Παρουσίαση Φυσιγγίων

Μεγάλος ρουφιάνος το διαφανές κάλυμμα, έχεις δίκιο. Αποτελεί ωστόσο επιλογή των εταιρειών. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μην τα προτιμήσουν εφόσον προδίδουν μια τέτοια αστοχία του προϊόντος τους.

Προφανώς και δεν τους ενδιαφέρει η οποία << οπτική >> αστοχία, εφόσον το φυσίγγι κρίνεται κυρίως για την αποτελεσματικότητα του
 

Aυτη ειναι γενιά δλδ φετινα Percorso???
Ρωταω...γιατι αυτα που εσφαξα εγω περυσι....ηταν για γελια και κλαματα !!!

Μεγαλες διαφυγες πυριτιδες....Μεγαλες αποκλισεις σε πυριτιδα...( δοσολογια ) Μεγαλες διαφορες
ταχυτητας !!!

Και για του λογου το αληθες!!!


εικόνα_Viber_2021-07-06_10-31-23-768.jpg
εικόνα_Viber_2021-07-06_11-20-35-265.jpg
εικόνα_Viber_2021-07-06_11-21-29-752.jpg
εικόνα_Viber_2021-07-07_08-35-53-581.jpg
εικόνα_Viber_2021-07-06_11-22-33-116.jpg
Και η συνεχεια με ταχυτητες...
 
ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ...percorso .

View attachment 55714
View attachment 55715
View attachment 55717
View attachment 55718
View attachment 55719
Kαμια σταθεροτητα....καθε ενα ειχε και μια διαφορετικη αποδοση....δλδ φυσιγγια ''αλαλουμ''....
Νίκο αυτές οι ταχύτητες είναι μετρημένες από σένα ; Φυσίγγια με 36γρ με σκάγια όχι δραμια και τέτοιες ταχύτητες θα έπρεπε να μας τρομάζουν
 
Πριν 2 εβδομάδες μου έπεσε ένα πλαστικό κουτί (ένα από αυτά τα διαφανή που χρησιμοποιούσε παλιά ο Κένταυρος για τις πυρίτιδες) με 9 κιλά σκάγια 9άρια γεμάτο στο πάτωμα διότι το είχα ψηλά σε ένα ντουλάπι και με το βάρος μου γλίστρησε. Το κουτί έσπασε και σκόρπισαν όλα.
Εκτός του ότι δεν μπόρεσα ποτέ να τα μαζέψω όλα και 1 κιλό περίπου κατέληξε στην ηλεκτρική σκούπα, ακόμα και σήμερα βρίσκω σκάγια στο πάτωμα, σε γωνίες ή κάτω από τα έπιπλα.
Ποσα ραμματα Θαλη;
Τηγανι σκουπα η παντοφλα;
.sarcastic.
 
Τι εννοείς ? βάζεις σκόνη γραφίτη σε πυρίτιδα και ανακατεύεις ?
Όχι. Έριχνα γραφίτη στο δοσομετρικό και μετά το καθάριζα. Ήθελα δηλαδή τα τοιχώματα να έχουν επικάλυψη από γραφίτη.
Αυτό το έκανα στα δοσομετρικά της Lee. Τώρα στου Λάσκα δεν έχω βάλει γραφίτη ακόμα, προσπαθώ να το αποφύγω. Ακόμα είναι νωρίς όμως, δεν τα έχω δουλέψει πολύ για να ξέρω αν θέλουν ή όχι. Στα δοσομετρικά της Lee βελτίωνε σημαντικά τη ρεολογία των μονοβασικών πυρίτιδων. Στη ΣΙΠΕ επειδή έπεφτε όσο της γούσταρε κάθε φορά έβαλα και λίγο μέσα στην πυρίτιδα και ανακάτευα. Σίγουρα βελτίωνε λίγο την κατάσταση αλλά πάλι τα δοσομετρικά της Lee με τη ΣΙΠΕ είχαν πρόβλημα.

Όταν λέω δοσομετρικά της lee εννοώ αυτά που βιδώνουν στο πάγκο, όχι τα ποτηράκια της μηχανής Lee Load All

Γενικά έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές γραφίτη και το θεωρώ καλό "λιπαντικό" του δοσομετρικού.
 
Last edited:
Επικοινώνησα με την εταιρία victory στην Κύπρο.
Εδω και αρκετά χρόνια, δεν εισαγωνται τα συγκεκριμένα φυσιγγια στην Ελλάδα.
Πολύ πιθανό στο άμεσο μέλλον να τα εισάγει η εταιρία Κυργιας, αλλά ακόμα δεν έχει παραγγελθεί κάποια ποσότητα.
Αυτή ήταν η απάντηση τους
Δεν είναι πολλά τα χρόνια εισήγαγε περίπου πριν 5 χρόνια η dispan αλλά τα σταμάτησε για να το λες .Το 28 Άρι και το 34 με ΑΟ Ανάμεικτο 5/6/7 ήταν ωραία τα χα ρίξει
 
Νίκο αυτές οι ταχύτητες είναι μετρημένες από σένα ; Φυσίγγια με 36γρ με σκάγια όχι δραμια και τέτοιες ταχύτητες θα έπρεπε να μας τρομάζουν


Ναι απο εμενα ειναι Λευτερη !!! Τρομαζουν δεν τρομαζουν ....αυτη ειναι η αληθεια... και ολες οι μετρησεις
ειναι στο V1,5 φιλε μου !!!
 
Νίκο αυτές οι ταχύτητες είναι μετρημένες από σένα ; Φυσίγγια με 36γρ με σκάγια όχι δραμια και τέτοιες ταχύτητες θα έπρεπε να μας τρομάζουν

Για να συμπληρωσω....Για ποιον λογο σε τρομαζουν Λευτερη ??

Κοιτα τι ταχυτητες εχει το VOLCANO...

εικόνα_Viber_2020-12-18_08-49-58.jpgεικόνα_Viber_2020-12-18_08-46-22.jpg
kαι το γραφει και στην συσκευασια του...σε μετρηση V2,5- Η δικη μου στο V1,5 φιλε!!
 
Back
Top