Παλιά φυσίγγια

Ωραιος Λεωνιδα, τα πρωτα πολυ καλα αλλα σχετικα αργα, φυλαξε τα για καμια καλη μερα με ψηλωμενα πουλια... Για τα δευτερα δεν εχω αποψη αλλα παλια φουρνια Lambro ειναι, λογικα θα γαζωνουν...
Και που να βλεπες κατι rottweil magnum ποσο αργα ηταν!!!δεν μπορουσα να βαρεσω τιποτε στον αερα,μονο σταθερα πανω στο νερο γαζωναν.Το θεμα τωρα βεβαια ειναι που να βρουμε παπια, γιατι μολις ερχεται κανενα μεσα στη λιμνη τα κυνηγανε με τις βαρκες και τα διωχνουν, οποτε πλεον παπια τελος.:(
 
Μην βάζετε τέτοιες φώτος ρε παιδιά και προσπαθώ να τα κόψω τα ... "βαριά" .sarcastic.
Ελπίζω να μην έχει κανείς καμιά φώτο με τα παλιά τα magnum του Κουτουμάνου. .love. Magnum φυσίγγι με ανάκρουση αεροβόλου δεν πρέπει να έχει ξαναυπάρξει στην ιστορία. Είχε ο Αρίστος μία-δύο κασετίνες και μου τις έδωσε και τις έριξα στα τελευταία κυνήγια που κάναμε. Φυσιγγάρα αλλά ο Αγγελόπουλος δεν την συνέχισε.
 
Μην βάζετε τέτοιες φώτος ρε παιδιά και προσπαθώ να τα κόψω τα ... "βαριά" .sarcastic.
Ελπίζω να μην έχει κανείς καμιά φώτο με τα παλιά τα magnum του Κουτουμάνου. .love. Magnum φυσίγγι με ανάκρουση αεροβόλου δεν πρέπει να έχει ξαναυπάρξει στην ιστορία. Είχε ο Αρίστος μία-δύο κασετίνες και μου τις έδωσε και τις έριξα στα τελευταία κυνήγια που κάναμε. Φυσιγγάρα αλλά ο Αγγελόπουλος δεν την συνέχισε.

Γιωργο δεν κανατε αναλυση σε καποιο απο αυτα για να μπορειτε να τα φτειαξετε μονοι σας?
 
Γιωργο δεν κανατε αναλυση σε καποιο απο αυτα για να μπορειτε να τα φτειαξετε μονοι σας?
Μπα, όχι Παύλο. Δεν τα βλέπω ζεστά τα παιδάκια για τέτοιες γομώσεις :). Πρέπει να είναι ελάχιστοι αυτοί που γεμίζουν magnum.
Του έχω ζητήσει του Αγγελόπουλου δύο φορές να γεμίσει κάνα κουτί αλλά είναι λογικό να μην ρυθμίσει την μηχανή για τόσο λίγα φυσίγγια. Μου είπε βέβαια ότι γεμίζει κάθε χρόνο κάμποσα κουτιά για μια παρέα από βόρεια Μακεδονία που του τα ζητάνε αλλά θα πρέπει να του τα ζητήσω τον καιρό εκείνο για να το θυμηθεί. Αμφιβάλω όμως αν έχουν καμιά σχέση με τα παλιά που δοκίμασα εγώ.
 
Έψαξα και σου βρήκα κατι ελαφριά.. αλλα οχι παλιά ......fff..fff.


free photo upload

.
Τα νίτρο τα είχα ρίξει κάποτε αλλά παπί δεν είχα πάρει. Δεν ήξερα να τουφεκάω με τέτοια φυσίγγια τότε και πρέπει να έμενα τουλάχιστον κάνα πεντάρι μέτρα πίσω. Τα άλλα τα έχω ρίξει σε 42γρ baby magnum, όχι 50γρ. Τα 42 ήταν ανεκτά αργά αλλά φαρμακερά, ωραίο φυσίγγι.
 
Μπα, όχι Παύλο. Δεν τα βλέπω ζεστά τα παιδάκια για τέτοιες γομώσεις :).
Θα σου γεμισει Magnum αλλα δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση ιδιο με αυτα που σου εδωσα, τα οποια ηταν γεμισμενα πριν απο καμια 15ετια σε καλυκα Clever, δεν ξερω κ εγω με τι πυριτιδα (σιγουρα διαφορετικη απο αυτη που θα δου γεμιζε τωρα) και ηταν εξισου αποτελεσματικα κ με κρυο κ με ζεστη απο τα 20 εως τα 60 μετρα... Παρεπιπτωντος ενα μου εχει μεινει... ;)

Τα νίτρο τα είχα ρίξει κάποτε αλλά παπί δεν είχα πάρει
Με τα Nitro τα 42,5 ομως οχι τα 3ιντσα, ημουν οπου το σηκωσω κ χωρις ιδιαιτερες προσκοπευσεις...

Τα άλλα τα έχω ρίξει σε 42γρ baby magnum, όχι 50γρ.
Τα εχω ριξει και τα 50αρια με σκαγια νικελ, αρκετα καλο κ αποδοτικο κ μαλιστα χωρις να δειχνει αργο...
 
Βρε παιδιά θυμάμαι που μου έλεγε ένας φίλος για κάτι γαμιστερα φυσίγγια για παπί που έριχναν πάρα πολύ στον Έβρο, δυστυχώς δεν βγαίνουν πια … τα OSKAR του Αντρέα Ραψομανικη, με επιχαλκωμένα , και μπαρούτι – πυρίτιδα αμερικανικού τύπου. Τα ξέρετε … ούτε καν εμφανισιακά τα έχω δει !
 
Βρε παιδιά θυμάμαι που μου έλεγε ένας φίλος για κάτι γαμιστερα φυσίγγια για παπί που έριχναν πάρα πολύ στον Έβρο, δυστυχώς δεν βγαίνουν πια … τα OSKAR του Αντρέα Ραψομανικη, με επιχαλκωμένα , και μπαρούτι – πυρίτιδα αμερικανικού τύπου. Τα ξέρετε … ούτε καν εμφανισιακά τα έχω δει !
ο Ανδρέας έχει φύγει 5-7 χρόνια απ τη ζωή
γέμιζε φυσίγγια για παπιά και για αγριόχοιρο(τρίβολα εξάβολα)με nitro και έβαζε και αυτή την πούδρα στα σκάγια όπως θυμάμαι έχοντας την μηχανή στην περιοχή μας όπου κάποια στιγμή αντιμετώπισε πρόβλημα με τους γείτονες
σύχναζε αρκετά στο κυνηγομάγαζο που ψωνίζω και πολύ στο μαγαζί του Κώστα Κουρουνιώτη οπλουργού στην Ν.Ιωνία όπου συναντιόμασταν και τα λέγαμε
κανείς δεν συνέχισε τις συνταγές του........ο Κουρουνιώτης που ίσως θα μπορούσε έφυγε στον Καναδά όπου ζεί μόνιμα
 
Συμμαζεύοντας τα φυσίγγια βρήκα στο συρτάρι αυτά...

Ρώτησα τον πατέρα μου και με έκπληξη μου είπε ''που τα βρήκες αυτά;Είναι πάνω από 15 χρονών φυσίγγια''
Για την ιστορία από αριστερά είναι τα γνωστά Lambro Μπλε σε νούμερο 3,μετά τα Lambro Καφέ σε νούμερο 6,Lambro διασποράς πάλι σε νούμερο 6 και ένα Rio mini Magnum και αυτό σε νούμερο 6.Τα Καφέ και Μπλε του Lambro τα έριχναν στον Λαγό και τα διασποράς στα παπιά το σούρουπο.
 
Θα σου γεμισει Magnum αλλα δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση ιδιο με αυτα που σου εδωσα, τα οποια ηταν γεμισμενα πριν απο καμια 15ετια σε καλυκα Clever, δεν ξερω κ εγω με τι πυριτιδα (σιγουρα διαφορετικη απο αυτη που θα δου γεμιζε τωρα) και ηταν εξισου αποτελεσματικα κ με κρυο κ με ζεστη απο τα 20 εως τα 60 μετρα... Παρεπιπτωντος ενα μου εχει μεινει... ;)
Το ξέρω ότι δεν θα είναι τα ίδια γι'αυτό δεν το έχω πάρει ζεστά, ένα ακόμα ιδιαίτερο που είχε αυτό το φυσίγγι ήταν ο ήχος του κρότου, δεν ξέρω πως να το περιγράψω με γραπτό λόγο αλλα αντί για αυτό το βαρύ μπαμ που κάνουν αυτά τα φυσίγγια, έκανε έναν απότομο λεπτό ελαφρύ κρότο, σαν να σκάει ένα μεγάλο καψούλι ας πούμε. Αφού σου έχει μείνει ένα, αξίζει πιστεύω να το σφάξεις και να μας το παρουσίασεις εδώ, τιμής ένεκεν ενός ονόματος που όπως και να το κάνουμε άφησε ιστορία στο Ελληνικό Duck hunting... :)
 
ο Ανδρέας έχει φύγει 5-7 χρόνια απ τη ζωή
γέμιζε φυσίγγια για παπιά και για αγριόχοιρο(τρίβολα εξάβολα)με nitro και έβαζε και αυτή την πούδρα στα σκάγια όπως θυμάμαι έχοντας την μηχανή στην περιοχή μας όπου κάποια στιγμή αντιμετώπισε πρόβλημα με τους γείτονες
σύχναζε αρκετά στο κυνηγομάγαζο που ψωνίζω και πολύ στο μαγαζί του Κώστα Κουρουνιώτη οπλουργού στην Ν.Ιωνία όπου συναντιόμασταν και τα λέγαμε
κανείς δεν συνέχισε τις συνταγές του........ο Κουρουνιώτης που ίσως θα μπορούσε έφυγε στον Καναδά όπου ζεί μόνιμα
[/QU
Και αυτός ο Πιρενης που βγάζει τα όσκαρ είναι αλλος Μάκη?
 
Συμμαζεύοντας τα φυσίγγια βρήκα στο συρτάρι αυτά...

Ρώτησα τον πατέρα μου και με έκπληξη μου είπε ''που τα βρήκες αυτά;Είναι πάνω από 15 χρονών φυσίγγια''
Για την ιστορία από αριστερά είναι τα γνωστά Lambro Μπλε σε νούμερο 3,μετά τα Lambro Καφέ σε νούμερο 6,Lambro διασποράς πάλι σε νούμερο 6 και ένα Rio mini Magnum και αυτό σε νούμερο 6.Τα Καφέ και Μπλε του Lambro τα έριχναν στον Λαγό και τα διασποράς στα παπιά το σούρουπο.
Και τα τρια Lampro φυσιγγαρες!
 
Ρε παιδιά τα scorpios τα θυμαστε?κυκλοφορούσαν πριν καμιά 15αρια χρόνια περίπου κ γεμιζοντουσαν στο Χαϊδάρι.
Το φυσίγγι κ το κουτί είχε ένα σκορπιό ζωγραφια και έγραφε το χαρακτηριστικό "electronically tested"
Κοκκινο με 16mm μέταλλο,Διάφανο με 8mm, πορτοκαλί 12mm με την ονομασία tordella, και διασποράς.
Εδώ στο νησί κυνηγούσαν αρκετοί με αυτά..
 
Last edited:
Back
Top