Παλιά φυσίγγια

Μου είχε δώσει κάποιος από καιρό ένα παλιό super-x (δεκαετίας ΄70 με συγκεντρωτήρα) το οποίο είχαν βάλει προφανώς σε κάποιο μη λειτουργικό δίκαννο και η βελόνα είχε αφήσει 2-3 μικρά σημάδια στο καψούλι χωρίς αυτό να σκάσει.Ήταν 3άρι και σκέφτηκα πως δεν το βάζεις έτσι εύκολα στο λαγό! Το άνοιξα λοιπόν (με πολύ πόνο) και σας παραθέτω τρεις εικόνες από τη μπαρούτι και το συγκεντρωτήρα. Όσο και αν προσπάθησα για την καλύτερη αποτύπωση του χρώματος και σχήματος της μπαρούτης αυτό ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα.Τελικά είδα ότι ήταν μίξη δύο ειδών, μιας γκρίζας και μιας ελαφρώς πράσινης, που κολλούσαν ελαφρώς στο κάλυκα. Να ήταν διβασικές; Το εφάρμοζε και η Remington αυτό απ' ότι ξέρω.
Περίεργες πάντως μπαρούτες, πολύ λεπτές και μικρού όγκου.Τα μυστικά των εταιρειών... Αυτό βέβαια που έχω καταλάβει σχετικά τελευταία, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, είναι το γεγονός ότι πρέπει να παίζει τεράστιο ρόλο και το πυθμένιο δηλ. ο χώρος καύσης. Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

imagehosting
free image upload
how to take a screen shot
 
Τα τελευταια χρονια τα πυθμενια εχουν τη ταση να ειναι ιδια σε ολους τους καλυκες. Δε ξερω αν το αυτο συμβαινει και στα Αμερικανικα υλικα. Στο εδω φυσιγγι, το βυσμα ειναι winchester, αλλα η πυριτιδα δεν ξερω πιθανολογω να ειναι επισης καποια Winchester, και οχι μιξη, ασχετως των διαφορετικων υλικων που φαινονται
 
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποιο κυνηγομάγαζο που να έχουν ξεμείνει golden wing 36gr
4άρια. Εάν κάποιος φίλος έχει και δεν τα θέλει μπορούμε να το κουβεντιάσουμε για κάποια ανταλλαγή.
 
Last edited:
Το έχω πει και θα το ξαναπώ ότι υπάρχει πάρα πολύ υλικό σε πολλά σπίτια καταχωνιασμένο και δουλειά μας είναι να το βγάλουμε στην επιφάνεια.
Ο μπάρμπας μου Δημήτριος Παν. Σταθάκης (για την ιστορία), άρρωστος κυνηγός, λοιπόν, με έχει πρήξει εδώ και χρόνια!!! Μετά από τεράστια, σχεδόν καθημερινή, πίεση σήμερα(και είμαι πολύ ευτυχής) κατόρθωσα να του αποσπάσω αυτές τις φωτογραφίες τουλάχιστον.
Οι συγκεκριμένες μάλλινες τάπες είναι του 1964 με 1965!!!
Ήξερα ότι είχε αρκετό υλικό αλλά όταν είδα και το μέγεθος...! .asking.
Περίπου καμιά 500αριά!
Τι λέτε; Τι έχουν να πουν οι ειδικοί της ιδιογόμωσης; Θα ήθελα ένα σχόλιο.

image hosting over 10mb
images upload
free image host
img host
adult image upload
image hosting no register
upload

Υ.Γ. Μου έδωσε μετά από στενό μαρκάρισμα μία ροζ και μία άσπρη.:( .Αύριο μου έταξε άλλη μία ωραία φωτογραφία.Για να δούμε...
 
Στις κοντινές φωτογραφίες ενδιαφέρον έχουν πιστεύω, εάν προσέξετε, οι διάφοροι χρωματισμοί.Θα ήθελα κάποιον να το σχολιάσει.
Γιωργο ειναι ενδεικτικο του μηκους των.Δειχνει και την φορα κοψιματος των.Καλη ποιοτητα οι συγκεκριμενοι!
 
Απο επαρχιακο μαγαζι που εκλεινε,λογω γηρατος του ιδιοκτητη,αποκτηθηκαν απο γνωστο μου 70.000 (!!!) τετοιες ταπες!700 χαρτονενιες συσκευασιες των 100.Τζαμπα γιατι ετσι κι αλλιως θα τις πεταγαν!!
Η καταληξη τους ηταν να τις περιλαβει σκορος και να μουχλιασουν απο υγρασια!Προλαβα γυρω στις 5.000 και του τις πηρα γιατι αλλιως θα τον επνιγα!!!
 
Γιωργο ειναι ενδεικτικο του μηκους των.Δειχνει και την φορα κοψιματος των.Καλη ποιοτητα οι συγκεκριμενοι!
Δεν το κατάλαβα αυτό Γιάννη με το μήκος, είναι κάτι σαν κώδικας;
Επίσης θα ήθελα να μου πεις, εάν γίνεται, γιατί έπρεπε να κοπούν;Για να φτιάξεις αυτό το σάντουιτς που λέγαμε ώστε να μην εμβολίζεται η στήλη σκαγιών; Ή ίσως και για οικονομία;
 
Απο επαρχιακο μαγαζι που εκλεινε,λογω γηρατος του ιδιοκτητη,αποκτηθηκαν απο γνωστο μου 70.000 (!!!) τετοιες ταπες!700 χαρτονενιες συσκευασιες των 100.Τζαμπα γιατι ετσι κι αλλιως θα τις πεταγαν!!
Η καταληξη τους ηταν να τις περιλαβει σκορος και να μουχλιασουν απο υγρασια!Προλαβα γυρω στις 5.000 και του τις πηρα γιατι αλλιως θα τον επνιγα!!!
Mοιάζουν οι δικές σου με αυτές; Πως καταλαβαίνεις την ποιότητα; Είναι κετσεδένιες οι δικές μου; Εάν ναι, γιατί είναι σκούρες;
Να ξέρεις ότι ρωτάω με λεπτομέρεια γιατί βλέπω ότι το κατέχεις καλά το θέμα!
Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Back
Top