Παρουσίαση Φυσιγγίων

ROOSTER -Συνεχεια...

View attachment 65474
178 σκαγια επιχαλκωμενα.

View attachment 65475
Το υλικο που κραταει ενωμενα τα σκαγια .

View attachment 65476
Πυριτιδα αγνωστη σε μενα.

View attachment 65477
View attachment 65478
Οταν το ριξω σε στοχο θα ανεβασω και την δοκιμη !!!!
Αυτα προς το παρων παλικαρια !!!
Αυτό κ.Νίκο (όχι το ανοιγμένο ) να το ρίξεις στα 40μ το λιγότερο .
Αυτό το κόβω νάχει εύκολα τα 60μ
 
Πιστευω οτι το κλεισιμο του φυσιγγιου γινεται με τα σκαγια να ειναι μεσα στο ποτηρι με το υλικο
σε στερεα μορφη και το μαυρο ''τζαμακι'' επανω τους.....Απλα το τοποθετουν ολα αυτα μαζι πανω
απο την μαλλινη και ρελιαζουν...
Το τζαμακι ηταν και αυτο κολλημενο επανω στα σκαγια...χρειαστηκε κατσαβιδι για να το ξεκολλησω.
Το υλικο πολυ ''σκληρο''......μου εκανε εντυπωση πως εβγαλε αυτην την συγκεντρωση στην δοκιμη
διατρησης που εκανε ο leo γιατι τα σκαγια εχουν επανω τους αυτο το υλικο και δεν φευγει καθολου
ευκολα.....Τα εβαλα σε ποτηρι τα σκαγια και τα χτυπαγα με το ξυλινο ταποτηρι και τα σκαγια δεν καθαριζαν
απο την κολλα που ειχαν...
Και αναρωτιεμαι....πως δεν παρεκτρεπονται απο την πορεια τους ???
Πιστευω οτι δεν μπορει να εχει ''καρμπον'' συγκεντρωσεις και κατανομες αυτο το φυσιγγιο....
Βεβαια ετσι το βλεπω εγω ...και μπορει να κανω λαθος...
Το υλικο θα το παω στο χημειο της Ενωσης...μηπως και βρω απο τι ειναι φτιαγμενο .
 
Αυτό κ.Νίκο (όχι το ανοιγμένο ) να το ρίξεις στα 40μ το λιγότερο .
Αυτό το κόβω νάχει εύκολα τα 60μ

Στα 50 -55 μετρα θα το δοκιμασω Λαμπη μου.....
Πολλα ερωτηματικα και αποριες μου δημιουργησε αυτο το φυσιγγιο φιλε μου !!!
 
Αυτο το υλικο μαλλον θρυμματιζεται με τη δονηση της τουφεκιας και γινεται σαν το buffer , μικροί κόκκοι
Φερεται σαν το παρ μπριζ αυτοκινητου , οταν χτυπηθει.
Αυτό!!
Φαίνεται στη φωτο να μοιάζει κρυσταλλικό.
Για να βγάζει τουφεκιές χωρίς συσσωματωσεις σκαγιων σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο διαλύεται και φεύγει από τα σκάγια.
Νίκο αν το ρίξεις βάλε και κάνα βιβλίο από πίσω να τσακωσεις σκάγια για να δεις σε τι κατάσταση βρίσκονται κι αν έχουν από αυτό το υλικό κολλημένο πάνω τους.
 
Στα 50 -55 μετρα θα το δοκιμασω Λαμπη μου.....
Πολλα ερωτηματικα και αποριες μου δημιουργησε αυτο το φυσιγγιο φιλε μου !!!
Μία χάρη, αυτό το υλικό αν το ζεστάνεις με το πιστολάκι για τα μαλιά γίνεται πιο ρευστό;
Με ζεστό αέρα - όχι με φλόγα.
 
Μία χάρη, αυτό το υλικό αν το ζεστάνεις με το πιστολάκι για τα μαλιά γίνεται πιο ρευστό;
Με ζεστό αέρα - όχι με φλόγα.

Δεν θελω να δοκιμασω τιποτα προς το παρων....
Θελω να το παω οπως ειναι στο χημειο να δω τι υλικο ειναι....
 
Αυτό!!
Φαίνεται στη φωτο να μοιάζει κρυσταλλικό.
Για να βγάζει τουφεκιές χωρίς συσσωματωσεις σκαγιων σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο διαλύεται και φεύγει από τα σκάγια.
Νίκο αν το ρίξεις βάλε και κάνα βιβλίο από πίσω να τσακωσεις σκάγια για να δεις σε τι κατάσταση βρίσκονται κι αν έχουν από αυτό το υλικό κολλημένο πάνω τους.

Ναι αυτο το κανω Γιαννη. !!!!
Θα βαλω κολλες Α4 φιλε !!!
 
Καλημέρα στην παρέα! Είμαι νέο μέλος στο forum. Το υλικό που συγκρατεί τα σκάγια είναι ειδική ρυτινη που θρυμματίζεται κατά την έξοδο από την κάννη και κατά τη διάρκεια της πτήσης προς το στόχο. Σε ένα αμερικάνικο περιοδικό που παρουσίαζε το συγκεκριμένο φυσιγγι αλλά και το Winchester long beard xr, έλεγε ότι ο κατασκευαστής εμπνεύστηκε αυτό το υλικό - πατέντα από τα... ζαχαρωτά!!!
 
Καλημέρα στην παρέα! Είμαι νέο μέλος στο forum. Το υλικό που συγκρατεί τα σκάγια είναι ειδική ρυτινη που θρυμματίζεται κατά την έξοδο από την κάννη και κατά τη διάρκεια της πτήσης προς το στόχο. Σε ένα αμερικάνικο περιοδικό που παρουσίαζε το συγκεκριμένο φυσιγγι αλλά και το Winchester long beard xr, έλεγε ότι ο κατασκευαστής εμπνεύστηκε αυτό το υλικό - πατέντα από τα... ζαχαρωτά!!!
Πολυ καλή ιδέα... Όπως φτιάχνουμε καραμέλα!
Εμένα το μυαλό μου αρχικά πήγε σε υγρό γυαλί.
Βέβαια είναι χαζομάρες του μυαλού μου, μην τα γεμίσει κανένας και έχουμε τπτ περίεργα αποτέλεσματα.
 
Πολυ καλή ιδέα... Όπως φτιάχνουμε καραμέλα!
Εμένα το μυαλό μου αρχικά πήγε σε υγρό γυαλί.
Βέβαια είναι χαζομάρες του μυαλού μου, μην τα γεμίσει κανένας και έχουμε τπτ περίεργα αποτέλεσματα.
Το ίδιο σκεφτήκαμε!🙂
 
ROOSTER - Συνεχεια..

View attachment 65464
View attachment 65465
View attachment 65466
View attachment 65467
View attachment 65468
Στημενο με αποσπωμενο πατο και γνησια μαλλινη ταπα...και σκαγια κολλημενα με υλικο πολυ
''σκληρο ''....με πιεση με το χερι δεν χωριζουν....χρειαστηκε πενσα για να τα χωρισω....και το
ποτηρι επισεις πολυ σκληρο πλαστικο...καμια σχεση με τα ποτηρια που υπαρχουν στα βυσματα
εμποριου που εχουμε...
Συνεχιζω...
Νικοοο....μπορεις να δεις το παχος απο το μαυρο τζαμακι και εαν ειναι μαλακο πλαστικο???
 
Νίκο εξαιρετική παρουσίαση να με συγχωρείς αν κάποιες φορές διαφωνούμε,( καλοπροαιρετα και απο τις δύο πλευρές γιατί έχουμε το ίδιο πάθος)σέβομαι και εκτιμώ πολύ την προσφορά σου .
Όπως και να 'χει θα τσιμπάει κάμποσο από πιεσουλες...
Κλεινει εντελώς τα κενά ανάμεσα στα σκάγια
το ίδιο σκέφτομαι και εγώ και όπως έγραψε ο Chris Kost για ρητίνη πολύ μελετημένη πρόκειται και το βασικό ερώτημα είναι πως περνάει από την υγρή στην στερεά μορφή, λογικά θα είναι συνδυασμός θερμοκρασίας- πίεσης, αν μπορεί κάποιος να βρει περισσότερα θα είναι πολύ χρήσιμο.
 
Μιας και πιάσαμε τα αμερικάνικα φυσίγγια (που είμαι λάτρης), η Winchester ετοιμάζει φυσίγγι για φασιανό με επιχαλκωμενα σκάγια 8%(!!!) αντιμόνιο!

της ρεμινγκτον αυτό για τον φασιανο με τα επιχαλκωμενα που βγάζει έχει 7%
 
Back
Top