Παρουσίαση Φυσιγγίων

Πολυ σωστά...

View attachment 62776

Σε κάτι τεστ που είχα διαβάσει έλεγαν ότι δίνει γρήγορη κ μεγάλη διασπορά ακόμη κ από 1* τσοκ....

Αλλά....
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στην θέση της μαλλινης έβαλαν μεσοταπα,για "οικονομικούς" λόγους η κάτι άλλο?
Πιθανολογώ ότι πανω κάτω τα ίδια αποτελέσματα θα δίνει(?)..


Το έβγαζε κ με 4/6..
Φαίνεται αν ζουμαρεις την δευτερη φωτο...
κυνηγούσα ήδη αρκετά χρόνια μπεκάτσα και φυσίγγι διασποράς να με ικανοποιεί δεν εύρισκα. Τα λίγα που δεν έπασχαν από κατανομή , έπασχαν από διάτρηση (κυρίως αυτό). Μέχρι που βγήκε αυτό το φυσίγγι. Ανάσταση. Δύναμη και κατανομή. Δεν το άφησα ποτε μέχρι που εγκατέλειψα τη φερμα .
 
;Aν αντικαταστήσουμε τον διασπορέα maionchi με κυάθιο SG12 (πράσινο) διατηρώντας το bior 14(plt)
σαν βάση έχουμε ένα φυσίγγι long range φανταστικό .
Αντιστρέφονται δηλαδή οι ιδιότητες .
Αύγουστο μ'αυτό το στήσιμο οι φάσσες έβγαζαν αυτό το ωραίο συννεφάκι με τα μικρά πούπουλα .
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους! 🙂 ...

Έστησα εχθές , μια replica του ΜΒ Gigante της Β&P σε Cal.16...

- Fiocchi T3 / 64,5 / 615 / Couvette + Dianna 16 χιλ. / 1,45 X 27 γρ. Νο 7 / κλείσιμο με πλαστικό δισκίο Τribloc πάχους 1,1 χιλ., Κ.Χ. ~ 6 χιλ.(~3 κιλά αρχική στατική πίεση) με την καλυπτήρια τάπα τοποθετημένη , τελικό ύψος 59,5 χιλ., βάθος ρελιού 3,0 χιλ, φάρδος 2,3 χιλ., με στροφείο ΟMV OTP Cal.16...

MB Gigante - B&P.jpg
MB Gigante - Cal.16- replica - 1 -.jpg

MB Gigante - Cal.16- replica - 2 -.jpg

MB X 32 - Tabella - Cal.16.jpg
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους! 🙂 ...

Έστησα εχθές , μια replica του ΜΒ Gigante της Β&P σε Cal.16...

- Fiocchi T3 / 64,5 / 615 / Couvette + Dianna 16 χιλ. / 1,45 X 27 γρ. Νο 7 / κλείσιμο με πλαστικό δισκίο Τribloc πάχους 1,1 χιλ., Κ.Χ. ~ 6 χιλ.(~3 κιλά αρχική στατική πίεση) με την καλυπτήρια τάπα τοποθετημένη , τελικό ύψος 59,5 χιλ., βάθος ρελιού 3,0 χιλ, φάρδος 2,3 χιλ., με στροφείο ΟMV OTP Cal.16...

View attachment 62966
View attachment 62967

View attachment 62968

View attachment 62969
Μπράβο ρε φίλε,πολύ ωραία τα φυσιγγάκια σου! Και στο Cal 20 η Mb32 κάνει ωραία έργα!
 
Μπράβο ρε φίλε,πολύ ωραία τα φυσιγγάκια σου! Και στο Cal 20 η Mb32 κάνει ωραία έργα!
Καλημέρα Γιώργη!... 🙂 ...

...να σου πω την αλήθεια , κάθε χρόνο την εκτιμώ και περισσότερο... ίσως γιατί την δουλεύω και την μαθαίνω.... τελικά νομίζω οτι μπορείς με 2 το πολυ 3 πυρίτιδες να κάνεις τη δουλειά σου άσκαστα...
 
Καλημέρα Γιώργη!... 🙂 ...

...να σου πω την αλήθεια , κάθε χρόνο την εκτιμώ και περισσότερο... ίσως γιατί την δουλεύω και την μαθαίνω.... τελικά νομίζω οτι μπορείς με 2 το πολυ 3 πυρίτιδες να κάνεις τη δουλειά σου άσκαστα...
Εεεε ναι αμα εχεις καμια 20ρια χανης τον μπουσουλα
 
Καλημέρα Γιώργη!... 🙂 ...

...να σου πω την αλήθεια , κάθε χρόνο την εκτιμώ και περισσότερο... ίσως γιατί την δουλεύω και την μαθαίνω.... τελικά νομίζω οτι μπορείς με 2 το πολυ 3 πυρίτιδες να κάνεις τη δουλειά σου άσκαστα...
Μια καπτεν μια και καλη.
 
Υπάρχουν ιδιογομωτές καλοί σαν τον Νίκο Π. και τον Γιάννη Κ., που έχουν εμπειρία, και διάθεση, ίσως και χρόνο να πειραματίζονται με πολλές πυρίτιδες , ως ασχολία...και είναι πολύ όμορφο ταξίδι...🙂...

Αν πάλι γεμίζεις για κυνήγι μόνον, ακόμα και με δυο πυρίτιδες, όταν τις μάθεις καλά, και με ένα-δυο δοκιμασμένες συνταγές που αντέχουν στο χρόνο, στο ντουφέκι σου και στα θηράματα που κυνηγάς, κάνεις την δουλεία σου, στοκάρεις υλικά (πολύ σημαντικό αυτό νομίζω… ;)... ) και πάπαλα... ξεμπέρδεψες...🙂...
 
Δυο (μαλινοταπα ) το ένα το super felt που όπως λέει και ο Τάσος: επι σειρά ετών : το χρησιμοποιούσα ως πρώτο στην περδικα , και με αυτό έχω κάνει και μια από τις ποιο μακρινές τουφεκιες και έτυχε να είναι σε αγριοκουνελο όποτε είχα την δυνατότητα να δω την απόσταση όσο το δυνατόν γίνεται ποιο ρεαλιστικά. Ήταν δε τόση η δύναμη που ενώ έτρεχε το σήκωσε κυριολεκτικά στον αέρα και άμεση καταβολή , δεν ξέρω αν ήταν τύχη , συγκυρία , κωλοφαρδία η κάτι άλλο αλλά ήταν μια από τις τουφεκιες που γράφονται στον σκληρό δίσκο του εγκεφάλου μας και η ιστορία αυτή θα επαναλαμβάνεται σε κυνηγοσυζητησεις με την παρέα στο μέλλον . Όπλο μια vitoria με το μαμισιο ντεμι .
Στην αντίπερα όχθη το άλλο μαλινοταπο της εταιρείας το percorso που τότε είχε πρωτοεμφανιστεί , ε αυτό δεν με άφησε ικανοποιημένο , ο λόγος ότι δεν είχε τα άμεσα σκοτωματα που αποζητω σε ένα δύσκολο κυνηγι όπως της πέρδικας , τα πουλιά επαιφταν βέβαια αλλά πολλα αίματα και όχι τα άμεσα σκοτωματα που απαιτώ.
 



Πυριτιδα δεν ξέρω λέω ότι είναι η tecna ίσως ήταν σβολιασμένη και η χαρακτηριστική κιτρινιλα στο obturator ( παλιότερα σε διαφημίσεις ανάφεραν την 206 formula)


Τέκνα είναι‼️μόνο αυτή ξέρουμε,μόνο αυτή εμπιστευόμαστε‼️
 
Back
Top