Παλιά φυσίγγια

Τορα το ειδα.Ειναι 99,9 ΑΟ.Ποσο??ειναι μετα να μην ψαχνεσαι με αυτα που κανει αυτη η κυρια?
Ασε φιλε γιατι αρρωστησα μολις ειδα το φυσιγγι να πεφτει κατω κ να σκορπιζει χωρις να το εχω ζυγισει... Μολις ειδα κ οτι η πυριτιδα μαλλον ηταν Α0, εσκασα...
Δεν ξερω κ εγω ποσες εκατονταδες φυσιγγια εχω "σφαξει" για μετρημα, ποτε δεν μου εχει τυχει απροοπτο, στο "τελευταιο των μωικανων" βρεθηκε να γινει η μαλακια... .buy buy..hair.
 
0ddZJ8j.jpg

eqNYWmW.jpg

Σύγκριση ενος τωρινου ρέμι express καλ. 12 με ένα καλ. 16 του συγχωρεμενου του παππού μου. Πρέπει να είναι από την δεκαετία του 60 αν δεν απατώμαι. Τεράστια διαφορά στο χρώμα και στο πάχος του πλαστικού καλυκα.
 
Από αριστερα remington target load shurshot σε καλυκα χαρτινο rem-umc No12..
Remington express στον ίδιο καλυκα και κεντρικη συντηξη,remington express power piston κεντρικη συντηξη σε καλυκα remington peters,
Και remington express πάλι σε καλυκα peters αλλα κλεισμενο κανονικά με 8ρι αστερι..
 
Last edited:
Από αριστερα remington target load shurshot σε καλυκα χαρτινο rem-umc No12..
Remington express στον ίδιο καλυκα και κεντρικη συντηξη,remington express power piston κεντρικη συντηξη σε καλυκα remington peters,
Και remington express πάλι σε καλυκα peters αλλα κλεισμενο κανονικά..

Τάσο σε παραδέχομαι! Ξέρουμε και τις διαφορές σε μπαρουτη, βύσμα αρχικές ταχύτητες;
 
]
Τάσο σε παραδέχομαι! Ξέρουμε και τις διαφορές σε μπαρουτη, βύσμα αρχικές ταχύτητες;
Το βύσμα και στα τρία πλαστικά ειναι το πασιγνωστο power piston της ίδιας εταιρίας.
Βάρος 35,5 γρ κλασσικα..Πιθανολογώ ότι πρόκειται για τρια ίδια φυσίγγια σε χαρακτηριστικά κλπ αλλα σε διαφορετικες περιόδους κυκλοφορίας..
Αλλα και πάλι δεν μπορεί να είμαι σίγουρος μιας και ειναι αρκετά παλιά φυσιγγια.Το χαρτινο δεν ξέρω τι περιέχει.
Για τις ταχύτητες ούτε λόγος..
ΥΓ το τελευταίο δεξιά το είχα βρει πετάμενο στο κυνήγι!
 
Ασε φιλε γιατι αρρωστησα μολις ειδα το φυσιγγι να πεφτει κατω κ να σκορπιζει χωρις να το εχω ζυγισει... Μολις ειδα κ οτι η πυριτιδα μαλλον ηταν Α0, εσκασα...
Δεν ξερω κ εγω ποσες εκατονταδες φυσιγγια εχω "σφαξει" για μετρημα, ποτε δεν μου εχει τυχει απροοπτο, στο "τελευταιο των μωικανων" βρεθηκε να γινει η μαλακια... .buy buy..hair.
Δεν πηραζειΑρι. Οταν αποφ. να τήν γεμησεις τα set up ειναι στην διαθεση σου.Υπαρχει πολλη πραμα..asking.
 
Τάσο αναφερόμουν στα express EXTRA long range που έχει λιγο παρακάτω με έναν φάσιανο στο κουτί. Το έγραψα γιατί δεν υπάρχουν στην επίσημη σελίδα τα express long range. Εκτός και αν κάνω λάθος.
 
Αν όντως αυτό είναι το παλιό εξπρεςς, έχει αλλάξει η ταχύτητα από 1330 στα 1400 foots per second.
Το βλέπω να παιρνω ένα κουτάκι από τα παλιά να έχω ήσυχο το κεφάλι μου...
 
Back
Top