Παρουσίαση Φυσιγγίων

Καλησπέρα σας ο συγγεντρωτηρας ποσα χιλιοστά είναι?
Κωστη...μετρησε μαζι με το υψος του βυσματος και παχος και βαθος ρελιου...Το 57,6 καπου δεν ''κολλαει''
φιλε.
Εννοω...αρχικο υψος καλυκα !!
Ο Giovani ηταν 24αρης παιδιά...
Νικο, για να μετρησω παχος κ βαθος ρελιου, πρεπει να ψαξω να βρω το κουτι, γιατι το εχω φυλαγμενο ΚΑΠΟΥ μαζι με αλλα παλια φυσιγγια...
 
Θα σε πιστεψω κ ας μου επιτραπει η εκφαση "παρτάλια"...διοτι πριν 20 χρονια, καθως ημουν πιτσιρίκος, επερνε τα 32αρια του (πρασινο σκουρο) καλυκα ο πατερας μου....κ θυμαμαι εριχνε καντίλια στις καρακαξες που ερχονταν στο κοτετσι μας κ εφευγαν ξεπουπουλιασμενες... :p
Η τότε συσκευασια τους ηταν δίθεν παραλλαγης κ το κουτι, προχειρο ζωγραφισμενο...οποτε δεν θα ηταν κ τα καλυτερα κ δεν ξερω με τι τα γεμιζε....πλεον ειναι πολυ προσεγμενα, κ αξιολογα σε ποιοτητα,αν κ τσιμπιμενα σε τιμη...
Λες για τα J&B Comandos , τα οποία τότε είχαν συχνά αλλαγές σε βύσματα (με Θώδη και Giovanni ) σταθερά θυμάμαι να έχουν γκρανουλε πυρίτιδα (Gm3 ή Granular, δεν είχα σφάξει), τα οποία φαίνονταν απ' τον πράσινο ημιδιαφανή Cheddite κάλυκα που γεμιζονταν σταθερά τότε.
Πάντως ήταν αξιόλογα φυσίγγια και πάρα πολύ φθηνά, είχε πάρει ουκ ολίγα τρυγόνια και τσιχλοκοτσυφα ο πατέρας μου.
 
Λες για τα J&B Comandos , τα οποία τότε είχαν συχνά αλλαγές σε βύσματα (με Θώδη και Giovanni ) σταθερά θυμάμαι να έχουν γκρανουλε πυρίτιδα (Gm3 ή Granular, δεν είχα σφάξει), τα οποία φαίνονταν απ' τον πράσινο ημιδιαφανή Cheddite κάλυκα που γεμιζονταν σταθερά τότε.
Πάντως ήταν αξιόλογα φυσίγγια και πάρα πολύ φθηνά, είχε πάρει ουκ ολίγα τρυγόνια και τσιχλοκοτσυφα ο πατέρας μου.
Δε θυμαμαι τιποτα απο βυσματα κτλ....πρασινο ημιδιαφανο καλυκα θυμαμαι, με ενα αθλεια τυπομενο κουτι διθεν παραλλαγης.
 
Για μένα αρκετά καλό το tordo cheddite. Το χω ρίξει και με τα 3 μου όπλα πήγαινε καλά. Πέρυσι τα είχαν ακόμα 7,60, αρκετοί απο δω έλεγαν, πηγαίνετε παρτε, εγω ειχα φυσίγγια, αλλα η αλήθεια έκανα βλακεία έπρεπε να πάρω κάμποσα. Τωρα εχουν σχεδον 10 ευρω
 
Ο Giovani ηταν 24αρης παιδιά...
Νικο, για να μετρησω παχος κ βαθος ρελιου, πρεπει να ψαξω να βρω το κουτι, γιατι το εχω φυλαγμενο ΚΑΠΟΥ μαζι με αλλα παλια φυσιγγια...

Giovani 24 δεν γινεται να εχει....δεν βγαινει η ογκομετρια Κωστη....Μηπως 25 ....αλλα δεν εχω για να βγαλω
ογκομετρια...
Με Giovani 24 σε 65,4 καλυκα εχει 10 χιλιοστα κενο χωρο....δεν γινεται να κλεισει 57,6....η βαζει 25ρι...ή κοβει τους
καλυκες ποιο χαμηλα απο 65,4 που θεωρω οτι δεν το κανει..
Γι'αυτο σε ρωτησα για το παχος και βαθος ρελιου...φιλε !!!
 
Giovani 24 δεν γινεται να εχει....δεν βγαινει η ογκομετρια Κωστη....Μηπως 25 ....αλλα δεν εχω για να βγαλω
ογκομετρια...
Με Giovani 24 σε 65,4 καλυκα εχει 10 χιλιοστα κενο χωρο....δεν γινεται να κλεισει 57,6....η βαζει 25ρι...ή κοβει τους
καλυκες ποιο χαμηλα απο 65,4 που θεωρω οτι δεν το κανει..
Γι'αυτο σε ρωτησα για το παχος και βαθος ρελιου...φιλε !!!
Ναι καταλαβαινω....αλλα οταν παω στο πατρικο μου, θα ψαξω να τα βρω κ θα σου στειλω στο viber Νικολα.
 
Ο Giovani ηταν 24αρης παιδιά...
Νικο, για να μετρησω παχος κ βαθος ρελιου, πρεπει να ψαξω να βρω το κουτι, γιατι το εχω φυλαγμενο ΚΑΠΟΥ μαζι με αλλα παλια φυσιγγια...
Giovani 24 δεν γινεται να εχει....δεν βγαινει η ογκομετρια Κωστη....Μηπως 25 ....αλλα δεν εχω για να βγαλω
ογκομετρια...
Με Giovani 24 σε 65,4 καλυκα εχει 10 χιλιοστα κενο χωρο....δεν γινεται να κλεισει 57,6....η βαζει 25ρι...ή κοβει τους
καλυκες ποιο χαμηλα απο 65,4 που θεωρω οτι δεν το κανει..
Γι'αυτο σε ρωτησα για το παχος και βαθος ρελιου...φιλε !!!
Θα έλεγα να μην προβληματίζεστε, μάλλον το μπέρδεμα έχει να κάνει με το πραγματικό ύψος του κάλυκα. Το ανακάλυψα προ καιρού, όταν πήγα να ξαναγεμίσω ριγμένους κάλυκες Lambro Direct 32, από τις τελευταίες παρτίδες που είχα πάρει (τον ίδιο κάλυκα πρέπει να έχουν με τα Royal 29) ... Ενώ γράφει στο κουτί ότι είναι 65mm, στην πραγματικότητα είναι 63,5 mm.
Ενώ σε παλαιότερες παρτίδες ήταν πραγματικά 65 mm, τους ξαναγέμιζα και τότε, γι' αυτό τώρα πρόσεξα τη διαφορετική ογκομετρία και τους ξαναμέτρησα τους τελευταίους !!!
IMG_20221206_164545.jpgIMG_20221206_165205.jpgIMG_20221206_165933.jpg
 
Θα έλεγα να μην προβληματίζεστε, μάλλον το μπέρδεμα έχει να κάνει με το πραγματικό ύψος του κάλυκα. Το ανακάλυψα προ καιρού, όταν πήγα να ξαναγεμίσω ριγμένους κάλυκες Lambro Direct 32, από τις τελευταίες παρτίδες που είχα πάρει (τον ίδιο κάλυκα πρέπει να έχουν με τα Royal 29) ... Ενώ γράφει στο κουτί ότι είναι 65mm, στην πραγματικότητα είναι 63,5 mm.
Ενώ σε παλαιότερες παρτίδες ήταν πραγματικά 65 mm, τους ξαναγέμιζα και τότε, γι' αυτό τώρα πρόσεξα τη διαφορετική ογκομετρία και τους ξαναμέτρησα τους τελευταίους !!!
View attachment 73578View attachment 73579View attachment 73580

Mπραβο Στελιο....και σε ευχαριστω φιλε !!! Δεν γινοταν και αλλιως...ή επρεπε να κοβει ποιο κοντους τους
καλυκες...ή να εβαζε ποιο ψηλο βυσμα !!!
 
Αφού δεν πάει καλά το παιχνίδι με τη Γαλλία ... έσφαξα άλλο ένα φυσίγγι του Ρουμελιώτη απόψε, από αυτά που μου έδωσε ο Γιάννης.
Ένα Hyperion sporting σε Νο.7,5 - σε πράσινο κάλυκα Fiocchi με καψούλι 616 και συγκεντρωτήρα Καρδαρά.
IMG_20230619_220729.jpgIMG_20230619_221548.jpg
Η πυρίτιδα και σε αυτό η CSB-4 ... Να πω την αλήθεια, περίμενα να βρω την PSB+5, αφού έχουν καταργηθεί οι CSB ... Φαίνεται ότι ο Ρουμελιώτης είχε στοκάρει μεγάλη ποσότητα CSB-4 ...
Τα σκάγια φαίνονται καλής ποιότητας, και είναι σωστά στο μέγεθος ...
IMG_20230619_221709.jpgIMG_20230619_222108.jpgIMG_20230619_222437.jpg
Από ότι θυμόμουν, ένα ίδιο φυσίγγι είχα σφάξει και πέρυσι (πάλι ο Γιάννης μου το είχε δώσει). Έψαξα στις φωτογραφίες μου και πράγματι ήταν πριν ένα χρόνο, για την ακρίβεια στις 5/5/2022, και ήταν ακριβώς το ίδιο σε όλα τα υλικά και τη δοσολογία !!!
 
Αφού δεν πάει καλά το παιχνίδι με τη Γαλλία ... έσφαξα άλλο ένα φυσίγγι του Ρουμελιώτη απόψε, από αυτά που μου έδωσε ο Γιάννης.
Ένα Hyperion sporting σε Νο.7,5 - σε πράσινο κάλυκα Fiocchi με καψούλι 616 και συγκεντρωτήρα Καρδαρά.
View attachment 73599View attachment 73600
Η πυρίτιδα και σε αυτό η CSB-4 ... Να πω την αλήθεια, περίμενα να βρω την PSB+5, αφού έχουν καταργηθεί οι CSB ... Φαίνεται ότι ο Ρουμελιώτης είχε στοκάρει μεγάλη ποσότητα CSB-4 ...
Τα σκάγια φαίνονται καλής ποιότητας, και είναι σωστά στο μέγεθος ...
View attachment 73601View attachment 73602View attachment 73603
Από ότι θυμόμουν, ένα ίδιο φυσίγγι είχα σφάξει και πέρυσι (πάλι ο Γιάννης μου το είχε δώσει). Έψαξα στις φωτογραφίες μου και πράγματι ήταν πριν ένα χρόνο, για την ακρίβεια στις 5/5/2022, και ήταν ακριβώς το ίδιο σε όλα τα υλικά και τη δοσολογία !!!
αυτο ειναι πολυ καλο το φυσιγγιο να παραμενη ιδιο
 
Αφού δεν πάει καλά το παιχνίδι με τη Γαλλία ... έσφαξα άλλο ένα φυσίγγι του Ρουμελιώτη απόψε, από αυτά που μου έδωσε ο Γιάννης.
Ένα Hyperion sporting σε Νο.7,5 - σε πράσινο κάλυκα Fiocchi με καψούλι 616 και συγκεντρωτήρα Καρδαρά.
View attachment 73599View attachment 73600
Η πυρίτιδα και σε αυτό η CSB-4 ... Να πω την αλήθεια, περίμενα να βρω την PSB+5, αφού έχουν καταργηθεί οι CSB ... Φαίνεται ότι ο Ρουμελιώτης είχε στοκάρει μεγάλη ποσότητα CSB-4 ...
Τα σκάγια φαίνονται καλής ποιότητας, και είναι σωστά στο μέγεθος ...
View attachment 73601View attachment 73602View attachment 73603
Από ότι θυμόμουν, ένα ίδιο φυσίγγι είχα σφάξει και πέρυσι (πάλι ο Γιάννης μου το είχε δώσει). Έψαξα στις φωτογραφίες μου και πράγματι ήταν πριν ένα χρόνο, για την ακρίβεια στις 5/5/2022, και ήταν ακριβώς το ίδιο σε όλα τα υλικά και τη δοσολογία !!!
Καλημέρα σας!!! Στέλιο σε ευχαριστώ και πάλι !!
Αυτό το φυσιγγι είναι περυσινή παραλαβή ..επίσης έχει σκάγια με 5% αντιμόνιο.έχω ρίξει 15 κουτιά περίπου από τα 20 που είχα πάρει..θεωρώ δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από φυσιγγια σκοπευτικά των 10-12€ .φοβερά σπασίματα σε αποστάσεις πολύ μεγάλες ..
 
Last edited:
Back
Top