Παλιά φυσίγγια

Τα Laser τα έφτιαχνε ο Γιαννακοπουλος στην Καλλιθέα. Τα έριχνε πολύς κόσμος εδώ γύρω.
Και τα μαύρα τα κανονικά και τα διασπορας.
Μέχρι που μια παρτίδα συγκεντρωτηρων ήταν τόσο χάλια που ήταν αδύνατον να καθαρίσεις την καννη. Ξεφτιλιστηκαν όλα τα καθαριστικά προϊόντα. Τότε ανακάλυψα το συρματομαλλο που το είχα δει σε δύο οπλουργους αλλά δεν το είχα χρειαστεί μέχρι τότε.
 
Τα Laser τα έφτιαχνε ο Γιαννακοπουλος στην Καλλιθέα. Τα έριχνε πολύς κόσμος εδώ γύρω.
Και τα μαύρα τα κανονικά και τα διασπορας.
Μέχρι που μια παρτίδα συγκεντρωτηρων ήταν τόσο χάλια που ήταν αδύνατον να καθαρίσεις την καννη. Ξεφτιλιστηκαν όλα τα καθαριστικά προϊόντα. Τότε ανακάλυψα το συρματομαλλο που το είχα δει σε δύο οπλουργους αλλά δεν το είχα χρειαστεί μέχρι τότε.

Γιάννη είχαν και το "G."; Ρωτάω μήπως υπήρχαν και σκέτα "Laser". Αν μιλάμε για τα ίδια (τα διασποράς αν θυμάμαι καλά ήταν σε μπλε κάλυκα με το "LASER G." τυπωμένο με χρυσαφί χρώμα) τότε μάλλον πρόλαβα να τα αλλάξω με του Ζαγοραίου πριν την παρτίδα που αναφέρεις γιατί δεν είχα παρατηρήσει το φαινόμενο που αναφέρεις. Απλά ο οπλοπώλης που τα έφερνε τα πουλούσε λίγο τσουχτερά σε σχέση με άλλα διασποράς μέχρι που ανακάλυψα του Ζαγοραίου που δεν άλλαξα ποτέ μέχρι τη διακοπή της παραγωγής.
 
5e8iecK.jpg

Μόλις έμαθα ότι άλλαξαν τα καφέ, κατάφερα και βρήκα ένα κουτάκι από τα παλιά σε τεσσάρι για τον αυτιά.
Ο ψηλός μου έδωσε και μερικά παλια μαγκνουμ τεσσάρια federal me Buffer. Τα Δευτέρα τα έχει δοκιμάσει κάνεις;
 
Τι εννοείς άλλαξαν?
Άλλαξαν οι πιέσεις. Δεν ξέρω αν άλλαξαν και οι αποδόσεις τους. Καλού κακού πηρα ένα κουτάκι που βρήκα από τα παλαιότερα. Μιας και είναι το αγαπημένο μου φυσιγγι στον λαγό.
 
Το καφέ από το 800bar που ήταν στα χοντρά το πήγε 740..
Το μπλε στα 700 σε όλα τα νούμερα και το μπιτουρμπο στα 740 πάλι σε όλα τα νούμερα..
Πρώτα και τα τρία είχαν 680bar στα ψιλά και 800bar στα χοντρά.
Σύμφωνα με τον Ναυπλιωτη..
 
Θυμηθηκα καποια φυσιγγια που επαιζε καλα το Baikal μου στα ορτυκια Νο 9 διασπορας και αν δεν κανω λαθος ονομαζοταν Laser G.
Τα έριχνα με την altair για μια 10ετία περίπου σε όλα τα κυνήγια, τσίχλα, τρυγόνι, ορτύκι, μπεκάτσα. Αμέτρητα πορτ μπαγκάζ Laser (μπλε διασποράς) έχω αγοράσει από τον Γιαννακόπουλο στην Καλιθέα. Η συνταγή τους, αν θυμάμαι καλά ήταν κάλυκας Chedite, Cx 2000, 1.75 Aquilla x 33, qualandi, κλείσιμο 58χιλ. Έχω πάρει κάτι μπεκάτσες με απίστευτα σκοτώματα και νούμερο 10. Στα τρυγόνια δεν τα άλλαζα με τίποτα σε νούμερο 8. Το φυσίγγι, αν και θεωρητικά ήταν διασποράς, θέριζε παντού με 4*. Στην πολύ υγρασία ψιλοέκλανε.
Ένα φυσίγγι δυναμίτη που έφτιαχνε επίσης και το έστελνε στον Έβρο, λεγόταν νομίζω Patric(k) ήταν 36γρ με ΜΒ36 και στο κουτί απέξω είχε μια φωτογραφία με δύο πόιντερ που φέρμαραν σε ένα τριφύλλι.
 
πολλά χρόνια τώρα τα γεμίζει έτσι.ειδικα το 6αρι σε κρύο καιρό για φασσα είναι ανεπανάληπτο και παντα υπάρχει μαζί με το αγαπημενο rem.express
KmEXmFr.jpg

Τρομερός συνδυασμός! Στην κάτω κάννη καφέ και στην πάνω ρέμι. Και τα δύο σε τεσσαρια(3.1-3.3mm) αντίστοιχα. Σπάνε κόκκαλα.
 
ο Γιώργος Χέλμης έκλεισε το κατάστημα του και αν θυμάμαι καλά είχε σταματήσει να γεμίζει
για κάποια περίοδο ενώ το μαγαζί είχε κλείσει εκείνος κάθε απόγευμα απο μεράκι κατέβαινε και το άνοιγε, μαζευόταν και κανένας φίλος και πέρναγε η ώρα τους...ωραίοι άνθρωποι, μαθημένοι διαφορετικά, με άλλες αξίες.
(για αρκετό διάστημα μετά το κλείσιμο, γέμιζε επιλεκτικά για γνωστούς, δεν ξέρω αν το κάνει ακόμα! καλά να ναι ο άνθρωπος!)
 
Με καλό καιρό σου δουλεύουν Λεωνίδα?
Καλά φυσίγγια είχε κ ήταν κρίμα που έκλεισε..
Τα ριχνω απο το οκτωβριο μεχρι τελος κυνηγιου.Δεν ειχα κανενα προβλημα με οποιδηποτε καιρο,ουτε αιματα,ουτε ξεφτουριασματα,και πολυ καλες συγκεντρωσεις,σκετος θανατος[κατα τη γνωμη μου].Αντε ψαξε τωρα με την νεα χρονια τι θα παρουμε για φασσα.Μαλλον με βλεπω για percorso,ισως και το speed,αν και ειμαι λιγο υπερ των ενισχυμενων γομωσεων.
 
Last edited:
Aμα καμια φορα δεν σε θελει... .buy buy.
Πηξα κ εγω να σας κανω presentation το μαγκνουμ του Κουτουμανου παλιας κοπης κ εμεινε απο μπαταρια η ζυγαρια... Το καλο ειναι οτι το ειχα κοψει προσεκτικα κ ετσι το ακουμπησα στο γραφειο οταν χτυπησε το κουδουνι κ ανοιξα στον ξαδερφο που κατι ηθελε να δει στον υπολογιστη αμεσα γιατι δεν ειχε ιντερνετ κ με το που ακουμπησε το γραφειο το μαγκνουμακι "σπορισε" στο πατωμα....fiurius..kkk.
Οπως καταλαβενετε...μετρηση γιοκ... .hair.
Τα υπολοιπα ειναι οπως τα βλεπετε, καλυκας Clever, συγκεντρωτηρας Z2M15, καψουλι δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης, τωρα το αναζητω, και πυριτιδα....Χμμμμμμμμμμ... Να ειναι Α0??? Δεν ξερω...






Τορα το ειδα.Ειναι 99,9 ΑΟ.Ποσο??ειναι μετα να μην ψαχνεσαι με αυτα που κανει αυτη η κυρια?
 
Back
Top