Παρουσίαση Φυσιγγίων

Δεν είναι πολλά τα χρόνια εισήγαγε περίπου πριν 5 χρόνια η dispan αλλά τα σταμάτησε για να το λες .Το 28 Άρι και το 34 με ΑΟ Ανάμεικτο 5/6/7 ήταν ωραία τα χα ρίξει
Όντως αυτά τα δύο είναι εξαιρετικά...... Το 28αρι λέγεται challenger ήταν το αγαπημένο μου......
 
Αχρηστο φυσιγγι και το percorso...φυσιγγι με το οποιο εχουν πεσει παρα παρα πολλες φασες, οσα κουτια εχω ριξει δεν ειχα ποτε παραπονο και θα ριξω και φετος 5 κουτια περσινα.

Βεβαια πλεον το πηγαν 15+ ευρω και δεν συμφερει να το αγορασω ξανα αλλα ειναι απο τα λιγα φυσιγγια που οσα χρονια το ριχνω ηταν παντα το ιδιο
 
Αχρηστο φυσιγγι και το percorso...φυσιγγι με το οποιο εχουν πεσει παρα παρα πολλες φασες, οσα κουτια εχω ριξει δεν ειχα ποτε παραπονο και θα ριξω και φετος 5 κουτια περσινα.

Βεβαια πλεον το πηγαν 15+ ευρω και δεν συμφερει να το αγορασω ξανα αλλα ειναι απο τα λιγα φυσιγγια που οσα χρονια το ριχνω ηταν παντα το ιδιο
Δεν λένε αυτό Άλεξ ,,, λένε ότι το φυσίγγι δεν είναι τόσο προσεγμένο όσο θα έπρεπε να είναι από μια εταιρία κολοσσό.
Το percorso (με την tecna) είναι φοβερό φυσίγγι και το έχει δείξει και στο χαρτί και στο κυνήγι.
Άλλο όμως αυτό και άλλο ότι είναι τόσο προσεγμένο και σταθερό όσο περιμένει κάποιος που ψάχνει την λεπτομέρεια.
Η αστάθεια δεν σημαίνει απαραίτητα άχρηστο φυσίγγι.

Η nsi γενικώς γ@μιέται :)
 
Δεν λένε αυτό Άλεξ ,,, λένε ότι το φυσίγγι δεν είναι τόσο προσεγμένο όσο θα έπρεπε να είναι από μια εταιρία κολοσσό.
Το percorso (με την tecna) είναι φοβερό φυσίγγι και το έχει δείξει και στο χαρτί και στο κυνήγι.
Άλλο όμως αυτό και άλλο ότι είναι τόσο προσεγμένο και σταθερό όσο περιμένει κάποιος που ψάχνει την λεπτομέρεια.
Η αστάθεια δεν σημαίνει απαραίτητα άχρηστο φυσίγγι.

Η nsi γενικώς γ@μιέται :)
Λεπτομερειες...η διαφυγη πυριτιδας υπηρχε ανεκαθεν στο συγκεκριμενο αλλα παντα ειχε φοβερη αποδοση.
 
Πριν χρόνια, είχα πάει για εναρξη Αμαλιάδα, φυσίγγι Nsi tortora.. Σε κάποια φάση, έρχεται ένα τρυγόνι και κάθεται σε ένα ξερό μπροστά μου... Σημαδευω πατάω, κλικ και τίποτα... Ελλατωματικο φυσίγγι λέω, μετά από λίγο δεύτερο τρυγόνι, κλικ και πάλι τίποτα, δεν μου έκοψε τότε να σφάξω ένα να δω τι παίζει...
Σε γενικές γραμμές πάντως τα περισσότερα κυνήγια τα κάνω με Nsi και B&P, και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος
 
Λεπτομερειες...η διαφυγη πυριτιδας υπηρχε ανεκαθεν στο συγκεκριμενο αλλα παντα ειχε φοβερη αποδοση.
Συμφωνώ για την διαφυγή ... οι διαφορές στην γόμωση είναι πιο σημαντικές ... όχι όμως τόσο που να κάνουν το φυσίγγι άχρηστο.
Το έχω ρίξει (σε πουλιά) και είναι πάρα πολύ καλό.

Τα φετινά με την Α0 να δούμε τι ψάρια θα πιάσουν ...
 
Πολύ καλό το Percorso ακόμα κ με τις διάφορες σε πυριτιδα/σκάγια από φυσίγγι σε φυσίγγι στο ίδιο πακέτο.
Αυτό που ήταν αλλά ντ άλλων για ένα διάστημα ήταν το super caccia.
Τρελές διαφορές στην απόδοση.
Ήταν κ η αιτία που άρχισα να γεμίζω.
Αν έβγαινε το παλιό biturbo 36, κ μιλάω για το φυσίγγι επί εποχής Βλαχοπουλου, δεν θα αγόραζα ποτέ τπτ αλλο.
Πιστεύω ότι ήταν από τα πιο φονικά 36αρια κ πολύ ανώτερο του percorso σε δύσκολες συνθήκες.
Εαν υπάρχει κάποιος που να έχει κρατήσει τα βλητικα δεδομένα του παλιού biturbo τον παρακαλώ να τα δημοσιεύσει.
 
Αν έβγαινε το παλιό biturbo 36, κ μιλάω για το φυσίγγι επί εποχής Βλαχοπουλου, δεν θα αγόραζα ποτέ τπτ αλλο.
Πιστεύω ότι ήταν από τα πιο φονικά 36αρια κ πολύ ανώτερο του percorso σε δύσκολες συνθήκες.
Εαν υπάρχει κάποιος που να έχει κρατήσει τα βλητικα δεδομένα του παλιού biturbo τον παρακαλώ να τα δημοσιεύσει.
Στελιο αυτά λες? Αυτα ειναι απο τη συλλογη.....λογικα ειναι τα πρωτα.
20220916_110701.jpg
 
Στελιο αυτά λες? Αυτα ειναι απο τη συλλογη.....λογικα ειναι τα πρωτα.
View attachment 55775
Ναι αυτά είναι. Τα πρώτα που βγήκαν είχαν πόλυ προσεγμένο τυπωμα, αυτά εδώ είναι από τα μετέπειτα αλλά έχουν την ίδια δοσολογια με τα πρώτα.
Έχω κ εγώ μερικά σε νο7 κ νο3/4.
Το νο3 θεριζε.
 
Συμφωνώ για την διαφυγή ... οι διαφορές στην γόμωση είναι πιο σημαντικές ... όχι όμως τόσο που να κάνουν το φυσίγγι άχρηστο.
Το έχω ρίξει (σε πουλιά) και είναι πάρα πολύ καλό.

Τα φετινά με την Α0 να δούμε τι ψάρια θα πιάσουν ...
Με την Α0 θα ειναι καλητερα οχι τοσο γρηγορα αλλα καλητερα .my man. ;)
 
Τα λίγα "κλωνιά" πυρίτιδας που έχουν φυγει κ βρισκονται στη μεριά του συγκεντρωτηρα εμένα δεν μου λέει τίποτα απολυτως..
Όσο για τις αποκλίσεις από φυσιγγι σε φυσιγγι κ ιδιαίτερα αν είναι μικρές παλι δεν μου λέει κάτι εφόσον μιλάμε για εμπορικά φυσιγγια....
Τωρα...το αν αυτές οι αποκλίσεις είναι πραγματι αξιόλογες είναι κάτι το οποίο θα φανεί(αν φανεί..) στην πραξη....


Αν έβγαινε το παλιό biturbo 36, κ μιλάω για το φυσίγγι επί εποχής Βλαχοπουλου, δεν θα αγόραζα ποτέ τπτ αλλο.
Να σου ανοίξω κ εσένα την μεσημεριανη όρεξη χαχαχα...

IMG_20220916_140848.jpg


Πριν χρόνια, είχα πάει για εναρξη Αμαλιάδα, φυσίγγι Nsi tortora.. Σε κάποια φάση, έρχεται ένα τρυγόνι και κάθεται σε ένα ξερό μπροστά μου... Σημαδευω πατάω, κλικ και τίποτα... Ελλατωματικο φυσίγγι λέω, μετά από λίγο δεύτερο τρυγόνι, κλικ και πάλι τίποτα, δεν μου έκοψε τότε να σφάξω ένα να δω τι παίζει...
Και να ανοιγες δεν θα εβλεπες κάτι το παραξενο..
Θέμα καψουλιου όπως το περιγραφεις, κ φυσικά αυτό είναι κάτι που δεν έχει συμβεί μόνο με τα καψουλια της nsi...
 
Το 0,05 απο φυσιγγι σε φυσιγγι φυσικα και ειναι διαφορα αλλαζει το σετ απ....δεν ειναι θεμα "αχρηστων" .....απλα το θεμα ειναι οτι μια εταιρεια σαν την nsi θα επρεπε να προσφερει καποια ακριβεια....και αναλογη του αντιτιμου....προσωπικη αποψη!!
 
Το 0,05 απο φυσιγγι σε φυσιγγι φυσικα και ειναι διαφορα αλλαζει το σετ απ....δεν ειναι θεμα "αχρηστων" .....απλα το θεμα ειναι οτι μια εταιρεια σαν την nsi θα επρεπε να προσφερει καποια ακριβεια....και αναλογη του αντιτιμου....προσωπικη αποψη!!
Για να εχει ακριβεια θα επρεπε ολλες τις δυβασικες να τις γεμιζουν ενα ενα στο χερι με ζυγαρια , ασε που το 0,05 παιζει ρολο μεγαλο μονο στα φορτωμενα οριακα σετ απ ,δεν μιλαω για τα 0,01-2 που δεν ειναι ουτε αξια λογου !!!
 
Για να εχει ακριβεια θα επρεπε ολλες τις δυβασικες να τις γεμιζουν ενα ενα στο χερι με ζυγαρια , ασε που το 0,05 παιζει ρολο μεγαλο μονο στα φορτωμενα οριακα σετ απ ,δεν μιλαω για τα 0,01-2 που δεν ειναι ουτε αξια λογου !!!
Δηλαδη το 1.90×36 με το 1.95×36 [και ολα τα αλλα ιδια] θεωρεις οτι ειναι το ιδιο σετ απ? Ειναι δικο τους θεμα τι θα πρεπει να κανουν...το ενα φυσιγγι 412m/s και το αλλο 440m/s....κατι φταιει....ειναι το 0.05γρ. πυριτιδα? Ειναι σε συνδυασμο και με αλλες παραμετρους? π.χ του τυπου.... υψος κλεισιματος κλπ?....
 
Συμφωνώ για την διαφυγή ... οι διαφορές στην γόμωση είναι πιο σημαντικές ... όχι όμως τόσο που να κάνουν το φυσίγγι άχρηστο.
Το έχω ρίξει (σε πουλιά) και είναι πάρα πολύ καλό.

Τα φετινά με την Α0 να δούμε τι ψάρια θα πιάσουν ...
Πόσο την γεμίζουν με ΑΟ ,τ'άνοιξε κάποιος ;
Θα την κάνω ακριβώς ίδια ,τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη .
 
Δηλαδη το 1.90×36 με το 1.95×36 [και ολα τα αλλα ιδια] θεωρεις οτι ειναι το ιδιο σετ απ? Ειναι δικο τους θεμα τι θα πρεπει να κανουν...το ενα φυσιγγι 412m/s και το αλλο 440m/s....κατι φταιει....ειναι το 0.05γρ. πυριτιδα? Ειναι σε συνδυασμο και με αλλες παραμετρους? π.χ του τυπου.... υψος κλεισιματος κλπ?....
δεν ειναι το ιδιο σετ απ αλλα δεν εχουν και τεραστιες διαφορες !! το 440 μπορει να προεκυψε και απο αυξημενη πυριτηδα +πατημα παραπανω +λιγο πιο δυνατο καψουλι !! συνδιασμος δηλαδη πολων διαφορων παραγοντων !!
 
Back
Top