Παλιά φυσίγγια

Το ξέρω ότι δεν θα είναι τα ίδια γι'αυτό δεν το έχω πάρει ζεστά, ένα ακόμα ιδιαίτερο που είχε αυτό το φυσίγγι ήταν ο ήχος του κρότου, δεν ξέρω πως να το περιγράψω με γραπτό λόγο αλλα αντί για αυτό το βαρύ μπαμ που κάνουν αυτά τα φυσίγγια, έκανε έναν απότομο λεπτό ελαφρύ κρότο, σαν να σκάει ένα μεγάλο καψούλι ας πούμε. Αφού σου έχει μείνει ένα, αξίζει πιστεύω να το σφάξεις και να μας το παρουσίασεις εδώ, τιμής ένεκεν ενός ονόματος που όπως και να το κάνουμε άφησε ιστορία στο Ελληνικό Duck hunting... :)
Αυτος ο ηχος στον βαλτο που ακουσες ειναι σαν να βρονταει ο γαρμπης.Οσο για τα ..Magnum φησ. ολοι τα γεμιζουν.Αλλα λιγοι τα αναφερουν.
 
Τα bp γραφουν m92s αλλα ειναι γεμ.Πιθανος με sp2.

Γιωργο, για καντο λιγο λιανα αυτο. Γιατι να χρησιμοποιησει η Β&P πυριτιδα του ανταγωνισμου και να παραπλανησει τον καταναλωτη?
 
ο Ανδρέας έχει φύγει 5-7 χρόνια απ τη ζωή
γέμιζε φυσίγγια για παπιά και για αγριόχοιρο(τρίβολα εξάβολα)με nitro και έβαζε και αυτή την πούδρα στα σκάγια όπως θυμάμαι έχοντας την μηχανή στην περιοχή μας όπου κάποια στιγμή αντιμετώπισε πρόβλημα με τους γείτονες
σύχναζε αρκετά στο κυνηγομάγαζο που ψωνίζω και πολύ στο μαγαζί του Κώστα Κουρουνιώτη οπλουργού στην Ν.Ιωνία όπου συναντιόμασταν και τα λέγαμε
κανείς δεν συνέχισε τις συνταγές του........ο Κουρουνιώτης που ίσως θα μπορούσε έφυγε στον Καναδά όπου ζεί μόνιμα
Μακη τα παπιοφυσιιγα του γενικα ηταν καλα οπως μου μου τα ελεγε ο φιλος? Πρεπει να ηταν ο πρωτος Ελληνας που εβαζε "μπαφερ" σε εμποριου φυσιγγια?
 
Μακη τα παπιοφυσιιγα του γενικα ηταν καλα οπως μου μου τα ελεγε ο φιλος? Πρεπει να ηταν ο πρωτος Ελληνας που εβαζε "μπαφερ" σε εμποριου φυσιγγια?
όπως τα λές Τόλη πρωτοπόρος για την εποχή του και άνθρωπος ανήσυχος με πολλές γνώσεις
πήγαινε πολλές φορές χωρίς να υπολογίζει έξοδα και έκανε,ας το πούμε παρουσίαση,των φυσιγγίων του σε παρέες γουρουνάδων που τότε ήταν λιγοτερες και έριχναν φυσίγγια για τέστ η κυνήγι
ο βάλτος ήταν το μεράκι του και κυνηγούσε με μια benelli sl80 121 με κάννη 2*......ο δε Κουρουνιώτης του είχε κάνει το κοντάκι της αγγλαί με πολλή ωραία δουλειά και το είχε παρουσιάσει και σε μια έκθεση
συγνώμη για μερικά off topic αλλά είναι ωραίες στιγμές που τις θυμάμαι με χαρά :)
 
Τι κρίμα καλές κ δοκιμασμένες συνταγές να χάνονται … ή ακόμη χειροτέρα να αλλάζουν στο χειρότερο (π.χ. Biturbo)!!!
 
Αφού σου έχει μείνει ένα, αξίζει πιστεύω να το σφάξεις και να μας το παρουσίασεις εδώ, τιμής ένεκεν ενός ονόματος που όπως και να το κάνουμε άφησε ιστορία στο Ελληνικό Duck hunting... :)
Οντως ο Κουτουμανος εχει γραψει ιστορια στα παπιοκαρτερα, ανθρωπος που ενδιαφεροταν περισσοτερο για το γοητρο πιστευω κ επειτα για το κερδος πιστευω, αλλες εποχες, και εδινε βαρος στο φυσιγγι... Απο τη μια ενα ειχε μεινει, ελεγα αν το κρατησω ετσι ατοφιο, απο την αλλη εχω κ εγω περιεργεια να το ανοιξω να σου πω την αληθεια, ολο πιανω το ξυραφι κ το αφηνω, οποτε η υποθεση εκλεισε, θα παει για σφαγη... :)

Τι κρίμα καλές κ δοκιμασμένες συνταγές να χάνονται … ή ακόμη χειροτέρα να αλλάζουν στο χειρότερο (π.χ. Biturbo)!!!
Τολη οι συνταγες δεν χανονται φιλε, ενα σωρο καλες συνταγες υπαρχουν ακομα στην αγορα... Τα υλικα καλως η κακως αλλαζουν κ οι πυριτιδες το ιδιο... Αλλαξε το Biturbo ναι, αλλα δεν αλλαξε γιατι "χαθηκε" η συνταγη, τα υλικα κ η συμπεριφορα τους αλλαξαν...
Επιπλεον μην ξεχνας οτι πλεον τα φυσιγγια περνανε αλλους ελεγχους πριν βγουν στην αγορα, ειδικα των μεγαλων εταιριων περισσοτερα... Αραγε ποιος θα αγοραζε ενα φυσιγγι 36 γρ αν ο κατασκευαστης του εγραφε οτι βγαζει 1000 Bar, κ ποσοι θα στερφονταν εναντιων του για προβληματα στα οπλα τους....xm. Καλα ηταν τα παλια φυσιγγια αλλα σχεδον ολα ηταν κ λιγο τσιμπημενα στις πιεσεις κ με πολλα εχουν αναφερθει προβληματα σε οπλα... Τωρα οι μεγαλες εταιριες προσεχουν λιγο περισσοτερο, γι αυτο ειναι δυσκολο να βρεις φυσιγγι που να αποδιδει αριστα σε πολυ χειμωνιατικους καιρους...
 
εμ καποια φυσιγγια για χειμωνιατικους καιρους πρεπει να ειναι και λιγο φορτωμενα βρε φιλε!!!
Ναι αλλα ο κατασκευαστης θα κοιταξει να σου φτιαξει ενα ασφαλες φυσιγγι για το 80% των συνθηκων που θα συναντησεις, οχι ενα "φορτωμενο" για το 20%... Δεν ειναι τυχαιο που στα πολλα κρυα δουλευουν κυριως τοπικους κ πιο φορτωμενους κατασκευαστες οι περισσοτεροι...
 
Να πω και εγω την ιστορια μου.Πριν 20 χρονια περιπου για φασσες ετυχα να βρισκομαι διπλα σε καποιον που εριχνε πολυ ψηλα και ξερες τις φασσες .Οταν εφυγε ειδα τους καλυκες που εγραφαν Ζαγοραιος Αιγαλεω και κατι μαυρα που εγραφαν ΒΕST.Πραγματικα ωραιες οριακες τουφεκιες
 
Να πω και εγω την ιστορια μου.Πριν 20 χρονια περιπου για φασσες ετυχα να βρισκομαι διπλα σε καποιον που εριχνε πολυ ψηλα και ξερες τις φασσες .Οταν εφυγε ειδα τους καλυκες που εγραφαν Ζαγοραιος Αιγαλεω και κατι μαυρα που εγραφαν ΒΕST.Πραγματικα ωραιες οριακες τουφεκιες
Τα The best φτιαχνοντουσαν στην Καμαριζα του Λαυρίου και τώρα φασον στον Μαυρουλη.
Όταν έφτιαχνε ο ίδιος τα μπλε 32γρ με Ακουιλα ήταν πολύ συγκεντρωτικα και είχα άριστες τουφεκιες στην τσιχλα.
Εριχνα πολλά κιβώτια κάθε χρόνο. Ο Κώστας Καιλας που τα έφτιαχνε είναι κυρίως τσιχλας και ορτυκας,αντε και λίγο φασσας.
 
Last edited:
Τα The best φτιαχνοντουσαν στην Καμαριζα του Λαυρίου και τώρα φασον στον Μαυρουλη.
Τα γεμίζει ο Κώστας Καιλας στο Λαυριο απο όσο ξέρω..Εννοείς πρώτα τα γέμιζε ο ίδιος κ τώρα τα γεμίζει στον Μαυρουλη?
 
Ο Κώστας Καιλας που τα έφτιαχνε είναι κυρίως τσιχλας
Και καλό τουφέκι..Τον έχω δει σε dvd με κυνήγι τσιχλας του Ανδρέα Καραγιάννη..
Νομίζω με μια παλιά breda κυνηγούσε.
 
  • Like
Reactions: jnp
Τα γεμίζει ο Κώστας Καιλας στο Λαυριο απο όσο ξέρω..Εννοείς πρώτα τα γέμιζε ο ίδιος κ τώρα τα γεμίζει στον Μαυρουλη?
Ναι τα γέμιζε δίπλα στο σπίτι του, αλλά κάποια στιγμή οι προϋποθέσεις του νόμου άλλαξαν και δεν επιτρεποταν μέσα σε κατοικημένη περιοχή.
 
Δεν ξερω αν αληθευει αλλα ειχα ακουσει οτι παλια δουλευε υλικα απο τα lambro λαυριου γιατι ειχε ακρες εκει
 
Δεν ξερω αν αληθευει αλλα ειχα ακουσει οτι παλια δουλευε υλικα απο τα lambro λαυριου γιατι ειχε ακρες εκει
Αυτό δεν το είχα ακούσει.
Ήταν από τους πρώτους που τα σκαγια του ακολουθουσαν την ιταλική κλίμακα και με βόλευε γιατί εριχνα και maionchi.
 
Back
Top