναι όλα αψεγάδιαστα και με ίσο τεράστιο μέγεθος και λες και έχουν βγει από μηχανή και γραμμή παραγωγής... Και εκπαιδεύουμε και τα παιδιά μας έτσι...

Ένα σημαδάκι, μια ατέλεια και αμέσως το προϊόν πάει για β διαλογής από τους εμπόρους ή μόνο για πελτέ με βάση τις καταναλωτικές προτιμήσεις...

Κάποια μικρότερα και "κακομούτσουνα" αγροτικά προϊόντα όμως ίσως να έχουν να μας δώσουν περισσότερα από κάποια "πλαστικά" ή "ευγονικά"...
επειδή το 80% του πληθυσμού έχει απομακρυνθεί από τη φύση και τη ντομάτα (κ.ά.) την ξέρει από μικρό παιδί μόνο σε ζωγραφιά, λογικό είναι να ζητάνε το πιο όμορφο, αφού δεν έχουν ξαναδει πως είναι μια ντομάτα στο χωράφι... η αστικοποίηση έχει πολλά κακά...
 
Ε ρε φιλε, αφου θελουμε και τη βολεψη μας. Καρπουζι χωρις κουκουτσια, σταφυλι χωρις κουκουτσια, πορτοκαλι χωρις κουκουτσια, στο κωλο μας καθιζουν και δε τα θελουμε. Παρτε λοιπον υβριδια χωρις κουκουτσια, και χωρις γευση
 
Φίλε Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τη συμβουλή.

Ο σπάγγος/τριχιά/βούρλο ήταν από τα αρχικά μου υλικά στην πορεία του μπολιάσματος. Όμως ακριβώς επειδή είναι διαπνέον υλικό, αν υπάρχουν πρώιμοι καύσωνες ή πολλές βροχές (όπως φέτος) και το μπόλι δεν έχει πιάσει ακόμα καλά, μπορεί να το ξεράνει αυτή η αλληλεπίδραση με τα στοιχεία της φύσης που θα μπουν μέσα από τόσο νωρίς. Για αυτό το λόγο αφού μπει το παλουκάκι του μοσχέυματος υπόφλοια, όλος ο κορμός εκεί και στο πάνω μέρος που έχει καρατομηθεί το δέντρο περνιέται σφιχτά με χαρτοταινία (προσοχή μόνο χαρτοταινία και όχι μονωτική, γιατί η μονωτική έχει τοξική κόλα που χαλαει το φυτικό ιστό τόσο του υποκειμένου και του μοσχεύματος με απλή επαφή [άλλο πάθημα και μάθημα του παρελθόντος]) ώστε να μην υπάρχει καθόλου φλοιός εκτεθειμένος (είναι εμφανής η χαρτοταινιά στο πάνω μέρος στο κέντρωμα της γκοτσιάς που δεν το έχω κλείσει ακόμα με το αλουμινόχαρτο), αυτό όλο περνιέται με κόλλα κεντρώματος για προστασία από μολύνσεις και για μόνωση, μετά δένεται με το ναίλον πλατύ σπάγγο σφιχτά και πολλαπλά για να μην υπάρχει διαπνοή, ξεναπερνιεται με κόλλα για δεύτερη άμυνα από μολύνσεις και μόνωση απέξω και μπαίνει το αλουμινόφυλλο στο τέλος για αντανάκλαση του ήλιου.

Μέχρι στιγμής αυτή η πολλαπλή μόνωση έχω δει πως είναι αποτελεσματική καθώς κρατάει ζέστη και υγρασία εσωτερικά στην αρχή που είναι απαραίτητη για τη συγκόληση χωρίς να μπαίνει μέσα υγρασία, ζέστη, κρύο ή έντομα και μικρόβια (πολλοί καπελώνουν όλο το κέντρωμα με σακούλα αεροστεγώς στην αρχή για να δημιουργήσουν ένα τεχνητό θερμοκήπιο για τον ίδιο λογο) ενώ μετά μέσα το κρατά δροσερό στο καλοκαίρι, αφού υπάρχει μια τριπλή γραμμή άμυνας. Για έξτρα δροσιά, χυμούς στο κεντράδι και αποτελεσματικότητα, πρόσθετο τρικ είναι να ασβεστώνεται ο κορμός του υποκειμένου από κάτω ώς πριν το αλουμινόφυλλο/δέσιμο/κέντρωμα ώστε να μην χάνονται χυμοί, το δέντρο να μένει δροσερό σε όλο το μήκος του κορμού και το κέντρωμα και το δέντρο να μην στρεσάρονται.

Θα σκεφτόμουν φυσικό σπάγγο που αναπνέει αν το φυτό εχει πολλούς χυμούς (είναι σύνηθες στα φυλλοβόλα στην αρχή της άνοιξης και όχι στα αειθαλή και κυρίως στις αγριλιές που είναι ξερικές) και η μεγάλη μόνωση οδηγήσει στο να "πνιγεί"/σαπίσει το μπόλι από το ίδιο το μητρικό δέντρο και χρειάζεται μια μορφή παροχέτευσης... Για αυτό αν δεις τόσο στην καρυδιά όσο και στην γκορτσιά αφήνω και κάποια κλαδιά του μητρικού δέντρου (τα οποία σταδιακά αφαιρώ όσο μεγαλώνουν τα κεντράδια) για να απορροφήσουν μέρος των χυμών και να ισορροπήσουν τη συγκόληση.

Δοκιμάστε την τεχνική μου στα μέρη σου να δείτε αν είναι πιο αποτελεσματική και σε εσάς. Αλλά σίγουρα κάθε τόπος είναι διαφορετικός... Για αυτό πάντα σε κέντρωμα, φύτεμα και κλάδεμα το χρυσό ρητό είναι " think globally, act locally";)
Το "act locally" τελικά μπορεί να έχει μεγάλες διαφορές από τόπο σε τόπο!
Βέβαια επειδή μπόλιασμα εμείς κάνουμε κυρίως σε αγριλιές και γκορτσιές κι εκεί χρησιμοποιούμε φυσικό σπάγγο, που ουσιαστικά το ίδιο λες και εσύ!
Έχει δοκιμάσει ο πατέρας μου από όσο θυμάμαι και με τον πλαστικό σπάγγο (όπως και το κόλπο με τη σακούλα που ανέφερες - νομίζω) αλλά σίγουρα όσον αφορά το σπάγκο θυμάμαι χαρακτηριστικά που μου είχε πει ότι δεν του πετύχαινε το μπόλιασμα! Ίσως να απαιτεί την πολλαπλή μόνωση που κάνεις στο δέντρο και γι' αυτό να μην πετύχαινε!!
Και μιας και πιάσαμε τα μονωτικά και τις μονώσεις:D:D αλουνιμόφυλλο με υαλοβάμβακα έχεις δοκιμάσει, τώρα μου ήρθε σαν ιδέα, δεν ξέρω αν στέκει για το μπόλιασμαthink
 
Ε ρε φιλε, αφου θελουμε και τη βολεψη μας. Καρπουζι χωρις κουκουτσια, σταφυλι χωρις κουκουτσια, πορτοκαλι χωρις κουκουτσια, στο κωλο μας καθιζουν και δε τα θελουμε. Παρτε λοιπον υβριδια χωρις κουκουτσια, και χωρις γευση

Για μένα η γέυση είναι το λιγότερο... Το ανησυχητικό είναι πως τα υβρίδια δεν πολλαπλασιάζονται φυσικά. Δίνουν απογόνους/σπόρους που εξελίσσονται σε άχρηστα φυτά που δεν έχουν καμία σχέση με το μητρικό... Την επόμενη χρονιά λοιπόν, πρέπει να πας να πάρεις σπόρο πάλι από την εταιρία, αν θες να φας...

Στο μέλλον λοιπόν, αν ελέγχουν τους σπόρους, τους επικονιαστές θα ελέγχουν το φαί και άρα και τον κόσμο... Χωρίς κινητό, υπολογιστή και πολλές ανέσεις μπορείς ίσως να αντέξεις... Χωρίς φαΐ;

Κρατήστε δικούς σας σπόρους, πάρτε παλιούς σπόρους από αλλού, ανταλλάξτε, εμπλουτίστε τον κήπο σας και φτιάξτε τα δικά σας σπορεία... Μην λέτε σιγά δεν αξίζει με 5-10 ευρώ κάθε χρόνο αγοράζω τα φυτά έτοιμα...

Ξέρω ακούγεται σαν τη σχέση εμπορικού φυσιγγίου με την ιδιογόμωση σε βαβούρα και για κάτι που για κάποιους είναι πολύ περιφερειακό στη ζωή τους... Όμως είναι τροφή που βάζουμε μέσα μας...

Χωρίς δικά σας φυτά, ούτε τότε ξέρετε τι τρώτε ακόμα και αν πιστεύετε ότι ελέγχετε όλα τα υπόλοιπα...
 
Κρατήστε δικούς σας σπόρους, πάρτε παλιούς σπόρους από αλλού, ανταλλάξτε, εμπλουτίστε τον κήπο σας και φτιάξτε τα δικά σας σπορεία... Μην λέτε σιγά δεν αξίζει με 5-10 ευρώ κάθε χρόνο αγοράζω τα φυτά έτοιμα...
Το Α και το Ω αυτό που λες Γρηγόρη, αυτό πρέπει να το κάνουμε όσοι ασχολούμαστε με τις αγροτικές εργασίες, όχι να μας κατακλείσουν οι σπόροι της monsanto και να χαθούν όλοι οι αυθεντικοί σπόροι
 
Και μιας και πιάσαμε τα μονωτικά και τις μονώσεις:D:D αλουνιμόφυλλο με υαλοβάμβακα έχεις δοκιμάσει, τώρα μου ήρθε σαν ιδέα, δεν ξέρω αν στέκει για το μπόλιασμαthink

Food for thought... το πείραμα προάγει τη γνώση άλλωστε...;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top