Παρουσίαση Φυσιγγίων

Εκεί πήγε το μάτι σου, άραγε τα έχεις ρήξη. Με αυτό το φυσιγγι εχει σπάσει για πολύ κλείστρο, και κουνούσαν τα δίκανα σαν παλιό πουτανες, όποιος δεν ήξερε και τα έβαζε με νορμάλ καιρό. Πάρα πολύ καλό στης χαμηλές θερμοκρασίες, φωτιά τα άγια Αντώνη.:)
Ημέρα Αγ.Νικολάου στα πλημμυρισμένα, ένα παιδί που τα έριξε η μπερέτα λύθηκε τελείως.Στη δεύτερη τουφεκιά!
Μετά από καμιά ώρα, αφού άργησαν να βρούνε την πάπια που έπεσε στη λάσπη, φύγανε με κατεβασμένα τα αυτιά.
Με είχε προειδοποιήσει ο μαγαζάτορας, καλή του ώρα, άστα αυτά τζάμπα θα μαυρίσεις τον ώμο σου.
 
Ημέρα Αγ.Νικολάου στα πλημμυρισμένα, ένα παιδί που τα έριξε η μπερέτα λύθηκε τελείως.Στη δεύτερη τουφεκιά!
Μετά από καμιά ώρα, αφού άργησαν να βρούνε την πάπια που έπεσε στη λάσπη, φύγανε με κατεβασμένα τα αυτιά.
Με είχε προειδοποιήσει ο μαγαζάτορας, καλή του ώρα, άστα αυτά τζάμπα θα μαυρίσεις τον ώμο σου.
Στέφανε, όταν άρχισα να περνώ τα πάνω μου και άρχισα να ζωηρευω, και πήγενα μόνος, χωρίς τον γέρο μου για κυνήγι, αλλά με συνομηλίκους, και επερνα αυτά τα φυσίγγια, άρχισα να τσακώνομαι με τον γέρο μου γιατί φοβόνταν ότι κάτι θα κακό θα γίνει, γιατί ήδη του είχα διάλυση ένα πλαγιοκαννο του πατέρα του με ιδιογομοση που είχα κάνει κρυφά, και ευτυχώς τη γλίτωσα και δεν είχαμε τα χειρότερα, με αποτέλεσμα να περνει την πάπια από το πλαγιοκανο κοντά του, για να μην παίρνω το δίκανο, και εγώ μάζεψα λεφτά και πήρα την μοσμπερκ χραπα χρουπα, 60.000 δραχμές τότε, λέω αντέχει και εκεί να δεις τη έριχνα, τόσο μου έκοβε. Όντως ήταν πολύ ζιμιαρικα σε νορμάλ καιρό, ήθελαν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, και νομίζω ότι για αυτό είχαν φτιαχτεί.
 
Για να ξεκινήσω με ένα που είχα κόψει πριν λίγο καιρό αλλά κάπου με μπέρδεψε και το άφησα στην άκρη, γιατί με μπέρδεψε ;; Γιατί ενώ τα κόβω, μετά τα φτιάχνω πάλι και τα ρίχνω, εφόσον αλλάξω τον αντίστοιχο συγκεντροτηρα σε καινούργιο, και τον κ.α.χ με τα δικά μου δεδομένα πλέον οπότε είναι ένα άλλο φυσιγγι. Είναι το κοντορ mac, πάρα πολύ καλό φυσιγγι και αυτό για χαμηλές θερμοκρασίες, πρέπει να είναι χρολογια πριν το 95. Από της σημείωσης που έχω κρατήσει, κλείσιμο στα 57mm. Το ρελι είναι, άνοιγμα στεφανις 16 mm , πάχος 1.8mm, βάθος 2.5mm. Χωρίς κεντρική συντιξη . Ο κ.α.χ που έχει, είναι σε σεντιτ τ5 12/68.5 σαν σημείο αναφοράς. 7mmIMG_20230122_201848.jpg IMG_20230122_203815.jpg
 

Attachments

  • IMG_20230122_202421.jpg
    IMG_20230122_202421.jpg
    169 KB · Προβολές: 34
  • IMG_20230122_202535.jpg
    IMG_20230122_202535.jpg
    206 KB · Προβολές: 32
Back
Top