Παλιά φυσίγγια

Μήπως ήταν κυνηγομάγαζο κάπου στην Νέα Ιωνία; Δε μπορεί...
Κάποιος θα ξέρει...
Κυνηγομαγαζο ηταν αλλα Καλλιθεα.Γιαννακοπουλος λεγοταν.
Κατι μου λέει ότι τελικα είναι το ίδιο φυσιγγι,Ίσως παλιά να "έγραφε" διαφορετικά το όνομα.
 
Last edited:
Τάσο λογικά θα είναι απ τα πρώτα lambro demi magnum. Eγώ έχω μερικά απο αγορά του πατέρα μου γύρω στο 94-95 και είναι με μαύρο καλυκα και χρυσα γραμματα,οπως τα τωρινά του χρώματα δηλαδή αλλά με την παλιά στάμπα (πλαγια γραμματα).Ο φίλος μας εδώ με τις ανασκαφές έχει συγκεντρώσει ολόκληρο θησαυρό!!
 
Πρώτη φορά το βλεπω σε αυτό το χρώμα...very shoked.
Που πας και τα ξετρυπωνεις???.hair..hair..hair.
Φαντάζομαι τι ανασκαφές θα έχεις κανει..:)
Έχω μάθει τώρα τελευταία για έναν τύπο που έφερε από την Αμερική,πολλά χρόνια πριν, 36 κουτιά 25άρια όλα με χάρτινα φυσίγγια!!!
Τα χτύπησε σε δημοπρασία από έναν Ιταλό. Του τα ανέβασε ψηλά ο Ιταλός αλλά τελικά του τα πήρε. Έχω βάλει έναν άνθρωπο να τον πλησιάσει....my man.
 
Λογικα φαινεται να ειναι με ταπα μαλλινη. Δες το καψουλι που μοιαζει με το Winchester στο χρωματισμο, δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.
Τι το ιδιαίτερο πρέπει δηλαδή να προσέξω στο χρώμα Βίκτορα;
Υπήρχε στα winchester κάποιο συγκεκριμένο χρώμα;
Πάντως περίεργο μου φαίνεται να είχε γνήσια μάλλινη, χωρίς βέβαια να ξέρω...
 
Παρέλαβα σήμερα το παρακάτω δεματάκι, και ευχαριστώ το φίλο Γιώργο, που σκέφτηκε να μου τα στείλει μόλις έμαθε ότι έχω 16αρι τουφέκι ... καθώς και τον Γιάννη που του το είπε ... ;) :)
20161025_163917.jpg

20161025_164310.jpg

Και επειδή ως γνωστόν ... πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι ... η πρώτη μου δουλειά το απόγευμα ήταν να "σφάξω" δυο φυσίγγια ... :D ... για να δω τα υλικά και τη δοσολογία ... ;)
Πυρίτιδα JK-6 δεν είχα ξαναδεί από κοντά, αλλά μάλλον αυτή είναι, δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω. Η δόση που βρήκα ήταν 1,48 και 1,50 γρ. που είναι μάλλον κανονική δόση για το 16αρι, από μια ματιά που έριξα στα βιβλία του Χατζιώτη και στους πίνακες του Gualandi.
Ο συγκεντρωτήρας είναι ο πασίγνωστος Gualandi SuperG.
Μια αμφιβολία έχω για το καψούλι. Το κόκκινο χαρτάκι στην τρυπούλα και το επίπεδο κύπελλο νομίζω ότι παραπέμπει σε Fiocchi 615 (παλιό), αλλά ο κάλυκας γράφει στη βάση MARTIGNONI GENOVA ... Δεν ξέρω αν παλαιότερα τα Martignoni είχαν επίπεδο κύπελλο και όχι το κυρτό - θολωτό που έχουν σήμερα, οπότε θα μπορούσε να είναι 686. Ούτως ή άλλως μεσαίας ισχύος, πράγμα επίσης φυσιολογικό για 16αρι.
20161025_171035.jpg

20161025_171313.jpg

Το κλείσιμο 6αρι αστέρι, με κάπως βαθύ και σφιχτό ρέλιασμα, στα 55,5 χιλιοστά (οι κάλυκες είναι 67αρηδες).
Το βάρος των σκαγιών που βρήκα στα 2 φυσίγγια που έκοψα, ήταν 28,5 και 28,6 γρ.
Μια μικρή αναντιστοιχία υπάρχει στο μέγεθος των σκαγιών: Ενώ γράφουν Νο 9, στην πραγματικότητα είναι ψιλό 10αρι. Οι μετρήσεις που έκανα έδειξαν διαμέτρους μεταξύ 1,8 και 1,9 mm (μερικά ακόμη και 1,7 mm) ... και βγάζουν κάπου 26 σκάγια/γρ.
Δεν με χαλάει βέβαια καθόλου αυτό. Για τις τσίχλες και στις αποστάσεις που ρίχνω συνήθως (σπανίως πέρα από τα 35 μ.) μια χαρά θα είναι! Εξάλλου και το πλήθος τους, κάπου 750 σκάγια στο φυσίγγι, εξασφαλίζει μεγάλες πιθανότητες για πολλαπλά τραύματα ...
 
Η πυρίτιδα μοιάζει νομίζω πολύ με αυτή που είχα βρει ανοίγοντας αυτή τη σουηδική φυσιγγάρα , όπως μου είπαν παλιοί λαγάδες.Διευκρινίζω ότι δε ξέρω καθόλου από τέτοια πράγματα, απλά το αναφέρω θέλοντας ένα σχόλιο από τους γνωστούς ''μπουρλοτιέρηδες''.
Για τη JK6 πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα!

hebergeur dimage
heberger une image
hébergement gratuit
Το NITRONOBEL που αναγράφεται στο φυσίγγι τι είναι; Μήπως είναι μπαρούτι;
 
Ο Αλφρεντ Νομπελ ηταν Σουηδος χημικος, εφευρετης μεταξυ αλλων και της ζελατοδυναμιτιδας, και την ακαπνη πυριτιδα ballistite. Εκτοτε τα βραβεια Νομπελ που ο ιδιος καθιερωσε γινονται στη Σουηδια. Η επιγραφη nitro proof που βρισκουμε σε πολλες σφραγιδες οπλων εννοει την ακαπνη πυριτιδα
 
Back
Top