Παλιά φυσίγγια

Όπως είχα ξαναπεί φίλος Ζακυνθινος μου πενευε συνέχεια το πυρκαλ σούπερ που το ρίχνει σε φασσα,Ήρθε στο νησί πρόσφατα κ μου έφερε ένα κουτί να το δοκιμάσω..
Είμαι σίγουρος (από το κουτί)ότι προκειτε για το παλιό καλό πυρκαλ που έχουν γίνει αρκετές αναφορές στο φόρουμ..

host images

Να πως ήταν το "τελευταίο"κουτι της πυρκαλ..

upload images free
 
Last edited:
Οντως αυτό είναι κάβα.:)Μου κάνει εντύπωση γιατί αυτό το κουτι απο τα μισα της δεκαετίας του 80 και μετά ,δεν το θυμάμαι.
 
Για να υπολογίσουμε στο περίπου από ποτε είναι αυτά τα φυσίγγια πρέπει κάποιος να θυμηθεί πότε μπήκαν τα προθεματα στους τηλεφωνικους αριθμούς. Αν δείτε το τηλέφωνο της Πυρκαλ το γράφει χωρίς 210 μπροστά ;)
 
Την πρωτη χρονια που ανεβηκα Εβρο με τον Γιωργο, τον Κουνο κ το Μανελη, ο Γιωρικας εκανε show με αυτα τα πυρκαλακια τα πρασινα σε κατι ψηλωμενα παπια....RESPECT.Μετα τα πηρα ο διαολος...:confused:
 
Τα κουτιά που κυκλοφορούσαν πριν το 1999 και λίγο πιο μετά είχαν ενα φυσίγγι της πυρκαλ όρθιο(τον τύπο του φυσιγγίου που περιείχε το κουτι..) και ενα φασιανό σε πτήση,Μετά κυκλοφόρησε το κουτι που μου έδωσαν και τελευταίο το κουτι που έβαλα φωτο(με τα θηράματα πάνω αριστερά γωνία..)
Όλα αυτά τα θυμαμε απο διαφιμησεις σε περιοδικά κ στο about..
 
Οντως αυτό είναι κάβα.:)Μου κάνει εντύπωση γιατί αυτό το κουτι απο τα μισα της δεκαετίας του 80 και μετά ,δεν το θυμάμαι.
Δεν είναι τόσο παλιο Δημήτρη σε καμία περίπτωση.
 
Τάσο μην τα ρίξεις αυτά με το Baikal γιατί θα χάσεις τον κόσμο ;) Με καραμπίνα να τα ρίξεις αν πας για καμιά φάσα.
Ξερω Ξερω..Στο μπαικαλ δεν βάζω ούτε τα waidmanheil, τα πυρκαλ θα βάλω??.sarcastic..sarcastic.
Σε πέρδικα θα πάνε που είναι πολύ πιο σίγουρες..:)
 
Ναι Μήτσο, από 97 ξεκινάει, Δάφνη (Κατσιπόδι) και αρχές Υμηττού ;), η παλιά μου γειτονιά.
Το 2001 με την πλήρη απελευθερωση της αγοράς ,τα τηλέφωνα έγιναν 10ψήφια και στην Αθήνα πήραν πρόθεμα 010 χχχχχχχ
Το μόνο σίγουρο είναι οτι το κουτί είναι πριν το 2001.Επειδή ειχαν προηγηθεί κι άλλες αλλαγές με
τα προθέματα πιο πριν,πιστεύω ότι ειναι ακόμη πιο παλιά.
 
Το 2001 με την πλήρη απελευθερωση της αγοράς ,τα τηλέφωνα έγιναν 10ψήφια και στην Αθήνα πήραν πρόθεμα 010 χχχχχχχ
Το μόνο σίγουρο είναι οτι το κουτί είναι πριν το 2001.Επειδή ειχαν προηγηθεί κι άλλες αλλαγές με
τα προθέματα πιο πριν,πιστεύω ότι ειναι ακόμη πιο παλιά.
Θα ήταν πανω στην αλλαγή με το παλιο κουτι που αναφέρω (πρώτο)πιο πανω..
Θα ξανατσεκαρω τα περιοδικα αν κ ειμαι σιγουρος.
 
Σωστός ο Δημήτρης!Αλλά δεν γνώριζα οτι κυκλοφόρησαν Ελλαδα!!
Βάλε φωτο κ κάνα φυσιγγι θεοφραστε να θαυμασουμε:)
Τα ροτβαιλ διασπορας ειναι απο τα παλιά με το ρελιαστο κίτρινο χαρτάκι?
 
Back
Top