Παλιά φυσίγγια

Αστο τοτε,δεν είναι απαραίτητο να κανεις ανασκαφές..Νόμιζα ότι τα είχες πρόχειρα..
Για τους φίλους θα τα βρω, είναι εξάλλου τακτοποιημένα.
Υγ Αυτό το μπαούλο κρύβει φυσιγγοθησαυρούς η κάνω λάθος??:)
Κάτι έχει...
 
Ξέθαψα στο χωριό δυο κουτιά ΝεοVelox No 6 απο τον πατέρα μου.Πρεπει να ειναι πάνω απο 20 χρόνια.Aπο τα πρώτα ίσως.Τότε που γεμίζοτσν με την Τσεχικη lovex.Μπορει να ανοίξω κανένα .

20160729_130325.jpg
 
Last edited:
Tα αριστερά είναι του '80, μπορεί και τέλη του '70.Τα δεξιά τα είχα πάρει από την Κρήτη γύρω στα μέσα του ΄90.Ο φίλος Θοδωρής, ο λαγάς, ήταν φανατικός αυτών, των GYTTORP και των ICIL.
Όλα τα άχρηστα είχες διαλέξει ρε φίλε...!!! .sarcastic.


RLTmLSM.jpg

SFn1mco.jpg
 
Τάσο, σου βρήκα ψάχνοντας άλλα δύο ωραία!
Στο πρώτο είχε αναφερθεί κάποτε ο Βίκτορας, όταν είχα ανεβάσει ένα κόκκινο Θεοδωρίδης-Χ''Γιάννης.

99o5rQF.jpg

1R28tcN.jpg

9oD3tZ9.jpg


Και ένα του Τσόπελα που θα θυμήσει αρκετά σε διάφορους.

LrRQdts.jpg

oWQds2V.jpg

D68LaPK.jpg
 
Last edited:
Ούτε σε μένα ανηγει η φώτο, το ζωγραφιστο νομίζω βγαίνει ακόμα.
Δε νομίζω Κωνσταντίνε,χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος.Μπορεί να έχουν ξεμείνει σε κάποιο κυνηγομάγαζο. Αν τα δεις, πάντως πουθενά, πάρτα χωρίς δεύτερη κουβέντα!
 
Ξέθαψα στο χωριό δυο κουτιά ΝεοVelox No 6 απο τον πατέρα μου.Πρεπει να ειναι πάνω απο 20 χρόνια.Aπο τα πρώτα ίσως.Τότε που γεμίζοτσν με την Τσεχικη lovex.Μπορει να ανοίξω κανένα .

20160729_130325.jpg
Τελικά Δημήτρη δεν γράφεις συχνά για φυσίγγια αλλά μου την άναψες την φωτιά μια και καλή...buy buy..RESPECT..well done.
εύχομαι να μην ακούσω ότι τα ριξες σε τιποτα φασσες...hair..sarcastic.
 
Δε νομίζω Κωνσταντίνε,χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος.Μπορεί να έχουν ξεμείνει σε κάποιο κυνηγομάγαζο. Αν τα δεις, πάντως πουθενά, πάρτα χωρίς δεύτερη κουβέντα!
Κωνσταντίνε το ίδιο με τον Γιώργο πιστεύω και εγω..Η σημερινή fob έχει αλλάξει τελείως τα κουτια..
Κάπου το πήρε το μάτι μου αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν της Fob η της tunnet , σωστά Τάσο ακολουθούν την τακτική της μαμάς εταιρείας κάθε χρόνο και άλλη συσκευασία.
Αυτή είναι η καινούργια, πολύ διαστημικια και τρισδιάστατη .sarcastic.

LIEVRE HP 12 | Fob - Cartouches chasse & tir
http://www.cartouchesfob.fr/cartouche/4685-2/

Αυτό που θα θελα να βρω είναι το διασποράς το εικοσαρι, από εμφάνιση τα σπάει ρελιαστό κλείσιμο και δε συμμαζευεται .

OPALE DISPERSANTE CAL 20 | Fob - Cartouches chasse & tir
http://www.cartouchesfob.fr/cartouche/340-2/
 
Last edited:
Μου έδωσαν δύο Ιταλικά (το ένα σε πολύ καλή κατάσταση και το άλλο όχι,το οποίο και άνοιξα), που είναι βέβαια χάρτινα, αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για την εποχή κατασκευής τους.
Έχουν ξεθωριάσει αλλά πολύ προσεκτικά θα διακρίνετε πιστεύω (τουλάχιστον προσπάθησα) το Baschieri Pellagri.Νομίζω, εκτός του ότι είναι σπάνια, έχουν και ένα περίεργο καφέ (ασυνήθιστο) χρώμα.

uploading pictures
how to take screenshots
image post
images upload

Δείτε τώρα και τι υπήρχε μεταξύ μπαρούτης και σκαγιών και θα ήθελα κάποιον έμπειρο της ιδιογόμωσης να μας σχολιάσει, για να μαθαίνουμε κι εμείς.Όλα αυτά ήταν με αυτή τη σειρά το ένα πάνω στο άλλο.
Η μπαρούτι ήταν γκρίζα και νομίζω μεγάλου όγκου, εάν το λέω σωστά.Προσέξτε και την τάπα,κετσές πάνω-κάτω και στη μέση κάτι σαν φελλός.Και στο κλείσιμο διπλό τζαμάκι.

photo share
uploadimage

free upload pictures
image url upload
Τι μπαρούτι άραγε να είναι αυτή;

Δείτε τώρα την ειδική διαμόρφωση του εσωτερικού του πυθμενίου και το καψούλι με ''τζαμάκι''.

free screen capture software
 
Last edited:
Σωστός ο Δημήτρης!Αλλά δεν γνώριζα οτι κυκλοφόρησαν Ελλαδα!!
Βάλε φωτο κ κάνα φυσιγγι θεοφραστε να θαυμασουμε:)

Τυχαία Τάσο είδα αυτήν την ανάρτησή σου, στη σελ. 29, λόγω της φωτογραφίας του Θεόφραστου και βάζω εγώ ένα διαφορετικό από του Θεόφραστου,χάρτινο.Φίλος μου είχε ρίξει πολλά τέτοια σε τρυγόνια.

free image hosting
image uploading site
free upload pictures
 
Last edited:
Kαι ένα χάρτινο της eley ότι πρέπει πιστεύω για δίκαννο και μπεκάτσα...

picture share
image hosting over 5mb


Δείτε κάτω δεξιά η ELEY ήταν θυγατρική της IMI που ξεπήδησε από την ΙCI, στην οποία υπαγόταν και η C-I-L.
Όλες οι μεγάλες εταιρίες ή σχεδόν όλες είχαν σχέση γι΄αυτό και όλες κατασκεύαζαν ποιοτικά φυσίγια.

adult photo sharing
upload img
upload photos
pic host
 
Last edited:
Μου έδωσαν δύο Ιταλικά (το ένα σε πολύ καλή κατάσταση και το άλλο όχι,το οποίο και άνοιξα), που είναι βέβαια χάρτινα, αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για την εποχή κατασκευής τους.
Έχουν ξεθωριάσει αλλά πολύ προσεκτικά θα διακρίνετε πιστεύω (τουλάχιστον προσπάθησα) το Baschieri Pellagri.Νομίζω, εκτός του ότι είναι σπάνια, έχουν και ένα περίεργο καφέ (ασυνήθιστο) χρώμα.

uploading pictures
how to take screenshots
image post
images upload

Δείτε τώρα και τι υπήρχε μεταξύ μπαρούτης και σκαγιών και θα ήθελα κάποιον έμπειρο της ιδιογόμωσης να μας σχολιάσει, για να μαθαίνουμε κι εμείς.Όλα αυτά ήταν με αυτή τη σειρά το ένα πάνω στο άλλο.
Η μπαρούτι ήταν γκρίζα και νομίζω μεγάλου όγκου, εάν το λέω σωστά.Προσέξτε και την τάπα,κετσές πάνω-κάτω και στη μέση κάτι σαν φελλός.Και στο κλείσιμο διπλό τζαμάκι.

photo share
uploadimage

free upload pictures
image url upload
Τι μπαρούτι άραγε να είναι αυτή;

Η πυριτιδα μοιαζει με την παλιας κοπης C7 ή την Sidna
 
Back
Top