Παλιά φυσίγγια

WyDTPBA.jpg
Αυτό που αναφέρει πάντως είναι ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στην απόδοση του, ίδια συμπεριφορά και σφιχτες τουφεκιες, και μόνο αλλαγή στο κουτί. Ίσως το κάνει και για τον ανταγωνισμό μιας και η winchester είχε αλλάξει τα κουτιά της προ καιρού.
 
Ειχα διαβασει καπου οτι καποιοι "πονηροι"κατασκευαστές το εφαρμόζουν στα διασποράς δίνοντας τους πιέσεις για να σκορπάει η τουφεκιά..
Μπορεί Τάσο γιατί όχι...
Αν και είναι λίγο αμφιλεγόμενη τακτική, γιατί τα διάφορα βύσματα διασπορείς ανεβάζουν από μόνοι τους αρκετά τις πιέσεις και μάλιστα στα στόμια των καννών που έχουν και το λιγότερο πάχος (και αντοχή βέβαια).
 
Ασε φιλε γιατι αρρωστησα μολις ειδα το φυσιγγι να πεφτει κατω κ να σκορπιζει χωρις να το εχω ζυγισει... Μολις ειδα κ οτι η πυριτιδα μαλλον ηταν Α0, εσκασα...
Δεν ξερω κ εγω ποσες εκατονταδες φυσιγγια εχω "σφαξει" για μετρημα, ποτε δεν μου εχει τυχει απροοπτο, στο "τελευταιο των μωικανων" βρεθηκε να γινει η μαλακια... .buy buy..hair.
Αν το φυσιγγι ειναι πανω απο 15 χρονον εχει αλλαξει εντελως η δοσολογια τις ΑΟ.αρι ειναι σιγουρα ΑΟ αν το εχεις ακομα βαλε φωτο απο το ρελιασμα του και μετρα το υψος του αν γινεται
 
Αν το φυσιγγι ειναι πανω απο 15 χρονον εχει αλλαξει εντελως η δοσολογια τις ΑΟ.αρι ειναι σιγουρα ΑΟ αν το εχεις ακομα βαλε φωτο απο το ρελιασμα του και μετρα το υψος του αν γινεται
Kλεισιμο στα 64,6 mm, 6αστερο αστεροειδες με ρηχο σχετικα βαθος ρελιου 1,5 χιλ...
 
τα GEVELOT διαφανη στα 33 γρ
Παυλο θυμασε αν στο πλάι έγραφαν ΔΙΑΝΑ ΟΕ?(έχω ένα και θα το βγάλω φωτο αυριο..)
Το κουτί στα αυτιά έγραφε Μηλιος-Μυρσιωτης..
Νομίζω αγοράστηκε από τον ιορδανογλου και το γεμίζει στον ίδιο κάλυκα,ίδιο σημα..
Επισης το 2000 ο Ιορδανογλου το γέμιζε στο ίδιο κουτί με τα παλιά gevelot..
 
Παυλο θυμασε αν στο πλάι έγραφαν ΔΙΑΝΑ ΟΕ?(έχω ένα και θα το βγάλω φωτο αυριο..)
Το κουτί στα αυτιά έγραφε Μηλιος-Μυρσιωτης..
Νομίζω αγοράστηκε από τον ιορδανογλου και το γεμίζει στον ίδιο κάλυκα,ίδιο σημα..
Επισης το 2000 ο Ιορδανογλου το γέμιζε στο ίδιο κουτί με τα παλιά gevelot..

Τασο κατι θυμαμαι για ΔΙΑΝΑ ΟΕ. Δεν θυμαμαι τιποτα για Μηλιος/Μυρσιωτης. Το κουτι του ηταν διχρωμο θυμαμαι. Το φυσιγγι ηταν παρα πολυ καλο και παντος καιρου. Με αυτο κυνηγουσαμε τρυγονια το Σεπτεμβρη και τσιχλες το χειμωνα. Η συνταγη κρατηθηκε σταθερη περιπου δυο χρονια και μετα απο μια αλλαγη σε καψουλι και καλυκα αποδιδε καλα μονο με ζεστους καιρους.
 
Τασο κατι θυμαμαι για ΔΙΑΝΑ ΟΕ.
το κουτι του ηταν διχρωμο θυμαμαι.
.well done..well done.
Ετσι ακριβως..Γαλαζιο με μαύρο αν θυμαμε καλά..
Ένα άλλο χαρακτηριστικό ηταν οτι το νούμερο που ηταν τυπωμένο στον κάλυκα ηταν μεγάλο και ευδιακριτο.
 

image hosting site no sign up

Πυρκαλ,eley maximum,winchester,D8 Κρόνος ΟΕ,Αzot Ρωσίας,sellier bellot,sellier bellot praha,jk 6 μπούσουλας.Όλα χάρτινα.
Δώρο απο έναν φανατικό οπλοφιλο του φόρουμ μας..Σε ευχαριστώ για μια ακόμα φορά και δημοσίως...shake hands.
 
Last edited:

image hosting site no sign up

Πυρκαλ,eley maximum,winchester,D8 Κρόνος ΟΕ,Αzot Ρωσίας,sellier bellot,sellier bellot praha,jk 6 μπούσουλας.Όλα χάρτινα.
Δώρο απο έναν φανατικό οπλοφιλο του φόρουμ μας..Σε ευχαριστώ για μια ακόμα φορά και δημοσίως...shake hands.
Ωρεα πραγματα τασο μερακληδικα
 
Ιμπεριαλ 9βολο 3" σε κάλυκα imperial ivi με κεντρική σύντηξη,
Χάρτινο rottweil tiger σε καλυκα 67,5mm!!
Και το φυσίγγι που άφησε την δική του σπουδαία ιστορία και εξαφανίστηκε..
Quick Αποστολίδης,σε κάλυκα fiocchi italy και σε martignoni genova
Φαίνετε και η διαφορα στο τυπωμα(μικρότερα γράμματα).

image free hosting
 
Last edited:
Ιμπεριαλ 9βολο 3" σε κάλυκα imperial ivi με κεντρική σύντηξη,
Χάρτινο rottweil tiger σε καλυκα 67,5mm!!
Και το φυσίγγι που άφησε την δική του σπουδαία ιστορία και εξαφανίστηκε..
Quick Αποστολίδης,σε κάλυκα fiocchi italy και σε martignoni genova
Φαίνετε και η διαφορα στο τυπωμα(μικρότερα γράμματα).

image free hosting
όταν έβαλε martignoni δεν ξέρω με χάλασε πολύ και δεν τα ξαναπήρα,μέχρι τότε δεν το άλλαζα
 
όταν έβαλε martignoni δεν ξέρω με χάλασε πολύ και δεν τα ξαναπήρα,μέχρι τότε δεν το άλλαζα
Ειχε λιγο δυνατη τουφεκια απο οτι θυμαμε,Ειχα ενα κουτι 9αρια παλια κ τα έριξα σε τσίχλες.
Πάντως εδώ στο νησί είχε τεράστια φημη,ισάξια του παλιού 3Α,rottweil..
Τρυγόνι,πέρδικα αλλά και τσίχλα το έριχναν πολλοί σύμφωνα με τις πληροφορίες που είχα συλλέξει..
 
Ειχε λιγο δυνατη τουφεκια απο οτι θυμαμε,Ειχε ενα κουτι 9αρια παλια κ τα έριξα σε τσίχλες.
Πάντως εδώ στο νησί είχε τεράστια φημη,ισάξια του παλιού 3Α,rottweil..
Τρυγόνι,πέρδικα αλλά και τσίχλα το έριχναν πολλοί σύμφωνα με τις πληροφορίες που είχα συλλέξει..
τα έριχνα χωρίς να κοιτάζω άλλο φυσίγγι 4 χρόνια σε τσίχλα τρυγόνι φάσσα(Άβορος ;))
τα αγόραζα από την οδό Πεσμαζόγλου 8 στο μαγαζί του Αποστολίδη
θυμάμαι τα γέμιζε στο Κορωπί σε μια αποθήκη που η μισή ήταν χωμένη σε πλαγιά ενός λόφου εκεί που σήμερα είναι η γέφυρα Αττικής οδού στο προαστιακό Κορωπίου :)
 
Back
Top