Παλιά φυσίγγια

Φανταζομαι οτι εννοεις την ταπα-σαντουιτς με το φελο. Ειναι τυπου SFS, τις εχω ξαναδει μονο σε φωτογραφιες. Ειναι ταπες 2 υλικων, ειτε με φελο στη μεση οπως αυτη, και κετσε πανω κατω, και το αναποδο, δηλαδη φελος πανω κατω, και κετσες λιπασμενος στη μεση.
 
Φανταζομαι οτι εννοεις την ταπα-σαντουιτς με το φελο. Ειναι τυπου SFS, τις εχω ξαναδει μονο σε φωτογραφιες. Ειναι ταπες 2 υλικων, ειτε με φελο στη μεση οπως αυτη, και κετσε πανω κατω, και το αναποδο, δηλαδη φελος πανω κατω, και κετσες λιπασμενος στη μεση.
Ποια εποχή κατασκευάζονταν αυτές; Ξέρεις;
Και ένα τελευταίο για να μη σε κουράζω.Οι επιπλέον τάπες (όπως π.χ. η από πάνω με το φελλό) τι ρόλο έπαιζαν; Γιατί τόσες πολλές;
 
H βυσματωση που εχουν βαλει ειναι περισσοτερο για αυξηση της στηλης ωστε το φυσιγγι να κλεισει σωστα. Πανω απο την πυριτιδα πρεπει να ηταν η ασπρη ταπουλα. Αυτη ειναι περισσοτερο για να σφραγιζει το θαλαμο καυσης ωστε να μην υπαρχει διαφυγη αεριων. Επειτα ειναι η ταπα-σαντουιτς, και επειτα το πορτοκαλι ταπακι. Συνηθως πανω απο τις μαλλινες ταπες -ειδικα τις λιπασμενες- βαζουν ταπακι για να μην κολλανε τα σκαγια πανω στην ταπα. Οι μοντερνες Diana εχουν μια στρωση απο γλασσε χαρτι ακριβως για αυτο το λογο. Η φελοταπα ειναι για αυξηση της στηλης ωστε να κλεισει σωστα
 
H βυσματωση που εχουν βαλει ειναι περισσοτερο για αυξηση της στηλης ωστε το φυσιγγι να κλεισει σωστα. Πανω απο την πυριτιδα πρεπει να ηταν η ασπρη ταπουλα. Αυτη ειναι περισσοτερο για να σφραγιζει το θαλαμο καυσης ωστε να μην υπαρχει διαφυγη αεριων. Επειτα ειναι η ταπα-σαντουιτς, και επειτα το πορτοκαλι ταπακι. Συνηθως πανω απο τις μαλλινες ταπες -ειδικα τις λιπασμενες- βαζουν ταπακι για να μην κολλανε τα σκαγια πανω στην ταπα. Οι μοντερνες Diana εχουν μια στρωση απο γλασσε χαρτι ακριβως για αυτο το λογο. Η φελοταπα ειναι για αυξηση της στηλης ωστε να κλεισει σωστα
Έτσι ακριβώς ήταν, όπως τα περιγράφεις και όπως φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία! .well done. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
 
Αυτά ήταν καλά;

CgUG5FE.jpg

22y1x2w.jpg
 
Καλημερα Γιωργο!
Οι λογοι της συνθετης βισματωσης ειναι αυτοι που εγραψε ο Βικτωρας.Συν,οτι αυτη η βισματωση διασπαται κατα την εξοδο απο την καννη και δεν προκαλει εμβολισμο στη στηλη σκαγιων.Ο φελος λειτουργει και σαν αμορτισερ.Ειναι πολυ πιο συμπιεσιμος απο τη μαλλινη,ριχνει ομως πολυ και τις πιεσεις αν χρησιμοποιηθει μονος του.
 
Καλημερα Γιωργο!
Οι λογοι της συνθετης βισματωσης ειναι αυτοι που εγραψε ο Βικτωρας.Συν,οτι αυτη η βισματωση διασπαται κατα την εξοδο απο την καννη και δεν προκαλει εμβολισμο στη στηλη σκαγιων.Ο φελος λειτουργει και σαν αμορτισερ.Ειναι πολυ πιο συμπιεσιμος απο τη μαλλινη,ριχνει ομως πολυ και τις πιεσεις αν χρησιμοποιηθει μονος του.
Καλημέρα Γιάννη!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Ήσουν κατατοπιστικότατος!
 
Nαι, οπως συμπληρωνει ο Γιαννης, η συνθετη βυσματωση εχει το καλο οτι δεν εμβολιζει το νεφος των σκαγιων.

Και για να συμπληρωσω την απορια σου, τετοια βυσματα χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα, αν και πιστευω οτι θα ειναι μαλλον απομιμησεις. Και αυτο γιατι δεν συμφερει οικονομικα εταιριες να ασχοληθουν με τετοια παραγωγη, ειτε ειναι φυσιγγι ειτε βυσμα. Οι συγκεκριμενες μου φερνουν απο καπου τη δεκαετια του 70 ισως και πιο πισω. Τοτε που ανθιζε η ιδιογομωση
 
Ειλικρινα,οτι πιο ποιοτικο εχω δει σε αποδοσεις,ειναι με τετοιες βισματωσεις!
Στα μειον το κοστος και η σχετικη ταλαιπωρια στην κατασκευη της ταπας και το φυσιγγιου
Γιαννιο,κοβε στα κενα οσο πιο εφαπτομενα γινεται!Ειναι κριμα να χανεται υλικο σαν αυτο!
 
Ρε μάγκες για άλλο λόγο μπήκα σ' αυτό το forum και θα βγω με άλλη αρρώστια κολλημένος!!! Ας όψεται η τρέλα μας.Να δω πότε θα βρω χρόνο να ασχοληθώ και μ΄ αυτό.
Είναι πάντως πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, συν τοις άλλοις ότι μαθαίνουμε κι εμείς.Μπράβο σ' αυτούς που την ψάχνουν και ασχολούνται!!!
 
Οι συγκεκριμενες μου φερνουν απο καπου τη δεκαετια του 70 ισως και πιο πισω. Τοτε που ανθιζε η ιδιογομωση
Το συγκεκριμένο φυσίγγι πιστεύω κι εγώ απ' αυτόν που το είχε πως είναι πριν και από το '70. Κρατηθείτε...! Ο εγγονός του που μου τα έδωσε μου είπε πως μαζί με κάποιον άλλο έριχναν μέχρι πρόσφατα τέτοια, super-x,imperial και διάφορα άλλα παλιά χάρτινα γαλλικά,καναδέζικα,αυστραλέζικα και ελληνικά προσπαθώντας να κόψουν κορμούς δέντρων, αλλά και σε τσίγκους!!! Εγώ αδυνατώ να το σχολιάσω, εάν μπορείτε εσείς...δεκτό κάθε σχόλιο!
 
Last edited:
Back
Top