Παλιά φυσίγγια

To φυσιγγι με το Πολωνικο καψουλι ειναι μαλλον αναγομωση. Απο κει και περα, παρατηρω το εξης, καποιες χωρες κατασκευαζαν καψουλια και τα ονοματιζαν συμφωνα με τη χωρα. Φανταζομαι ομως οτι τα βλητικα τους χαρακτηριστικα ηταν ιδια με εκεινα του Neroxin
 
To φυσιγγι με το Πολωνικο καψουλι ειναι μαλλον αναγομωση. Απο κει και περα, παρατηρω το εξης, καποιες χωρες κατασκευαζαν καψουλια και τα ονοματιζαν συμφωνα με τη χωρα. Φανταζομαι ομως οτι τα βλητικα τους χαρακτηριστικα ηταν ιδια με εκεινα του Neroxin
Είναι σίγουρα αναγομωμένο Βίκτορα.
Απλά θυμήθηκα αυτό που είχες πει και γι' αυτό τα έβαλα.
 
Δεν μπορω να καταλαβω το λογο του αυλακιου στον πατο του καλυκα.
Βίκτορα αυτό το συναντάμε μόνο σε ιταλικά φυσίγγια πιστεύω και έχει να κάνει και με την εμφάνιση(οι Ιταλοί έχουν ένα θέμα με την εμφάνιση), αλλά επίσης νομίζω και με τον τρόπο καύσης της πυρίτιδας και τη σχετική θέση του καψουλιού!
Εσείς (οι της ιδιογόμωσης) ξέρετε καλύτερα π.χ. ότι με τα sinoxid μπορούσες να γεμίσεις μόνο αντίστοιχους κάλυκες Rottweil που είχαν την αντίστοιχη πατούρα.
Επίσης έχω δει σε ανοιγμένα παλιά χάρτινα ότι ο χώρος γύρω από το καψούλι ήταν κατάλληλα διαμορφωμένος, πιθανολογώ για την επίτευξη καλύτερης καύσης.
Σκέψεις απλά κάνω έτσι...;
 
Εσφαγη gevelot
capture
ήταν σε κουτί

click image upload
σκάγια 48γρ 3χιλ
post images
συγκεντρωτηρας αυτός
img host
και πυρίτιδα 2,1 γρ αυτή
image hosting 5mb


Αν και απο υγρασία το μεσα τους φαινεται σε πολύ καλή κατάσταση, η πυρίτιδα ηταν κολλημένη αλλά ανακάτεμα και ολα οκ.
Απο τη μια τα λυπάμαι να τα σφάζω αλλά απο την άλλη τα φοβάμαι να τα ρίξω, ασε που δεν έχω magnum όπλο
 
Θεοφραστε, δεν ειναι η υγρασια που κολλαει η πυριτιδα. Αν ειναι διβασικη, ή τροποποιημενη μονοβασικη, κανει αυτο ακριβως το φαινομενο οταν μενει πιεσμενη για καιρο.

Μην τα σφαζεις, θα παθει κανα εμφραγμα ο Γιωργος... .sarcastic.
 
Μην τα σφαζεις, θα παθει κανα εμφραγμα ο Γιωργος... .sarcastic.
.hair.....sarcastic....Αυτά ας τα σφάξει, εγώ εκείνα που έπρεπε τα τσίμπησα. Όχι ότι δεν ανησυχώ και γω αλλά εκείνο το magnum το Rem με το buffer και τα 46gr n.4 πονάει η καρδιά μου να το πετάξω. Άσε που είναι με σύντηξη, οπότε νερό δεν φάνηκε να έχουν πάρει μέσα. :cool:
Θα δούμε, το πολύ πολύ να ρίξω ένα για δοκιμή και να κοιτάω από την άλλη.
 
Aμα ανησυχεις ρε μαστορα, μην το ριχνεις. Αξιζει για ενα φυσιγγι;...
Τι λες βρε Βίκτωρα, εννοείται πως όχι. Μου έδωσες όμως πάσα για ερώτηση σε άλλο θέμα, να μην χαλάμε το συγκεκριμένο.
 
Παντως Γιώργο και τα gevelot ειναι με κεντρική σύντηξη αλλά μεσα είναι χάλια, κοντεψα να σπασω την mec και καψουλι δεν μπορεσα να βγάλω και πολλά απο αυτα τα σκάγια τους κατασπρα τα πεταξα, και η πυρίτιδα μασιφ, θα την κρατησω μπας και.....
 
.hair.....sarcastic....Αυτά ας τα σφάξει, εγώ εκείνα που έπρεπε τα τσίμπησα. Όχι ότι δεν ανησυχώ και γω αλλά εκείνο το magnum το Rem με το buffer και τα 46gr n.4 πονάει η καρδιά μου να το πετάξω. Άσε που είναι με σύντηξη, οπότε νερό δεν φάνηκε να έχουν πάρει μέσα. :cool:
Θα δούμε, το πολύ πολύ να ρίξω ένα για δοκιμή και να κοιτάω από την άλλη.
εχω 5 κουτια ρεμικτον νιτρο μαγνουμ 75αρια με μπαφερ σε νο 6, και ιμπεριαλ αμερικανικα κοκινα μαγνουμ σε 6αρι 5αρι 4αρι 10 κουτια απο αυτα , οποιος θελει ανταλαγη σε αντιστηχα αμερικανικα απλα 70νταρια δεκτη
 
Back
Top