Παρουσίαση Φυσιγγίων




Πυριτιδα δεν ξέρω λέω ότι είναι η tecna ίσως ήταν σβολιασμένη και η χαρακτηριστική κιτρινιλα στο obturator ( παλιότερα σε διαφημίσεις ανάφεραν την 206 formula)


και αυτά ήταν πολύ καλά αλλά.μετα τα χάλασαν νομιζω άλλαξαν πυριτιδα
 
Κωνσταντίνε πάντως αυτά τις περδικες που τα ρίχνω τις σκονιζουν με τη μοντιφα κάνη του Ηφαίστου 62 μουφα
έχω ακόμα 6 κουτια
Παναγιώτη εγώ δεν τα βρήκα μαζί τους , τα δοκίμασα σε τρία διαφορετικά όπλα benelli ultra light ,Beretta urica 2, Beretta onyx και στα τρία είχα το ίδιο αποτέλεσμα αίματα αλλά ανυμπορα να φύγουν. Κάτι που με χαλάει και δεν τα ξαναπήρα., τώρα μόνο Ελληνικά και ιδιογομωση αν αρχίσω ποτέ.
 
Μετρηση με Mitutoyo βλέπω, είναι αξιόπιστο ;
Λευτέρη δεν ξέρω να σου απαντήσω 100% αλλά σε δοκιμές που είχα κάνει στο εξωτερικό το παχυμετρο της ίδιας εταιρείας σε σχέση με ένα rcbs και ένα hornady ήταν πολύ ποιο αξιόπιστο.
 
Λευτέρη δεν ξέρω να σου απαντήσω 100% αλλά σε δοκιμές που είχα κάνει στο εξωτερικό το παχυμετρο της ίδιας εταιρείας σε σχέση με ένα rcbs και ένα hornady ήταν πολύ ποιο αξιόπιστο.
Είναι κορυφή στα διαστατικά.
 
Υπάρχει καλύτερο ;
Εφάμιλλα ίσως, κάτι με καλύτερη πραγματική ποιότητα και ακρίβεια για μετρολογική χρήση και ευρέως γνωστά όχι απ όσο ξέρω.
Κορυφαία στα ηλεκτρικά μεγέθη για εμένα είναι η Beamex.
Στην μετρολογία η "ακρίβεια" πληρώνεται πάντα αδρά.
Το ένα δέκατο μεγαλύτερη ακρίβεια μπορεί να κοστίζει το διπλάσιο, χαλαρά.
 
Λευτέρη,
Όλα τα μικρόμετρα αυτού του επιπέδου τιμής κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.
Η αξιοπιστία τους στην ακρίβεια των μετρήσεων είναι δεδομένη.
Επειδή όμως είναι "χειροκίνητα" η ακρίβεια στη μέτρηση εξαρτάται περισσότερο από το "χέρι" ή την πείρα του χειριστή παρά από το ίδιο το εργαλείο.
Το επόμενο επίπεδο ακρίβειας στις μετρήσεις (και στην τιμή) είναι ένα CMM. Για τη δουλειά που τα θέλουμε εμείς δεν νομίζω ότι απαιτείται ακρίβεια πέραν του εκατοστού του χιλιοστού.
 
Μπορείς να πιασεις με μια πενσα 2 σκάγια 1 από κάθε φυσσιγγι κ να τα πατήσεις να δούμε μήπως έχουν διαφορετική σκληρότητα;
Δυστηχως Σακη τα έριξα σε ένα δοχείο που έχω με ανάμεικτα σκάγια , το έχω δει αυτό που λες σε βιντεάκια που κάνει ένας Ρώσος .
 
Ανάμεσα σε σκάγια νικέλ κ μολύβι ίδιου μεγέθους υπάρχει σαφή διαφορά σκληρότητας έλεγα μήπως κ σ αυτα ίσχυε το ίδιο.
Τώρα που ξανακοιταξα την παρουσίασή σου έχουμε 2 λοτ πυρίτιδας με μεγάλη διαφορά προοδευτικότητας ή πρώτη 686 16χιλ τάπα κ 34 γραμμάρια το συγκεκριμένο στοισιμο είναι για πυρίτιδα χ34-χ36 και η δεύτερη 688 14χιλ τάπα κ 36 γραμμάρια μάλλον πυρίτιδα χ40+ που την ζορίζουν για να καεί στα 36γρ
 
Ανάμεσα σε σκάγια νικέλ κ μολύβι ίδιου μεγέθους υπάρχει σαφή διαφορά σκληρότητας έλεγα μήπως κ σ αυτα ίσχυε το ίδιο.
Τώρα που ξανακοιταξα την παρουσίασή σου έχουμε 2 λοτ πυρίτιδας με μεγάλη διαφορά προοδευτικότητας ή πρώτη 686 16χιλ τάπα κ 34 γραμμάρια το συγκεκριμένο στοισιμο είναι για πυρίτιδα χ34-χ36 και η δεύτερη 688 14χιλ τάπα κ 36 γραμμάρια μάλλον πυρίτιδα χ40+ που την ζορίζουν για να καεί στα 36γρ
Σακη σωστή η παρατήρηση σου , τώρα που είδα ξανά τις φωτό κάτι δεν μου πήγαινε καλα , ευτυχώς δεν τις είχα διαγράψει ε λοιπον το super felt είχε 1,94 δοσολογία , το διόρθωσα τώρα στις φωτό νομίζω είναι τεκνα και αυτή ? Πως σκατα ανέβηκε ίδια φωτό πυρίτιδας δεν ξέρω ?
 
Σακη σωστή η παρατήρηση σου , τώρα που είδα ξανά τις φωτό κάτι δεν μου πήγαινε καλα , ευτυχώς δεν τις είχα διαγράψει ε λοιπον το super felt είχε 1,94 δοσολογία , το διόρθωσα τώρα στις φωτό νομίζω είναι τεκνα και αυτή ? Πως σκατα ανέβηκε ίδια φωτό πυρίτιδας δεν ξέρω ?
Tecna ειναι κ στις 2 φωτογραφίες ή διαφορά στο βάρος τους είναι μικρή για να δικαιολογή τόσο μεγάλη διαφορά στο στοισιμο του φυσσιγγιου, σαν να είναι 2 διαφορετικές πυρίτιδες . Τα έχει αυτα τα σκαμπανεβάσματα στα lot της η Tecna
Μου φαίνεται απόλυτα λογικό να σου άρεσε περισσότερο το super felt ,
μεσαίας έντασης καψυλι γεμάτη δοση πυρίτιδας κ σκληρο αμορτισέρ, φυσσιγγι για όλη την σεζόν.
 
Last edited:
Tecna ειναι κ στις 2 φωτογραφίες ή διαφορά στο βάρος τους είναι μικρή για να δικαιολογή τόσο μεγάλη διαφορά στο στοισιμο του φυσσιγγιου, σαν να είναι 2 διαφορετικές πυρίτιδες . Τα έχει αυτα τα σκαμπανεβάσματα στα lot της η Tecna
Μου φαίνεται απόλυτα λογικό να σου άρεσε περισσότερο το super felt ,
μεσαίας έντασης καψυλι γεμάτη δοση πυρίτιδας κ σκληρο αμορτισέρ, φυσσιγγι για όλη την σεζόν.
Το χρησιμοποιούσα χρόνια όπως και το παλιό cutornice κανένα παράπονο ποτέ, δεύτερο τρίτο φυσιγγι στην αποθήκη το percorso , χρόνια αυτός ο συνδυασμός στην πέρδικα. Όπως και το παλιό super caccia στον πράσινο κάλυκα πριν αλλάξει εκείνο και αν ήταν όπου της έπαιζες την ξερενε. Και τώρα που είπα να ασχοληθώ με ιδιογομωση χάθηκε η tecna .hair..
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/4121/rooster-xr-shot-lok,-fusiggia-winchester

Τώρα τα μπάνισα ... έχουν έρθει από καιρό ?
Συγκεντρωτήρας
Πλαστικός με τεχνολογία SHOT-LOK. Εμπεριέχει ρητίνη που προστατεύει από την παραμόρφωση των σκαγιών κατά την εκπυρσοκρότηση.
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/4121/rooster-xr-shot-lok,-fusiggia-winchester

Τώρα τα μπάνισα ... έχουν έρθει από καιρό ?
Συγκεντρωτήρας
Πλαστικός με τεχνολογία SHOT-LOK. Εμπεριέχει ρητίνη που προστατεύει από την παραμόρφωση των σκαγιών κατά την εκπυρσοκρότηση.
Καντά δώρο στον ξάδερφο‼️15❓❓❓❓❓57€€€€€❓❓❓❓❓τεεεεεκμηηηηηριον‼️
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/4121/rooster-xr-shot-lok,-fusiggia-winchester

Τώρα τα μπάνισα ... έχουν έρθει από καιρό ?
Συγκεντρωτήρας
Πλαστικός με τεχνολογία SHOT-LOK. Εμπεριέχει ρητίνη που προστατεύει από την παραμόρφωση των σκαγιών κατά την εκπυρσοκρότηση.
Α, ωραια! Ειναι και φτηνούτσικα.
 
Back
Top